Постанова № 14929152, 18.04.2011, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2011
Номер справи
2а-7514/10/0470
Номер документу
14929152
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2011 р. Справа № 2а-7514/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рищенко А. Ю. при секретаріОрлові О.В., за участю: представника позивача представника відповідача Рукавішнікова К.Р., Руденка А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е.Дзержинського" до Царичанської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, - ВСТАНОВИВ: 01.07.2010 року Відкрите акціонерне товариство «Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф. Е. Дзержинського» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Царичанської міжрайонної державної податкової інспекції в Дніпропетровській області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що прийняте на підставі Акту невиїзної камеральної перевірки податкової звітності по орендній платі за землю державної та комунальної власності від 22.01.2010 року № 15/15-05393043 податкове повідомлення-рішення про донарахування орендної плати за землю державної та комунальної власності у сумі 35143, 15 грн. є незаконним, оскільки відсутні підстави для донарахування орендної плати за землю державної та комунальної власності та застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Просить суд визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення Царичанської міжрайонної державної податкової інспекції від 22.01.2010 року № 15/15-05393043 про визначення суми податкового зобовязання та застосування штрафних санкцій по орендній платі за землю на суму 35143, 15 грн.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та пояснив обставини справи таким чином, як вони викладені вище.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав у повному обсязі, та пояснив, що Рішенням Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області від 23.03.2010 року № 7298/10/25-008, яке було прийнято за результатами розгляду скарги відповідача було частково скасоване податкове повідомлення-рішення від 22.01.2010 року № 15/15-05393043 в частині 2 789, 14 грн. орендної плати за землю та 139, 45 грн. застосованої штрафної санкції плати за землю. Тому, на підставі зазначеного Рішення позивачем було направлено відповідачу податкове повідомлення-рішення № 15/2 від 01.04.2010 року на суму 32214, 57 грн. Повторно на підставі Рішення Державної податкової адміністрації України № 5303/6/25-0215 від 03.06.2010 року про розгляд повторної скарги відповідача Царичанською міжрайонною державною податковою інспекцією було прийнято податкове повідомлення-рішення № 15/3 від 09.06.2010 року на суму 32214, 57 грн., яке було винесено у відповідності до вимог чинного законодавства.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності вважає необхідним у задоволенні позову відмовити повністю з наступних підстав.

28.01.2009 року Відкрите акціонерне товариство «Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф. Е. Дзержинського» (далі ВАТ «Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф. Е. Дзержинського») подало до Царичанської міжрайонної державної податкової інспекції звітну податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2009 рік, в якій задекларовано податкові зобовязання по орендній платі за землю в розмірі 440390, 46 грн.

27.03.2009 року позивач подав до Царичанської міжрайонної державної податкової інспекції уточнюючу податкову декларацію по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2009 рік, в якій задекларовано податкові зобовязання по орендній платі за землю у розмірі 220195, 23 грн.

22.01.2010 року Царичанською міжрайонною державною податковою інспекцією була проведена невиїзна камеральна перевірка платника орендної плати за землю ВАТ «Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф. Е. Дзержинського» з питання виявлення арифметичних (методологічних) помилок у поданій платником декларації орендної плати за 2009 рік.

Згідно Акту перевірки від 22.01.2010 року № 15/15-0539343 при заповненні податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2009 рік ВАТ «Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф. Е. Дзержинського» задекларовано податкові зобовязання по орендній платі за землю у розмірі 220195, 23 грн. без застосування коефіцієнту індексації за 2008 рік 1, 152 до нормативно-грошової оцінки земель, чим порушено п. 1 Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 року № 783. Внаслідок зазначеного порушення позивачем було занижено податкове зобовязання по орендній платі за землю за період з 01.01.2009 року по 30.11.2009 року у розмірі 306680, 54 грн.

Згідно ст. 13 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535-XII, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.

Позивач зазначає, що договори оренди земельних ділянок ВАТ «Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф. Е. Дзержинського» не передбачають будь-якого механізму індексації орендної плати за землю. Проте, відповідно до п. 10 Договору оренди землі від 19.12.2006 року обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Статтею 5 Закону України «Про плату за землю» обєктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Субєктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місцями. Подання такої декларації звільняє від обовязку подання щомісячних декларацій.

Стаття 23 вищевказаного Закону України передбачає, що грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Грошова оцінка земельної ділянки щороку станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог ст. 13 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року № 161-ХІV, договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володінні і користуванні на певний строк, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі статтею 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року № 220, затверджено Типову форму договору оренди землі, пунктом 13 якої визначено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.

Згідно Порядку про проведення індексації грошової оцінки земель, грошова оцінка земель, населених пунктів, яка проведена за вихідними даними станом на 01.04.1996 року, та грошова оцінка сільськогосподарських угідь, яка проведена станом на 01.07.1995 року підлягає індексації станом на 01.01.2009 року на коефіцієнт 3,022, який визначається виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за 1996 рік 1, 703, за 1997 рік 1,059, за 1998 рік 1,006, за 1999 рік 1,127, за 2000 рік 1,182, за 2001 1,02, за 2005 рік 1,035, за 2007 рік 1, 028 та за 2008 рік - 1,152. Нормативна грошова оцінка земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не індексувалась.

Проведеною перевіркою від 22.01.2010 року було встановлено, що ВАТ «Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф. Е. Дзержинського» порушив ст. ст. 2 та 23 Закону України «Про плату за землю», а саме: річна сума орендної плати розрахована без урахування коефіцієнту індексації до нормативно-грошової оцінки землі, що призвело до заниження задекларованих показників орендної плати за землю за 2009 рік на 33469, 67 грн.

Відповідно до пп. 17.1.4. п. 17.1. ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, у разі, коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у підпункті "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний (крім випадків, коли податкова декларація не приймається всупереч нормам цього Закону) сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

На підставі вищевказаного Акту перевірки від 22.01.2010 року № 15/15-0539343 відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення від 22.01.2010 року №15/15-05393043 на суму 33469, 72 грн. орендної плати за землю та 1673, 48 грн. штрафної санкції, застосованої відповідно до пп. 17.1.4. п. 17.1. ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

У своїй позовній заяві позивач вказує на те, що відповідачем у Акті перевірки від 22.01.2010 року № 15/15-05393043 та у винесеному податковому повідомленні-рішенні від 22.01.2010 року № 15/15-0539343 не вказана норма закону або нормативного акту, яка порушена позивачем при нарахуванні орендної плати за землю.

Як вбачається з матеріалів справи, у Акті перевірки від 22.01.2010 року № 15/15-05393043 та у податковому повідомленні-рішенні від 22.01.2010 року № 15/15-0539343 відповідач посилається на порушення ВАТ «Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф. Е. Дзержинського» пп. "в" пп.4.2.2. п. 4.2. ст. 4, пп. 17.1.4. п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до пп. 5.2.2. п. 5.2. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі, коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.

Остаточне рішення вищого (центрального) органу контролюючого органу за заявою платника податків не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене у судовому порядку.

Так, позивач не погодився з винесеним податковим повідомлення-рішенням від 22.01.2010 року №15/15-05393043 та оскаржував його в адміністративному порядку.

Рішенням про результати розгляду первинної скарги Царичанською міжрайонною державною податковою інспекцією від 22.02.2010 року № 792/10 скарга ВАТ «Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф. Е. Дзержинського» була залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 22.01.2010 року №15/15-05393043 було залишено без змін.

Тому, Царичанська міжрайонна державна податкова інспекція винесла податкове повідомлення-рішення від 22.01.2010 року № 15/1 на загальну суму 35143, 15 грн.

Позивач посилається на те, що в Рішенні Царичанської міжрайонної державної податкової інспекції про результати розгляду скарги № 792/10 від 22.02.2010 року відповідач залишає без змін податкове повідомлення-рішення та додає податкове повідомлення-рішення від 22.02.2010 року № 15/1.

Відповідно до пп. б) п. 5.3 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платниками податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 року № 253, з метою доведення до платника податків граничного строку сплати податкового зобовязання, зазначеного в раніше надісланому податковому повідомленні (у разі, якщо сума податкового зобовязання за результатами розгляду скарги збільшується або залишається без змін, а раніше надіслане податкове повідомлення не відкликається), податковим органом складається та надсилається (вручається) платнику податків податкове повідомлення, яке має номер первинного податкового повідомлення, при цьому через дріб проставляється номер скарги, щодо якої воно складене (1 для першої, 2 для другої, тощо).

У податковому повідомленні-рішенні від 22.01.2010 року № 15/1 вказано, що позивачем було порушено ст. 21 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року № 161-ХІV, ст. 23Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535-ХІІ, Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 року № 835-VI, пп. 17.1.4. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ.

Проте, позивач не погодився з прийнятим за результатами розгляду первинної скарги рішенням, та оскаржував його до Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області.

Рішенням Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області від 23.03.2010 року № 7298/10/25-008, прийнятим за результатами розгляду повторної скарги, було частково скасоване податкове повідомлення-рішення від 22.01.2010 року № 15/15-05393043 - в частині донарахованої орендної плати за земельні ділянки у сумі 2789, 14 грн., штрафних санкцій у сумі 139, 45 грн., а в іншій частині залишено без змін.

У своєму Рішенні Державна податкова адміністрація у Дніпропетровській області зазначає, що на день складання Акту перевірки від 22.01.2010 року термін сплати податкового зобовязання по орендній платі за землю за грудень 2009 року, а саме 01.02.2010 року ще не наступив. А тому, висновки Царичанської міжрайонної державної податкової інспекції щодо донарахування позивачу орендної плати за землю за грудень 2009 року у сумі 2789, 14 грн., застосування штрафних санкцій у сумі 139, 45 грн. є передчасними.

На підставі вищевказаного Рішення Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області, Царичанська міжрайонна державна податкова інспекція винесла податкове повідомлення-рішення від 01.04.2010 року № 15/2 на загальну суму 32214, 57 грн.

01.06.2010 року, не погодившись із Рішенням Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області від 23.03.2010 року № 7298/10/25-008, позивач оскаржував його до Державної податкової адміністрації України.

Рішенням Державної податкової адміністрації України від 03.06.2010 року № 5303/6/25-0215 скаргу позивача було залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 22.01.2010 року, з урахуванням Рішення Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області від 23.03.2010 року № 7298/10/25-008, на підставі якого було винесено податкове повідомлення-рішення від 01.04.2010 року № 15/2 без змін. У звязку з цим, відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення від 09.06.2010 року № 15/3 на загальну суму 32214, 57 грн.

Отже, суд зазначає, що податкове повідомлення-рішення від 22.01.2010 року №15/15-05393043 було оскаржене позивачем в адміністративному порядку та за результатами розгляду скарг були прийняті відповідні рішення. Твердження позивача були враховані Державною податковою адміністрацією у Дніпропетровській області при прийняті рішення за результатами розгляду повторної скарги, зокрема, Царичанською міжрайонною державною податковою інспекцією, з урахуванням змін вказаних в даному рішенні Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області, було прийнято податкове повідомлення-рішення від 01.04.2010 року № 15/2 на суму 32214, 57 грн., з урахуванням Рішення Державної податкової адміністрації України від 03.06.2010 року № 5303/6/25-0215 було прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.06.2010 року № 15/3 на суму 32214, 57 грн. Тому, посилання позивача на неправомірність винесеного податкового повідомлення-рішення є безпідставними.

Таким чином, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства «Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф. Е. Дзержинського» Царичанської міжрайонної державної податкової інспекції в Дніпропетровській області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо субєкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений 14.02.2011 року.

Суддя А. Ю. Рищенко