Постанова № 14877698, 01.04.2011, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.04.2011
Номер справи
2а/2370/271/2011
Номер документу
14877698
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2011 року Справа № 2а/2370/271/2011

14 год. 43 хв.м. Черкаси Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Гаврилюка В. О.,

секретар судового засідання Білоус А. М.,

за участю представників:

позивача Потієнко Т. М.,

відповідача Супряги О. П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Магнітприлад” до управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області про визнання неправомірними дій та скасування рішення,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Магнітприлад” подало позов про визнання неправомірними дій управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області щодо винесення рішення від 3 квітня 2009 року № 49 та його скасування.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він не порушував строків сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з жовтня по грудень 2008 року, що підтверджується, зокрема, постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 7 квітня 2009 року, відсутністю рішення органу Пенсійного фонду на заяву про скасування рішення від 3 квітня 2009 року № 49.

Крім того, відсутність заборгованості за цей період також підтверджується тим, що позивач протягом 2009-2010 років сплачував щомісячні внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, проте повідомлення про суми розподілу сплачених коштів в рахунок погашення боргу минулих періодів відповідачем не надсилались.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

В письмових запереченнях на адміністративний позов та доповненнях до них відповідач просив в його задоволенні відмовити в повному обсязі зазначивши при цьому, що управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області діяло на підставі вимог чинного законодавства, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував з підстав, викладених в письмових запереченнях та доповненнях до них.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до такого висновку.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Магнітприлад”, як субєкт господарювання юридична особа, ідентифікаційний код 34634494, зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Судом встановлено, що 3 квітня 2009 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області прийняте рішення № 49 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.

Згідно вказаного рішення до позивача застосований штраф в розмірі 34025 грн. 62 коп. та нарахована пеня в розмірі 8161 грн. 53 коп. за період з 20.10.2008р. по 19.03.2009р.

30 квітня 2009 року листом № 25 позивач направив відповідачу вимогу про сплату боргу № Ю-75 від 03.04.2009р. та рішення № 49 від 03.04.2009р. з вимогою про вирішення питання щодо їх скасування у звязку з прийняттям Черкаським окружним адміністративним судом постанови від 07.04.2009р. у справі № 2а-1080/09/2370.

16 листопада 2010 року позивач отримав поштою рішення управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області щодо винесення рішення від 3 квітня 2009 року № 49, а 23 листопада 2010 року подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області скаргу на вказане рішення. 15 грудня 2010 року позивач отримав рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про повернення скарги без розгляду у звязку з пропуском строку оскарження.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).

Відповідно до пункту 6 частини 2 статті 17 Закону № 1058-IV (в редакції, чинній до 01.01.2011р.) страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Частиною 2 статті 20 зазначеного Закону встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальником на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Пунктом 6 статті 20 Закону № 1058-IV передбачено, що страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Для страхувальників, що мають найманих працівників, базовим звітним періодом є календарний місяць. Згідно частини 12 статті 20 вищезазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

За змістом статті 23 зазначеного Закону спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду в судовому порядку.

Відповідно до частини 2 статті 106 Закону № 1058-IV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Згідно пункту 2 частини 9 статті 106 Закону № 1058-IV виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Абзацом 1 частини 13 статті 106 Закону № 1058-IV передбачено, що про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами девятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 7 квітня 2009 року у справі № 2а-1080/09/2370, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2010 року, в задоволенні адміністративного позову управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області до товариства з обмеженою відповідальністю “Магнітприлад” про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в розмірі 60148 грн. 75 коп. відмовлено.

Судами у вказаній справі встановлено, що за період з вересня по грудень 2008 року товариством з обмеженою відповідальністю “Магнітприлад” подавались щомісячно до управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області розрахунки сум страхових внесків із самостійно визначеним їх розміром на загальну суму 183399 грн. 88 коп. Подані позивачем платіжні доручення на сплату зазначених внесків не повністю були виконані обслуговуючим банком через недостатність коштів на кореспондентському рахунку цього банку. При цьому судами встановлено, що на розрахунковому рахунку позивача кошти в необхідній сумі для сплати страхових внесків були.

Зазначені обставини свідчать про відсутність порушень товариством з обмеженою відповідальністю “Магнітприлад” строків сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а тому застосування до товариства штрафу та нарахування пені є необґрунтованим.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до частини 10 статті 106 Закону № 1058-IV виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до банків такі фінансові санкції: 1) за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду та Накопичувального фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій, зазначених у частині девятій цієї статті, сум інвестиційного доходу, одержаного від інвестування коштів Накопичувального фонду, за несвоєчасне перерахування за платіжними документами виконавчих органів Пенсійного фонду та несвоєчасне зарахування на банківські рахунки сум коштів Пенсійного фонду та Накопичувального фонду, які використовуються на цілі, передбачені цим Законом, нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка зазначених сум, розрахована за кожний день прострочення їх перерахування (зарахування) та накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не зарахованих (неперерахованих) сум; 2) за порушення вимог, передбачених частиною дванадцятою статті 20 цього Закону, накладається штраф у розмірі суми страхових внесків, яка підлягає сплаті страхувальником.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області щодо винесення рішення від 3 квітня 2009 року № 49 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.

Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області від 3 квітня 2009 року № 49 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Магнітприлад” (19000, Черкаська область, м. Канів, вул. Леніна, 161, ідентифікаційний код 34634494) судові витрати в розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку, передбачені статтями 185-187 цього Кодексу.

Суддя В.О. Гаврилюк