Єдиний державний реєстр судових рішень Копія Справа № 1170/2а-352/11
Категорія статобліку 10.2.3
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 лютого 2011 року м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Флоренка О.Ю.
при секретарі Осиповій Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Ульяновського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 4260,00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
31 січня 2011 року Ульяновський районний центр зайнятості звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1, в якій просить стягнути з відповідача на свою користь незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 4260,00 грн.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що на момент звернення до Ульяновського районного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні відповідач належала до категорії зайнятого населення, оскільки була зареєстрована фізичною особою-підприємцем, і, відповідно, не мала права на надання статусу безробітного, отримання допомоги по безробіттю виплаченої відповідачу за період з 10 листопада 2008 року по 05 листопада 2009 року в сумі 4260,00 грн.
У судовому засіданні представник позивача Дігтяренко Т.М. підтримала позовні вимоги повністю, пославшись на обставини, викладені в позовній заяві та уточненнях до позовної заяви, а також просила суд задовольнити позов у повному обсязі.
У судове засідання зявився відповідач ОСОБА_1, яка адміністративний позов визнала частково
Відповідач, заперечуючи проти задоволення позову у частині розміру суми стягнення, надала наступні пояснення, що вона з 2006 р. по 2007 р. займалась підприємницькою діяльністю. З 2007 року підприємницькою діяльністю не займається, так як протягом року не сплачувала податки. У 2008 році стала на облік до Ульяновського районного центру заянятості.
У відповідності до ст. ст. 112, 136 КАС України, відповідач може визнати адміністративний позов повністю або частково протягом всьго часу судового розгляду, зробивши усну або подаши письмову заяву. Суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши у судовому засіданні подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України «Про зайнятість населення», для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, створюється Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Відповідно до статті 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»Ульяновський районний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду та уповноважений, зокрема, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводити розслідування страхових випадків та обгрунтованість виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Судом встановлено, що на підставі Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та Закону України «Про зайнятість населення»03 листопада 2008 року відповідач, зареєструвалась в Ульяновському районному центрі зайнятості, як така, що шукає роботу, персональна картка № 1111011208110300002 (а.с.8). 10 листопада 2008 року відповідач подала до Ульяновського районного центру зайнятості заяву про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій зазначила, що вона не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, найманим працівником та по цивільно правові угоді не працює (а.с.9).
На підставі заяви від 10 листопада 2008 року, відповідно до частини 1 статті 22 та частини 1 статті 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 13.02.2009 р. №60/62, з 10 листопада 2008 року відповідач перебуває на обліку, як безробітня в Ульяновському районному центрі зайнятості та в період з 10 листопада 2008 року по 05 листопада 2009 року, отримала допомогу по безробіттю в розмірі 4260,00 грн., підтвердженням чому є витяг з відомості виплат по безробіттю (а.с.30).
З матеріалів справи встановлено, що відповідач з 20 березня 2006 року була зареєстрована як фізична особа підприємець, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с. 15-16). На підставі довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців позивачем складено акт від 04 серпня 2010 року №250 про розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнобовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»(а.с. 17). Таким чином, на момент звернення до Ульяновського районного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні відповідач належала до категорії зайнятого населення і, відповідно, не мала права на надання статусу безробітного, отримання допомоги по безробіттю виплаченої відповідачу за період з 10 листопада 2008 року по 05 листопада 2009 року в сумі 4260,00 грн.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про зайнятість населення», безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
На підставі пункту "б" частини 3 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» (в редакції, яка діяла на момент виникнення правовідносин) в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п. 6.14 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. № 307, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Суд критично оцінює пояснення відповідача, оскільки під час перебування на обліку в Ульяновському районному центрі зайнятості з 10 листопада 2008 року по 05 листопада 2009 року вона була зареєстрована як фізична особа підприємець, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с. 15 16). Запис щодо припинення підприємницької діяльності відповідача як фізичної особи підприємця, на підставі відповідного судового рішення, був внесений до ЄДРЮОФОП державним реєстратором тільки 15.09.2009 р.
Наказом директора Ульяновського районного центру зайнятості від 29 липня 2010 року №128-П "Про відшкодування коштів, виплачених як допомога по безробіттю" відповідальних працівників позивача було зобовязано вжити заходів, згідно законодавства, по поверненню коштів, незаконно отриманих відповідачем. (а.с.12). Листом від 29 липня 2010 року №566 відповідачеві направлено копію даного наказу з пропозицією добровільно повернути кошти у сумі 4260,00 грн. (а.с.13), 14 серпня 2010 року відповідач отримав копію наказу, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 14). На момент звернення позивача до суду заборгованість відповідачем не погашена.
Отже, на думку суду, стягненню з відповідача підлягає допомога по безробіттю, що була отримана ним починаючи з 10 листопада 2008 року по 05 листопада 2009 року в сумі 4260,00 грн.
Згідно з ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ч 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими і заявленими згідно чинного законодавства, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (26400, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Ульяновського районного центру зайнятості-робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (26400, Кіровоградська область, м. Ульяновка, вул. Промислова, 14, р/р 37178303901404, код ЄДРПОУ - 20650355, УДК в Кіровоградській області, МФО 823016) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 4260,00 грн.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 23.02.2011 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 28.02.2011 р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Суддя (підпис)О.Ю. Флоренко
Згідно з оригіналом:
СуддяО.Ю. Флоренко