Постанова № 14761485, 25.03.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2011
Номер справи
1603/10/2170
Номер документу
14761485
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" березня 2011 р.

10 год.10 хв.Справа № 2-а-1603/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Василяки Д.К.,

при секретарі: Танській Л.С., за участю представника ДПІ у Цюрупинському районі Стрижньової К.О., ПП ОСОБА_2, його представника ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні об'єднану адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, за позовом приватного підприємця ОСОБА_2 до державної податкової інспекції у Цюрупинському районі про скасування рішень,-

встановив:

Державна податкова інспекція у Цюрупинському районі Херсонської області звернулась до суду із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у сумі 53692,70 грн., застосованих на підставі рішення про застосування фінансових санкцій № 0001472300 від 24.11.09 року та рішення № 0001462300 від 24.11.09 року.

20.04.2010 року фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (далі - ФОП) звернувся до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області (далі - ДПІ у Цюрупинському районі), з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, ФОП просить скасувати рішення № 0001472300 від 24.11.09 року, в частині нарахування штрафних санкцій в сумі 26492,00 грн. за порушення п. 12 ст. 3 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг " (далі Закон України № 265/95-ВР) та рішення № 0001462300 від 24.11.09 року, в частині нарахування штрафних санкцій в сумі 26346,00 грн., за порушення п. 12 ст. 3 Закону України №265/95-ВР.

03.08.2010 року ухвалою суду обидві адміністративні справи об'єднані в одне провадження, об'єднаній справі присвоєний номер 2а-1603/10/2170.

У судовому засіданні представник ДПІ у Цюрупинському районі, пояснив, що посадовими особами ДПІ у Цюрупинському районі проведено перевірку щодо контролю за здійсненням субєктами господарювання розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в кіоску №НОМЕР_1 та кіоску №НОМЕР_2, що належать ФОП ОСОБА_2 За результатами перевірки складено акти від 11.11.09 № 1342/21/22/23/262400114 та №1341/21/22/23/НОМЕР_3. Так в акті перевірки № 1342/21/22/23/262400114, зафіксовано порушення п. 6, 11, 12 ст. 3 Закону України №265/95-ВР, а саме: незабезпечення зберігання книги обліку розрахункових операцій протягом встановленого терміну; порушення порядку попереднього програмування товарів; порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації. Рішенням № 0001472300 від 24.11.09 року відносно ФОП ОСОБА_2, застосовано фінансову санкцію в сумі 26917,00 грн., за порушення Закону України №265/95-ВР. В акті перевірки № 1341/21/22/23/262400114, зафіксовано порушення п. 6, 10, 11, 12, 13 ст. 3 Закону України №265/95-ВР, а саме: незабезпечення зберігання книги обліку розрахункових операцій протягом встановленого терміну; незабезпечення зберігання контрольних стрічок; порушення порядку попереднього програмування товарів; порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації; незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці сумі проведення розрахункових операцій сумі яка зазначена у денному звіті РРО. Рішенням № 0001462300 від 24.11.09 року відносно ФОП ОСОБА_2, застосовано фінансову санкцію в сумі 26989,70 грн., за порушення Закону України №265/95-ВР. В добровільному порядку суми фінансових санкцій не сплачені, представник позивача просить стягнути фінансові санкції в повному обсязі та задовольнити позовні вимоги.

ФОП ОСОБА_2 та його представник в судовому засіданні, пояснили, що посадовими особами ДПІ у Цюрупинському районі проведено перевірку щодо контролю за здійсненням субєктами господарювання розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в кіоску №НОМЕР_1 та кіоску №НОМЕР_2, що належать ФОП ОСОБА_2 За результатами перевірки складено акти від 11.11.09 № 1342/21/22/23/262400114 та №1341/21/22/23/НОМЕР_3. Так в акті перевірки № 1342/21/22/23/262400114, зафіксовано порушення п. 6, 11, 12 ст. 3 Закону України №265/95-ВР, а саме: незабезпечення зберігання книги обліку розрахункових операцій протягом встановленого терміну; порушення порядку попереднього програмування товарів; порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації. Рішенням № 0001472300 від 24.11.09 року відносно ФОП ОСОБА_2, застосовано фінансову санкцію в сумі 26917,00 грн., за порушення Закону України №265/95-ВР. В акті перевірки № 1341/21/22/23/262400114, зафіксовано порушення п. 6, 10, 11, 12, 13 ст. 3 Закону України №265/95-ВР, а саме: незабезпечення зберігання книги обліку розрахункових операцій протягом встановленого терміну; незабезпечення зберігання контрольних стрічок; порушення порядку попереднього програмування товарів; порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації; незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці сумі проведення розрахункових операцій сумі яка зазначена у денному звіті РРО. Рішенням № 0001462300 від 24.11.09 року відносно ФОП ОСОБА_2, застосовано фінансову санкцію в сумі 26989,70 грн., за порушення Закону України №265/95-ВР.

ФОП вважає рішення № 0001472300 від 24.11.09 року, в частині нарахування штрафних санкцій в сумі 26492,00 грн. та рішення № 0001462300 від 24.11.09 року, в частині нарахування штрафних санкцій в сумі 26346,00 грн., за порушення пунктів 12 ст. 3 Закону України №265/95-ВР протиправними. Вказує, що законодавство України не встановлює порядок обліку товарних запасів субєктів підприємницької діяльності, законодавством не визначено, в якій формі ведеться книга обліку доходів та витрат за місцем реалізації товарів, але визначена загальна її форма, до ведення якої ведення якої претензії з боку працівників ДПІ у Цюрупниському районі не має. Посилання ДПІ у Цюрупинському районі на те, що відсутність накладних, які належать до первинних документів та підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушення установленого порядку ведення обліку товарних запасів, є безпідставним оскільки дія ЗУ "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" розповсюджується лише на юридичних осіб, їх філії та представництва і не стосується фізичних осіб підприємців. На підставі викладеного просить скасувати дані рішення та задовольнити позовні вимоги.

Заслухавши пояснення представника ДПІ у Цюрупинському районі, свідків, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини: ФОП ОСОБА_2, є субєктом господарської діяльності, зареєстрований Цюрупинською районною державною адміністрацією Херсонської області 11.02.1997 року, код НОМЕР_3 та здійснює роздрібну торгівлю. 11.11.2009 року головними державними податковими ревізорами інспекторами відділу контролю за розрахунковими операціями управління податкового контролю юридичних осіб ДПА у Херсонській області Загурським А.В., Іськовим К.О., Кравченко П.Г., Кузочкіним Є.О., проведено перевірку щодо контролю за здійсненням субєктами господарювання розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в кіосках №НОМЕР_1 та № НОМЕР_2, які розташовані в Херсонській області, Цюрупинський район, с. Великі Копані, ринок "Нежданна", що належить фізичній особі підприємцю ОСОБА_2 Перевірка проводилась на підставі направлення на перевірку № 1692/237 від 02.1.09 року та №1724/237 від 09.11.09 року в присутності продавців ОСОБА_8, ОСОБА_9 За результатами перевірки було складено два акти від 11.11.09 № 1342/21/22/23/262400114 та №1341/21/22/23/НОМЕР_3. Так в акті перевірки № 1342/21/22/23/262400114, зафіксовано порушення п. 6, 11, 12 ст. 3 Закону України №265/95-ВР, а саме: незабезпечення зберігання книги обліку розрахункових операцій протягом встановленого терміну; порушення порядку попереднього програмування товарів; порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, згідно додатку не облікованого товару знаходилося на суму 13246,00 грн. Рішенням № 0001472300 від 24.11.09 року відносно ФОП ОСОБА_2, застосовано фінансову санкцію в сумі 26917,00 грн., за порушення п. 6, 11, 12 ст. 3 Закону України №265/95-ВР.

В акті перевірки № 1341/21/22/23/262400114, зафіксовано порушення п. 6, 10, 11, 12, 13 ст. 3 Закону України №265/95-ВР, а саме: незабезпечення зберігання книги обліку розрахункових операцій протягом встановленого терміну; незабезпечення зберігання контрольних стрічок; порушення порядку попереднього програмування товарів; порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, згідно додатку не облікованого товару знаходилося на суму 10173,00 грн.; незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці сумі проведення розрахункових операцій сумі яка зазначена у денному звіті РРО. Рішенням № 0001462300 від 24.11.09 року відносно ФОП ОСОБА_2, застосовано фінансову санкцію в сумі 26989,70 грн., за порушення п. 6, 10, 11, 12, 13 ст. 3 Закону України №265/95-ВР.

Щодо законності та обґрунтованості рішення № 0001472300 від 24.11.09 року, в частині нарахування штрафних санкцій на суму 26492,00 грн. за порушення п. 12 ст. 3 Закон України № 265/95-ВР та рішення № 0001462300 від 24.11.09 року, в частині нарахування штрафних санкцій в сумі 26346,00 грн., за порушення п. 12 ст. 3 Закону України №265/95-ВР, необхідно зазначити наступне:

Актами перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_2, в кіоску реалізовував тютюнові вироби без відповідних супровідних документів. У додатках до актів перевірки зафіксовано перелік товару, що реалізовувався без первинних документів, додаток №3 на загальну суму 13246,00 грн., та на загальну суму 13173,00 грн.

Допитані в якості свідків ОСОБА_9,ОСОБА_8 показали, що вони працюють реалізаторами у ФОП ОСОБА_2 і були присутні під час проведення перевірок кіосків №НОМЕР_1, №НОМЕР_2 працівниками ДПА у Херсонській області. Зауважень до сладених актів № 1341/21/22/23/262400114, № 1342/21/22/23/262400114 не було.

Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Статтею 6 цього Закону визначено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Тобто даною статтею встановлено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавствомз урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва.

Позивач не перебуває на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, а тому не належить до суб'єктів малого підприємництва, тому повинен здійснювати облік товарних запасів у порядку, визначеному чинним законодавством.

Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24 липня 2002 р. № 218 затверджено Правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами (далі Правила).

Зазначені правила поширюються на всіх суб'єктів підприємницької діяльності на території України незалежно від форм власності, які пройшли реєстрацію в установленому порядку і мають ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, одержану в порядку, визначеному законодавством України.

Тютюнові вироби, що надходять до продажу, повинні бути з відповідними документами, наявність яких передбачена законодавством. Роздрібна торгівля тютюновими виробами здійснюється за наявності в документах, згідно з якими вони надійшли, реєстраційних номерів сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності.

Суб'єкт господарської діяльності зобов'язаний забезпечити згідно із статтями 18 та 19 Закону України "Про захист прав споживачів" надання споживачам необхідної, доступної та достовірної і своєчасної інформації про товари, а також на вимогу споживачів - додаткової інформації про наявність сертифіката відповідності, документи, що підтверджують якість та ціну товару.

Суб'єктам підприємницької діяльності, який здійснює роздрібну торгівлю тютюновими виробами забороняється приймати для продажу тютюнові вироби від юридичних і фізичних осіб, які не мають ліцензії на виробництво або на право імпорту, чи оптової торгівлі тютюновими виробами.

Таким чином субєкт підприємницької діяльності, в тому числі і фізична особа, який займається реалізацією тютюновими виробами має право здійснювати таку реалізацію лише на підставі документів, згідно з якими до торговельної мережі надійшли тютюнові вироби.

До таких документів, як правило, належать накладні та товарно-транспортні накладні. Ці документи є підставою для передачі тютюнових виробів для реалізації у роздріб.

Судом встановлено, що у кіоску №НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 були відсутні підтверджуючі документи про належний облік даних товарів.

Таким чином, суд вважає правомірним застосування до позивача штрафних санкцій рішенням № 0001472300 від 24.11.09 року, в частині нарахування штрафних санкцій в сумі 26492,00 грн. (13246,00 грн.*2) за порушення п. 12 ст. 3 Закон України № 265/95-ВР та рішенням № 0001462300 від 24.11.09 року, в частині нарахування штрафних санкцій в сумі 26346,00 грн., (13173,00 грн.*2) за порушення п. 12 ст. 3 Закону України №265/95-ВР.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12,17, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

У задоволенні позовних вимог приватного підприємця ОСОБА_2 до державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області про скасування рішеннь - відмовити у повному обсязі.

Позовні вимоги державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області до приватного підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_3) до державного бюджету на р/р31119104700283 в ГУДКУ у Херсонській області, МФО 852010, ОКПО 24103785, код 3021080900, одержувач УДК у Цюрупинському районі, заборгованість за платежем по штрафним (фінансовим санкціям) за порушення законодавства про патенутвання, норм обігу готівки та про застосування РРО в сумі 53692 (пятдесят три тисячі шістсот девяносто дві) грн. 70 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 30 березня 2011 р..

Суддя Василяка Д.К.

кат. 8.1.4