Постанова № 14873965, 18.06.2010, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2010
Номер справи
2а-1528/10/0670
Номер документу
14873965
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

справа № 2а-1528/10/0670

категорія 2.11.8

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2010 р.                                                                                 м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Романченка Є.Ю.,

при секретарі - Длугаш О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельної компанії "Полісся-Продукт"

до Державної податкової інспекції у м. Житомирі

про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю торгівельна компанія «Полісся – продукт» звернулось до адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та частково скасувати рішення начальника ДПІ у м. Житомирі про застосування штрафних санкцій №0003312302 від 05.03.10 року в частині застосування штрафної санкції на суму 2360,50 грн.

Позивач вказує в позові, що товариством не порушувались норми п.п. 1, 2 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", так як фіскальні чеки роздруковувались на повну суму покупки через РРО та видавались покупцям. Крім того, ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", на думку позивача, не передбачає можливості застосування штрафних (фінансових) санкцій за невідповідність розрахункового документа вимогам Положення про форму та зміст розрахункових документів. Зазначає, що при проведенні попередніх перевірок посадові особи податкового органу не вказували на невідповідність форми розрахункового документу.

Позивач також вказав, що застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення, передбачене п. 13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" правомірне, оскільки таке порушення мало місце.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала. Надала суду заперечення проти доводів позовної заяви, в яких зазначено про безпідставність заявлених вимог та правомірність проведеної перевірки і висновків податкових інспекторів про порушення позивачем п.1, п.2, п.13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є юридичною особою, зареєстрований виконавчим комітетом Житомирської міської ради 04.11.2002 року. Місцезнаходження, згідно свідоцтва про державну реєстрацію – Житомирська область, м. Житомир, вул. Кооперативна, 6. Перебуває на обліку як платник податків в ДПІ у м. Житомирі.

Судом встановлено, що 24.02.2010 року, працівниками Овруцької МДПІ, відповідно до плану перевірок та на підставі направлень на перевірку, була проведена перевірка, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу ТОВ ТК “Полісся - продукт” у магазині “Мелодія” за адресою м. Овруч, вул. Горького, 9, що належить позивачу.

За результатами вказаної перевірки були складений акт № 000024/06/16/23/32265298, згідно з висновками якого були встановлені порушення п.п. 1, 2, 13 ст. З Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. Зокрема в акті вказано, що: реєстраторами розрахункових операцій друкуються та видаються розрахункові документи не встановленої форми – а саме в касовому чеку невірно вказана назва зареєстрованого об`єкта, замість магазин «Мелодія» вказано відділ у магазині « Мелодія». На момент перевірки, відповідно до денного Х – звіту, роздруковано та видано розрахункових документів не встановленої форми на суму 472,10 грн.

На підставі вищевказаного акту, відповідачем - ДПІ у м. Житомирі винесено рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій від 05.03.2010 року №0003312302 на суму 4565 грн., яке позивачем оскаржується, в частині – 2360,50грн. за порушення вимог п. п. 1, 2 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.

Як вбачається з матеріалів справи, для здійснення розрахунків позивачем використовується реєстратор розрахункових операцій Silex 6004, серійний №ЛР07671044 та фіскальний № 062500860 зареєстрований та опломбований у встановленому порядку, на момент проведення перевірки цілісність пломб не порушено, переведений у фіскальний режим роботи. Забезпечено друкування та зберігання фіскальних звітних чеків та використання режиму попереднього програмування. Що підтверджується актом перевірки та не заперечується відповідачем.

За результатами перевірки працівниками Овруцької МДПІ було встановлено, що реєстраторами розрахункових операцій, які використовуються позивачем на місці розрахунків роздруковано та видано розрахункових документів не встановленої форми на загальну суму 472,10грн., а саме: в розрахункових документах неправильно вказана назва об`єкта торгівлі.

Вказані обставини розцінені органом державної податкової служби, як порушення вимог п. п. 1, 2 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, у зв’язку із чим, до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції, передбачені п. 1 ст.17 даного Закону.

Відповідно до п. п. 1, 2 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

-          проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

-          видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

Пунктом 1 ст.17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”встановлено, що у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення без використання розрахункової книжки до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.

З аналізу даної норми вбачається, що вона поширюється на суб’єктів підприємницької діяльності, які зобов’язані проводити розрахункові операції із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій. У разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій за їх наявності чи відсутності застосовується фінансова санкція відповідно до п.1 ст.17 Закону. Фінансова санкція за нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункових операцій, застосовується до СПД, які здійснюють діяльність із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, але при цьому не проводять реєстрацію розрахункових операцій.

Невідповідність роздрукованого суб`єктом підприємницької діяльності розрахункового документа вимогам Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 1.12.2000 року №614, за умови використання на місці проведення розрахунків РРО, зареєстрованого, опломбованого та введеного у фіскальний режим роботи у встановленому порядку, не є порушенням в розумінні п.п. 1, 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, і відповідно не може бути підставою для притягнення до відповідальності, передбаченої п. 1 ст.17 цього Закону.

Оскільки позивач, проводив розрахункові операції через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням та видачею відповідних чеків (копії яких містяться в матеріалах справи), які містили всі обов’язкові реквізити для даного виду розрахункових документів, що дають можливість встановити суб’єкта підприємницької діяльності та ідентифікувати операцію по продажу товару, що такий документ підтверджує, а тому суд дійшов висновку, вказані фіскальні чеки, по своїй формі і змісту відповідають вимогам чинного законодавства.

Відповідно до вимог ст. 218 ГК України підставою для господарської відповідальності учасника господарських відносин, в тому числі для застосування і господарських санкцій, є вчинене таким суб`єктом господарське правопорушення.

В силу ч. 2 вказаної статті учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. Елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв’язку між самим порушенням та його наслідками.

В даному випадку, відсутні як склад правопорушення, що дає підстави для притягнення до відповідальності за п.1 ст.17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, так і вина позивача у вчиненні порушення, на яке посилається орган державної податкової служби. Наявність будь-яких негативних наслідків для будь-кого з учасників господарських відносин не вбачається. Порушення позивачем вимог закону при здійсненні розрахункових операцій у сфері готівкового обігу відсутні.

Крім того, в судовому засіданні представник позивача пояснив, що товариство не має право самостійно вводити обов’язкові реквізити фіскального чека в реєстратор розрахункових операцій, оскільки такі роботи виконуються відповідними центрами сервісного обслуговування.

Враховуючи наведене, суд вважає помилковим посилання відповідача на формальну невідповідність роздрукованого підприємством касового чеку, у зв’язку з неповним зазначенням назви торгового об`єкта, як на підставу для застосування штрафних санкцій за оспорюваним рішенням, оскільки ст. 17 вищевказаного Закону не передбачає такий склад податкового правопорушення, як невідповідність роздрукованого суб’єктом підприємницької діяльності розрахункового документа вимогам та не містить відсилочної норми з цього приводу.

З огляду на викладене на думку суду, податковий орган безпідставно та необгрунтовано визначив позивачу порушення, вимог п.п. 1, 2 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та прийняв неправомірне рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яке підлягає частковому скасуванню.

Така правова позиція підтверджується також, постановою ВАСУ від 25.02.2008 р. N 12737/06.

Керуючись Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ст.ст. 86, 158 - 163, 254 КАС України,

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення ДПІ у м. Житомирі про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003312302 від 05.03.10 року в частині застосування штрафної санкції на суму 2360,50 грн.

           Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя:                                                                                Є.Ю. Романченко

Повний текст постанови виготовлено: 23 червня 2010 р.