ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.03.08
Справа №АС2/26-08.
За позовом: Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області
До відповідача: Комунального підприємства Тростянецької міської ради «Тростянецькомунсервіс», м. Тростянець
Про стягнення 188130 грн. 75 коп.
Суддя СОП‘ЯНЕНКО О.Ю.
Секретар судового засідання Балясна В.С.
За участю представників:
Від позивача: Богатиренко С.І.
Від відповідача: Крохмальова А.А., Подопригало Ю.В.
Суть спору: позивач просить стягнути з відповідача економічні санкції в сумі 188130 грн. 75 коп., нараховані згідно рішення № 61 від 30.11.2007р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Відповідач подав заперечення на адміністративний позов, в яких з позовними вимогами не погодився і в задоволенні позову просить відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
Згідно рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області №61 від 30.11.2007р. до відповідача були застосовані економічні санкції за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 188130 грн. 75 коп., в т.ч. 62710 грн. 25 коп. необґрунтовано отриманої виручки та 125420 грн. 50 коп. штрафу.
Дане рішення ґрунтувалося на Акті перевірки № 273 від 23.11.2007р., згідно якого було встановлено порушення порядку застосування тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення в м. Тростянець за період з 01.02.2007р. по 30.09.2007р. за рахунок застосування нечинних тарифів.
Тарифи були затверджені рішенням виконавчого комітету Тростянецької міської ради №26 від 17.01.2007р. «Про затвердження тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення, що надаються комунальним підприємством «Тростянецькомунсервіс» для населення», яке не було оприлюднено виконкомом відповідно до п.5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні в засобах масової інформації» і відповідно не набрало законної сили, в зв’язку з чим відповідач застосував в розрахунках з населенням нечинні тарифи на вказані послуги, в порушення вимог ст. 57 Конституції України.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи відповідно до ст. 9 Закону «Про ціни і ціноутворення» встановлюються на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що тарифи на послуги водопостачання та водовідведення, які в даному випадку мають вирішальне соціальне значення для населення, що мешкає на території Тростянецької міської ради, є регульованими тарифами.
До власних повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад згідно ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» належать, зокрема, повноваження щодо встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади.
Рішенням виконавчого комітету Тростянецької міської ради від 17.01.2007 р. № 26 «Про затвердження тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення, що надаються комунальним підприємством «Тростянецькомунсервіс» для населення» відповідачу з 01.02.2007 р. був затверджений тариф на водопостачання та водовідведення.
Відповідно до ст. 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права та обов‘язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Статтею 22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» від 23.09.1997р. передбачено, що рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003р. регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності – у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Таким чином, виконавчий комітет Тростянецької міської ради є органом місцевого самоврядування, який в межах своїх повноважень приймає рішення, що набирають чинності після їх офіційного оприлюднення в друкованих засобах масової інформації.
Рішення виконавчого комітету Тростянецької міської ради від 17.01.2007 р. № 26 не було опубліковано та не доведено до відома громадян іншим, передбаченим ст. 22 Закону «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», способом. Інформація щодо затвердження з 01 лютого 2007 р. тарифів на воду та водовідведення, надрукована у газеті «Круглий двір» № 7 (391) 15-21 лютого 2008 р. та у газеті «Новини Тростянеччини» № 4 (10034) 19.01.2008 р., не є офіційним оприлюдненням прийнятого виконавчим комітетом рішення.
Згідно ст.1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторний акт – це прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання.
Таким чином, рішення виконавчого комітету Тростянецької міської ради є регуляторним актом, оскільки прийнято регуляторним органом – органом місцевого самоврядування, безпосередньо спрямоване на правове регулювання господарських відносин підприємства – надавача житлово-комунальних послуг у м. Тростянець Сумської області.
Враховуючи викладене, рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області №61 від 30.11.2007р., яке відповідачем не оскаржене та в судовому порядку не визнано нечинним, є чинним і таким, що винесено відповідно до вимог Законів України «Про ціни і ціноутворення», «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Заперечення відповідача спростовуються наведеним вище і наданими позивачем матеріалами.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Оскільки відповідач не надав достатніх доказів в підтвердження своєї позиції по справі, позовні вимоги про стягнення застосованих економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 188130 грн. 75 коп., в т.ч. 62710 грн. 25 коп. необґрунтовано отриманої виручки, 125420 грн. 50 коп. штрафу визнаються судом правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 94, 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства Тростянецької міської ради «Тростянецькомунсервіс» (42600, Сумська область, м. Тростянець, вул. Горького, 30; код 14025535) економічні санкції в сумі 188 130 грн. 75 коп. з направленням їх в доход Державного бюджету (р/р 31112106700388, отримувач коштів – Тростянецький район 21081100, ОКПО отримувача 23635190, МФО 837013, банк - ГУДК у Сумській області, назва коду бюджетної класифікації – Адміністративні штрафи та інші санкції).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу – з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
СУДДЯ О.Ю. СОП’ЯНЕНКО
Повний текст постанови підписаний 19.03.2008 р.