ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 11/9
15.02.08
За позовом
Спілки громадських організації „Тендерна палата України”
до
Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Дарницького району м. Києва
про
зобов’язання вчинити дії.
Суддя Євсіков О.О.
Представники сторін:
від позивача
Булик А.І. (представник за довіреністю),
Турчина О.О. (представник за довіреністю),
від відповідача
Мацарська Л.О. (представник за довіреністю).
У судовому засіданні 15.02.2008 за згодою представників на підставі ст. 85 ГПК України суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до суду з позовом про відміну процедури запиту цінових пропозицій (котирувань) на закупівлю запасних частин до бензопилок та газонокосарок згідно оголошення щодо запиту цінових пропозицій (котирувань) № К 10064107, опублікованого в Інформаційному бюлетені тендерної палати України (запит цінових пропозицій (котирувань) 10 (10) від 28.02.2007.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 09.01.2008 порушено провадження в господарській справі, розгляд справи призначено на 22.01.2008.
Ухвалою від 22.01.2008 розгляд справи відкладено на 05.02.2008.
У судовому засіданні 05.02.2008 оголошувалась перерва до 15.02.2008.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до статті 7 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замовник зобов’язаний забезпечити створення умов для проведення прозорих державних закупівель та оприлюднення інформації в порядку, передбаченим цим Законом.
Крім того, згідно зі статтею 41 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" з метою запобігання проявам корупції та формування ефективного конкурентного середовища у сфері закупівель замовник зобов'язаний забезпечити прозорість здійснення державних закупівель шляхом оприлюднення необхідної інформації, передбаченої цим законом щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти за допомогою інформаційних систем у мережі Інтернет, зокрема, розмістити звіт про результати здійснення процедури закупівлі, включаючи всі додатки до нього.
На порушення ст. 4-1 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" відповідач не оприлюднив повідомлення про результати запиту цінових пропозицій (котирувань) на закупівлю товарів.
Відповідач у відзиві на позовну заяву, його представник у судовому засіданні позовних вимог не визнали, мотивуючи свої заперечення тим, що запит цінових пропозицій (котирувань) на закупівлю запасних частин до бензопилок та газонокосарок згідно оголошення щодо запиту цінових пропозицій (котирувань) № К 10064107, опублікованого в Інформаційному бюлетені тендерної палати України (запит цінових пропозицій (котирувань) 10 (10) від 28.02.2007, не проводився, а оголошення № К 10064107 було надруковано помилково, про що було повідомлено Тендерну палату України листом № 595 від 29.11.2007. Також відповідачем було направлено листа №596 від 29.11.2007 до редакції інформаційного бюлетеня Тендерної палати України, у якому було надруковано оголошення про анулювання зазначеного оголошення. Крім того про помилку також було повідомлено Товариство з обмеженою відповідальністю «Європейське консалтингове агентство», яке відповідно до договору № 11/1-59 від 29.11.2006 здійснює розміщення оголошень та інших документів у мережі Інтернет та у відповідних, передбачених Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" друкованих засобах масової інформації.
05.02.2008 представник позивача звернувся до суду з заявою про зміну предмету позову, в якій просить зобов’язати Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Дарницького району м. Києва оприлюднити в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України оголошення про скасування оголошення № К 10064107 про проведення процедури закупівлі запасних частин до бензопилок та газонокосарок в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України (запит цінових пропозицій (котирувань) від 28.05.2007р. № 10(10), яке було опубліковане помилково.
Відповідач вимог не визнав, обґрунтувавши свої заперечення тим, що ним вже було вжито заходи щодо скасування помилково надрукованого оголошення шляхом направлення відповідних листів до редакції Інформаційного бюлетеня Тендерної палати України та Товариства з обмеженою відповідальністю «Європейське консалтингове агентство».
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
В Інформаційному бюлетені Тендерної палати України №10(10) від 28.05.2007 було опубліковано оголошення Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Дарницького району м. Києва № 10064107 щодо запиту цінових пропозицій (котирувань): запасних частин до бензопилок та газонокосарок.
Згідно зі ст. 7 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" Замовник зобов'язаний забезпечити створення умов для проведення прозорих державних закупівель та оприлюднення інформації в порядку, передбаченому цим Законом.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" з метою створення оптимального конкурентного середовища діяльності засобів масової інформації у сфері закупівель оголошення про заплановану закупівлю чи про проведення попередньої кваліфікації учасників публікуються у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель та має назву, яка відноситься безпосередньо саме до сфери державних закупівель (далі - спеціалізований друкований засіб масової інформації), та в інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України, в інформаційних системах у мережі Інтернет.
Статтею 41 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" передбачено, що з метою запобігання проявам корупції та формування ефективного конкурентного середовища у сфері закупівель замовник зобов'язаний забезпечити прозорість здійснення державних закупівель шляхом оприлюднення необхідної інформації, передбаченої цим законом щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти за допомогою інформаційних систем у мережі Інтернет, зокрема, розмістити звіт про результати здійснення процедури закупівлі, включаючи всі додатки до нього.
Позивач стверджує, що в порушення статті 41 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" відповідачем не оприлюднено звіт про результати запиту цінових пропозицій (котирувань): запасних частин до бензопилок та газонокосарок.
Як встановлено під час судового розгляду справи, закупівля запасних частин до бензопилок та газонокосарок не проводилась і договори не укладались, а оголошення № К 10064107 було надруковано помилково.
05.02.2008 представник позивача звернувся до суду з заявою про зміну предмету позову, в якій просить зобов’язати Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Дарницького району м. Києва оприлюднити в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України оголошення про скасування оголошення № К 10064107 про проведення процедури закупівлі запасних частин до бензопилок та газонокосарок в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України (запит цінових пропозицій (котирувань) від 28.05.2007р. № 10(10), яке було опубліковане помилково.
Відповідно до ст. 4 ГПК України господарський суд вирішує господарські спори у сфері державних закупівель з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".
Згідно з абз. 3 ч. 8 ст. 173 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" Тендерна палата України у разі виявлення порушень у сфері державних закупівель, які були допущені замовником або Комісією, або контролюючими органами, а також у разі прийняття підзаконних нормативно-правових актів, що суперечать нормам цього Закону, з метою здійснення громадського контролю має право на звернення до суду з позовом про оскарження рішень або висновків Комісії, рішень, дій або бездіяльності замовника, контролюючих органів або підзаконних нормативно-правових актів, що суперечать нормам цього Закону, з одночасним наданням до суду відповідного висновку щодо порушеного питання.
Відповідно до ст. 22 Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” державні закупівлі здійснюються на основі, зокрема, таких принципів: відкритість та прозорість на всіх стадіях державних закупівель; вільного доступу, відкритості та доступності інформації з питань закупівель, у тому числі для громадян України та громадських організацій.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” замовник зобов'язаний забезпечити створення умов для проведення прозорих державних закупівель та оприлюднення інформації в порядку, передбаченому цим Законом.
Відповідно ч. ч. 1, 4 до ст. 8 Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” з метою створення оптимального конкурентного середовища діяльності засобів масової інформації у сфері закупівель оголошення про заплановану закупівлю чи про проведення попередньої кваліфікації учасників публікуються у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель та має назву, яка відноситься безпосередньо саме до сфери державних закупівель (далі - спеціалізований друкований засіб масової інформації), та в інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України, в інформаційних системах у мережі Інтернет.
Редакції спеціалізованих друкованих засобів масової інформації та інформаційного бюлетеня, що видає Тендерна палата України, при прийнятті оголошень про заплановану закупівлю (оголошень про попередню кваліфікацію) та оголошень про результати проведення торгів зобов'язані перевіряти в порядку, визначеному редакціями цих видань, виконання замовниками вимог щодо розміщення інформації в інформаційних системах в мережі Інтернет (наявність підтвердження про відповідність інформаційної системи в мережі Інтернет вимогам, встановленим цим Законом, та наявність і відповідність коду, зазначеного в оголошенні, коду, який присвоєний інформаційною системою в мережі Інтернет).
У разі невиконання або порушення замовниками вимог щодо розміщення інформації в інформаційних системах у мережі Інтернет редакції спеціалізованих друкованих засобів масової інформації та інформаційного бюлетеня, що видає Тендерна палата України, мають право не приймати оголошення для публікації.
Таким чином, як випливає з наведених положень Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, на замовника покладено обов’язок з оприлюднення інформації щодо всієї процедури здійснення державних закупівель, в т.ч. числі доведення до відома громадськості фактів оприлюднення помилкових оголошень щодо проведення закупівель.
Відповідач стверджує, що ним було вжито заходи щодо скасування помилково надрукованого оголошення, а саме: направлено лист № 596 від 29.11.2007 до редакції Інформаційного бюлетеня Тендерної палати України, в якому відповідач просить вважати оголошення № 10064107 анульованим; лист №595 від 29.11.2007 до Спілки громадських організацій «Тендерна палата України». Крім того про помилку листом №594 від 29.11.2007 також було повідомлено Товариство з обмеженою відповідальністю «Європейське консалтингове агентство», яке відповідно до договору № 11/1-59 від 29.11.2006 здійснює розміщення оголошень та інших документів у мережі Інтернет та у відповідних, передбачених Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", друкованих засобах масової інформації.
Як вбачається з матеріалів, відповідач дійсно направляв вказані листи.
Разом з тим суд відзначає, що вказаними листами відповідач лише повідомив редакцію Інформаційного бюлетеня Тендерної палати України, Спілку громадських організацій «Тендерна палата України» та Товариство з обмеженою відповідальністю «Європейське консалтингове агентство»про факт помилкового оприлюднення оголошення та просив вважати його анульованим.
При цьому відповідач не виконав вимог Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” щодо доведення до відома громадськості факту оприлюднення помилкового оголошення щодо проведення закупівлі. Відповідач не звертався до засобів масової інформації з проханням опублікувати оголошення про допущення вказаної помилки та спростування відповідної інформації.
Крім того суд відзначає, що вищевказані листи до редакції Інформаційного бюлетеня Тендерної палати України, Спілки громадських організацій «Тендерна палата України»та Товариства з обмеженою відповідальністю «Європейське консалтингове агентство»були надруковані на бланках Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації, в той час як відповідач - Комунальне підприємство по утриманню зеленних насаджень Дарницького району м. Києва відповідно до п. 3.2 Статуту здійснює свою діяльність на засадах повної господарської самостійності, госпрозрахунку, є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банку, круглу печатку із своїм найменуванням, штамп, бланки та інші реквізити. Права і обов’язки юридичної особи Підприємство набуває з моменту його державної реєстрації.
В рішенні Конституційного суду України від 09.07.2002 у справі за конституційним зверненням Товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Кампус Коттон клаб” щодо офіційного тлумачення положення частини другої ст. 124 Конституції України (справа № 1-2/2002 про досудове врегулювання спорів) в п. 3 зазначено, що положення частини другої ст. 124 Конституції України треба розглядати у системному зв’язку з іншими положеннями Основного Закону України, які передбачають захист судом прав і свобод людини і громадянина, а також прав юридичної особи, встановлюють юридичні гарантії їх реалізації, надаючи можливість кожному захищати свої права і свободи будь-якими не забороненими законом засобами (ч. 5 ст. 55 Конституції України). Тобто кожна особа має право вільно обирати не заборонений законом засіб захисту прав і свобод, у т.ч. судовий захист. Для забезпечення судового захисту Конституція України у ст. 124 встановила принципи здійснення правосуддя виключно судами. Із змісту частини другої ст. 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції на всі правовідносини, що виникають у державі, випливає, що кожен із суб’єктів правовідносин у разі виникнення спору може звернутися до суду за його вирішенням.
Таким чином, позивач, звернувшись до суду, скористався своїм правом на судовий захист і його право не може бути обмежене.
Статтею 15 Цивільного Кодексу України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Згідно зі статтею 20 Господарського кодексу України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються зокрема шляхом: присудження до виконання обов'язку в натурі; іншими способами, передбаченими законом.
З вищенаведених норм вбачається, що способом захисту прав та законних інтересів суб’єктів господарювання є, зокрема, присудження до виконання обов'язку в натурі.
Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Інших заперечень проти позову, ніж ті, що наведені відповідачем у відзиві на позовну заяву, відповідач суду не надав.
З урахуванням наведеного позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
У відповідності до ч. 3 ст. 49 ГПК України судові витрати в сумі 203,00 грн. (держмито у сумі 85,00 грн. та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу) покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 49, 80, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Зобов’язати Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Дарницького району м. Києва (02121, м. Київ, вул. Дніпродзержинська, 133/3, ід. код 31722949) оприлюднити в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України оголошення про скасування оголошення № К 10064107 про проведення процедури закупівлі запасних частин до бензопилок та газонокосарок в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України (запит цінових пропозицій (котирувань) від 28.05.2007 № 10(10), яке було опубліковане помилково.
Стягнути з Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Дарницького району м. Києва (02121, м. Київ, вул. Дніпродзержинська, 133/3, ід. код 31722949, з будь-якого рахунку виявленого під час виконавчого провадження) на користь Спілки громадських організації „Тендерна палата України” (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 6, ід. код 33498176) судові витрати в розмірі 203,00 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку від дати його підписання як такого, що оформлене згідно зі ст. 84 ГПК України.
Суддя
О.О. Євсіков
Дата підписання рішення –26.02.2008.