Постанова № 14929955, 07.12.2010, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2010
Номер справи
2а-3216/10/0970
Номер документу
14929955
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" грудня 2010 р. Справа № 2a-3216/10/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя Остапюк С.В.

за участю секретаря Третяк В.

представника позивача: Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську Гринчака В.В.,

представника відповідача відділу державної реєстрації (реєстраційної палати) виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Мороз О.М.

прокурора: Шувара М.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом прокурора міста Івано-Франківська в інтересах держави в особі Державної податкової інспекція в м. Івано-Франківську приватного підприємства «Агенція ТО-НАР Плюс», відділу державної реєстрації (реєстраційної палати) виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним рішення, скасування записів про державну реєстрацію та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

13.09.2010 року заступник прокурора міста Івано-Франківська в інтересах Державної податкової в місті Івано-Франківську звернувся з адміністративним позовом до приватного підприємства «Агенція ТО-НАР Плюс», третя особа - виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради про відміну державної реєстрації змін до установчих документів, вчинених державним реєстратором виконавчим комітетом Черкаської міської ради та відкликання справи від державного реєстратора виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.

16.11.2010 року прокурор до початку судового розгляду подав заяву про зміну позовних вимог, в якій просив визнати протиправним рішення власника приватного підприємства «Агенція ТО-НАР Плюс» щодо внесення ним змін до установчих документів про зміну місцезнаходження підприємства, як таких, що є неправдивими, скасувати записи про державну реєстрацію внесення змін до установчих документів юридичної особи та про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані із змінами в установчих документах, а також звернув позовні вимоги до державного реєстратора виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про зобовязання внести зміни до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців, щодо зміни місцезнаходження приватного підприємства «Агенція ТО-НАР Плюс»та вчинити інші дії, повязані з такою зміною.

Прокурор в судовому засіданні змінені позовні вимоги, з обставин викладених у позовній заяві, підтримав та просив суд задовольнити позов.

Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача приватного підприємства «Агенція ТО-НАР Плюс»в судове засідання не зявився, повістки про виклик направлялись останньому відповідно до даних Єдиного державного реєстру: м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 11, однак повертались на адресу суду із відмітками поштового звязку, що за зазначеною адресою підприємство не числиться. Так, відповідно до частини 1 статті 39 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо зареєстроване у встановленому порядку місце проживання (перебування) відповідача, третіх осіб, свідків невідомо, суд може здійснити їх виклик через друкований засіб масової інформації за останнім відомим місцем їхнього проживання (перебування) на території України. За таких обставин наступне повідомлення відповідача здійснювалось через друкований засіб масової інформації газету «Урядовий курєр».

Представник відповідача - відділу державної реєстрації виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради в судовому засіданні позов визнала в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що приватного підприємства «Агенція ТО-НАР Плюс»06.11.2007 року зареєстроване виконавчим комітетом Черкаської міської ради як юридична особа за місцезнаходженням Черкаська область, місто Черкаси, вулиця Чехова, 106/42.

Згідно з рішеннями власника приватного підприємства «Агенція ТО-НАР Плюс»за №7 від 28.05.2010 року вирішено змінити місцезнаходження товариства, та визначено нове місцезнаходження товариства - м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола,11.

Уповноваженою особою приватного підприємства «Агенція ТО-НАР Плюс»ОСОБА_1 23.06.2010 року державному реєстратору виконавчого комітету Черкаської міської ради подано документи для проведення реєстраційної дії щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані із змінами в установчих документах, а також для проведення реєстраційної дії щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, які стосувалися зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни її керівника, зміни додаткової інформації про юридичну особу, зміни складу засновників юридичної особи.

Державним реєстратором виконавчого комітету Черкаської міської ради на підставі поданих документів 25.06.2010 року здійснено запис державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за №10261050001008478 і запис про державну реєстрацію внесення змін до відомостей про юридичну особу - приватного підприємства «Агенція ТО-НАР Плюс», що не повязані зі змінами в установчих документах, за №10261070002008478 та зазначено місцезнаходження юридичної особи - м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 11.

У звязку з зміною місцезнаходження відповідача реєстраційну справу передано державному реєстратору виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.

28.07.2010 року працівниками ГВПМ ДПІ в м. Івано-Франківську в порядку здійснення заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження платника податків здійснено виїзд за юридичною адресою підприємства - м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 11 та встановлено відсутність товариства за новою адресою реєстрації, про що складено довідку №26-33/140 від 28.07.2010 року. Як встановлено, за вказаною адресою знаходиться незавершене будівництво житлового будинку, який не введено в експлуатацію.

Повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням від 30.07.2010 року направлено державному реєстратору виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, який 28.07.2010 року вчинив запис в ЄДРПОУ за №11191430003008211 про відсутність підприємства за юридичною адресою м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 11.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб підприємців регулює спеціальний нормативно-правовий акт - Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»(далі - Закон).

Відповідно до вимог статті 3 Закону дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.

Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру (частина 1 статті 4 Закону).

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації.

Згідно вимог статті 8 даного Закону установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру (статті 16 Закону).

Відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України (статті 17 Закону).

Згідно із статтею 18 Закону якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.

Як свідчать матеріали справи, ані керівний орган приватного підприємства «Агенція ТО-НАР Плюс», ані засновник зазначеного підприємства за юридичною адресою м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 11 не зявились, жодних дій щодо розміщення керівних органів товариства не вчиняли.

Досліджені в судовому засіданні докази, зокрема, довідка Державної податкової інспекції в м.Івано-Франківську №26-33/140 від 28.07.2010 року про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків, повідомлення ДПІ в м.Івано-Франківську №1460/9/29-036/2341 від 30.07.2010 року про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, свідчать про недостовірність відомостей щодо юридичної адреси приватного підприємства «Агенція ТО-НАР Плюс»(м.Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 11).

Таким чином, суд приходить до висновку, що зміни до установчих документів та реєстраційна картка, що подавалась державному реєстратору виконавчому комітету Черкаської міської ради, містили неправдиві відомості стосовно зміни місцезнаходження товариства, оскільки підприємство за новою адресою не знаходиться і не знаходилось, а тому вказане свідчить про те, що відповідач приватного підприємства «Агенція ТО-НАР Плюс»юридичної адреси не змінювало.

Внесення ж до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців недостовірних відомостей про місцезнаходження приватного підприємства «Агенція ТО-НАР Плюс»позбавляє органи державної податкової служби можливості здійснювати контроль за його господарською діяльністю, що, в свою чергу, може призвести до ухилення підприємства від сплати податків, зборів та інших загальнообовязкових платежів до бюджетів та державних цільових фондів та завдати шкоди інтересам держави. Вказане порушує публічний порядок обліку платників податків та позбавляє права органів державної податкової служби здійснювати контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів), виявленням та веденням обліку надходжень податків та інших платежів тощо.

З урахуванням наведеного, позовні вимоги про визнання протиправним рішення власника приватного підприємства «Агенція ТО-НАР Плюс»щодо зміни місцезнаходження товариства підлягають задоволенню.

Стосовно позовних вимог про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - приватного підприємства «Агенція ТО-НАР Плюс»за № 10261050001008478 від 25.06.2010 року та про державну реєстрацію внесення змін до відомостей про юридичну особу - приватного підприємства «Агенція ТО-НАР Плюс», що не повязані зі змінами в установчих документах за №10261070002008478 від 25.06.2010 року, суд зазначає наступне.

Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи регламентована статтею 29 Закону, відповідно до якої для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів та документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції та документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.

Якщо документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи подаються особою, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт. Якщо такі документи подаються іншим представником юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт та надається документ або нотаріально засвідчена копія документа, що засвідчує повноваження представника.

При цьому, згідно із абзацом 2 статті 1 даного Закону реєстраційна картка - це документ встановленого зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до ЄДРПОУ.

Відповідно до частини 2 статті 8 Закону реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору рекомендованим листом, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена.

Підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів має бути засвідчений відповідною посадовою особою та скріплений печаткою цієї юридичної особи або нотаріально засвідчений.

При цьому, суд зазначає, що вимоги позивача стосовно скасування оскаржуваних реєстраційних записів тільки з підстав недостовірності даних про зміну місцезнаходження підприємства не підлягають до задоволення, оскільки проведеними записами реєстраційних дій були внесені зміни не тільки щодо зміни місцезнаходження відповідача, але й зміни щодо керівника підприємства, зміни додаткової інформації про юридичну особу, зміни складу засновників юридичної особи на підставі рішень власника приватного підприємства «Агенція ТО-НАР Плюс»вказане встановлено в судовому засіданні та підтверджується реєстраційними картками, що подані державному реєстратору повноважним керівником підприємства. Скасування оскаржуваних записів про проведення реєстраційних дій за таких обставин, призведе до втручання державних органів у діяльність підприємства, тобто втручання у відносини, які відповідно до закону, статуту підприємства віднесені до його внутрішньої діяльності та виключної компетенції, і на які у відповідності до пункту 4 частини 3 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України не поширюється юрисдикція адміністративних судів.

Судом встановлено, що документи для державної реєстрації змін були подані уповноваженою особою ОСОБА_2., що діяла на підставі довіреності. Реєстраційні картки заповнені ОСОБА_1 - новим керівником підприємства (призначено з 27.05.2010 року). Таким чином, суд зазначає, що всі реєстраційні картки про внесення відповідних змін заповнені 25.06.2010 року особою, яка уповноважена представляти інтереси приватного підприємства «Агенція ТО-НАР Плюс».

Отже, враховуючи наведене, підстав для задоволення позовних вимог про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів № 10261050001008478 від 25.06.2010 року та про державну реєстрацію внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах за № 10261070002008478 від 25.06.2010 року, суд не вбачає.

З зазначених вище підстав не підлягають задоволенню і позовні вимоги про зобовязання державного реєстратора виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради внести зміни до відомостей, що містяться в ЄДРПОУ щодо зміни місцезнаходження приватного підприємства «Агенція ТО-НАР Плюс».

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення приватного підприємства «Агенція ТО-НАР Плюс» (ідентифікаційний код 35523116) від 28.05.2010 року про зміну місцезнаходження товариства.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя:Остап'юк С.В.

Постанова складена в повному обсязі 13.12.2010 року.