Постанова № 14880751, 15.04.2009, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
15.04.2009
Номер справи
2-а-468-2009
Номер документу
14880751
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-а- 468 -2009 рік.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2009 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області

у складі: головуючого судді Букрєй С. П.,

при секретарі Трубчаніновій О.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Артемівського міськрайонного суду справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області (УПСЗН Артемівської міської ради) про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області щодо нарахування і виплати грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня року по 31 грудня 2007 року протиправними та про стягнення коштів за недоотриманою часткою цієї допомоги», -

встановив:

16.03.2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з дійсним позовом, вимогаючи визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області (далі по тексту УПСЗН) щодо нарахування і виплати грошової допомоги по догляду за її дитиною - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року у сумі, яка є меньшою за розміром встановленнного законодавством України протиправними та стягнути на її користь кошти за недоотриманною частки такої допомоги у сумі 1863.11 гривен.

В судове засідання позивачка не з"явилася. Від неї надійшла письмова заява в якій вона просить розглянути справу у її відсутності, наполягає на заявлених позовних вимогах і підтримує їх у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився. Від відповідача надійшла письмова заява про розгляд справи у відсутність їх представника та письмові заперечення проти вимог у повному обсязі, де вказано що УПСЗН здійснювало нарахування і виплату позивачці грошової допомоги по догляду за її дитиною, що недосягла трирічного віку, виходячи з Законів України "Про державний бюджет України" і «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою недієздатністю та виплатам, зумовленими народженням та похованням» та Порядка призначення та виплати допомоги при народженні дитини і допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, застрахованим у системі загальнообовязкового державного соціального страхування, затвердженого постановою КМУ від 11.01.2007 р. № 13, згідно яких, на відміну від Закона України «Про державну допомогу сімям з дітьми», були встановленні інши розміри такої допомоги.

На підтвердждення обставин по справі кожна із сторін додала до суду докази, які були досліджені у судовому засіданні:

копія паспорта громадянина України на ім"я ОСОБА_1;

- свідоцтво про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1;

- довідка УПСЗН про виплати на користь ОСОБА_1 грошової допомоги на дитину - ОСОБА_2. ІНФОРМАЦІЯ_1, за період з липня по ЗІ грудня 2007 року у загальній сумі 816, 40 грн.;

- заперечення УПСЗН на звернення позивачки.

-

Суд, враховуючи досліджені вищеперераховані письмові докази, вважає встановленими обставини про те, що ОСОБА_1, яка є матірю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та знаходиться у декретній відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримала за період з липня по 31 грудня 2007 року, як застрахована особа у системі загальнообовязкового соціального страхування допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку у загальній сумі 816.40 грн. (липень - 129.03 грн., серпень - 132.64 грн., вересень - 134.45 грн., жовтень - 136.13 грн., листопад - 140.05 грн., грудень - 144.10 грн.).

Суд, дослідивши докази, які є у справі та оцінив їх, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

УПСЗН у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, Указами Президента України і Постановами Верховної Ради України, актами КМУ, актами відповідного органу місцевого самоврядування, положенням про управління.

Стаття 46 Конституції України, гарантує громадянам право на соціальний захи ст.

Законом України «Про державну допомогу сімям з дітьми» встановлений гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сімї, її доходів та віку дітей, спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сімям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» передбачено, що громадяни України, в сімях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно статті 13 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообовязкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у звязку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначає Закон України «Про загальнообовязкове державне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням».

Статтею 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» визначено, що загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у звязку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сімї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, повязаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сімї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Згідно ст. 2 Закону України «Про загальнообовязкове державне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» страховий випадок - подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи або членів її сімї на отримання матеріального забезпечення або соцішіьних послуг за цим Законом.

Відповідно до ст. ст. 4, 5, 29, 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством. Одним із принципів загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням є державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав. Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 5 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» визначено, що всі види державної допомоги сімям з дітьми, крім допомоги у звязку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захист} населення за місцем проживання батьків, а відповідно до Постанови КМУ від 16 січня 2007 року номер 32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» - УГІСЗН з 2-го кварталу 2007 року зобовязані виплачувати спірну допомогу застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сімям з дітьми, малозабезпеченим сімям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років, а відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого Законом.

Судом встановлено, що позивачка є особою, на яку поширюється дія статті 13 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» та має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленому законом.

Згідно частини 1 статті 15 вказаного Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

У відповідності до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» розмір державної допомоги сімям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 23 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

Дію частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» і ст. 43 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» зупинено пунктом 14 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007» від 19.12.2006 р.

Статтею 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість

місяців, але не менше 90 грн. для застрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 p. N 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано неконституційним положення ст. 56 і пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Статтею 152 Конституції України встановлено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Рішення Конституційного Суду України є обовязковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Отже, з 9 липня 2007 року відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком 6 років та дія ст. 43 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та втратами, зумовленими похованням» за якою розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинен бути меншим за розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років вставлений з 01 квітня 2007 року у розмірі 463, 00 грн., з 01 жовтня 2007 року у розмірі 470, 00 грн.

Таким чином, починаючи з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року при здійсненні виплати допомоги сімям з дітьми до досягнення ними трирічного віку, відповідач повинен був керуватися зазначеними сумами.

Таким чином відповідач починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року сплачував допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку у загальній сумі 816.40 грн. (липень - 129.03 грн., серпень - 132.64 грн., вересеня - 134.45 грн., жовтень - 136.13 грн., листопад - 140.05 грн., грудень -144.10 грн.).

Недоплачена позивачці сума допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня по Зігрудня 2007 року становить: з 09 липня (129.03 грн.: 31 х 8 = 33.30 грн.) + (463 грн.:31x23 = 343.52 грн.) = 376.82 гри. - 129.03 грн. = 247.79 грн.; за серпень 463 грн. - 132.64 грн. = 330.36 грн., за вересень 463.00 грн. - 134.45 грн. = 328.55 грн., за жовтень 470, 00 грн. - 136.13 грн. = 333.87 грн., за листопад 470, 00 грн. - 140.05 грн. = 329.95 грн.; за грудень 470, 00 грн. - 144.10 грн. = 325.90 грн.

Загальна недоплачена позивачці сума допомоги по догляд} за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31.12.2007 року становить (247.79 +330.36 + 328.55 + 333.87 + 329.95 +325.90 = 1896.42 грн.

Таким чином, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в частині вимог про визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області щодо нарахування і виплати грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року та про стягнення коштів за недоотриманною часткою цієї допомоги на дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 на суму 1896.42 гривни.

Згідно статті 5 Сімейного кодексу України держава охороняє еем"ю, дитинство, материнство, батьківство, створює умови для зміцнення сімї. Держава створює людині умови для материнства та батьківства, забеспечує охорону прав матері та батька, матеріально і

морально заохочує і підтримує материнство та батьківство. В силу ст. 20 Сімейного кодексу України до вимог, що випливають із сімейних відносин, позовна давність не застосовується, що надає суду право розглянути справу і прийняти рішення за суттю заявлений позовних вимог без застосування строків позовної довності, встановлених ч. 1 ст. 99 КАС України.

Керуючись ст. ст. 19. 46, 152 Конституції України, Законами України «Про державну допомогу сімям з дітьми", «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою недієздатністю та виплатам, зумовленими народженням та похованням» і «Про державний бюджет України на 2007 рік» та Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.07 року № 6-рп, ст. ст. 2, 8, 9, 10, 17-20, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України; ст. ст. 5, 20 СК України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області щодо нарахування і виплати грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року протиправними та про стягнення коштів за недоотриманою часткою цієї допомоги - задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області щодо нарахування і виплати грошової допомоги на користь ОСОБА_1 по догляду за дитиною - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року включно - протиправними.

Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області (КЕКВ 1314 "виплати пенсій та допомог", КФК 090303 "Державна соціальна допомога по догляду за дитиною до 3-х років", р/р 35418017001062 в ГУ ДК в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 25953178) сплатити на користь ОСОБА_1 недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року включно у розмірі 1896.42 грн. за рахунок коштів Державного бюджету України.

Стягнути з міського бюджету м. Артемівська Донецької області на користь ОСОБА_1 за рахунок повернення сплаченого судового збору у сумі 03.40 гривен.

Постанова у повному обсязі виготовлена 20 квітня 2009 року.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження, т.т. в порядку ст. 186 ч.5 КАС України.