Постанова № 1494765, 24.03.2008, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
24.03.2008
Номер справи
7/114-ап-08
Номер документу
1494765
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м.Херсон, вул. Горького, 18

____________________________

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"24" березня 2008 р. Справа № 7/114-АП-08

Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Степановій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Каховської об'єднаної державної податкової інспекції, м.Каховка

до Приватного підприємства "Агрофірма "Гаван", Каховський район

про стягнення 396837грн. 98коп.

за участю представників сторін:

від позивача: Кубатко Ю.В., гол. держ. податк. інспектор, дов. №125/10/10 від 09.01.2008р., Перфільєва Ю.С., дов. №3685/10/10 від 21.03.2008р.

від відповідача: Плотнікова С.В., представник, дов. №30 від 19.03.2008р., Авер"янова С.Б., представник, дов. від 19.03.2008р., Монастирська Н.І., представник, дов. від 19.03.2008р.

Позивач (Каховська об'єднана державна податкова інспекція, м. Каховка) звернувся з позовом, у якому просить суд стягнути з відповідача (Приватне підприємство "Агрофірма "Гаван", с.Богданівка, Каховський район, код ЄДР 31913943) 396 837грн. 98коп. штрафної санкції, нарахованої за порушення п.1.2, п.2.2, п.2.6, п.2.10, п.3.1 Положення Національного банку України про порядок ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Нацбанку України від 15.12.2004р. №637 (далі Положення №637); п.1 ст.9 Закону України від 06.07.1995р. №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі Закон №265).

Відповідач позов не визнає, у наданих запереченнях посилається на те, що застосовані згідно Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" штрафні санкції не є податковими зобов'язаннями і на них не розповсюджуються положення Закону України №2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181 (далі Закон №2181).

За своєю правовою природою штрафні санкції за порушення норм з регулювання обігу готівки є адміністративно-господарськими санкціями, тому при їх застосуванні повинні враховуватися положення Господарського кодексу України.

З посиланням на приписи ст.238, 241, 250 Господарського кодексу України звертає увагу на те, що штрафні санкції можуть бути застосовані до суб'єктів господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушенням цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.

Порушення, за які застосовано штрафні санкції в розмірі 339 496грн. (67899,20х5) та 12104грн. 48коп. мали місце у липні-серпні 2005р., 2005р.-2006р.р.

Щодо штрафної санкції в розмірі 45237грн. 50коп., яка була застосована за порушення вимог п.1 ст.9 Закону №265, то проданий рапс належав ПП "Апекс ЛТД" і знаходився на підприємстві відповідача на відповідальному зберіганні згідно з укладеним договором №32/1 від 15.07.2007р. на позабалансовому рахунку №023 "Матеріальні цінності на відповідальному зберіганні". В зв'язку з непроведенням ПП "Апекс ЛТД" розрахунків та з огляду на скрутне фінансове становище агрофірмою зазначений рапс було продано.

Що стосується оприбуткованої готівки згідно прибуткових касових ордерів №187 від 05.09.2007р. від СБК "Світанок"; №188 від 10.09.2007р. від ПСП "Україна"; №201 від 19.09.2007р. від СБК "Світанок", то підприємство помилково зазначило про відсутність рапсу. Фактично ці господарства придбавали ділові відходи рапсу, які є продукцією власного виробництва. Тому розрахунки проведено через касу підприємства.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд

в с т а н о в и в:

Уповноваженим представником органу державної податкової служби на підставі направлення №781 від 26.11.2007р. проведено планову виїзну документальну перевірку ПП "Агрофірми "Гаван", код ЄДР 31913943 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період фінансово-господарської діяльності з 01.07.2005р. по 30.09.2007р.

В процесі проведеної перевірки встановлено неоприбуткування до каси підприємства коштів від реалізації томатів за готівкові кошти на суму 67899грн. 20коп., у тому числі у липні 2005р. на суму 40052грн.; у серпні 2005р. - 27 847,2грн. (розд. 3.3.1 акту перевірки).

В порушення вимог п.2.2, п.2.6 Положення №637 зазначені готівкові кошти не знайшли відображення у касових книгах та реєстрах бухгалтерського обліку, за що до суб'єкта господарювання відповідно до п.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" №436/95 від 12.06.1995р. застосовано штраф у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми готівки в розмірі 339496грн. (67899,20х5).

В порушення вимог п.1.2, п.3.1 Положення №637 підприємством проведено готівкові розрахунки без надання одержувачем коштів розрахункового документа, який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на суму 12104грн. 48коп. відповідно до авансових звітів, перелічених у пункті 2 розд.3.3.1 акту перевірки, за що згідно з п.1 вищеназваного Указу №436 до відповідача застосовано штраф в розмірі 12 104грн. 48коп.

Перевіркою також встановлено, що в порушення п.1 ст.9 Закону №265 підприємством не застосовано РРО при продажу продукції не власного виробництва у сумі 9047грн. 50коп., за що до відповідача застосовано передбачену п.1 ст.17 цього ж Закону штрафну санкцію у п'ятикратному розмірі вартості проданих та не проведених через РРО товарів, яка складає 45 237грн. 50коп.

За підстав, викладених у наданих запереченнях, відповідач не погоджується з адміністративним позовом.

З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження, суд визнав позов таким, що підлягає частковому задоволенню в частині стягнення 45 237грн. 50коп. з врахуванням наступного.

За своєю правовою природою застосовані органом державної влади до суб'єкта господарювання штрафні санкції є адміністративно-господарськими санкціями.

Відповідно до частини 1 статті 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Статтею 241 зазначеного Кодексу встановлено, що адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.

Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено порушення.

Відповідно до статті 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.

З фактичних матеріалів справи та наданих доказів встановлено, що штрафну санкцію в розмірі 339 446грн. (67899грн. 20коп. х5) застосовано за порушення правил обігу готівки, які мали місце у липні та серпні 2005р., тобто до порушень з дня скоєння яких пройшло більш як два роки до прийняття рішення.

Сплинув також річний термін для застосування штрафної санкції в розмірі 11999грн. 68коп. (12104,48-104,8) за порушення вимог п.1.2, п.3.1 Положення №637 (проведення розрахунків готівкою без подання одержувачем коштів розрахункових документів згідно авансових звітів), які мали місце з 14.04.2005р. по 25.07.2006р.

Що стосується авансового звіту №6 від 05.04.2007р. Дяченко К.Д. на суму 104,8грн., то відповідачем на огляд суду надано товарний чек від 05.04.2007р. на суму 104грн. 40коп., що підтверджує оплату готівкових коштів згідно авансового звіту №6 від 05.04.2007р.

Таким чином, враховуючи положення ст.250 ГК України, у задоволенні позову в частині стягнення 351600грн. 48коп. штрафу відмовляється.

Що стосується решти позову, яку складає 45 237грн. 50коп. штрафу (9047,50х5), стягнутого за порушення п.1 ст.9 Закону №265, то в цій частині вимоги позивача є обгрунтованими і підлягають задоволенню з врахуванням наступного.

Пунктом 1 ст.9 Закону №265 передбачено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва.

В процесі перевірки було встановлено факти реалізації рапса через касу підприємства без застосування РРО або РК за готівку на підставі прибуткових касових ордерів №187 від 05.09.2007р. - СБК "Світанок" на суму 7000грн., №188 від 10.09.2007р. ПСП "Україна" на суму 1750грн., №201 від 19.09.2007р. на суму 49грн. 59коп., тоді як станом на 01.09.2007р. за даними матеріального звіту по рахунку №208 "Продукція сільськогосподарського виробництва" за вересень 2007р. залишок рапсу у підприємства був відсутній.

Суд не приймає доводи відповідача щодо того, що вищеперелічені суб'єкти господарювання придбавали у відповідача не рапс, а його ділові відходи, які є продукцією власного виробництва, оскільки вони не грунтуються на обставинах справи та фактичних доказах: довіреностях на одержання рапсу, накладних на його відвантаження, у яких зазначено, що відвантажувався рапс, І репродукція та продовольчий за ціною 2916,66грн. та 3208,335грн. за одну тонну.

Суд також не приймає доводи позивача щодо незастосування до цих відносин положень Господарського кодексу України як безпідставних.

При цьому зазначає, що стягнуті штрафи не є податковими зобов'язаннями, порядок стягнення яких врегульовано положеннями спеціального Закону №2181, у тому числі й відносно застосування строків давності, встановлених приписами п.15.1 ст.15 цього Закону.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено про дату складення повного тексту постанови - 28 березня 2008 року о 15.00 годині, каб.324, м.Херсон, вул.Горького, 18.

Керуючись ст.ст.158, 160-163, 167, п.6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з приватного підприємства "Агрофірма "Гаван", Херсонська область, Каховський район, с. Богданівка, вул.Спеціалістів, 25, код ЄДРПОУ 31913943 (р.рахунок 260481487 в ХОД "Райффайзен банк Аваль" МФО 352093), в доход Державного бюджету суму штрафних (фінансових ) санкцій у розмірі 45237грн. 50коп.

3. У задоволенні решти позову відмовити.

Стягувач: Каховська ОДПІ, м.Каховка, вул.Кірова, 13, код 34526023.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Н.О. Задорожна

повний текст постанови

складений __