Постанова № 14877845, 07.04.2011, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.04.2011
Номер справи
2а/2370/1377/2011
Номер документу
14877845
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2011 року Справа № 2а/2370/1377/2011

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гаращенка В.В.,

при секретарі Бондар Т.П.,

за участю:

представника позивача: Фролової Ю.С. за довіреністю;

відповідача: ОСОБА_2 - особисто;

розглянувши у судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області звернулося до суду з адміністративним позовом про стягнення з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 569 грн. 64 коп.

Позивач стверджує, що відповідачем страхові внески за ІІІ квартал 2010 року в сумі 569 грн. 64 коп. відповідачем не сплачені. Таким чином за відповідачем рахується заборгованість зі сплатити страхових внесків за період з липня 2010 року по вересень 2010 року в сумі 569 грн. 64 коп.

Оскільки сума страхових внесків у строки, встановлені п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року, відповідачем не сплачена, позивач просив стягнути її у судовому порядку.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити повністю.

Відповідач в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував в повному обсязі, наголошуючи на тому, що розрахунок позивачем здійснено з порушенням вимог чинного законодавства, направлена вимога про сплату боргу відповідачем оскаржена, сума боргу платником не визнана та наполягав на тому, що направлені на його адресу вимоги про сплату боргу складені та підписані без його участі, що свідчить про факт фальсифікації з боку управління Пенсійного фонду.

Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

ОСОБА_2 зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Золотоніської міської ради Черкаської області з 15.02.2005 року, за №20006684957 перебуває на спрощеній системі оподаткування, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.

Спеціальним законом щодо правовідносин, які є предметом розгляду у цій справі є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі Закон №1058).

Пунктом 1 ч. 1 ст. 14 Закону №1058 встановлено, що фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент) є страхувальниками.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону №1058 платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону.

За статтею 18 Закону №1058 страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.

Згідно зі ст. 5 Закону №1058, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.

Відповідно до чинного на час виникнення спору п. 4 ч. 8 Прикінцевих положень Закону № 1058 фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом.

Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.

За приписами ст. 1 Закону № 1058 мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір страхового внеску, встановлених законом на день отримання заробітної плати (доходу).

Відповідно до ст. 53 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 року № 2154-VI від 27.04.2010 року мінімальний розмір заробітної плати становить з 1 липня 2010 року - 888 грн., з 1 жовтня 2010 року 907 грн., з 1 грудня 2010 року 922 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 року № 400/97-ВР на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору у таких розмірах для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які не використовують працю найманих працівників, а також адвокатів, їх помічників, приватних нотаріусів, інших осіб, які не є суб'єктами підприємницької діяльності і займаються діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу - 33,2 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного п. 2 ст. 2 цього Закону.

Таким чином відповідач повинен сплачувати страхові внески до Пенсійного фонду України з 1 липня 2010 року по 30 вересня 2010 року в сумі 294 грн. 82 коп. (888 х 33,2%) за кожен місяць.

В той же час, оскільки відповідач є платником фіксованого податку та щомісячно сплачує 10% від сплаченої суми податку, які перераховуються до Пенсійного фонду України позивачем зараховано в рахунок сплати 30 грн. по 10 грн. за липень вересень 2010 року.

Відповідно до п. 5 ст. 14 Закону №1058 базовим звітним періодом є квартал. Згідно ч. 12 ст. 20 вищезазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Згідно акту перевірки УПФУ в Золотоніському районі Черкаської області від 15.11.2010 року відповідач суму страхових внесків не сплатив.

18 листопада 2010 року УПФУ в Золотоніському районі Черкаської області направило на адресу відповідача вимогу про сплату боргу, вимога залишена відповідачем без виконання.

Таким чином, у відповідача утворилася недоїмка у сумі 569 грн. 64 коп.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно статті 106 Закону № 1058-IV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

За цих обставин, суд знаходить вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 17, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (19700, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Смілянському районі Черкаської області (20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Леніна 35, ідентифікаційний код 21366544) заборгованість зі сплати страхових внесків за ІІІ квартал 2010 року в сумі 569 (пятсот шістдесят девять) грн. 64 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення судом вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.В. Гаращенко