ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" лютого 2008 р. Справа № 13/449а
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого судді Скиби Г.М.,
секретаря судового засідання Бордунос Л.І. в приміщенні господарського суду у відкритому судовому засіданні розглянув справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131
до відповідача: Українське державне підприємство поштового зв’язку «Укрпошта»м. Київ, вул. Хрещатик, 22, в особі Черкаської дирекції Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта»м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 34
про стягнення 10 510,02 грн. санкцій за порушення державної дисципліни цін
за участю представників сторін:
від позивача: Косточка Т.В. –за довіреністю від 06.08.2007 р.
від відповідача: не з’явилися. Сторони належним чином повідомлені про час і місце розгляду спору. Відповідач не скористався правом на участь представників в засіданні суду.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні матеріали справи, господарський суд ВСТАНОВИВ:
Державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області на виконання п. 11 плану роботи інспекції на І півріччя 2007 року в квітні 2007 року проведена перевірка Поштамту - Центру поштового зв’язку № 1 Черкаської дирекції Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта» з питання правильності застосування тарифів на послуги з виплати та доставки пенсії та грошової допомоги населенню.
Частина 1 статті 8 Закону України «Про ціни та ціноутворення»від 03.12.1990 року № 507-ХІ визначає, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення:
- державних фіксованих цін (тарифів);
- граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів. Стаття 4 Закону України «Про ціни та ціноутворення» від 03.12.1990 року № 507-ХІ визначає
повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення:
- забезпечує здійснення в республіці державної політики цін;
- визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління;
- визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» від 03.12.1990 року № 507-ХІІ визначено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановлені і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.
Перевіркою встановлено порушення відповідачем наказу Державного комітету зв’язку та інформатизації України від 22.07.2004 року № 166 «Про затвердження тарифів на оплату послуг, пов’язаних з виплатою і доставкою державних пенсій та грошової допомоги», а саме нарахування за дані послуги по відділенню поштового зв’язку м. Чигирин-2 здійснювалось за тарифами, затвердженими для села 1,56%.
Фактично відділення поштового зв’язку м. Чигирин-2 є поштовим відділенням міста, тому нарахування за послуги з виплати і доставки пенсій повинно здійснюватись за тарифами для міста - 0,79% .
Сума завищення тарифів за період з 01.02.2006 року по 01.02.2007 року складає 3 503,34 грн.
Факт порушення зафіксовано в акті перевірки Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області № 0429 від 05.04.2007 року.
Відповідно до частини 1 статті 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення»вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін, а також штраф у двократному розмірі необгрунтованої виручки підлягає вилученню в доход державного бюджету.
За матеріалами перевірки, керуючись пунктами 1.3, 1.4 та 2.1 вказаної Інструкції позивачем винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 17.04.2007 року № 28 на загальну суму 10 510,02 грн., в т. ч. штраф в сумі 7 006,68 грн., та разом із листом-вимогою щодо усунення виявлених порушень від 26.04.2007 року № 783 і претензією від 26.04.2007 року № 782 надіслано відповідачу.
У відповіді на претензію від 24.05.2007 року № 22-589 відповідач суму економічних санкцій визнав частково.
Представник позивача вимоги підтримав та просить їх задовольнити, вказуючи, що на момент судового розгляду рішення позивача відповідачем не виконано і у встановленому законом порядку не оскаржено, а тому підлягає виконанню.
Відповідач вимоги заперечив письмово. Вважає, що адміністративний позов про стягнення економічних санкцій в сумі 10510,02 грн. не підлягає задоволенню з наступних підстав:
- так як чіткого адміністративного поділу місцевості, яку обслуговує поштове відділення Чигирин-2, на даний час не існує, згідно довідки № 78/02-20 Рацівської сільської ради територія відноситься до земель сільської ради, згідно довідки Чигиринського районного відділу земельних ресурсів №311 від 03.04.2007 землі як міські чи сільські не визначені, ураховуючи віддаленість від міста і відповідно збільшені затрати на надання послуги, тариф для обслуговування застосовувався сільський;
- згідно частини 2 пункту 2.1. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами Державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 №298519 необгрунтовано одержана сума виручки при порушенні порядку встановлення і застосування цін (тарифів), що регулюється уповноваженими органами обчислюється як різниця між фактичною виручкою від реалізації послуг та її вартістю за тарифами, сформованими згідно законодавства;
- під час проведення перевірки розбіжності сум по поштових відділеннях Чигирин-1, Чигирин-2 Поштамту - ЦПЗ№1 Черкаської дирекції УДППЗ „Укрпошта" встановлено:
1. По відділенню Чигирин - 1 (десята доставочна дільниця с. Тарасівка-Григорівка) нараховано 5404, 52 грн., згідно встановлених тарифів повинно бути нараховано 10672,22грн.;
2. По відділенню Чигирин -2 нараховано 12555,75 грн., згідно нормативного документу, якщо застосувати тариф для міста, повинно було бути нараховано 6358,36 грн.
3. Таким чином відповідно Інструкції необгрунтовано отримана виручка становить (5404,52 грн. +12555,75 грн.) - (10672,22 грн.+6358,36 грн.) = 929,91 грн. Зазначене підтверджується копією акту управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі про проведення перевірки.
Відповідач вказує, що у разі доведення, факту належності місцевості, яку обслуговує поштове відділення Чигирин-2 до міста Чигирин, дирекція може визнати необгрунтовано отриману виручку лише у сумі 929,91 грн.
Оцінюючи зібрані докази та пояснення сторін, суд дійшов висновку:
Станом на 29.02.2008 року рішення позивача у встановленому законом порядку не оскаржено і не виконано.
Доказів перерахування санкцій до бюджету відповідач суду та позивачу не надав.
Відповідач опосередковано визнає порушення державної дисципліни цін, але в меншій сумі –929 грн., а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.
З відповідача підлягає також стягненню судовий збір в сумі 105 грн. 10 коп. на підставі ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 160, 163 КАС України, господарський суд –
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Українського державного підприємство поштового зв’язку „Укрпошта" 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 22 в особі Черкаської дирекції Українського державного підприємства поштового зв’язку „Укрпошта" 18000, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 34, рахунок №260073005455 в ЧФ ВАТ «Державний Ощадний банк України», МФО 354507, код 21389969
в доход державного бюджету код 21081100, рахунок №31114106700002 в ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код 22809222
10510 грн. 02 коп. штрафних санкцій.
Стягнути з Українського державного підприємство поштового зв’язку „Укрпошта" 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 22 в особі Черкаської дирекції Українського державного підприємства поштового зв’язку „Укрпошта" 18000, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 34, рахунок №260073005455 в ЧФ ВАТ «Державний Ощадний банк України», МФО 354507, код 21389969
в доход державного бюджету через ДПІ у м.Черкаси на користь УДК України в Черкаській області, МФО 854018 код 22809222, рахунок №31117095700002
105 грн. 02 коп. судового збору.
Постанова (судове рішення) набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання постанови, оформленої відповідно до вимог ст. 167 КАС України. Сторони у справі протягом 10 днів мають право подати заяву про намір оскарження та в 20 денний строк подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказану постанову через господарський суд Черкаської області.
Суддя Г.М. Скиба