донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
11.04.2011 р. справа №31/23пд
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді-доповідача Величко Н.Л.
Суддів Алєєвої І.В., М'ясищева А.М.
При секретарі Натаріній О.О.
За участю представників сторін:
від позивача не з'явились
від відповідача: Павленко Л.М. –за дов. № 75/01-635 від 19.10.2010р.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Донецької міської ради, м. Донецьк
на рішення господарського суду Донецької області від 17.02.2011р. (підписане 21.02.2011р.) у справі № 31/23пд (суддя Ушенко Л.В.)
за позовом: Донецької міської ради, м. Донецьк
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства "Ізоляція", м. Донецьк
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки під розміщення та експлуатацію існуючих будівель та споруд промплощадки по вул. Світлого путі, 3 в Будьонівському районі від 06 лютого 2002р., з подальшими змінами і доповненнями від 03 березня 2003р, укладеного між виконавчим комітетом Донецької міської ради та Відкритим акціонерним товариством „Ізоляція”, який зареєстровано у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі про що вчинено запис 13 березня 2002р. за №А/1-128
Встановив:
1.Стислий виклад суті рішення місцевого господарського суду
Рішенням господарського суду Донецької області від 17.02.2011р. (підписане 21.02.2011р.) у справі № 31/23пд (суддя Ушенко Л.В.) у задоволенні позову Донецькій міській раді, м. Донецьк, до Відкритого акціонерного товариства „Ізоляція”, м. Донецьк про внесення змін до договору оренди земельної ділянки укладеного між виконавчим комітетом Донецької міської ради та Відкритим акціонерним товариством „Ізоляція”, який зареєстровано у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі про що вчинено запис 13 березня 2002р. за №А/1-128 та подальшої перереєстрації 18 березня 2003р. за №А/1-128 в частині викладення пунктів 1.3, 3.1 в новій редакції відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що наведені позивачем обставини, зокрема, прийняття органом місцевого самоврядування рішення щодо встановлення з 01.01.2010 року нової нормативної грошової оцінки земель у м. Донецьку, не є підставами для зміни розміру орендної плати, оскільки вони не передбачені, а ні умовами укладеного договору, а ні чинним законодавством. Встановлення Донецькою міською радою нової грошової оцінки земель міста Донецька породжує правові наслідки стосовно договорів оренди землі, укладених після 23.07.2009 року, та не є обов'язковою підставою для внесення до договору оренди земельної ділянки від 26.02.2002р., змін в частині розміру орендної плати.
2. Підстави, з яких порушено питання про перегляд рішення
Позивач не погоджуючись з рішенням господарського суду Донецької області звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду та задовольнити його позовні вимоги.
Апеляційну скаргу мотивує тим, що рішення суду першої інстанції не відповідає дійсним обставинам справи та прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Позивач зазначає, що Рішенням Донецької міської ради від 23 липня 2009 року № 35/37, з урахуванням висновку державної експертизи землевпорядної документації Держкомзему України від 12.03.2009 року № 124-09, затверджено нормативну грошову оцінку земель м. Донецька, що застосовується з 01.01.2010 року та введено в дію середню базову вартість 1 кв.м. земель в м. Донецьку у розмірі 248,80 грн.
Відповідно до положень статті 21 Закону України „Про оренду землі", а також ст. 276.5. Податкового кодексу України зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, що призводить до обов'язковості внесення змін до Договору оренди землі у відповідній частині.
Скаржник посилається на те, що в договорі оренди від 26.02.2002 року передбачено випадки, за наявності яких розмір орендної плати підлягає перегляду, а саме пунктом 3.4. Договору оренди до них віднесено: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін і тарифів, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; у разі невиконання Орендодавцем обов'язку повідомити Орендаря про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку; збільшення розмірів ставки земельного податку; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України. Пунктом 4.2.1 Договору оренди зазначено, що Орендодавець має право вимагати від Орендаря, зокрема збільшення розмірів орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розмірів земельного податку та з інших мотивів, визначених у п. 3.1. цього договору.
3.Доводи викладені у відзиві на апеляційну скаргу
Представник відповідача у судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечував та зазначає, що позивач вимагає внести зміни, які передбачають зміну коефіцієнту (відсотку) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на 3%, що веде до збільшення розміру орендної плати, однак у позові та у апеляційній скарзі не наводить обґрунтувань таких змін.
Також відповідач зазначає, що незрозуміло як розраховувалась нормативна грошова оцінка за договором оренди земельної ділянки у розмірі 48899732грн.02коп. Просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
4.Апеляційною інстанцією встановлено:
Рішенням Виконавчого комітету Донецької міської ради від 02.10.2001р. №482/8 визнано таким, що втратив чинність державний акт на право постійного користування землею, виданий Донецькому заводу ізоляційних матеріалів за №275 від 29.05.85р. по вулиці Світлого путі в Будьонівському районі ;
затверджено проект відведення земельної ділянки площею 7,3201га Відкритому акціонерному товариству „Ізоляція” для розміщення та експлуатації існуючих будівель та споруд проммайданчику по вулиці Світлого путі, 3 в Будьонівському районі;
надано Відкритому акціонерному товариству „Ізоляція” в оренду строком на 10 років земельну ділянку загальною площею 7,3201га (із них: 0,2402га в межах червоних ліній) під розміщення існуючих будівель та споруд проммайданчику для виробництва інших неметалевих мінеральних виробів по вулиці Світлого путі, 3 в Будьонівському районі із забудованих земель міської ради.
На підставі зазначеного рішення 26 лютого 2002р. між Виконавчим комітетом Донецької міської ради” (Орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством „Ізоляція” (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки,згідно якого орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, що знаходиться на території Будьонівського району м. Донецька по вулиці Світлого путі, 3, загальною площею 73201,0 кв.м. із забудованих земель міської ради на термін до 02.10.2011р.
Договір було зареєстровано у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі про що вчинено запис 13 березня 2002 року за № А/1-128, з подальшим внесенням змін і доповнень до договору оренди земельної ділянки від 03 березня 2003 року перереєстрованим у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 18 березня 2003 року за №А/1-128.
03 березня 2003р. між Виконавчим комітетом Донецької міської ради (Орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством „Ізоляція” (Орендар) укладено угоду про внесення змін і доповнень в договір оренди земельної ділянки, а саме п.1.3 та 3.1. виклали в наступній редакції:
- пункт 1.3 розділу 1: „ Грошова оцінка земельної ділянки становить 15495663 гривні 85 копійок (п’ятнадцять мільйонів чотириста дев’яносто п’ять тисяч шістсот шістдесят три гривні вісімдесят п’ять копійок) у відповідності з довідкою №Ю-65/2002 про грошову оцінку земельної ділянки, виданою 05 листопада 2002року Донецьким міським управлінням земельних ресурсів Донецького обласного управління земельних ресурсів Державного комітету України по земельних ресурсах”;
- частину першу та другу пункту 3.1 розділу 3: „ Орендна плата вноситься Орендарем в грошовому вигляді у розмірі 170452 гривні 30 копійок (сто сімдесят тисяч чотириста п’ятдесят дві гривні тридцять копійок) на рік. Орендна плата вноситься на поточний рахунок місцевого бюджету м. Донецька управління держказначейства, номер рахунку 33218812800002, банк –отримувач –УДК у Донецькій області, МФО 834016, код ЗКПО 23977045, код бюджетної класифікації 13050200, рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Далі пункт 3.1 читати за текстом.
Крім того, були внесені зміни до п.4.2.1 та 4.2.2 розділу 4 договору.
Рішенням Донецької міської ради від 23.07.2009р. №35/37 затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Донецька, яка застосовується з 01.01.2010р., та встановлено середню базову вартість 1 кв.м земель в м. Донецьку у розмірі 248,80грн.
Листом від 28.10.2010р. №01/3-4318 на адресу Відповідача було направлено проект договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 26.02.2010р.
Як вбачається з проекту додаткової угоди до договору оренди землі від 26.02.10р. передбачалося внести наступні зміни: „1.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 1410136200:00:022:0002) з 01.01.2010року становить 48889732 гривні 02 копійки (сорок вісім мільйонів вісімсот дев’яносто дев’ять тисяч сімсот тридцять дві гривні 02 копійки) у відповідності з листом управління Держкомзему у місті Донецьку Донецької області від 09.06.2010 №01-32-3338”; „3.1. Орендна пата вноситься орендарем з моменту реєстрації даного договору у грошовій формі та розмірі 3,0 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і становить 1466991 гривня 96 копійок (один мільйон чотириста шістдесят шість дев’ятсот дев’яносто одна гривня 96 копійок) на рік. Орендна плата вноситься на бюджетний рахунок місцевого бюджету Будьонівського району р/р 33210812700003 в ГУ ДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34686940, МФО 834016, код бюджетної класифікації 13050200 рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця”.
Наведений проект Договору було отримано відповідачем 30.09.2010 року, про що свідчить підпис секретаря від 30.09.2010 про отримання проекту Договору на супровідному листі.
Між позивачем та відповідачем не було досягнуто згоди щодо внесення відповідних змін до спірного договору.
5. Мотиви, з яких суд апеляційної інстанції виходив при прийнятті постанови:
Згідно ст.21 Закону України від 06.10.1998р. № 161-ХІУ "Про оренду землі" (із змінами на момент подання позову) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до ст.288.(п.288.2,288.4,288.5), 289 Податкового кодексу України платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, але річна сума платежу не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом,та не може перевищувати:
а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;
б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Статтею 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Стаття 20 зазначеного Закону передбачає, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до ч.1 ст.30 Закону України “Про оренду землі ” зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Частинами 1 статей 651, 652 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Щодо зміни договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін, то наведені норми передбачають таку можливість або у випадку істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках встановлених договором або законом, або у зв’язку з істотною зміною обставин у виняткових випадках.
Як вбачається з проекту додаткової угоди до договору оренди землі від 26.02.10р. Донецька міська рада пропонувала внести зміни у п.1.3 та п.3.1 з 01.01.2010 року, нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий номер 1410136200:00:022:0002) встановити 48889732 гривні 02 копійки у відповідності з листом управління Держкомзему у місті Донецьку Донецької області від 09.06.2010 №01-32-3338”.
При цьому проект додаткової угоди був направлений відповідачу 19.08.2010 року, а позов до суду про внесення змін подано 28.01.11р.
У судовому засіданні 28.03.2011р. представник відповідача зазначив, що Донецькою міською радою з проектом додаткової угоди йому не направлявся висновок державної експертизи землевпорядної документації Держкомзему України від 12.03.2009 №124-09, тому він вважає, що орендодавець не обґрунтовано пропонує збільшити розмір орендної плати, оскільки розрахунок є незрозумілим .
Ухвалою від 28.03.2011р. судова колегія зобов'язала Донецьку міську раду надати документи щодо грошової оцінки земельної ділянки, яка надана в оренду Відкритому акціонерному товариству "Ізоляція", м. Донецьк, а також письмові пояснення щодо дати оприлюднення рішення Донецької міської ради від 23.07.2009р. №35/37.
У судове засідання 11.04.2011р. представник Донецької міської ради не з'явився, витребувані ухвалою від 28.03.2011р. документи та пояснення не надав.
Відповідно до ст.ст.33,34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно до законодавства доказом встановлення нормативної грошової оцінки земель щодо конкретної земельної ділянки є витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, який видається відповідним органом Держкомзему і використовується для визначення у договорі оренди землі державної та комунальної власності розміру орендної плати.
Як вбачається позивачем у обґрунтування збільшення орендної плати за договором надано рішення Донецької міської ради від 23.07.2009р. №35/37, яким затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Донецька, у тому числі середня базова вартість 1 кв.м земель в м. Донецьку у розмірі 248,80грн., яке не містить конкретної інформації, яка стосується грошової оцінки землі наданої в оренду відповідачу.
Інших документів щодо грошової оцінки земельної ділянки, яка надана в оренду Відкритому акціонерному товариству "Ізоляція", м. Донецьк, які слугують базою для визначення розміру орендної плати позивачем до матеріалів справи не надано.
За таких підстав, судова колегія вважає, що позивачем належними доказами не доведені заявлені позовні вимоги щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки укладеного з ВАТ "Ізоляція" .
Судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно з’ясував обставини справи і дав їм правильну юридичну оцінку. Порушень чи неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права при розгляді спору судовою колегією не встановлено, тому мотиви, з яких подана апеляційна скарга, не можуть бути підставою для скасування прийнятого у справі судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.101, п.1 ст.103, ст.105 Господарського процесуального кодексу України судова колегія, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Рішення господарського суду Донецької області від 17.02.2011р. (підписане 21.02.2011р.) у справі № 31/23пд залишити без змін, а апеляційну скаргу Донецької міської ради , м. Донецьк, - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня прийняття постанови.
Головуючий Н.Л. Величко
Судді І.В. Алєєва
А.М. М'ясищев
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 13.04.2011р.
Надруковано 5 примірників:
2 –сторонам по справі
1 - у справу
1 - господарському суду
1-апеляц. господ. суду