Постанова № 14633513, 02.03.2011, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2011
Номер справи
2270/539/11
Номер документу
14633513
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

Справа № 2270/539/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 березня 2011 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л.

при секретаріСвятецькому О.В.

за участі:представника позивача - Мельник О.Г. за довіреністю від 17.01.2011р. №502/10/10

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про стягнення 99062,40 грн., -

У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 КАС України.

ВСТАНОВИВ

Шепетівська об'єднана державна податкова інспекція звернулась до суду з позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 податкового боргу по сплаті податку з доходів фізичних осіб в сумі 99062,40 грн..

Відповідач в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи. Ухвала про відкриття провадження у справі та призначення справи до судового розгляду разом із повісткою, копією позовної заяви з додатками надіслані та отримані відповідачем 26.01.2011 року, повістки про відкладення розгляду справи направлені за адресою, за якою зареєстрований відповідач рекомендованою кореспонденцією (згідно реєстру поштових відправлень).

Згідно ч.2 ст.128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які не прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. Тому, для уникнення зловживання правом з боку відповідача, суд вважає за необхідне вирішити дану справу по суті відповідно до ч. 6 ст. 71 КАС України на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному звязку і сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_4, як субєкт підприємницької діяльності фізична особа зареєстрована виконавчим комітетом Шепетівської міської ради 04.06.2008 року, номер запису про включення відомостей про фізичну особу-підприємця до ЄДР 26740000000003472, свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця НОМЕР_2. СПД-фізична особа ОСОБА_4 взята на податковий облік Шепетівської ОДПІ 05.06.2008 року за №7973-м.

У відповідача станом на 20.12.2010 року утворилась заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 99062,40 грн. (99048,66 грн. - недоїмка, та 13.74 грн. - пеня).

Вказана заборгованість виникла внаслідок порушення відповідачем вимог п.п.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” від 22.05.2003 року (далі- Закон), а саме допущено неперерахування утриманих сум податку з доходів фізичних осіб до бюджету у 2009 році в сумі 99048,66 грн..

Факт порушення зафіксовано в акті перевірки від 15.10.2010 року №2061/17-020 „Про результати виїзної планової документальної перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків, зборів (обов"язкових платежів) суб"єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_4 за період з 05.06.2008 року по 30.06.2010 року та підтверджується довідкою про стан заборгованості, податковим повідомленням-рішенням форми "Р" від 21.10.2010року №0000871702/0/10148 (отримане відповідачем 21.10.10р.).

У звязку із непогашенням заборгованості в добровільному порядку, позивачем подано позов до суду про стягнення 99062,40 грн. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб.

Досліджуючи надані докази, оцінивши їх в сукупності, до уваги приймається наступне.

Статтею 67 Конституції України та ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” на платників податків покладено обовязок своєчасно та у повному обсязі сплачувати загальнодержавні та місцеві податки і збори до державних та місцевих бюджетів.

Принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обовязкові платежі) до бюджетних та до державних цільових фондів, а також права, обовязки і відповідальність платників визначаються Законом України ”Про систему оподаткування”.

Відповідно до ст.14 Закону України „Про систему оподаткування” до загальнодержавних податків віднесено податок на доходи фізичних осіб.

Відповідно до ст.13 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" від 26.12.92р. передбачено, що оподаткуванню підлягають доходи, одержані за звітний податковий період фізичною особою-суб"єктом підприємницької діяльності від продажу нею товарів (надання послуг, виконання робіт) у межах її підприємницької діяльності без створення юридичної особи.

Загальним оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між валовим доходом (виручкою у грошовій та натуральній формі) і документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов"язаними з одержанням доходу.

Відповідно до розділу 4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" ст.13, ст.14 податок фізичним особам-суб»єктам підприємницької діяльності обчислюється податковими органами на підставі поданих ними в установленому порядку податкових декларацій, в яких зазначається очікуваний (оціночний) у поточному році дохід або фактично одержані у звітному календарному році доходи.

Обчислений таким чином податок сплачується протягом календарного року авансовими платежами в установлені терміни, а в кінці року проводиться остаточний розрахунок суми податку з фактично отриманого ними доходу з урахуванням сплаченого протягом звітного календарного року авансовими платежами податку.

Згідно п.п. 8.1.1, 8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” (надалі Закон № 889) податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого податку за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перехування) до бюджету під час виплати оподаткування доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не перелбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується , але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Відповідно до п.4 п.19.2 ст.19 Закону № 889 передбачено, що особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобовязані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплатувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час виплати та за її рахунок; надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податковому органу за місцем розташування. У разі коли зазначена особа протягом звітного кварталу не виплачує такі доходи або виплачує доходи не всім платникам податку, зазначена звітність не подається або подається стосовно платників податку, які фактично отримали такі доходи. При цьому податковий агент це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобовязані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести подаковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону (п.1.15 ст.1 Закону №889).

Статтею 7 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” визначено ставки податку. Статтею 20 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” передбачено, що особами відповідальними за погашення податкового зобовязання або податкового боргу з цього податку (податку з доходів фізичних осіб) є юридична особа, яка зобовязана нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджетів цей податок і вони несуть фінансову відповідальність.

Відповідно до наказів ДПА України від 30.12.1997р. №473 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 19.01.1998р. №26/2466 „Про затвердження форми довідки „Про суми виплачених доходів і утриманих з них податків та інших обовязкових платежів фізичних осіб юридичними особами усіх форм власності та фізичними особами субєктами підприємницької діяльності” (ф.№8ДР), Порядку заповнення та подання юридичними особами усіх форм власності і фізичними особами субєктами підприємницької діяльності ф№8ДР від 29.09.2003р. №451 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.10.2003р. №960/8281 „Про затвердження форми податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф.№1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку” позивач зобовязаний подавати до податкового органу відповідну звітність.

На підтвердження позовних вимог позивачем надано необхідні докази про наявність заборгованості відповідача та вжиття заходів її стягнення. В результаті встановленого перевіркою заниження відповідачем суми чистого оподатковуваного доходу у 2009 році на 605980 грн. (акт про результати виїзної планової документальної перевірки від 15.10.2010 року №2061/17-020) на підставі ст.14.2 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" та ч. б) п.20.2 ст.20, п.7.1 ст.7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» донараховано податок з доходу від підприємницької діяльності за 2009 рік в сумі 99048,66 грн. (винесено податкове повідомлення-рішення від 21.10.2010р. №0000871702/0/10148 про визначення відповідачу податкового зобовязання по податку з доходів від підприємницької діяльності в сумі 99048,66 грн.).

Судом зважається на те, що податкове повідомлення рішення про визначення податкового зобовязання в адміністративному та судовому порядку не оскаржувалось та не скасоване, доказів про сплату заборгованості суду не подано.

Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги обгрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.

Керуючись 6, 14, 71, 86, 94, 104, 105, 158-163, 167, 254-259 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції до суб"єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_4 про стягнення 99062,40 грн. задовольнити.

Стягнути з суб"єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції (м.Шепетівка, вул.Островського 4, код 21319774) заборгованість в розмірі 99062,40 грн. (дев"яносто дев"ять тисяч шістдесят дві гривні 40 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Повний текст постанови виготовлено 04 березня 2011 року

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" СуддяД.Л. Фелонюк