ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2011 р. Справа № 2-а-1155/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом
державної податкової інспекції у м. Херсоні до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових (штрафних) санкцій,
встановив:
Державна податкова інспекція у м. Херсоні (далі позивач, ДПІ) звернулась із адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі відповідач, ФОП) про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 5401,25 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішеннями від 16.09.2010 року № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 до відповідача застосовано фінансові (штрафні) санкції у розмірі 1905,00 грн. та 3496,25 грн. відповідно, які прийняті на підставі акту перевірки від 14.09.2010 р. за № 982/21/03/23/НОМЕР_3. Станом на 10.02.2011 року відповідач добровільно штрафні санкції не сплатив, а тому позивач просить стягнути їх в судовому порядку.
Відповідач письмових заперечень на позов не надав. Разом з тим, 03.03.2011 р. на юридичну адресу відповідача рекомендованим листом направлена копія ухвали про відкриття скороченого провадження, яку відповідач отримав 19.03.2011 р., що підтверджується підписом на повідомленні про вручення відправлення.
Відповідно до ст. 33 Кодексу адміністративного судочинства України юридичним особам та фізичним особам-підприємцям судовий виклик або судове повідомлення надсилаються за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином
Таким чином відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку скороченого провадження, а також про строк та порядок подання заперечення проти позову та про наслідки неподання такого заперечення.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 14.09.2010 року посадовими особами державної податкової служби на підставі направлення на перевірку № 631/237 від 06.09.2010 року проведено перевірку кіоску, що належить ФОП ОСОБА_1, за адресою: АДРЕСА_1. За результатами перевірки складено акт № 982/21/03/23/НОМЕР_3, яким зафіксовані: проведення розрахункової операції без застосування РРО, не зберігання фіскальних звітніх чеків з РРО, невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі, яка зазначена у денному звіті РРО та несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів в КОРО. Даний акт підписаний найманим працівником ФОП - продавцем ОСОБА_2 без зауважень
Як вбачається із акта перевірки № 982/21/03/23/НОМЕР_3 від 14.09.2010 року відповідачем проведено розрахункову операцію без застосування реєстратора розрахункових операцій на суму 11,00 грн.
Пункт 1 ст. 3 Закону України "Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року № 265/95-ВР (далі - Закон № 265/95-ВР) вказує на те, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених вищезазначеним законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
За порушення вимог п. 1 ст. 3 Закону № 265/95-ВР пунктом 1 ст. 17 зазначеного закону передбачено, що за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Таким чином, суд погоджується із застосованою до відповідача санкцією у розмірі (11,00 грн. * 5) = 55,00 грн. за порушення п. 1 ст. 3 Закону № 265/95-ВР.
До відповідача застосовані штрафні санкції за не зберігання фіскальних звітніх чеків з РРО в КОРО у розмірі 1360,00 грн.
Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Згідно з п. 4 ст. 17 Закону № 265/95-ВР у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій застосовується фінансова санкція у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Із акту перевірки вбачається, що відповідачем допущено не зберігання фіскальних звітніх чеків з РРО в КОРО. Даний факт не був спростований відповідачем, шляхом подання до ДПІ у м. Херсоні необхідних документів.
Таким чином, суд вважає правомірним застосування до відповідача штрафної санкції у розмірі (17 х 20 х 4) = 1360,00 грн. за порушення п. 9 ст. 3 Закону № 265/95-ВР.
За невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі, яка зазначена у денному звіті РРО, рішенням від 16.09.2010 року № НОМЕР_1 до відповідача застосовано фінансову санкцію у розмірі 490,00 грн.
Допущення відповідачем невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі, зазначеній у денному звіті РРО встановлено ревізорами на підставі співставлення роздрукованого денного звіту РРО від 14.09.2010 року, у якому зазначено, що готівкою у касі повинно знаходитись 20,00 грн. та суми готівки, що фактично знаходилась на місці проведення розрахунків 129,00 грн. Тобто сума невідповідності складає (129,00 - 20,00 - 11,00) = 98,00 грн. Сума коштів на місці проведення розрахунків була внесена до опису наявних готівкових коштів, який підписала продавець ОСОБА_2
Пунктом 13 ч. 3 Закону № 265/95-ВР зазначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону № 265/95-ВР за порушення вимог вищезазначеного закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Таким чином, суд вважає правомірним застосування до відповідача штрафної санкції у розмірі (98,00 * 5) = 490,00 грн. за порушення п. 13 ст. 3 Закону № 265/95-ВР.
Рішенням ДПІ у м. Херсоні від 14.09.2010р. № НОМЕР_2 до відповідача застосовані фінансові санкції за порушення вимог п. 2.6 ст. 2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого постановою НБУ № 637 від 15.12.2004р. (далі - Положення).
Згідно із актом перевірки відповідно до звітних чеків перевіряючими було встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів на загальну суму 699, 25 грн.
Даний факт приватним підприємцем належним чином не спростований, заперечення проти позовних вимог не надані та рішення про застосування штрафних санкцій не оскаржене.
Пунктом 2.6 Положення визначено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Положенням визначено, що оприбуткування готівки - це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій; каса - це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів; під терміном "касові операції" розуміються операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку; а до книги обліку законодавець відніс касову книгу, книгу обліку доходів і витрат, книгу обліку прийнятих та виданих касиром грошей або книгу обліку розрахункових операцій; книга обліку розрахункових операцій - це прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів, послуг.
Указом Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.95 р. N 436/95 встановлено розміри штрафних санкцій за порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, а саме - за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки застосовуються штрафні санкції у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Виходячи із зазначеного, застосування до відповідача фінансових санкцій за порушення вимог п. 2.6 ст. 2 Положення є правомірним.
Рішення про застосування фінансових санкцій від 16.09.2010 р. № НОМЕР_1 на суму 1905,00 грн. та № НОМЕР_2 на суму 3496,25 грн. розміщено на дошці оголошень у зв`язку з неможливістю вручення та закінченням терміну зберігання на пошті 11.11.2010 року.
Беручи до уваги те, що рішення про застосування фінансових санкцій відповідачем у порядку та в строки встановлені законом не оскаржено, сума штрафних санкцій не сплачена, суд вважає, що дана сума підлягає стягненню.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог державної податкової інспекції у м. Херсоні та їх задоволення.
Згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 183-2 КАС України, суд, -
постановив:
Позов державної податкової інспекції у м. Херсоні до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових (штрафних) санкцій задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_4) фінансові санкції у розмірі 5401,25 грн. (п`ять тисяч чотириста одна) грн. 25 коп. до державного бюджету, код платежу 3021080900, р/р 31118104700002, одержувач Держказначейство у м. Херсоні, код ЗКПО 24104230 в установі банку УДК у Херсонській обл., м. Херсон, МФО 852010.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту її отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 8.1.4