Постанова № 14710688, 28.03.2011, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
28.03.2011
Номер справи
2-а-3871/11
Номер документу
14710688
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-3871-2011рік.

Постанова

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2011 року. Артемівський міськрайонний суд Донецької області у складі головуючого судді Букрєй С.П., розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні Артемівського міськрайонного суду справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області щодо нарахування і виплати грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року протиправними та про стягнення коштів за недоотриманою частки цієї допомоги в розмірі 1715,95 грн., -

в с т а н о в и в:

31 січня 2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду з дійсним позовом, вимогаючи визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області (далі по тексту УПСЗН) щодо нарахування і виплати грошової допомоги по догляду за її дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку у сумі, яка є меньшою за розміром встановленого законодавством України - протиправними та стягнути на її користь кошти за недоотриманою частки такої допомоги.

В судове засідання позивачка не зявилася. Від неї надійшла письмова заява в якій вона просить розглянути справу у її відсутності на позовних вимогах наполягає. Просила поновити строки звернення до суду.

Представник відповідача в судове засідання не зявився. Від відповідача надійшла письмова заява про розгляд справи у відсутність їх представника та письмові заперечення проти вимог у повному обсязі, де вказано що УПСЗН здійснювало нарахування і виплату позивачці грошової допомоги по догляду за її дитиною, що недосягла трирічного віку, виходячи з Законів України “Про державний бюджет України” і «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою недієздатністю та виплатам, зумовленими народженням та похованням»та Порядку призначення та виплати допомоги при народженні дитини і допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, застрахованим у системі загальнообовязкового державного соціального страхування, затвердженого постановою КМУ від 11.01.2007 р. №13, згідно яких, на відміну від Закона України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», були встановленні інши розміри такої допомоги.

Відповідно до ст. 122 ч. 4 КАС України, суд ухвалив про розгляд справи у письмовому провадженні.

На підтвердждення обставин по справі кожна із сторін додала до суду докази, які були досліджені у судовому засіданні:

-копія паспорта громадянина України на імя ОСОБА_1;

-свідоцтво про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1;

-довідка УПСЗН про виплати на користь ОСОБА_1 грошової допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягненням ним трирічного віку за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року ;

-заперечення УПСЗН на звернення позивачки.

Суд, враховуючи досліджені вище перераховані письмові докази, вважає встановленими обставини про те, що ОСОБА_1, яка є матірю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходилася у декретній відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримала за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, як не застрахована особа у системі загальнообовязкового соціального страхування допомогу по догляду за дитиною у загальній сумі 963,56 грн. ( липень 105,93 грн., серпень 108,18 грн., вересень 182,51 грн., жовтень 186,01 грн., листопад 188,89 грн., грудень 192,04 грн.).

Суд, дослідивши докази, які є у справі та оцінив їх, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

УПСЗН у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, Указами Президента України і Постановами Верховної Ради України, актами КМУ, актами відповідного органу місцевого самоврядування, положенням про управління.

Стаття 46 Конституції України, гарантує громадянам право на соціальний захист.

Законом України «Про державну допомогу сімям з дітьми» встановлений гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сімї, її доходів та віку дітей, спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сімям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми»передбачено, що громадяни України, в сімях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно статті 13 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообовязкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у звязку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначає Закон України «Про загальнообовязкове державне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням».

Статтею 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням»визначено, що загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у звязку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сімї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, повязаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сімї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Згідно ст.2 Закону України «Про загальнообовязкове державне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» страховий випадок подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи або членів її сімї на отримання матеріального забезпечення або соціальних послуг за цим Законом.

Відповідно до ст.ст.4, 5, 29, 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством. Одним із принципів загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням є державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав. Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 5 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми»визначено, що всі види державної допомоги сімям з дітьми, крім допомоги у звязку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків, а відповідно до Постанови КМУ від 16 січня 2007 року номер 32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку»- УПСЗН з 2-го кварталу 2007 року зобовязані виплачувати спірну допомогу застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сімям з дітьми, малозабезпеченим сімям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми»встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років, а відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого Законом.

Судом встановлено, що позивачка є особою, на яку поширюється дія статті 13 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» та має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленому законом.

Згідно частини 1 статті 15 вказаного Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

У відповідності до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 23 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

Дію частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» і ст.43 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»зупинено пунктом 14 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007»від 19.12.2006 р.

Статтею 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано неконституційним положення ст.56 і пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Статтею 152 Конституції України встановлено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Рішення Конституційного Суду України є обовязковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Отже, з 9 липня 2007 року відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком 6 років та дія ст.43 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та втратами, зумовленими похованням»за якою розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинен бути меншим за розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років вставлений з 01 квітня 2007 року у розмірі 463,00 грн., з 01 жовтня 2007 року у розмірі 470,00 грн.

Таким чином, починаючи з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року при здійсненні виплати допомоги сімям з дітьми до досягнення ними трирічного віку, відповідач повинен був керуватися зазначеними сумами.

Таким чином відповідач починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року сплачував допомогу ОСОБА_1 по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку ( липень 105,93грн., серпень 108,18 грн., вересень 182,51 грн., жовтень 186,01 грн., листопад 188,89 грн., грудень 192,04 грн.).

Недоплачена позивачці сума допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31грудня 2007 року становить 1743,29 грн., виходячи з розрахунку : з 09 липня ( 105,93 грн. : 31 х 8 = 27,34 грн.) + (463 грн.:31х 23 = 343.51 грн.) = 370,85 грн. 105,93 грн. = 264,92 грн.; за серпень 463.00 грн. 108,18 грн. = 354,82 грн.; за вересень 463.00 грн. 182,51 грн. = 280,49 грн.; за жовтень 470,00 грн. 186,01 грн. = 283,99 грн., за листопад 470,00 грн. 188,89 грн. = 281,11 грн.; за грудень 470,00 грн. 192,04 грн. = 277,96 грн.

Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів і на застосуванні вимог ст. 99 КАС України наполягає відповідач.

В силу ст. 100 ч.1 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.

У відповідності до ч.1 ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі. Суд приймає до уваги майновий стан позивачці і умови життя, що суттєво звужує можливість і знижує ступень реалізації права, закріпленого ст. 57 Конституції України, її статус, наявність обовязків держави що до належної охорони прав позивача і в сукупності цих обставин вважає можливим визнати поважною причиною пропущення строку звернення, що надає суду право розглянути справу і прийняти рішення за суттю заявлений позовних вимог без застосування строків позовної давності, встановлених ч.2 ст. 99 КАС України. Керуючись ст. ст.19. 46, 152 Конституції України, Законами України «Про державну допомогу сімям з дітьми”, «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою недієздатністю та виплатам, зумовленими народженням та похованням» і «Про державний бюджет України на 2007 рік» та Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.07 року № 6-рп, ст. ст. 2, 8, 9, 10, 17-20, 69-72, 86, 87, 94,99,100,102, 158-163, 167,185, 186, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Поновити строк звернення до суду з позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області щодо нарахування і виплати грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня року по 31 грудня 2007 року протиправними та про стягнення коштів за недоотриманою частки цієї допомоги.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області щодо нарахування і виплати грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня року по 31 грудня 2007 року протиправними та про стягнення коштів за недоотриманою частки цієї допомоги - задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області щодо нарахування і виплати грошової допомоги на користь ОСОБА_1 по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно - протиправними.

Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області (КЕКВ 1314 “виплати пенсій та допомоги”, КФК 090303 “Державна соціальна допомога по догляду за дитиною до 3-х років”, р/р 35418017001062 в ГУ ДК в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 25953178) сплатити на користь ОСОБА_1 недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно у розмірі 1743,29 грн. за рахунок коштів Державного бюджету України.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції прийнятої у письмовому провадженні подається до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Артемівського

міськрайонного суду =С.П. Букрєй=