ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
| "25" лютого 2008 р. | Справа № 3/3 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Н.В. Болгаррозглянув у судовому засіданні 25.02.08 о 13:15 адміністративну справу № 3/3 за позовом: Заступника прокурора Кіровоградської області в інтересах держави, уповноваженим органом якої є Міністерство палива та енергетики України, якому підпорядковано Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго", в інтересах якої діє відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні"; до відповідача:Комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства № 3; про стягнення 3 400 грн.,
за участю: секретаря судового засідання - Кузьмичової О.О.; представників прокурора - прокурора відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури області - Гребенюк Т.Г., посвідчення № 457, наказ Генеральної прокуратури України № 6 гн від 29.11.06; позивача - провідного юрисконсульта відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" ДП "НЕК "Укренерго" Скрипаль О. С., довіреність № 271 від 16.01.08; відповідача - Панкової І.А., довіреність № 68 від 27.01.08.
Заступник прокурора Кіровоградської області звернувся до господарського суду в порядку адміністративного судочинства в інтересах держави, уповноваженим органом якої є Міністерство палива та енергетики України, якому підпорядковано Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі по тексту - ДП "НЕК "Укренерго"), в інтересах якої діє відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" з позовною заявою, у якій просить стягнути з комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства № 3 (далі по тексту - КРЕП № 3) до державного бюджету штраф у сумі 3 400 грн. за порушення законодавства про електроенергетику. Відповідач просить заявнику у задоволенні вимог відмовити, посилаючись у запереченнях на позов на те, що він не згоден з вимогами п. 10 припису з тих підстав, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.06.1998 року № 939 "Про вдосконалення системи державного регулювання розміру квартирної плати та плати за утримання будинків і прибудинкових територій", якою затверджено склад витрат підприємств житлового господарства, пов'язаних з утриманням будинків і прибудинкових територій, що входять до квартирної плати (плати за утримання житла); на виконання зазначеної постанови наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 03.09.1999 року № 214 було розроблено Порядок визначення нормативних витрат житлово - експлуатаційних організацій та визначено перелік робіт з утримання будинків і порядок розрахунку витрат на їх утримання; в методиці розрахунків експлуатаційних витрат щодо обслуговування внутрішньо-будинкових систем водо-, теплопостачання зазначено, що у такий розрахунок включаються окремо витрати на проведення промивки системи опалення у залежності від поверховості будинків, тобто такий вид послуги виконується спеціалізованим підприємством, котре має відповідні розчини, спеціальне оснащення, навчених працівників та за рахунок коштів з місцевого бюджету. На думку відповідача не виконання решти вимог припису не вплинули на режим роботи і споживання електричної і теплової енергії та не завдало шкоди процесу теплопостачання. Представники прокурора, позивача у судовому засідання наполягають на наявності підстав для задоволення позову; представник відповідача - на відсутності таких підстав. При дослідженні обставин справи, письмових доказів, заслуховуванні пояснень представників прокурора і сторін господарський суд встановив наступне. 26.06.07 державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області проведено перевірку виконання КРЕП № 3 припису від 19.03.07 № 51-Т, за результатами якої встановлено не виконання останнім п. 6, п. 7, п. 8, п. 10 вказаного припису, про що складений акт обстеження №111-Т від 26.06.07, отриманий суб'єктом господарювання та підписаний без зауважень. Посилаючись на ст. 9 Закону України "Про електроенергетику", акт обстеження від 26.06.07, особою, якою проводилося обстеження, приписом № 51-Т від 19.03.07 приписано керівнику КРЕП № 3 виконати певні заходи (10 пунктів) у встановлений термін, надати план заходів щодо виконання припису до 26.03.07, про виконання припису в цілому повідомити до 20.06.07. Начальником інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області 17.07.07 підписана постанова № 127/07 про накладення на КРЕП № 3 штрафу за правопорушення законодавства про електроенергетику (вимог абзацу 4 частини 5 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" щодо ухилення від виконання припису № 51-Т від 19.03.07, який є обов'язковими для виконання) відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" у сумі 3 400 грн. Постанова отримана відповідачем 20.07.07. В зв'язку з несплатою КРЕП № 3 3 400 грн. штрафу за порушення законодавства про електроенергетику добровільно, заступник прокурора Кіровоградської області звернувся до господарського суду в інтересах держави, уповноваженим органом якої є Міністерство палива та енергетики України, якому підпорядковано Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго", в інтересах якої діє відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" про стягнення такої суми в судовому порядку. Господарський суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову. Відповідно до ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові до виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів, приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці, приписи щодо недопустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів та застосовувати в установленому законодавством порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів. За частиною третьою ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення у сфері електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензії у вигляді штрафу в розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. "Положення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику" затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312. Як встановлено названим Положенням штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, в тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії; старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, штраф у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії; рішення про накладення штрафу оформляється постановою. КРЕП № 3 є суб'єктом господарювання. Докази виконання ним вимог припису № 51-Т від 19.03.07, в тому числі і про надання письмової інформації про виконання кожного пункту припису, виконання припису у встановлений термін відсутні, тобто наявним є факт ухилення від виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії. Рішення про накладення штрафу оформлено постановою. Начальник Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області - старший державний інспектор з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, яким підписана постанова № 127/07 від 17.07.07, є особою, що має право накладати на суб'єкт господарювання штраф за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів. Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.99 № 1312, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення; у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку. Докази оскарження КРЕП № 3 у встановленому законодавством порядку дій особи, якою проводилася перевірка додержання, складався припис, або/чи положень та вимог припису, постанови про накладення штрафу за порушення у сфері законодавства від 17.07.07 № 127/07 відсутні. Господарським судом з'ясовано, що нормативні акти на які посилається відповідач у запереченні на адміністративний позов втратили чинність на підставі Постанови Кабінету міністрів України № 560 від 12.07.05 та наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства № 109 від 22.07.05, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.08.05 за № 861/11141. Викладені відповідачем заперечення на позов не визнаються господарським судом підставами для невиконання вимог припису № 51-Т від 19.03.07 та несплати суми за постановою № 127/07 від 17.07.07 Господарський суд визнав позовні вимоги щодо стягнення 3 400 грн. грн. штрафу обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. 162, ст. 163, п. 6 "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задовольнити. 2. Стягнути з комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства № 3 (адреса: 25030 м. Кіровоград, проїзд Тінистий, 5; і. к. 24716045) на користь Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго", в інтересах якої діє відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" ( 69015, м. Запоріжжя, вул. Генераторна, 5; і. к. 34190764 ) в доход державного бюджету (рах. 31112106700002 банк одержувача УДК у м. Кіровограді, МФО 823016, код одержувача 24145329, одержувач ГУДК у Кіровоградській області) 3 400 грн. штрафу. 3. Виконавчий лист видати за заявою позивача після набрання судовим рішенням законної сили . 4. Копії постанови надіслати прокуратурі Кіровоградської області, сторонам (позивачу за адресою відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні"), державній інспекції за енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області (адреса: 25026, м. Кіровоград, вул. Севастопольська, 9 а).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Кіровоградської області.
|