ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30.03.2011 Справа № 5024/301/2011
Господарський суд Херсонської області у складі судді Александрової Л.І. при секретарі Малацковській М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної екологічної інспекції в Херсонській області
до Лазурненської селищної ради
про стягнення 65154 грн. 05 коп.
за участю представників:
позивача: Грек С.І. - юрисконсульт, дов. б/н від 01.03.11 р.
відповідача: не прибув
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення після закінчення розгляду справи.
Державна екологічна інспекція в Херсонській області (позивач по справі) звернулася з позовом про стягнення з Лазурненської селищної ради (відповідач) 65154 грн. 05 коп. збитків, спричинених у зв’язку із знесенням зелених насаджень лісосмуги без відповідного дозволу.
Підставою позовних вимог позивач зазначає статті 12, 38, 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" ст. 25 Закону України "Про рослинний світ", а також статті 1166 ЦК України, посилаючись на те, що позивач зобов’язаний відшкодувати шкоду, завдану знесенням дерев лісосмуги.
Відповідач у відзиві на позовну заву проти позовних вимог заперечує, посилаючись на наступні обставини.
Відповідно до звернень громадян с.м.т. Лазурне щодо падіння гілок сухих дерев на проїзну частину автошляху, на відрізку Лазурне - Херсон (бетонка) 30.08.2010 р. Лазурненською селищною радою було направлено лист вих. № 2-12-453 до районної державної адміністрації Скадовського району "Про проведення санітарної вирубки узбіччя автошляхів", на який відповідь надана не була.
Оскільки вказаний відрізок автошляху ніким не обслуговується, для самостійного вирішення даного питання 29 вересня 2010 р. виконкомом Лазурненської селищної ради рішенням №124 від було прийнято створити комісію по виявленню дерев що досягли вікової межі та створюють загрозу людям, спорудам та автотранспорту.
На створену комісію було покладено зобов'язання проведення обстеження вулиць селища та лісосмуг вздовж автомобільних доріг в напрямку м. Херсон та м. Скадовськ на предмет наявності дерев що досягли вікової межі і створюють загрозу. У разі їх виявлення, використати деревину зрізаних дерев для забезпечення опалення Лазурненської дільничної лікарні та будівлі селищної ради.
В результаті проведеного обстеження було виявлено 67 дерев тополі які були сухі та знаходились в аварійному стані, що становило пряму загрозу життю і здоров'ю людей та автотранспорту остільки дерева знаходились у безпосередній близькості від автошляху.
Про що комісією було складено акт "Знесення сухих, аварійних дерев", а виявлені дерева знесені.
Відповідач вважає, що видалення сухих, аварійних дерев, що становили загрозу життю і здоров'ю людей та автотранспорту (остільки дерева знаходились у безпосередній близькості від автошляху), усунення небезпеки яку вони становили не могло спричинити зазначеної позивачем шкоди.
Крім того, відповідач не погоджується з розрахунком розміру шкоди здійсненого позивачем.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані до справи докази, заслухавши представників сторін, суд
в с т а н о в и в:
Відповідно до статті 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України.
Спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів в республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.
До компетенції державної екологічної інспекції в Херсонській області (позивач по справі) відповідно до статті 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" належить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, а також подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Виконуючи покладені на нього повноваження, позивач здійснив перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства згідно наданої інформації від 26.10.2010 року депутатом Лазурненської селищної ради стосовно незаконного видалення дерев тополі за межами с.м.т. Лазурне вздовж траси Лазурне - Краснознам'янський зрошувальний канал, за результатами якої складено акт №03-17/159 від 08.12.2010 року перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства. Актом встановлено факт видалення 61 дерев тополі до ступеня припинення росту, що є порушенням п. 1 ст. 105 Лісового кодексу України.
Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №03-17/159 від 08.12.2010 року, який складено державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Херсонської області Бабенком Олександром Миколайовичем, в присутності заступника голови селищної ради Гліва Я.С. підтверджується факт несанкціонованого видалення 61 дерев тополі за межами с.м.т. Лазурне вздовж траси Лазурне - Краснознам'янський зрошувальний канал до ступеня припинення росту. Діаметр знищених дерев на висоті пенька у корі біля шийки кореня склав: 15 см - 1 дерево; 16 см - 1 дерево; 17 см - 5 дерев; 18,5 см - 2 дерева; 19,5 см - 6 дерев; 21,5 см - 1 дерево; 22 см - 4 дерева; 23 см - 6 дерев; 23,5 см - 3 дерева; 27 см - 4 дерева; 24,5 см - 1 дерево; 25 см - 4 дерева; 26 см - 4 дерева; 28,5 см - 5 дерев; 29 см - 5 дерев; 30,5 см - 3 дерева; 31,5 см - 2 дерева; 32 см - 1 дерево; 33 см - 1 дерево; 35 см - 1 дерево та 38 см - дерево.
Матеріали справи свідчать про те, що знищення дерев до ступеня припинення росту мало місце з вини відповідача - Лазурненської селищної ради, що підтверджується копією рішення виконавчого комітету Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області №124 від 29.09.2010 року про санітарну очистку лісосмуг та Акту про знесення сухих, аварійних дерев тополі. Також факт знесення дерев не заперечується і відповідачем.
Відповідно до вимог частини 2 статті 25 Закону України "Про рослинний світ" охорона рослинного світу здійснюється центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, власниками та користувачами (в тому числі орендарями) земельних ділянок, на яких знаходяться об'єкти рослинного світу, а також користувачами природних рослинних ресурсів.
Статтею 67 Лісового кодексу України визначено, що у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів: 1) заготівля деревини; 2) заготівля другорядних лісових матеріалів; 3) побічні лісові користування; 4) використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт.
Законодавством України можуть передбачатися й інші види спеціального використання лісових ресурсів.
Частиною 1 статті 69 Лісового кодексу України встановлено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Згідно з положеннями п. 1 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №761 від 23 травня 2007 року цей порядок визначає умови і механізм видачі лісорубного або лісового квитка як спеціального дозволу на використання лісових ресурсів.
Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.
За приписами п. 3 того ж Порядку лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держкомлісгоспу (далі - органи Держкомлісгоспу) на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.
Згідно з пунктом 4 Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №724 від 12 травня 2007 року підставою для рубок формування і оздоровлення лісів є матеріали лісовпорядкування та обстежень, які проводяться власниками лісів і постійними лісокористувачами. У разі проведення зазначених рубок у деревостанах, не запроектованих лісовпорядкуванням, власники лісів і постійні лісокористувачі повідомляють про це орган виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальні органи Мінприроди.
Пунктами 19-23 Правил поліпшення якісного складу лісів встановлено, що санітарні рубки спрямовуються на оздоровлення та посилення біологічної стійкості лісів, запобігання їх захворюванню і пошкодженню.
Санітарні рубки призначаються на підставі матеріалів лісовпорядкування, санітарного або лісопатологічного обстеження, а на територіях природно-заповідного фонду (за винятком заказників та господарських зон національних природних і регіональних ландшафтних парків) - за погодженням з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами Мінприроди.
Санітарні рубки поділяються на вибіркові та суцільні.
Під час поведення вибіркових санітарних рубок вилучаються сухостійні, всихаючі, дуже ослаблені дерева внаслідок пошкодження шкідниками і хворобами, стихійного лиха, антропогенного та іншого шкідливого впливу за умови, що їх вирубування не призведе до зменшення повноти (всіх ярусів) нижче ніж 0,5 у пристиглих, стиглих і перестійних деревостанах і нижче ніж 0,4 в інших деревостанах.
З метою збереження цінних насаджень орган виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальні органи Держкомлісгоспу з урахуванням породного складу, цільового призначення лісів, природних особливостей регіону можуть визначати іншу повноту деревостанів, а на територіях природно-заповідного фонду - за погодженням з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами Мінприроди.
Відповідно до вимог частини 2 до статті 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи наведені вище норми чинного законодавства суд зазначає, що Акт відповідача про знесення сухих, аварійних дерев тополі не є належним доказом знищення ним сухостою в розумінні ст. 34 ГПК України.
З пояснень заступника голови Лазурненської селищної ради (а.с. 10) вбачається, що вирубка дерев відповідачем здійснювалась без отримання лісорубного квитка.
Положеннями статті 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, зокрема, що місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території.
Згідно з частиною 1 статті 68 того ж Закону порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
За приписами п. 3 ч. 2 вказаного Закону відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів.
Відповідно до положень статті 40 Закону України "Про рослинний світ" Порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу.
Статтею 1166 ЦК україни визначено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Розрахунок розміру заподіяної відповідачем шкоди позивач здійснив на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2007 року №665, якою затверджено такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеню припинення росту". Розмір заподіяної шкоди становить 65154 грн. 00 коп., яка підлягає стягненню з відповідача.
Заперечення відповідача спростовуються вищевикладеним.
Судові витрати відповідно до статті 49 ГПК України відносяться на відповідача.
В засіданні за згодою представників позивача та відповідача оголошувалася вступна і резолютивна частина рішення.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України суд,
в и р і ш и в:
1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області (с.м.т. Лазурне Скадовського району Херсонської області код ЄДРПОУ 04526457) на користь:
а) Державної екологічної інспекції в Херсонській області (м. Херсон провулок Козацький №10 код 34906216) та перерахувати до фонду охорони навколишнього природного середовища Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області на р/р № 331119331700269, ККД 24062100 у ВДК Скадовського району, МФО 852010, код ЄДРПОУ 24103683 - 65154 грн. 05 коп. основного боргу;
б) держави в доход державного бюджету (одержувач: код 24104230 Відділення Держказначейства, м. Херсон, Банк Управління Держказначейства в Херсонській області, МФО 852010, р/р 31119095700002, призначення платежу: код 22090200, символ звітності 095) - 651 грн. 54 коп. витрат по сплаті державного мита;
в) держави в доход державного бюджету (отримувач платежу: УДК м. Херсона, р/р р/р 31218264700002 банк ГУ ДКУ в Херсонській області МФО 852010 код ЄДРПОУ 24104230, отримувач платежу УДК м. Херсона, призначення платежу ККД 22050003 символ звітності банку 264) - 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Л.І. Александрова
Дата підписання
рішення 04.04.2011 р.