Постанова № 14525601, 22.03.2011, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2011
Номер справи
2а-0770/412/11
Номер документу
14525601
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

справа № 2а-0770/412/11

рядок статзвіту 5.1.1

код - 01

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2011 року 11 год. 25 хв. м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Андрійцьо В.Д.

при секретарі судового засідання - Повханич Г.П.

за участю:

представника позивача Ліуш Б.Б. (довіреність № 4788/10-012 від 18 жовтня 2010 року)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді адміністративну справу за позовною заявою Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції в Закарпатській області до Приватного підприємства "Промфінсервіс" про скасування державної реєстрації змін до установчих документів, третя особа - Державний реєстратор виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Ужгородська міжрайонна державна податкова інспекція в Закарпатській області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного підприємства "Промфінсервіс" про скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, третя особа - Державний реєстратор виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області, мотивуючи тим, що таким надано установчі документи, які містять недостовірні дані стосовно нового місцезнаходження, що спричинило внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців завідомо неправдивих відомостей.

У ході судового розгляду до участі у справі судом залучено Державного реєстратора виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги за обставин викладених у позовній заяві підтримав повністю, просив суд їх задовольнити.

Відповідач та третя особа заперечень на адміністративний позов не подавали, у судове засідання не з'явилися повторно, про причини неприбуття суд не повідомили, хоча належним чином повідомлялися про дату, час і місце судового розгляду за адресою, вказаною у позовній заяві.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача на підставі наявних в ній доказів.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що приватне підприємство "Промфінсервіс" згідно Витягу та Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 19 січня 2010 року значиться у державному реєстрі за місцезнаходженням: Закарпатська область, смт. Великий Березний, вул. Шевченка, буд. 27. Дата реєстрації відповідача за даною адресою проведена 06 грудня 2010 року державним реєстратором виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області під номером записів 5, 6, 7.

Підставою державної реєстрації змін до установчих документів приватного підприємства "Промфінсервіс" слугувала зміна адреси місцезнаходження з 27500, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Леніна, 39/16 на 89000, Закарпатська область, Великоберезнянський район, смт. Великий Березний, вул. Шевченка, буд. 27.

П. 63.2 ст. 63 Податкового кодексу України визначено, що взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків. Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.

Приписами п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України передбачено, що з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік в органах державної податкової служби за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Так, матеріалами справи встановлено, що 08 грудня 2010 року на позивача, а саме Великоберезнянського відділення, надійшли відомості про приватне підприємство "Промфінсервіс" (у зв'язку із зміною свого місцезнаходження) від Свідловодської об'єднаної державної податкової інспекції для взяття його на облік за новою адресою.

П. 63.4 ст. 63 Податкового кодексу України встановлено, що взяття на облік платників податків - юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів здійснюється після їх державної реєстрації чи включення відомостей про них до відповідних державних реєстрів на умовах, що визначаються законодавчими актами України, крім випадків, визначених цим Кодексом, коли органами реєстрації є органи державної податкової служби або коли проведення державної реєстрації платника податків у відповідному статусі законодавством не передбачається.

Відповідно до п. 63.11 ст. 63 Податкового кодексу України органи державної податкової служби забезпечують достовірність даних про платників податків в Єдиному банку даних про платників податків - юридичних осіб та Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, реєстрі платників податку на додану вартість, реєстрі неприбуткових організацій та інших реєстрах, що формуються та ведуться органами державної податкової служби згідно з цим Кодексом, їх захист від несанкціонованого доступу, оновлення, архівування та відновлення даних.

У зв'язку із вищевказаним Великоберезнянським відділенням Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції Закарпатської області було направлено до Ужгородського міжрайонного відділу податкової міліції ДПІ у м. Ужгороді запит від 17 грудня 2010 року № 217/8/29-00 щодо проведення заходів щодо встановлення місцезнаходження приватного підприємства "Промфінсервіс", оскільки останнє змінило своє місцезнаходження на адресу масової реєстрації.

В результаті вжитих заходів працівниками податкової міліції складено акт про обстеження по юридичній адресі від 05 січня 2011 року та встановлено, що за адресою Закарпатська область, смт. Великий Березний, вул. Шевченка, буд. 27 знаходиться будівля, яка належить Великоберезнянській районній раді Закарпатської області. Вказана будівля знаходиться на балансі районної ради. Фінансово-господарська діяльність за зазначеною адресою приватним підприємством "Промфінсервіс" не здійснюється, а керівні органи - відсутні.

Крім того, 05 січня 2011 року працівниками Ужгородського МВ ПМ ДПІ у м. Ужгороді від Саєнко В.Л. - завідуючий відділом Великоберезнянської районної ради, були відібрані пояснення, в яких він повідомив, що до його функціональних обов'язків входить укладання договорів оренди приміщень комунальної власності, в тому числі і в будівлі районної ради за адресою: смт. В. Березний, вул. Шевченка, буд. 27. Що стосується відомостей про відповідача, то зазначив, що з даним підприємством договорів оренди не укладалося, представники підприємства щодо наміру укладення договорів оренди не зверталися та йому не відомі.

Так, працівниками податкової міліції було встановлено, що відомості зазначені у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців посадовими особами приватного підприємства "Промфінсервіс" при зміні адреси місцезнаходження були вказані недостовірні.

12 січня 2011 року працівниками Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції у Закарпатській області було складено повідомлення № 10 "Про відсутність платника податків за місцезнаходженням" за формою № 18 ОПП, яке було направлено Державному реєстратору Великоберезнянської районної державної адміністрації Закарпатської області.

Державним реєстратором Великоберезнянської районної державної адміністрації Закарпатської області під записом 9 у Довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 20 січня 2011 року було проведено реєстраційну дію № 13111430006000400 про внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною у статутних документах адресою.

У судовому засіданні, з матеріалів справи встановлено, що фактично за адресою Закарпатська область, смт. Великий Березний, вул. Шевченка, буд. 27 відсутні як керівні органи управління приватного підприємства "Промфінсервіс" так і особи, уповноважені діяти від імені підприємства, а також засновники товариства.

Як вбачається з пояснень представника позивача, місцезнаходженням (місце проживання) керівника приватного підприємства "Промфінсервіс" Титаренко Бориса Григоровича є 69188, АДРЕСА_1.

Отже, відповідач не змінював свого попереднього місцезнаходження, в той же час відсутність його за новим місцезнаходженням унеможливлює виконання Ужгородською міжрайонною державною податковою інспекцією у Закарпатській області функцій та здійснення повноважень, що передбачені Законом України "Про державну податкову службу в Україні" та Податковим кодексом України, зокрема: проводити перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, дотримання вимог іншого законодавства, запрошувати платників податків або їх представників для перевірки; отримувати у платників податків копії документів, надсилати платнику податків податкові запити та отримувати відповіді, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати у судовому порядку до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу.

У відповідності до п. 45.2 ст. 45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.

Згідно ч. 1 ст. 93 Цивільного кодексу України визначено, місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Ст. 57 Господарського кодексу України передбачено, що установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання.

Так, відомості, які повинен містити статут суб'єкта господарювання наведено у ч. 4 ст. 57 Господарського кодексу України, зокрема, у статуті слід зазначити найменування і місцезнаходження підприємства тощо. Отже, наявність даних про місцезнаходження юридичної особи є однією з необхідних умов для здійснення її реєстрації.

Крім того, під місцезнаходженням юридичної особи, у відповідності до п. 5 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", розуміється місцезнаходження постійно діючого виконавчого органу юридичної особи, а в разі його відсутності - місцезнаходження іншого органу чи особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи без довіреності, за певною адресою, яка вказана засновниками (учасниками) в установчих документах, і за якою здійснюється зв'язок з юридичною особою.

Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" з метою забезпечення органів державної влади та учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців створюється Єдиний державний реєстр, який містить відомості щодо місцезнаходження юридичної особи. дати і номера запису про проведення державної реєстрації юридичної особи, дати і номера записів про внесення змін до нього, дати видачі або заміни свідоцтва про державну реєстрацію, дані про установчі документи, дати і номерів записів про внесення змін до них, про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

У відповідності до ч. 1 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою.

Вищевказані обставини дають підстави вважати, що зазначені у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відомості є недостовірними, а записи, що вчинені Державним реєстратором виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області щодо внесення до державного реєстру відомостей про нове місцезнаходження юридичної особи підлягає скасуванню.

Таким чином, проведена реєстрація змін до установчих документів юридичної особи приватного підприємства "Промфінсервіс" підлягає скасуванню.

Згідно ч. 4 ст. 53 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" особи винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються державному реєстратору, завідомо неправдивих відомостей, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, несуть відповідальність, встановлену законом.

Ч. 1 ст. 31 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановлено, що у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо винесення рішення про скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

За наведених обставин, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.

Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 67 Податкового кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції у Закарпатській області - задовольнити частково.

2. Скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів приватного підприємства "Промфінсервіс" (ідентифікаційний код - 36836811) проведену державним реєстратором виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області 06 грудня 2010 року під номером 14461050004001068.

3. Скасувати реєстраційну дію "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах" проведену державним реєстратором виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області від 06 грудня 2010 року № 1 446 107 0005 001068.

4. Скасувати реєстраційну дію "Зняття з обліку" проведену державним реєстратором виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області від 06 грудня 2010 року.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Андрійцьо В.Д.

Повний текст постанови виготовлено та підписано протягом 28 березня 2011 р.

Суддя Андрійцьо В.Д.