Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2011 р. справа № 2а-26115/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10.46
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Бєломєстнова О. Ю.
при секретаріАврамченко С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Донецьку по вул. 50-ї Гвардійської Дивізії, 17 адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ ТЕРМІНАЛ ДОНЕЦЬК»
до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецьк
про визнання нечинним та скасування податкових повідомлень-рішень та податкових повідомлень
за участю представник позивача Прозоря О.Л.
представника відповідачаПетрова А.Г.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ ТЕРМІНАЛ ДОНЕЦЬК» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецьк про визнання нечинним та скасування актів перевірок, податкових повідомлень-рішень та податкових повідомлень.
В подальшому позивач уточнив позовні вимоги та просив суд визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0006971542/0 від 01.10.2010р., № 0006971542/1 від 02.11.2010р., № 0009161542/0 від 13.10.2010р., № 0009161542/1 від 02.11. 2010р.
В обгрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що за результатами документальної невиїзної перевірки декларації позивача з податку на додану вартість за липень 2010 року було встановлено порушення п.п. 7.2.1, п.п. 7.2.3, п.п. 7.2.4, п.п. 7.2.6 п. 7.2, п.п. 7.4.5., п. 7.4, п.п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме занижено суму податкових зобовязань з податку на додану вартість у липні 2010 року на суму 471361,60 грн., про що складений акт № 97/15-3/36511702 від 24.09.2010р. На підставі цього акту, відповідно до п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було прийняте податкове-повідомлення рішення №0006971542/0 від 01.10.2010р., яким визначено суму податкового зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 518497,76 грн., у тому числі за основним платежем 471361,6 грн., штрафними (фінансовими) санкціями -47136,16 грн.
Також, за результатами документальної невиїзної перевірки декларації позивача з податку на додану вартість за серпень 2010 року було встановлено порушення п.п. 7.2.1, п.п. 7.2.3, п.п. 7.2.4, п.п. 7.2.6 п. 7.2, п.п. 7.4.5., п. 7.4, п.п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме занижено суму податкових зобовязань з податку на додану вартість у серпні 2010 року на суму 424310,39 грн., про що був складений акт № 98/15-3/36511702 від 05.10.2010р. На підставі цього акту, відповідно до п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було прийняте податкове-повідомлення рішення № 0009161542/0 від 13.10.2010р., яким визначено суму податкового зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 445525,91 грн., у тому числі за основним платежем 424310,39 грн., штрафними (фінансовими) санкціями -21215,52 грн.
Позивач не погодившись з зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями оскаржив їх до ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька. За наслідками їх оскарження в адміністративному порядку відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0006971542/1 від 02.11.2010р., № 0009161542/1 від 02.11. 2010р., якими визначено суму податкових зобовязань (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 518497,76 грн. та 445525,91 грн. відповідно.
Позивач не згодний з зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями в повному обсязі. Зазначає, що акти перевірки були складені в розрізі контрагенту ФОП ОСОБА_3, з яким ТОВ «Компанія Термінал Донецьк» мало господарсько-правові взаємовідносини. ФОП ОСОБА_3 на адресу позивача були виписані податкові накладні за: червень 2010 року на суму 35095,04 грн., липень 2010 року на суму 467122,00 грн. та серпень 2010 року на суму 424310,39 грн. Посилаючись на Закон України «Про податок на додану вартість» позивач вважає висновки відповідача щодо неправомірності та не підтвердження права видання таких накладних, на підставі анулювання 31.01.2005р. у ФОП ОСОБА_3 свідоцтва платника ПДВ безпідставними, оскільки у ході зазначених господарсько-правових взаємовідносин останнім було надано нотаріально засвідчену копію свідоцтва платника ПДВ станом на 23.09.2010 року. З огляду на викладене просить суд визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0006971542/0 від 01.10.2010р., № 0006971542/1 від 02.11.2010р., № 0009161542/0 від 13.10.2010р., № 0009161542/1 від 02.11.2010р. Крім того, зазначає, що чинним законодавством не встановлений його обовязок перевіряти статус платника ПДВ на веб-сайті ДПА України.
Представник позивача в судове засідання зявився, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити з підстав, які викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання зявився, адміністративний позов не визнав. Зазначає, що за результатами документальних невиїзних перевірок позивача декларації з податку на додану вартість за липень серпень2010р. встановлено формування податкового кредиту на підставі податкових накладних, які виписані не платником податку на додану вартість (ФОП ОСОБА_3, свідоцтво платника ПДВ № НОМЕР_2 від 02.11.2001р., анульовано 31.01.2005р.). Даний факт є порушенням п.п. 7.2.4 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість». Посилаючись на Закон України «Про податок на додану вартість», Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вважає, що відповідач при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені діючим законодавством, просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши представника позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Термінал Донецьк зареєстрований як юридична особа, ЄДРПОУ 36511702.
Державною податковою інспекцією у Ворошиловському районі м. Донецька на підставі п. 1, п. 3, п. 4 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» були проведені документальні невиїзні перевірки декларацій позивача з податку на додану вартість за липень 2010року та серпень 2010року.
За результатами зазначених перевірок були складені акти № 97/15-3/36511702 від 24.09.2010р. та № 98/15-3/36511702 від 05.10.2010р., якими було встановлено порушення п.п. 7.2.1, п.п. 7.2.3, п.п. 7.2.4, п.п. 7.2.6 п. 7.2, п.п. 7.4.5., п. 7.4, п.п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме занижено суму податкових зобовязань з податку на додану вартість у липні 2010 року на суму 471361,60 грн. та у серпні 2010 року на суму 424310,39 грн. відповідно.
На підставі цих актів, відповідно до п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачем були прийняті податкові-повідомлення рішення №0006971542/0 від 01.10.2010р., яким визначено суму податкового зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) у розмірі 518497,76 грн., у тому числі за основним платежем 471361,6 грн., штрафними (фінансовими) санкціями -47136,16 грн. та № 0009161542/0 від 13.10.2010р., яким визначено суму податкового зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) у розмірі 445525,91 грн., у тому числі за основним платежем 424310,39 грн., штрафними (фінансовими) санкціями -21215,52 грн.
Позивач не погодившись з зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями оскаржив їх до ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька. Рішенням про результати розгляду первинної скарги № 48836/10/25-012-2 від 02.11.2010р. були залишені без змін податкові повідомлення-рішення № 0006971542/0 від 01.10.2010р., № 0009161542/0 від 13.10.2010р., а скарги платника - без задоволення.
Відповідно до п.4.3 Наказу Державної податкової адміністрації України № 253 від 21.06.2001р. „Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій” відповідачем були прийняті та надіслані позивачеві податкові повідомлення № 0006971542/1 від 02.11.2010р., № 0009161542/1 від 02.11.2010р., якими визначено суму податкових зобовязань (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 518497,76 грн. та 445525,91 грн. відповідно.
Позивач не згодний з зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями в повному обсязі.
Суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Судом встановлено, що ТОВ «Компанія Термінал Донецьк» до складу податкового кредиту у липні 2010 року (декларація від 20.08.2010р. № 92552) включено суму ПДВ у розмірі 467122,60 грн. (розділ ІІ додатку 5 Розшифровки податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів). У додатку 1 Розрахунку коригування сум ПДВ по податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року до складу податкову кредиту липня включено суму ПДВ по податковим накладним виписаним у червні 2010 року на суму 35095 грн.
Згідно з даними бази «Деталізована інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» встановлено, що контрагентом ТОВ «Компанія Термінал Донецьк» фізичною особою підприємцем ОСОБА_3, відображеним у додатках 1,5 до декларації з ПДВ за липень 2010 року не включено податкові зобовязання у червні, липні 2010 року на суму 502217,62 грн.
До складу податкового кредиту у серпні 2010 року (декларація від 20.09.2010р. № 100632) включено суму ПДВ у розмірі 424310,39 грн. (розділ ІІ додатку 5 Розшифровки податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів).
Формування позивачем податкового кредиту за зазначені вище періоди відбулося на підставі податкових накладних, які були виписані фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3
Згідно з даними бази «Деталізована інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» також встановлено, що контрагентом ТОВ «Компанія Термінал Донецьк» фізичною особою підприємцем ОСОБА_3, відображеним у додатку 5 до декларації з ПДВ за серпень 2010 року не включено податкові зобовязання у серпні 2010 року на суму 424310,39 грн.
Відповідно до п. 1.7 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість" податковий кредит - це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.
Згідно з положеннями пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 зазначеного Закону податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку у звітному періоді у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації.
Судом встановлено, що ТОВ « Компанія Термінал Донецьк» було придбано товар у контрагента фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, який перебуває на обліку у Міжрайонній державній податковій інспекції м. Бердянська Запорізької області.
Контрагентом позивача ОСОБА_3, було видано останньому податкові накладні, копії яких знаходяться в матеріалах справи.
Підпунктом 7.2.1 пункту 7.2 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено, що платник податку зобовязаний надати покупцю заповнену належним чином податкову накладну. Податкова накладна має бути отримана покупцем у звітному періоді, на який припадає дата виникнення податкових зобовязань.
Підпунктом 7.2.3 пункту 7.2 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено, що податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надаються покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг).
Податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту.
Нормами пп. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено, що датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків, або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Відповідно підпункту 7.2.4 пункту 7.2 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку у порядку, передбаченому статтею 9 цього Закону.
Пунктом 9.8 статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено, що реєстрація діє до дати її анулювання.
У разі анулювання реєстрації платник податку позбавляється права на нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування, але у строки, визначені законом, є зобов'язаним погасити суму податкових зобов'язань або податкового боргу з цього податку, що виникли до такого анулювання, за їх наявності, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник цього податку на дату сплати такої суми податку, чи ні.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про податок додану вартість» центральний податковий орган веде реєстр платників податку. Дані з реєстру платників податку підлягають оприлюдненню в порядку, визначеному центральним податковим органом.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000р. №79 затверджено «Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість», яким встановлений порядок анулювання реєстрації платників податку на додану вартість.
Згідно до п. 25.2.2. цього Наказу органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість у разі існування підстав, визначених у підпунктах "б" - "ґ" пункту 25 цього Положення. Такі рішення можуть бути прийняті за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей), зокрема судового рішення про анулювання податкової реєстрації чи Свідоцтва, про звільнення від сплати податку на додану вартість.
Підставою для внесення до Реєстру запису про відміну анулювання реєстрації, що відбулась за ініціативою органу державної податкової служби, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення органу державної податкової служби про відміну анулювання реєстрації та скасування акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість. Рішення із копіями відповідних документів направляються до Державної податкової адміністрації України для розгляду та внесення відповідних змін до Реєстру.
Згідно до п. 35 цього Положення для інформування платників податку Державна податкова адміністрація України не пізніше 2, 12 та 22 числа кожного місяця оприлюднює на web-сайті Державної податкової адміністрації України (www.sta.gov.ua):
дані з Реєстру із зазначенням найменування або прізвища, імені та по батькові платника податку, дати податкової реєстрації, індивідуального податкового номера, номера Свідоцтва або Спеціального свідоцтва, дати його початку дії;
інформацію про осіб, позбавлених реєстрації як платників податку на додану вартість за заявою платника податку або з ініціативи органів державної податкової служби чи рішенням суду, а саме: про анульовані Свідоцтва та Спеціальні свідоцтва платників податку із зазначенням індивідуальних податкових номерів, дат анулювання, причин анулювання та підстав для анулювання свідоцтв.
Додатково до таких даних з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування оприлюднюються дані про дату реєстрації суб'єктом спеціального режиму оподаткування, дату виключення із такого реєстру, а також дату, з якої сільськогосподарське підприємство вважається платником податку на загальних підставах.
Право доступу до таких відомостей є забезпеченим та інформація про таке анулювання є доведеною до відома заінтересованих осіб.
Як зазначено в актах перевірок, фізична особа підприємець ОСОБА_3 перебуває на обліку у Міжрайонній державній податковій інспекції м. Бердянська Запорізької області.
Згідно з даними, які розміщені на офіційному сайті ДПА України, свідоцтво платника ПДВ ОСОБА_3 за № НОМЕР_2, індивідуальний податковий номер НОМЕР_1, дата видачі 02.11.2001р., анульоване 31.01.2005р.
Дані обставини підтверджується наявними в матеріалах справи актом про анулювання свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість №7 від 31.01.2005р.(а.с. 59-60) та листом Державної податкової адміністрації України від 17.02.2011р. № 2142/5/10-4016/568. (а.с. 62). Згідно з останнім до реєстру платників ПДВ 03.02.2005р. внесено запис про анулювання реєстрації платником ПДВ фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (індивідуальний податкових номер НОМЕР_1, дата анулювання свідоцтва -31.05.2005р.), причина анулювання «ліквідація за власним бажанням». Відомості з реєстру платників ПДВ про анулювання реєстрації ОСОБА_3 оприлюднені на веб-сайті ДПА України 12.09.2005р.
Таким чином, видані ОСОБА_3 податкові накладні не можуть бути підставою виникнення податкового кредиту, оскільки видані особою, яка згідно пп. 7.2.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" не мала права їх видавати.
ТОВ «Компанія Термінал Донецьк» мало можливість переконатися у статусі його контрагента, скористувавшись наведеним вище сайтом.
Наявність оригінала чи копії свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ у розпорядженні особи не може бути беззаперечним доказом його статусу, оскільки статус платника втрачається з моменту анулювання свідоцтва, а не з моменту повернення його оригіналу до податкового органу.
За таких обставин суд не приймає до уваги посилання позивача на наявність нотаріально засвідченої копії свідоцтва платника ПДВ-ФОП ОСОБА_3 станом на 23.09.2010 року.
Підприємництво - це безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг з метою отримання прибутку, яка здійснюється фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб'єкти підприємницької діяльності у порядку, встановленому законодавством.
Позивач не проявив у необхідній мірі обачливість при обранні контрагента, за операціями з яким сформував податкових кредит, хоча мав можливість переконатися у дефекті його статусу як платника ПДВ.
За таких обстав, суд дійшов висновку про правомірність визначення податкових зобовязань з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за липень серпень 2010 року у розмірі 964023,67грн. Тому позовні вимоги про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0006971542/0 від 01.10.2010р., № 0009161542/0 від 13.10.2010р. та податкових повідомлень № 0006971542/1 від 02.11.2010р., № 0009161542/1 від 02.11.2010р. задоволенню не підлягають.
Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України стягненню не підлягають.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ ТЕРМІНАЛ ДОНЕЦЬК » до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецьк про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень № № 0006971542/0 від 01.10.2010р., № 0009161542/0 від 13.10.2010р. та податкових повідомлень № 0006971542/1 від 02.11.2010р., № 0009161542/1 від 02.11.2010р. відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 24 березня 2011р. Постанова виготовлена в повному обсязі 29 березня 2011р.
Суддя Бєломєстнов О. Ю.