Постанова № 14845359, 15.04.2011, Златопільський міськрайонний суд Харківської області (до 25.04.2025 - Первомайський міськрайонний суд Харківської області)

Дата ухвалення
15.04.2011
Номер справи
2030/2-а-1762/11
Номер документу
14845359
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №2-а-1762/2011 рік

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 квітня 2011 року м. Первомайський

Суддя Первомайського міськрайонного суду Харківської області Росоха А.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Первомайському районі Харківській області про визнання незаконними дій УПФ України в Первомайському районі Харківської області та про зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

02 березня 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області, в якому просить визнати неправомірними дії УПФ в Первомайському районі Харківської області щодо перерахунку пенсії і зобовязати відповідача зробити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року із розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що він як інвалід ІІ групи, особа, яка постраждала внаслідок захворювання, повязаного з участю в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесена до 1 категорії отримує пенсію по інвалідності та додаткову пенсію, передбачені статтями 50 і 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796ХІІ від 28.02.1991 року /далі Закон №796-ХІІ/. Однак розміри призначених та виплачуваних йому пенсій не відповідають розмірам, встановленим цим Законом. Тому він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, на яку отримав відповідь, що у відповідача відсутні правові підстави для перерахунку пенсії. У звязку з викладеним позивач просить визнати дії УПФ України в Первомайському районі Харківської області протиправними та зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, відповідно до вимог закону починаючи з 01.11.2006 року по 31.12.2007 року.

Ухвалою суду від 04 березня 2011 року відкрито скорочене провадження по даній адміністративній справі.

23.03.2011 року відповідач отримав копію ухвали суду про відкриття скороченого провадження від 04 березня 2011 року та копію адміністративного позову з додатками (розписка про отримання документів додається до матеріалів адміністративного позову), обгрунтованого заперечення чи заяву про згоду з позовними вимогами до суду не надав, тому суд розглядає дану справу в межах строку передбаченого п.2 ч.5 ст.183-2 КАС України.

Суд, всебічно, повно, об'єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, з'ясувавши обставини, на які посилалися сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши матеріали справи, оцінивши ці докази в сукупності, визнає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданого 30 жовтня 2003 року (а.с.15) та інвалідом ІІ групи з 19.04.2005 року, що підтверджується довідкою МСЕ № 024878 (а.с.14), і отримує пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, як інвалід ІІ групи, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю, які йому призначено відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796ХІІ від 28.02.1991 року.

03 лютого 2011 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області з заявою про перерахунок розміру пенсії згідно ст.ст.50, 54, 67 Закону №796ХІІ, в чому йому було відмовлено за відсутності правових підстав для нарахування та виплати пенсії в розмірах, вищих, ніж встановлено діючим законодавством (а.с.17-19).

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених Законом.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, визначаються Законом України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, за змістом абзацу 3 статті 1 якого державні соціальні гарантії - встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.

Відповідно до вимог Закону України „Про прожитковий мінімум „ прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум встановлюється для встановлення мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України. Прожитковий мінімум встановлюється Кабінетом Міністрів України і щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоровя, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі №796ХІІ.

Статтею 49 вищевказаного Закону передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюється у вигляді: державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч.4 ст.54 Закону №796ХІІ (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у звязку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких установлено звязок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ст.50 Закону №796ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема, інвалідам II групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Як вбачається зі статті 53 того ж Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

З матеріалів справи вбачається, що розрахунок пенсії позивачу Управління Пенсійного Фонду у Первомайському районі Харківської області провело виходячи з розміру встановленого чинною на той час постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року №1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів», фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету /далі Постанова КМУ від 03.01.2002 року № 1/.

Відповідно до ч.3 ст.67 Закону України №796-ХІІ, яка набрала чинності 31.10.2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсій, визначений відповідно до ст.54 Закону України № 796-ХІІ, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сімям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.

Наявність такого права у позивача гарантується Конституцією України.

З огляду на вищевикладене, дії відповідача є неправомірними та такими, що порушують законне право ОСОБА_1 на отримання пенсії по інвалідності та додаткової щомісячної пенсії, за шкоду, заподіяну здоровю, в належних розмірах.

Крім того, відповідачем, в порушення ч.2 ст.71 КАС України не доведено та не надано суду доказів щодо вчинення будь-яких дій для забезпечення виконання покладеного на нього обов'язку щодо нарахування та виплати позивачу пенсії у належному розмірі.

Відповідно до приписів ч.4 ст.45 ЗУ „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 11, 12, 18, 71, ч.4 ст.122, 158-163, 167, 183-2, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.8, 19, 22, 75, 92, 152 Конституції України, ст.ст.50, 54, 67 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи №796ХІІ від 28.02.1991 року, ст.28 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування №1058-ІУ від 09.07.2003 року, Законом України „Про державний бюджет України на 2010 рік”, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Первомайському районі Харківській області про визнання незаконними дій УПФ України в Первомайському районі Харківської області та про зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області по виплаті з 01.11.2006 року по 31.12.2007 року, державної пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, інваліду 2 групи, ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 1, на підставі п. 4 ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі меншому 8 мінімальних пенсій за віком, визначених у відповідності до ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування », протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області вчинити дії по перерахунку та виплаті державної пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, інваліду 2 групи, ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 1, з 01.11.2006 року по 31.12.2007 року, у розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком, визначеної у відповідності до ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та здійснити такі дії в разі збільшення розміру мінімальної пенсії на підставі ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області по виплаті з 01.11.2006 року по 31.12.2007 року, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, інваліду 2 групи, ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 1, на підставі ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі меншому 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, визначеної у відповідності до ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», протиправними.

1.Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області вчинити дії по перерахунку та виплаті додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, інваліду 2 групи, ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 1, з 01.11.2006 року по 31.12.2007 року, у розмірі 75 відсотків від розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної у відповідності до ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та здійснити такі дії в разі збільшення розміру мінімальної пенсії на підставі ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Первомайський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання її копії.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СУДДЯ