ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Адреса: 88000, м.Ужгород, вул.Коцюбинського, 2-а тел.: 61-72-21
___________________________
УХВАЛА
"05" квітня 2011 р. Справа № 5/36
За заявою Державного комітету України з державного матеріального резерву, м. Київ
до боржника: Державного підприємства „Батьовський комбінат хлібопродуктів”, смт. Батьово Берегівського району
про визнання кредитором та внесення до третьої черги реєстру вимог кредиторів ДП „Батьовський комбінат хлібопродуктів” на суму 46976679,30грн.,
Суддя О.Ф. Ремецькі
За участю представників:
від заявника Михайлець О.В. представник за довіреністю від 25.11.2010р.
від боржника не зявився
від розпорядника майна Серпутько Г.М.
від державного органу з питань банкрутства Кордас О.О.
від прокуратури Андрейчик А.М. прокурор відділу облпрокуратури
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Закарпатської області від 07.04.2010р. порушено провадження у справі № 5/36 про банкрутство державного підприємства "Батьовський комбінат хлібопродуктів". 08 червня 2010 року у газеті "Голос України" № 103 було опубліковано оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство ДП "Батьовський комбінат хлібопродуктів".
Заявник звернувся з грошовими вимогами до боржника шляхом надіслання заяви поштовим відправленням 05.07.2010 року на суму 26222133,90грн. основного боргу, 20569346,66грн. штрафних санкцій, 143471,98грн. штрафних санкцій та 41726грн. пені (том 2, а.с. 1-30).
Листом №5/36-2 від 18.08.2010року розпорядник майна Серпутько Г.М. відмовив зазначеному кредитору у визнанні та включенні до реєстру його грошових вимог, мотивуючи відсутністю грошових зобов'язань боржника перед скаржником (том 2, а.с. 106-107).
Не погодившись з таким результатом розгляду його грошових вимог скаржник подав скаргу до суду, якою просив визнати його грошові вимоги на суму 46 976 679, 30грн., як вимоги третьої черги (том 2, а.с. 138-145).
Ухвалою Господарського суду Закарпатської області 23.09.2010р. конкурсними кредиторами ДП "Батьовський комбінат хлібопродуктів":
-Берегівську об'єднану державну податкову інспекцію з вимогами у сумі 429666,2 грн., що підлягають задоволенню у третій черзі відповідно та у сумі 4523,71 грн. пені, що підлягають задоволенню у шостій черзі;
Продовження ухвали господарського суду Закарпатської області від 05.04.2011 року по справі № 5/36
-Управління Пенсійного фонду України в Берегівському районі Закарпатської області з вимогами на суму 167248.40грн. та підлягають задоволенню у другій черзі відповідно, а також у сумі 69346,48 грн. штрафних санкцій, що підлягають задоволенню у шостій черзі;
-фізичну особу ОСОБА_5 з вимогами на суму 7952,90 грн. - у четвертій черзі;
-Державне підприємство "Неполоковецький комбінат хлібопродуктів" з вимогами на суму 122 023, 82 грн. - у четвертій черзі;
- Державний комітет України з державного матеріального резерву з вимогами на суму 20 754 545,40 грн. - у шостій черзі;
В задоволенні решти вимог заявника відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 01.11.2010р. апеляційну скаргу Державного комітету України з державного матеріального резерву, м. Київ залишено без задоволення, а ухвалу місцевого суду без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 19.01.2011р. Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 01.11.2010 року скасовано, ухвалу господарського суду Закарпатської області від 23.09.2010 року скасовано в частині розгляду грошових вимог Державного комітету України з державного матеріального резерву, а справу № 5/36 передано на новий розгляд грошових вимог Державного комітету України з державного матеріального резерву до господарського суду Закарпатської області.
Заявник просить заяву про визнання його кредитором стосовно боржника задовольнити повністю та внести його до третьої черги реєстру вимог кредиторів на суму 46976679,30грн. з підстав, наведених ним у поданій суду заяві та додатковому поясненні. Зокрема, заявник доводить перевагу у застосуванні спеціальних норм Закону України "Про державний матеріальний резерв" над загальними нормами цивільного законодавства.
Боржник повторно свого уповноваженого представника на судове засідання не направив, однак, у поданому суду письмовому поясненні заперечує з приводу обґрунтованості доводів заявника та наявності підстав для визнання його кредитором на суму 26222133,90грн. з підстав, наведених у ньому.
Представник розпорядника майна також заперечує з приводу обґрунтованості доводів заявника з підстав, наведених у поданому суду письмовому поясненні. У підтвердження своєї позиції надав суду відповідну судову практику з цього приводу.
Представник прокуратури підтримує доводи заявника в повному обсязі та просить заяву Державного комітету України з державного матеріального резерву, м. Київ про визнання його кредитором та внесення до третьої черги реєстру вимог кредиторів ДП „Батьовський комбінат хлібопродуктів” на суму 46976679,30грн. задовольнити в повному обсязі.
Представник державного органу з питань банкрутства підтримує заперечення розпорядника з приводу доводів заявника та вважає заявлені ним вимоги такими, що не підпадають під визначення грошових вимог.
Розглянувши подані заявником документи і матеріали, заслухавши повноважних представників сторін та прокуратури, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги та подані заперечення, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд констатує наступне.
Згідно з частиною 3 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів законодавства.
Статтею 1 Закону (абзац 7) визначено поняття грошового зобов'язання як зобов"язання заплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-
Продовження ухвали господарського суду Закарпатської області від 05.04.2011 року по справі № 5/36
правового договору та на інших підставах, передбачених цивільним законодавством України.
Відповідно до приписів частини 1 статті 1, частин 1, 10 статті 2, частини 2 статті 11, частини 10 статті 14 Закону України “Про державний матеріальний резерв” державний резерв є особливим державним запасом матеріальних цінностей, призначених для використання в цілях і в порядку, передбачених цим законом; відповідальне зберігання матеріальних цінностей державного резерву зберігання закладених до державного резерву матеріальних цінностей у постачальника (виробника) або одержувача (споживача) без надання йому права користуватися цими матеріальними цінностями до прийняття у встановленому порядку рішення про відпуск їх з державного резерву; самовільне відчуження матеріальних цінностей використання або реалізація відповідальним зберігачем матеріальних цінностей державного резерву, що перебувають у нього на відповідальному зберіганні, без відповідного рішення на це центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом; частина запасів матеріальних цінностей державного резерву може зберігатися на промислових, транспортних, сільськогосподарських, постачальницько-збутових та інших підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності на договірних умовах; за самовільне відчуження (використання, реалізацію) матеріальних цінностей державного резерву з юридичних осіб, на відповідальному зберіганні яких вони знаходяться, стягується штраф у розмірі 100% вартості матеріальних цінностей у цінах на час виявлення факту відчуження, а також пеня з суми відсутнього їх обсягу за кожний день до повного їх повернення. У разі недоцільності закладення і зберігання зазначених матеріальних цінностей або виключення їх з номенклатури, скасування мобілізаційного чи іншого спеціального завдання зазначені юридичні особи за рішенням центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом, відшкодовують вартість відсутніх матеріальних цінностей державного резерву виходячи з їх ринкової ціни на день виявлення факту відсутності (самовільного відчуження) із сплатою пені до повного відшкодування вартості матеріальних цінностей.
Згідно з пунктами 4, 10 Постанови КМУ №1129 від 08.10.1997 “Про затвердження Порядку формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву” розміщення запасів матеріальних цінностей державного резерву здійснюється Держкомрезервом на підприємствах, в установах і організаціях системи державного резерву, а також на інших підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності на договірних умовах; матеріальні цінності вважаються закладеними до державного резерву після підписання акта про їх приймання, розміщення на місці постійного зберігання та оформлення відповідних бухгалтерських документів складського обліку.
Отже, відповідно до спеціальної норми права, а зокрема, частини 10 статті 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв" у зберігачів цінностей матеріального резерву можуть виникати зобов'язання перед Державним комітетом України з державного матеріального резерву по відшкодуванню вартості втрачених матеріальних цінностей, які були закладені до державного резерву і такі зобов'язання є грошовими за своєю правовою природою.
Відповідно до рішення Господарського суду Закарпатської області від 02.07.2008р. по справі № 9/98 з відповідача - ДП "Батьовський комбінат хлібопродуктів" стягнуто на користь Державного комітету України з державного матеріального резерву суму 20 569 346,66 грн. штрафних санкцій, та зобов'язано відповідача повернути до державного резерву матеріальні цінності державного
Продовження ухвали господарського суду Закарпатської області від 05.04.2011 року по справі № 5/36
резерву, щодо яких мало місце незабезпечення збереження, а також зобов'язано відповідача провести закладення матеріальних цінностей державного резерву, щодо яких виявлено факт безтоварного закладення.
Свої грошові вимоги до боржника кредитор обґрунтовує фактами, які підтверджено вищенаведеним судовим рішенням, а також актами перевірки від 11.12.2008р. та від 10.06.2010р., якими встановлено незабезпечення збереження певним матеріальних цінностей та обовязок боржника провести закладення матеріальних цінностей державного резерву, щодо яких встановлено факт безтоварного закладення.
Відповідно до ст.1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” кредитором є юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобовязань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, податків і зборів (обовязкових платежів). Конкурсні кредитори кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство та вимоги, яких не забезпечені заставою майна боржника.
Згідно ч.1 ст.14 Закону конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом 30 днів від дня опублікуванні в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобовязані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.
Держкомрезерв є конкурсним кредитором, оскільки його грошові вимоги виникли до порушення справи про банкрутство, тому як факт незабезпечення боржником зберігання зернових державного резерву встановлено рішенням суду від 02.07.2008р. та актами перевірки від 11.12.2003 року та 10.06.2010р.
Як встановлено п.10 ст.14 Закону України “Про державний матеріальний резерв”, у разі незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву, в тому числі самовільного відчуження, з юридичних осіб, на відповідальному зберіганні яких перебувають ці цінності, стягується штраф у розмірі 100 відсотків вартості виходячи з їх ринкової ціни на день виявлення факту відсутності (самовільного відчуження), а також пеня з вартості відсутнього їх обсягу за кожний день до повного повернення матеріальних цінностей.
У разі недоцільності закладення і зберігання зазначених матеріальних цінностей або виключення їх з номенклатури, скасування мобілізаційного чи іншого спеціального завдання зазначені юридичні особи за рішенням центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом, відшкодовують вартість відсутніх матеріальних цінностей державного резерву виходячи з їх ринкової ціни на день виявлення факту відсутності (самовільного відчуження) із сплатою пені до повного відшкодування вартості матеріальних цінностей.
Відтак, підлягають визнанню грошові вимоги Державного комітету України з державного матеріального резерву до ДП “Батьовський комбінат хлібопродуктів” у розмірі 46976679,30грн., які складаються з:
- вартості неповернутих до державного резерву матеріальних цінностей державного резерву, щодо яких має місце незабезпечення збереження та незакладених матеріальних цінностей державного резерву, щодо яких виявлено факт безтоварного закладення в сумі 26222133,90грн.
- 100% штраф за самовільне використання матеріальних цінностей держрезерву
Продовження ухвали господарського суду Закарпатської області від 05.04.2011 року по справі № 5/36
в сумі 20569346,66грн.;
- 100% штраф за актом перевірки від 11.12.2008р. в сумі 143471,98грн
- пеня виходячи із подвійної облікової ставки НБУ за період з дня виявлення факту самовільного використання матеріальних цінностей держрезерву до дня подання кредитором заяви (п.16 ст.14 Закону України “Про державний матеріальний резерв”) за актом від 11.12.2008р. за період з 12.12.2008р. по 07.04.2010р. 41726,76грн.
Зважаючи на викладене, вимоги кредитора про стягнення суми 26222133,90грн. вартості неповернутих до державного резерву матеріальних цінностей державного резерву, щодо яких має місце незабезпечення збереження та незакладених матеріальних цінностей державного резерву, щодо яких виявлено факт безтоварного закладення визнаються судом та підлягають задоволенню у третій черзі, а вимоги про стягнення суми 20 569 346, 66 грн. штрафних санкцій, стягнутих з боржника рішенням суду від 02.07.2010р. по справі № 9/98, а також суми 185 198, 74 грн. штрафних санкцій, накладених на підставі Акту перевірки від 11.07.2008р., визнаються судом та підлягають задоволенню у шостій черзі (ч.2 ст.15 Закону України „про відновлення платоспроможності боржника, або визнання його банкрутом”).
Керуючись ст. ст. 1, 14, 15, 31 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст. ст. 4-1, 32, 33, 77, 86 Господарського процесуального кодексу України,
СУД УХВАЛИВ:
1. Визнати конкурсним кредитором Державного підприємства "Батьовський комбінат хлібопродуктів" (90260, Берегівський район, смт. Батьово, вул. Вашута, 132, код ЄДРПОУ 00954146) Державний комітет України з державного матеріального резерву (м. Київ, вул. Пушкінська, 28, код ЄДРПОУ 00034016) з вимогами на суму 26222133,90грн. у третій черзі та на суму 20 754 545, 40 грн. - у шостій черзі.
Суддя О.Ф. Ремецькі