Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
11 березня 2011 року 15:44№ 2а-19272/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Шрамко Ю.Т. при секретарі судового засідання Четвертак Я. І. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомВідкритого акціонерного товариства "Укрнафта"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків
проскасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002574120/0 від 30.07.2010року
за участю представників сторін:
від позивача: Олексієнко М.Г., довіреність № юр-475/д від 08.12.2010 р.
від відповідача: Корнієнко В.П., довіреність № 1625/9/10-206 від 20.09.2010 р.
В С Т А Н О В И В:
Відкрите акціонерне товариство "Укрнафта" (далі - Позивач), звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків (далі - Відповідач) про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002574120/0 від 30.07.2010 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією у місті Києві по роботі з великими платниками податків було неправомірно прийнято рішення № 0002574120/0 від 30.07.2010 р., яким накладено штрафні (фінансові) санкції за порушення пункту 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оскільки 26500,00 грн. готівкових коштів, за відсутність яких в касі Відповідачем було застосовано фінансові санкції, були виведені з касового апарату до внутрішнього сейфу через операцію "службове вилучення".
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.12.2010 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні представник Позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві та просив суд задовольнити позов.
Представник Відповідача подав суду письмові заперечення проти позову, у судовому засіданні заперечив проти позову та просив суд відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі. Свої заперечення проти позову представник Відповідача обґрунтовує тим, що в ході перевірки, проведеної Державною податковою адміністрацією у Київській області було встановлено невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, зазначив, що збереження готівкових коштів за реалізовані товари не на місці проведення розрахунків, а в межах торгової площі без здійснення операції "службова видача" та оприбуткування у касовій книзі, вважається порушенням пункту 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Також представник Відповідача зазначив, що факт порушення суб'єктом господарювання пункту 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" підтверджується описом готівкових коштів на місці проведення розрахунків, та тим, що на момент перевірки готівкові кошти, що склали невідповідність, не оприбутковані до каси підприємства, а тому, застосування штрафних (фінансових) санкцій Спеціалізованою державною податковою інспекцією у місті Києві по роботі з великими платниками до Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" відповідає вимогам чинного законодавства.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників Позивача та Відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
08.07.2010 року Державною податковою адміністрацією у Київській області було проведено перевірку АЗС № 09/030 Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта", що розташована за адресою: Київська обл., Бориспільський район. с. Рогозів, а/д Бориспіль-Дніпропетровськ-Запоріжжя, км. 100+70, за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торговельних патентів і ліцензій.
В ході перевірки було встановлено наявність готівки в касі в сумі 1643,80 грн., у той час, як за даними звіту РРО реалізація за готівку становила 28143,80 грн. Відсутність в касі готівкових коштів у сумі 26500,00 грн. було визнано порушенням пункту 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", що є підставою для застосування фінансової санкції, встановленої статтею 22 вище зазначеного закону.
За результатами перевірки складено акт перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торговельних патентів і ліцензій АЗС № 09/030 Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" від 08.07.2010 р., зареєстрований за № 0210/2665/41/00135390 , в якому зазначено, що Відкрите акціонерне товариство "Укрнафта" не забезпечило відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків коштів, яка зазначена в Z- звіті реєстратора розрахункових операцій, чим було порушено пункт 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Статтею 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", передбачено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими с початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
30.07.2010 р. Спеціалізованою державною податковою інспекцією у місті Києві по роботі з великими платниками податків прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002574120/0, яким накладено на Відкрите акціонерне товариство "Укрнафта" штрафні фінансові санкції у розмірі 132500,00 грн. за порушення пункту 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Відкрите акціонерне товариство "Укрнафта" не погодилось із зазначеним рішенням Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків та вважає його необґрунтованим з тих підстав, що готівкові кошти, за відсутність яких в касі Відповідачем було застосовано фінансові санкції, були виведені з касового апарату до внутрішнього сейфу через операцію "службове вилучення", у відповідності з вимогами Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні та без порушення вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Судом встановлено, що підпунктом 2.7 пункту 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320 дозволено підприємствам, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, встановлювати ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 цього Положення.
У підпункті 5.2 пункту 5 вказаного Положення зазначено, що установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі. Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи.
Відповідно до підпункту 5.1 пункту 5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, строки здавання підприємствами готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємством і встановлюються за погодженням з відповідним банком (у якому відкрито рахунок підприємства, на який зараховуються кошти).
Для АЗС № 09/030 Відкритого акціонерного товариства “Укрнафта”, відповідно до Розпорядження № 37-в від 10.12.2009 р. "Про організацію інкасації грошових коштів через внутрішній сейф АЗС", підписаного начальником відділення, визначено розмір готівкової суми, яка виводиться з касового апарату до внутрішнього сейфу у сумі 4000, 00 грн., у зв'язку з чим по мірі накопичення готівкових коштів у РРО у розмірі понад 4000, 00 грн., оператор АЗС періодично здійснює вилучення грошових коштів з РРО до внутрішнього сейфу. При цьому, роздруковуються чек із застосуванням операції “службове вилучення”, оформляється прибутковий касовий ордер на вилучену суму коштів та здійснюється запис до касової книги, що підтверджено матеріалами справи.
Відповідно до пункту 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Відповідно до статті 2 вищевказаного Закону, місцем проведення розрахунків є місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Листом Державної податкової адміністрації України “Про визначення терміну “місце проведення розрахунків” № 5354/5/23-2116 від 08.07.2002р. та Порядком реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових реєстрацій, затвердженим наказом ДПА України № 614 від 01.12.2000, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.02.2010 р. за №107/5298 встановлено, що зберігання готівкових коштів за реалізовані товари в межах торгової площі, але не на місці проведення розрахунків, без здійснення операції “службова видача” та оприбуткування в касовій книзі, вважається порушенням статті 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Судом встановлено, що перевірка АЗС № 09/030 Відкритого акціонерного товариства “Укрнафта” посадовими особами державної податкової адміністрації у Київській області розпочалась 08.07.2010. о 10 год. 43 хв. АЗС № 09/030 Відкритого акціонерного товариства “Укрнафта” працює цілодобово і у день перевірки 08.07.2010 року розмір готівкових надходжень, що були передані інкасатору склав 26500 грн., в тому числі, за попередній день, - 07.07.2010 р. - 20 100 грн.
На час проведення перевірки оператором АЗС вже було проведено операцію “службове вилучення” на загальну суму 26500, 00 грн., що підтверджується наступними документами: чеками “службове вилучення” № 4875 від 07.07.2010 о 15:39 на суму 4000,00 грн., № 4876 від 07.07.2010 о 17:37 на суму 4000,00 грн., № 4877 від 07.07.2010 р. о 19:36 на суму 4000,00 грн, № 4878 від 07.07.2010 р. о 22:59 на суму 4000,00 грн., № 4879 від 08.07.2010 р. о 02:00 на суму 4000,00 грн, № 4880 від 08.07.2010 р. о 02:51 на суму 500,00 грн., № 4893 від 08.07.2010 р. о 09:58 на суму 2000,00 грн., № 4892 від 08.07.2010 р. о 08:27 на суму 4000,00 грн.; прибутковими касовими ордерами № 1627 від 07.07.2010 р., № 1628 від 07.07.2010 р., № 1629 від 07.07.2010 р., № 1630 від 07.07.2010 р., № 1631 від 08.07 2010 р., № 1632 від 08.07.2010 р., 1633 від 08.07.2010 р., № 1634 від 08.07.2010 р., витягом з касової книги за 07.07.2010 р. та за 08.07.2010 р., видатковими касовими ордерами від 07.07.2010 р. та від 08.07.2010 р., копією супровідної відомості до сумки з готівкою інкасатора від 08.07.2010 р.
Представник Позивача пояснив, що зазначені документи надавались оператором АЗС посадовим особам Державної податкової адміністрації у Київській області, але вони ними не були враховані при складанні вказаного Акту перевірки.
Судом також встановлено, що додатком до акту перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торговельних патентів і ліцензій АЗС № 09/030 Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" № 0210/2665/41/00135390 від 08.07.2010, є Підтвердження фактичної наявності коштів, складене ОСОБА_3, оператором АЗС № 09/030 ВАТ "Укрнафта", згідно з яким встановлено факт наявності на місці проведення розрахунків в сумі 28 143,80 грн.
Пунктом 4.5 пункту 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА № 614 від 01.12.2000 р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 р. за № 107/5298, встановлено, що видача готівки з місця проведення розрахунків повинна реєструватися через реєстратор розрахункових операцій "службова видача", якщо така видача пов'язана з проведенням розрахункових операцій.
З урахуванням вище наведеного, суд дійшов висновку, що сума готівкових коштів, яка знаходилась на місці проведення розрахунків, повністю відповідала сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, а різниця у сумі 26500,00 грн. була вилучена у встановленому законодавством порядку за операцією “службове вилучення” для подальшої інкасації, а тому Відкритим акціонерним товариством “Укрнафта” не було допущено невідповідності грошових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті РРО та підстави для нарахування фінансових санкцій згідно статті 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, - відсутні.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень, обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено правомірності прийнятого ним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002574120/0 від 30.07.2010 року.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до вимог частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. При поданні адміністративного позову Позивачем було сплачено судовий збір у сумі 3,40 грн., що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією.
Керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків № 0002574120/0 від 30.07.2010 року.
3. Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" за рахунок Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України, в судовому засіданні 11.03.2011 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова у повному обсязі складена та підписана 21 березня 2011 року.
Суддя Ю.Т. Шрамко