Постанова № 14873618, 09.02.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2011
Номер справи
2а-25905/10/0570
Номер документу
14873618
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 лютого 2011 р. справа № 2а-25905/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11.20

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Наумової К.Г.

при секретаріЧухляк О.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» (м. Шахтарськ)

до Державної податкової інспекції в Амвросіївському районі Донецької області (м.Амвросіївка)

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 1520/15-0/12518 від 28.10.2010р. частково на суму 42023грн. 05коп., -

за участю сторін

від позивача: Волошина А.А. за дов.

від відповідача: не зявився

Державне підприємство «Шахтарськантрацит», далі по тексту ДП «Шахтарськантрацит», звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Амвросіївському районі Донецької області, далі по тексту ДПІ, про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 1520/15-0/12518 від 28.10.2010р. частково на суму 42023грн. 05коп., визнання недійсними повідомлення № 105300011212429 від 05.10.2010р. у сумі 1991грн. 03коп. та № 105300011155853 від 03.08.2010р. у сумі 834грн. 97коп.

Представник позивача заявою від 13.12.2010р. частково відмовився від позовних вимог викладених у другому пункті, а саме від визнання недійсними повідомлення № 105300011212429 від 05.10.2010р. у сумі 1991грн. 03коп. та № 105300011155853 від 03.08.2010р. у сумі 834грн. 97коп. Ухвалою суду від 09.02.2011р. провадження по справі у цій частині закрито.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на відсутність повноважень податкового органу змінювати призначення платежу, вказаного в платіжному дорученні, та погашати пеню, так як позивач не вказував у призначенні платежу спрямування коштів на погашення пені, отже зазначені дії податкового органу суперечать нормам статті 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Тому просить суд задовольнити позов.

Відповідач надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи без участі його представника.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, та заслухавши пояснення представника позивача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Шахтарськантрацит» (ЄДРПОУ 32299510) є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області, 30.04.2003р. номер запису про заміну свідоцтва 1265105 0020 000009.

ДПІ проведено перевірку граничних строків сплати узгоджених сум податкових зобов`язань ДП «Шахтарськантрацит». За наслідками перевірки складено акт перевірки граничних строків сплати узгоджених сум податкових зобов`язань від 28.10.2010р. №1273/1550/32299510. Згідно акту встановлено несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов`язання: плати за користування надрами, земельного податку, збору за забруднення навколишнього природного середовища.

На підставі даного акту перевірки ДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.10.2010 року № 1520/15-0/12518, яким до ДП «Шахтарськантрацит» на підставі п.п. 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за затримку сплати на 468 календарних днів узгодженого податкового зобов`язання з плати за користування надрами у розмірі 103483грн. 02коп. застосована штрафна санкція у розмірі 50% на суму 51741коп. 54коп.

Відповідно до наведеного акту, підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення від 28.10.2010р. № 1520/15-0/12518 стало встановлення в ході проведення перевірки порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», яке полягає у несвоєчасній сплаті узгодженого податкового зобов`язання з податку за користування надрами. Актом перевірки зафіксовані наступні порушення граничного строку сплати податку за користування надрами:

по податковому розрахунку №5253 від 12.05.2009р. з граничним терміном сплати 20.05.2009р. податок фактично був сплачений з затримкою сплати на 468 днів шляхом перерахування грошових коштів платіжним дорученням від 31.08.2010р. у сумі 1362грн. 54коп. та з затримкою на 440 днів платіжним дорученням від 03.08.2010р. у сумі 19491грн. 45коп.;

по податковому розрахунку №8984 від 06.08.2009р. з граничним терміном сплати 19.08.2009р. податок фактично був сплачений з затримкою сплати на 380 днів шляхом перерахування грошових коштів платіжним дорученням від 03.09.2010р. у сумі 12368грн. 11коп. та з затримкою на 377 днів платіжним дорученням від 31.08.2010р. у сумі 3429грн. 23коп.;

по податковому розрахунку №13113 від 09.11.2009р. з граничним терміном сплати 19.11.2009р. податок фактично був сплачений з затримкою сплати на 288 днів шляхом перерахування грошових коштів платіжним дорученням від 03.09.2010р. у сумі 2718грн. 27коп.;

по податковому розрахунку №9002960366 від 07.02.2010р. з граничним терміном сплати 19.02.2010р. податок фактично був сплачений з затримкою сплати на 220 днів шляхом перерахування грошових коштів платіжним дорученням від 27.09.2010р. у сумі 10243грн. 40коп. та з затримкою на 196 днів платіжним дорученням від 03.09.2010р. у сумі 13570грн. 61коп.;

по податковому розрахунку №9001548866 від 20.05.2010р. з граничним терміном сплати 20.05.2010р. податок фактично був сплачений з затримкою сплати на 138 днів шляхом перерахування грошових коштів платіжним дорученням від 05.10.2010р. у сумі 10300грн. 58коп. та у сумі 28008грн. 97коп. та з затримкою на 130 днів платіжним дорученням від 27.09.2010р. у сумі 1989грн. 86коп.

Спірне податкове повідомлення-рішення оскаржується позивачем в частині застосування штрафних санкцій у сумі 42023грн. 05коп. Позивачем не оскаржується застосування штрафних санкцій у сумі 9718грн. 49коп. а саме:

штрафні санкції у сумі 136грн. 25коп. та у сумі 342грн. 92коп., по платіжному дорученні № 277 від 31.08.2010р.

штрафні санкції у сумі 1236грн. 81коп., у сумі 271грн. 83коп. та у сумі 1357грн. 06коп., по платіжному дорученні № 354 від 03.09.2010р.

штрафні санкції у сумі 1024грн. 34коп. та у сумі 198грн. 99коп., по платіжному дорученні № 512 від 27.09.2010р.

штрафні санкції у сумі 5150грн. 29коп., по платіжному дорученні № 54 від 05.10.2010р.

Таким чином, предметом оскарження по даній справі є застосування штрафних санкцій на загальну суму 42023грн. 05коп., а саме:

штрафні санкції у сумі 545грн. 02коп. та у сумі 1471грн. 70коп., загалом на суму 1916грн. 72коп. по платіжному дорученню № 277 від 31.08.2010р.

штрафні санкції у сумі 4947грн. 25коп., у сумі 1087грн. 31коп. та у сумі 5428грн. 25коп., загалом на суму 11462грн. 81коп. по платіжному дорученню № 512 від 27.09.2010р.

штрафні санкції у сумі 4097грн. 36коп. та у сумі 795грн. 94коп., загалом на суму 4893грн. 30коп. по платіжному дорученню № 354 від 27.09.2010р.

штрафні санкції у сумі 9745грн. 73коп. по платіжному дорученню № 18 від 03.08.2010р.

штрафні санкції у сумі 14004грн. 49коп. по платіжному дорученню № 53 від 05.10.2010р.

За вимогами п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом «г» підпункту 4.1.4 цього пункту, протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), до 1 квітня року, наступного за звітним.

Згідно п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за порушення податкового законодавства на платника податків накладаються штрафні санкції.

Підпунктом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», на підставі якого застосовані фінансові санкції, встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Позивачем визначено податкове зобов`язання у податкових розрахунках з плати за користування надрами:

за 1 квартал 2009 року вх. № 5253 від 07.05.2009 року, податкове зобов`язання у сумі 20853грн. 99коп.

за 1 півріччя 2009 року вх. № 8984 від 06.08.2009 року, податкове зобов`язання у сумі 15797грн. 34коп.

за 9 місяців 2009 року вх. 13113 від 09.11.2009 року, податкове зобов`язання у сумі 2718грн. 27коп.

за 2009 рік вх. 9002960366 від 19.02.2010 року, податкове зобов`язання у сумі 23814грн. 01коп.

за 1 квартал 2010 року вх. 9001548866 від 07.05.2010 року, податкове зобов`язання у сумі 73691грн. 19коп.

за півріччя 2010р. від 05.08.2010р., яким позивач визначив податкове зобов`язання у сумі 22661грн. 37коп.

за півріччя 2010р. від 05.08.2010р., яким позивач визначив податкове зобов`язання у сумі 55007грн. 16коп.

за 9 місяців 2010р. від 05.11.2010р., яким позивач визначив податкове зобов`язання у сумі 79608грн. 13коп.

Платіжним дорученням від 03.08.2010р. № 18 позивачем була сплачена плата за користування надрами у сумі 30000грн. У даному платіжному дорученні зазначено призначення платежу «плата за недра 2-й квартал 2010г.».

Платіжним дорученням від 31.08.2010р. № 277 позивачем була сплачена плата за користування надрами у сумі 5000грн. У даному платіжному дорученні зазначено призначення платежу «плата за недра 2-й квартал 2010г.».

Платіжним дорученням від 03.09.2010р. № 354 позивачем була сплачена плата за користування надрами у сумі 30000грн. У даному платіжному дорученні зазначено призначення платежу «плата за недра 2-й квартал 2010г.».

Платіжним дорученням від 27.09.2010р. № 512 позивачем була сплачена плата за користування надрами у сумі 13000грн. У даному платіжному дорученні зазначено призначення платежу «плата за недра 2-й квартал 2010г.».

Платіжним дорученням від 05.10.2010р. № 53 позивачем була сплачена плата за користування надрами у сумі 30000грн. У даному платіжному дорученні зазначено призначення платежу «плата за недра 3-й квартал 2010г.».

Таким чином, позивачем за 2 квартал 2010 року сплачено 78000грн.

Як вже зазначалось, за 1 півріччя 2010 року податкове зобов`язання складає 77668грн. 53коп.

Різниця між сплаченою сумою (78000грн.) та податковим зобов`язанням (77668грн.) складає 331грн. 47коп.

Тобто, платіжними дорученнями № 277, № 512, № 354, № 18 позивачем було сплачено податкове зобов`язання з плати за користування надрами за 1 півріччя 2010 року.

За 3 квартал 2010 року податкове зобов`язання складає 79608грн. 13коп.

Таким чином, платіжним дорученням № 53 позивачем було частково сплачено податкове зобов`язання з плати за користування надрами за 3 квартал 2010 року.

З огляду на зазначене, ДПІ при зарахуванні платежів, сплачених позивачем у рахунок погашення податкових зобов`язань з плати за користування надрами, самовільно було змінено призначення платежів, яке було зазначено платником податку у платіжних дорученнях, та зарахувала наведені платежі у рахунок погашення податкового боргу минулих періодів, а саме у рахунок погашення податкового боргу за 1 квартал 2009 року, 1 півріччя 2009 року, 9 місяців 2009 року та 2009 рік.

Пунктом 3.8 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 р. № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 р. за №377/8976, встановлено, що реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу».

ДПІ при зарахуванні платежів, сплачених позивачем у рахунок погашення податкового зобов`язання, самовільно було змінено призначення платежів, які було зазначено платником податку у платіжних документах.

Відповідно до вимог п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», на який посилається ДПІ як на обґрунтування права зараховувати сплачені позивачем суми збору за забруднення навколишнього природного середовища у календарній черговості виникнення податкового боргу, встановлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) у рівних пропорціях.

З наведеного вбачається, що ця норма не визначає коло осіб, на яких розповсюджується її дія: чи то контролюючи органи, чи то платники податків. Вказана норма не позбавляє платника податку права самостійно визначати джерела та черговість погашення податкових зобовязань. У будь-якому випадку, ця норма не встановлює права контролюючого органу, всупереч напрямку, зазначеному платником податку у платіжному документі, зараховувати платежі у рахунок погашення податкового боргу.

Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 р. № 276, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005 р. за № 843/11123, також не передбачається права податкового органу змінювати призначення платежу, визначеного платником податку у платіжних документах, та направляти ці суми на погашення податкового боргу попередніх податкових періодів при веденні оперативного обліку платежів до бюджету.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі викладеного, дії податкового органу щодо зміни призначення платежу, є неправомірними, отже, застосування до позивача фінансових санкцій за порушення строків сплати податкових зобовязань з плати за користування надрами є неправомірним.

Враховуючи викладене, позовні вимоги Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Державної податкової інспекції в Амвросіївському районі Донецької області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 1520/15-0/12518 від 28.10.2010р. в частині застосування штрафних санкцій у сумі 42023грн. 05коп. підлягають задоволенню.

З урахуванням ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України у сумі 3грн. 40коп.

На підставі наведеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законами України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Законом України «Про систему оподаткування», Інструкцією про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 19 липня 1999р. №162/379, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 9 серпня 1999р. за № 544/3837, Декрет Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» від 20 травня 1993р. №56-93, Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004р. № 22, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004р. за № 377/8976, Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005р. № 276, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005р. за № 843/11123,

ст.ст. 7 12, 69-72, 94, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Амвросіївському районі Донецької області № 1520/15-0/12518 від 28.10.2010р., яким до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» застосовані фінансові санкції у сумі 51741коп. 54коп. в частині застосування фінансових санкцій у сумі 42023грн. 05коп.

Стягнути з коштів Державного бюджету на користь Державного підприємства «Добропіллявугілля» судовий збір у сумі 3грн. 40коп.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Скарга подається на імя Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 14 лютого 2011 року.

Суддя Наумова К.Г.