Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 березня 2011 р. справа № 2а/0570/1233/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді
при секретаріКаморнікові Д.Ю.
за участю представника позивача Зеленової К.М., представника відповідача Скрипнік О.О., розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Промекс» до Управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата про зобовязання повернути зайво сплачені страхові внески, -
В С Т А Н О В И В:
20 січня 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю Виробнича компанія «Промекс» (далі - «позивач» або ТОВ «Промекс») звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата ( далі - «відповідач» або «УПФУ») про зобовязання повернути зайво сплачені страхові внески у розмірі 64940,88 гривень шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок позивача. Позовні вимоги вмотивовані тим, що УПФУ відмовив у поверненні надмірно сплачених страхових внесків позивача, оскільки сума єдиного податку, що спрямовується до бюджету Пенсійного фонду, не є страховими внесками, а тому надмірно сплачені суми не повертаються, а тільки можуть бути зараховані у рахунок майбутніх платежів. Позивач вважав такі дії безпідставними. Підставами позову зазначені ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України». Просили зобовязати УПФУ в м. Ясинувата повернути зайво сплачені страхові внески у розмірі 64940,88 гривень шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок позивача.
У судовому засідання представник позивача Зеленова К.М позовні вимоги підтримала, просила суд позов задовольнити.
Представник відповідача Скрипнік О.О. у судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог, вказувала на те, що сума єдиного податку, що спрямовується до бюджету Пенсійного фонду, не є страховими внесками, тому ці суми не можна вважати надмірно сплаченими страховими внесками до солідарної системи і не можуть бути повернуті. Просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
20.06.2007 Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Промекс» було зареєстровано у якості юридичної особи виконавчим комітетом Ясинуватської міської ради за номером 12801020000000355 та внесено до ЄДРПОУ за кодом 34854857.
На протязі 2007-2010 років позивач перебував на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, і сплачував єдиний податок за ставкою 10%, що підтверджується свідоцтвами № 0528001107 від 05.07.2007, № 0528001146 від 11.12.2007, № 528001692 від 04.12.2009, № 0528001582 від 15.12.2008.
12.10.2010 ТОВ «Промекс» звернулося до управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата Донецької області із листом про повернення дебіторської заборгованості в сумі 64940,88 гривень, у звязку з перебільшенням відрахувань 42% від єдиного податку над відрахуваннями від фонду оплати праці 33,2%.
26.10.2010 листом за №9894/04 УПФУ в м. Ясинувата відмовило позивачу в задоволенні поданої заяви у звязку з відсутністю законних підстав.
Управління пенсійного фонду України в м. Ясинувата є органом виконавчої влади, який у спірних правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001, в редакції Указу Президента України від 31 серпня 2005 року №1224/2005.
За ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, і виключно законами України встановлюються, зокрема, система оподаткування, податки і збори.
Законом України від 14 січня 1998 року №16/98-ВР «Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон №16/98-ВР) встановлені основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Конституції України визначають принципи та загальні правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян в Україні.
За приписами ст. 1 Закону №16/98-ВР загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Відповідно до преамбули Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Відповідно ст. 1 Закону №1058-IV страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Сфера дії Закону №1058-IV поширюється на відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються принципи та структура системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, а також платники страхових внесків (ст. 5 Закону №1058-IV).
Страхувальниками згідно зі ст. 14 Закону №1058-IV є роботодавці, зокрема, підприємства, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.
Стаття 15 Закону №1058-IV передбачає, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону.
Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону №1058-IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ст. 18 Закону №1058-IV страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Страхові внески не можуть зараховуватися до Державного бюджету України, бюджетів інших рівнів, не підлягають вилученню з Пенсійного фонду або з Накопичувального фонду і не можуть використовуватися на цілі, не передбачені цим Законом. Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Частиною 13 статті 20 Закону №1058 передбачено, що суми надміру сплачених чи помилково сплачених страхових внесків до солідарної системи повертаються страхувальникам або за їх згодою зараховуються в рахунок майбутніх платежів страхових внесків у порядку і в строки, визначені правлінням Пенсійного фонду.
Відповідно до Указу Президент України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.1998р., № 727/98 суб'єкти підприємницької діяльності - юридичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України. Відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів перераховують суми єдиного податку у таких розмірах:
до Державного бюджету України - 20 відсотків;
до місцевого бюджету - 23 відсотки;
до Пенсійного фонду України - 42 відсотки;
на обов'язкове соціальне страхування - 15 відсотків (у тому числі до Державного фонду сприяння зайнятості населення - 4 відсотки) для відшкодування витрат, які здійснюються відповідно до законодавства у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, а також витрат, зумовлених народженням та похованням.
Тобто, вказаним вище Указом Президента України регулюються відносини повязані зі сплатою податків, зборів інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. Страхові ж внески, як зазначалося вище, не відносяться до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на лист Пенсійного фонду України від 03.11.2009 №20042/03-30, оскільки в ньому міститься відповідь на звернення представництва Держкомпідприємництва в Запорізький області відносно механізму нарахування страхових внесків субєктами підприємницької діяльності юридичними особами, які обрали спрощену систему оподаткування.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.п. 1,2 ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням встановлених обставин у справі суд дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив ТОВ «Промекс» у повернені зайво сплачених коштів у розмірі 64940,88 гривень, у звязку з чим у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, судові витрати, здійснені позивачем, присудженню з відповідача не підлягають.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2; 8-12; 17-20; 69-72; 86; 94; 158-164; 167; 186; 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Промекс» до Управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата про зобовязання повернути зайво сплачені страхові внески у розмірі 64940,88 гривень шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 28 березня 2011 року.
Постанова в повному обсязі складена 01 квітня 2011 року.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Циганенко А.І.