Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 квітня 2011 р. справа № 2а/0570/3728/2011
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою Державної податкової інспекції у м. Торезі до Закритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» про стягнення заборгованості у розмірі 108909,83 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у м. Торезі (надалі – ДПІ у м. Торезі, позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом про стягнення податкової заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності з Закритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» (далі – ЗАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька», відповідач).
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач станом на 02.03.2011 року має податкову заборгованість у загальному розмірі 108909,83 гривень, яка виникла у зв’язку з несплатою відповідачем податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (далі – орендна плата за землю) на підставі поданої ЗАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» декларації від 28.01.2011 року. Приймаючи до уваги факт несплати ЗАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» суми заборгованості у порушення вимог Податкового кодексу України, заявник просить стягнути наведену суму у судовому порядку.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Закрите акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Торезької міської ради Донецької області 12 лютого 2003 року за № 1264120 0000 000160, що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 490560, ідентифікаційний код 00175797, місцезнаходження: 86607, Донецька область, м. Торез, вул. Капустіна, 55. Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків від 21.04.2008 року № 318/29-014-1 ЗАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Торезі.
Як вбачається з матеріалів справи, заборгованість склалась на підставі поданої відповідачем податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 28.02.2011 року № 1441.
Згідно зазначеної декларації, відповідач визначив свої податкові зобов’язання у розмірі 1306917,95 грн. на 2011 рік (по 108909,83 грн. щомісяця з січня по листопад 2011 року та 108909,82 грн. за грудень 2011 року). Станом на 02.03.2011 року відповідач має заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 108909,83 грн.
Про наявність у відповідача безперервної заборгованості перед бюджетом з податку на додану вартість свідчать надані ДПІ у м. Торезі до матеріалів справи податкові вимоги, що свідчить про прийняття заходів позивачем відносно позивача, передбачені чинними на час виникнення порушення Законом України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме за юридичною адресою боржника направлялись перша а друга податкові вимоги, відповідно - від 12.10.2001 року № 1/3) та від 14.11.2001 року № 2/113. Вказані заходи не призвели до погашення заборгованості.
В матеріалах справи, відсутні докази щодо оскарження відповідачем зазначених першої та другої податкових вимог, які отримані відповідачем відповідно – 12.10.2001 року та 15.11.2001 року (згідно проставленої дати та підпису головного бухгалтера на примірнику ДПІ у м. Торезі).
Крім того, про безперервну заборгованість відповідача перед бюджетом свідчить Витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, відповідно до якого майно ЗАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» перебуває у податковій заставі ДПІ у м. Торезі. Підставою обтяження є порушення підприємством вимог абз. абз. 1, 2, 3, 4 пп.8.2.1 п. 8.2 ст. 8 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III«Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення права на податкову заставу), а саме: несплата у строки, встановлені цим Законом, суми податкового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку; несплата у строки, встановлені цим Законом, суми податкового зобов'язання, визначеної контролюючим органом, - з дня, наступного за останнім днем граничного строку такого погашення, визначеного у податковому повідомленні.
При цьому, у справі відсутні докази стосовно апеляційного чи судового оскарження дій та актів позивача щодо застосованої податкової застави майна відповідача.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (ПКУ) визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 ПКУ, в межах їх повноважень (п. 61.2 ст.61 ПКУ).
Приписами статті 41 ПКУ встановлено, що контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
За пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 ПКУ органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Таким чином, позивач – Державна податкова інспекція у м. Торезі є суб’єктом владних повноважень, та здійснює повноваження в даних правовідносинах надані їй чинним законодавством України.
У відповідності до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним; плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати; власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, а суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, землекористувач, у тому числі орендар (ст. 5 цього ж Закону).
Приписами Податкового кодексу України встановлений порядок обчислення плати за землю, строк плати за землю, відповідальність за порушення вимог цього кодексу.
Так, відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПКУ платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Пунктом 287.3 статті 287 ПКУ, яким встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Дана норма кореспондується з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
У статті 16 Податкового кодексу України визначені зобов’язання платників податків, один з яких зобов’язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (п. 290.1 ст. 290 ПКУ).
Пунктом 309.2 статті 309 ПКУ встановлено, що платники податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність подання податкових декларацій та сплати сум податку.
Станом на день розгляду даної адміністративної справи податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності не сплачений.
Податковим кодексом України визначено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
З огляду на наведене, оскільки податкове зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності ЗАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» не сплачене в установлений чинним законодавством строк, таке зобов'язання є податковим боргом.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обов’язки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Згідно з п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно зі статтею 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Беручи до уваги те, що суму податку з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 108909,83 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується розрахунком суми кредиторських вимог по ЗАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» та обліковою карткою відповідача за платежем орендної плати за земельні ділянки, наданих ДПІ в м. Торезі; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162, 183-2 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державної податкової інспекції у м. Торезі до Закритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» про стягнення заборгованості у розмірі 108909,83 грн. – задовольнити повністю.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» (ідентифікаційний код 00175797, місцезнаходження: 86607, Донецька область, м. Торез, вул. Капустіна, 55) на користь місцевого бюджету (розрахунковий рахунок 33217812700084, код платежу 13050200, банк-одержувач ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код за ЄДРПОУ 34687305) податковий борг за орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 108909,83 грн. за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючого Закрите акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька»: 26008002001931 АТ «Родовід Банк», МФО 321712; 26002303461588 філія ПАТ Промінвестбанку в м. Торезі Донецької області, МФО 334282; 26003302461588 філія ПАТ Промінвестбанку в м. Торезі Донецької області, МФО 334282; 26004301461588 філія ПАТ Промінвестбанку в м. Торезі Донецької області, МФО 334282.
Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 4 квітня 2011 року.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.