Постанова № 14633087, 11.02.2011, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2011
Номер справи
2а-2378/10/1170
Номер документу
14633087
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 лютого 2011 року Справа № 2а-2378/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Комара П.А., при секретарі Коробченко Є.К.,

за участю:

позивача-представник Кравченко І.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовомНовоукраїнської міжрайонної державної податкової інспекції до приватного підприємства «Аграрник плюс К»про визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації,

ВСТАНОВИВ:

Новоукраїнська міжрайонна державна податкова інспекція (далі позивач) звернулась до суду з позовом до приватного підприємства «Аграрник плюс К»(далі - відповідач) про визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації підприємства через порушення закону, допущеного при створенні юридичної особи, яке не можна усунути з моменту перереєстрації, тобто з 13.04.2009 р.

Позивач обґрунтував позовні вимоги наступним. Приватне підприємство «Аграрник плюс К»зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності 13.04.09 р. за № 14351020 0000 0026, юридична адреса підприємства вул. Карла Маркса, 62/5, м. Кіровоград. За вказаною адресою дане підприємство не знаходиться, про що свідчить довідка про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків від 16.04.2010 р. № 31153/26-31. На обліку Державної податкової інспекції у Новоукраїнському районі ПП «Аграрник плюс К»від 14.04.2009 р.

Згідно пояснень ОСОБА_2, яка відповідно до даних Єдиного державного реєстру з 29.03.2010 р. є директором та головним бухгалтером ПП «Аграрник плюс К», до створення, реєстрації, фінансової та господарської діяльності підприємства, підготовки та оформлення реєстраційних документів ОСОБА_2 відношення не має, податкової та іншої звітності підприємства не складала та не подавала, про існування такого підприємства дізналася тільки в процесі відібрання пояснень працівником податкової міліції.

Позивач також стверджує, що колишній засновник ПП «Аграрник плюс К»ОСОБА_3 за грошову винагороду зареєстрував на себе підприємство, у нотаріуса підписав декілька примірників статуту підприємства назву якого він не памятає, памятає тільки наявність у назві слова «агро». Будь-яких інших дій повязаних з даним підприємством ОСОБА_3 не вчиняв і не мав наміру здійснювати господарську діяльність.

13.05.2009 р. Державною податковою інспекцією у Новоукраїнському районі зареєстровано заяву платника ПДВ. 20.05.2009 р. ПП «Аграрник плюс К» зареєстрований платником податку на додану вартість відповідно до свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ № 100227287. Відповідач за юридичною адресою вул. Леніна, 56, м. Новоукраїнка, Кіровоградська область не знаходився про що свідчить повідомлення № 3472 від 20.11.2009 р.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на положення ст. 3 Господарського кодексу України відповідно до яких під господарською діяльністю розуміється діяльність субєктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність, на положення ст.42 Господарського кодексу України згідно яких підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Також позивач зазначає, що у відповідності до положень п. 3 ст. 62 Господарського кодексу України підприємство діє на основі статуту, який затверджується власником майна.

У звязку з тим, що відповідач жодну з функцій передбачених Господарським кодексом України щодо систематичності, діяльності на власний ризик спрямованої на отримання прибутку не здійснював, волевиявлення громадян ОСОБА_4 та ОСОБА_2 не було направлено на створення підприємства з метою здійснення безпосередньої підприємницької діяльності та на одержання прибутку, особа, яка здійснювала підприємницьку діяльність від імені відповідача усвідомлювала протиправність своїх дій та не сплачувала податки в повному обсязі у відповідності до ст.ст. 6,7,9 Закону України «Про систему оподаткування», власник (засновник) та керівник не здійснював безпосередньої самостійної діяльності направленої на отримання прибутку, зазначене свідчить, що відповідач перереєстроване з порушенням порядку державної реєстрації як підставне підприємство всупереч інтересам держави, діяльність відповідача не можна вважати підприємницькою і дійсна воля відповідача до заняття підприємницькою діяльністю відсутня.

Відповідно до наведеного позивач вважає, здійснену перереєстрацію відповідача не дійсною і оскільки порушення закону, допущені при створені юридичної особи не можна усунути викладене є підставою для постанови судового рішення щодо припинення юридичної особи у відповідності до ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців».

Відповідач в судове засідання не зявився., про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 10.02.2011 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 16.02.2011 р., про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням ст. 167 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, об'єктивно оцінивши докази, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.

Згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 41) державну реєстрацію новоутвореної юридичної особи шляхом заснування Приватного підприємства «Аграрник Плюс К», ідентифікаційний код 36119607, місцезнаходження м. Новоукраїнка, Кіровоградська область, вул. Леніна, 56, проведено 13.04.2009 р., номер запису 1435102 0000 000626, зареєстроване Новоукраїнською районною державною адміністрацією Кіровоградської області.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру щодо юридичної особи станом на 30.03.2010 р. (а.с. 7) керівником ПП «Аграрник Плюс К» є ОСОБА_2, засновники - ОСОБА_5, ОСОБА_3.

11 січня 2010 року проведено реєстраційну дію відносно ПП «Аграрник Плюс К»внесення інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу (а.с. 41)

26 січня 2010 року проведено реєстраційну дію відносно ПП «Аграрник Плюс К»внесення інформації щодо підтвердження відомостей про юридичну особу (а.с. 42)

29 березня 2010 року проведено реєстраційну дію відносно ПП «Аграрник Плюс К», місцезнаходження м. Кіровоград, Ленінський район, вул. Карла Маркса, 62/5, внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах (а.с. 42)

29 березня 2010 року проведено реєстраційну дію відносно ПП «Аграрник Плюс К», місцезнаходження м. Кіровоград, Ленінський район, вул. Карла Маркса, 62/5, зняття з обліку (а.с. 43)

5 серпня 2010 року проведено реєстраційну дію відносно ПП «Аграрник Плюс К», місцезнаходження м. Кіровоград, Ленінський район, вул. Карла Маркса, 62/5, внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою (а.с. 43)

Відповідно до рапорту працівника податкової міліції від 03.02.3010 р. (а.с. 15), від 04.02.2010 р. (а.с. 18,19) керівник ОСОБА_3 надав пояснення що він не має відношення до фінансово-господарської діяльності ПП «Аграрник Плюс К».

Згідно довідки про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків від 16.04.2010 р. (а.с. 10) місцезнаходження платника податків ПП «Аграрник Плюс К»за адресою вул. Карла Маркса 62/5, м. Кіровоград не встановлено.

6 травня 2010 року оперуповноваженим ГВПМ ДПІ у м. Кіровограді відібрано пояснення у громадянки ОСОБА_2 (а.с. 8, 9) відповідно до пояснень до створення, реєстрації, фінансової та господарської діяльності підприємства, підготовки та оформлення реєстраційних документів ОСОБА_2 відношення не має, податкової та іншої звітності підприємства не складала та не подавала, про існування такого підприємства дізналася тільки в процесі відібрання пояснень працівником податкової міліції.

Відповідно до листа від 05.02.2010 р. за вих. № 1030/7/26-09-05 (а.с. 16, 17) попередні матеріали відносно ПП «Аграрник Плюс К»направлені згідно ст. 112 КПК України, в яких вбачаються ознаки злочину, передбачені ст. 205 КК України, за підслідністю, до Новоукраїнського РВ УМВС України у Кіровоградській області.

Листом начальника Новоукраїнського районного відділу УМВС України в Кіровоградській області від 26.01.2011 р. № 39/366 (а.с. 76) Новоукраїнську міжрайонну державну податкову інспекцію повідомлено про винесення постанови про відмову в порушенні кримінальної справи відносно ПП «Аграрник Плюс К» після проведення дослідчої перевірки.

Відповідно до п. 17 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" в редакції чинній на момент звернення позивача до суду органи державної податкової служби наділені повноваженнями звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Спір у даній справі стосується реалізації суб'єктом владних повноважень своїх повноважень, що встановлюються між цим органом та суб'єктом підприємницької діяльності, пов'язані з його компетенцією щодо здійснення відповідних управлінських функцій. Зазначені повноваження податкового органу визначають його статус у даних відносинах як владного суб'єкта, а ПП «Аграрник Плюс К»як підпорядкованого суб'єкта. Відтак, вказані відносини є відносинами влади та підпорядкування (субординації) і за способом виникнення та регулятивним характером є адміністративними.

Таким чином, дана справа є справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою), оскільки податковий орган в даному випадку в розумінні п. 7 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України є суб'єктом владних повноважень.

Положення пункту 17 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" щодо права податкового органу на звернення до суду з позовом про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, пункту 2 частини 1 статті 110 Цивільного кодексу України щодо можливості ліквідації юридичної особи за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, частини 6 статті 59 Господарського кодексу України щодо скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання слід розуміти як положення щодо припинення юридичної особи.

Права органів державної податкової служби визначені ст. 20 Податкового кодексу України. Згідно п.п. 20.1.12 органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи.

Статтею 4 Закону України від 15.05.2003, № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", зі змінами та доповненнями, визначене поняття державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Згідно ч. 1 цієї статті державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Згідно ч. 2. ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або завірену в установленому порядку копію розпорядчого документа про їх призначення.

Відповідно до ч. 11 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Частиною 12 зазначеної статті визначено, що у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки. Відповідно до ч. 14 ст. 19 у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Статтею 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" визначено підстави припинення юридичної особи відповідно до яких юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Статтею 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" регламентований порядок державної реєстрації припинення юридичної особи на підставі судового рішення, що не повязане з банкрутством юридичної особи.

Згідно норм зазначеної статті суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій. Підставами для постановляння судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:

визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом;

провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;

невідповідність мінімального розміру статутного капіталу юридичної особи вимогам закону;

неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;

наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Перелік підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи є вичерпним.

Позивач, обгрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що волевиявлення гр. ОСОБА_3 не було направлено на створення підприємства з метою здійснення підприємницької діяльності.

Згідно з визначенням, наведеним у ст. 42 Господарського кодексу України, підприємництво це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється субєктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Відповідно до ст. 45 цього Кодексу підприємництво в Україні здійснюється в будь-яких організаційних формах, передбачених законом, на вибір підприємця. Порядок створення, державної реєстрації та ліквідації субєктів підприємництва окремих організаційних форм визначається цим Кодексом та іншими законами.

Судом встановлено, що реєстрація ПП «Аграрник Плюс К»здійснена за прямої участі засновника ОСОБА_3 в результаті його волевиявлення без застосування до нього заходів примусу. Щодо здійснення факту реєстрації підприємства гр. ОСОБА_3 без наміру здійснювати будь-яку фінансово-господарську діяльність, проаналізувавши норми чинного законодавства судом встановлено відсутність норми прямої дії в законодавстві України, що забороняє особі реєструвати підприємство за відсутності подальшого наміру здійснювати будь-яку фінансово-господарську діяльність.

Обґрунтування позовних вимог позивачем намірами відповідача ухилятися від сплати податків, вести недобросовісну господарську діяльність, не подавати податкову звітність наслідком чого буде порушення нормальної діяльності органу державної податкової служби не ґрунтується на нормах законодавства та є припущенням позивача.

На підставі акту невиїзної документальної перевірки від 28.10.2010 р. № 31/23-10/36119607 (а.с. 52-63) судом встановлено що остання податкова звітність подана відповідачем, з податку на прибуток за 2009 р. (а.с. 58), з податку на додану вартість за січень 2010 р. (а.с. 54). Судом встановлено, що річний термін подання податкової звітності відповідачем на день звернення позивача до суду 24.06.2010 р. не минув.

У справах про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності обовязок щодо доведення неправомірності дій відповідача з наданням відповідних доказів покладений на органи владних повноважень в даному випадку на Новоукраїнську міжрайонну державну податкову інспекцію.

Позивачем не надано суду доказів щодо встановлення факту фіктивності підприємства (вироку суду, висновків експертизи тощо), а також не надано доказів провадження ПП «Аграрник Плюс К», діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом.

В процесі розгляду справи судом встановлено відсутність порушень закону при здійсненні державної реєстрації ПП «Аграрник Плюс К», які не можна усунути, оскільки ОСОБА_3 як засновник має право вчинити відповідні дії, передбачені чинним законодавством України, направлені на усунення існуючих порушень. Також позивачем не надано доказів відібрання пояснень у засновника ОСОБА_5, с. Аджамка, Кіровоградський район, статус ОСОБА_5 як засновника підприємства вбачається згідно відомостей із ЄДР (а.с. 7)

На підставі викладеного, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Новоукраїнської міжрайонної державної податкової інспекції до приватного підприємства «Аграрник плюс К» про визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації Приватного підприємства «Аграрник Плюс К»через порушення закону, допущеного при створенні юридичної особи, яке не можна усунути з моменту перереєстрації, тобто з 13.04.2009 р.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 69, 71, 86, 158-164 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду П.А. Комар