ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
13.03.08р.
Справа № 10/53-08
За позовом Спілки громадських організацій "Тендерна палата України " , м. Київ
до Державного підприємства "Придніпровська залізниця" , м. Дніпропетровськ
про відміну торгів
Суддя Кощеєв І.М.
Представники:
Від позивача: Бугайцов Є.В. (дов. № 927/09-07 від 17.09.07р.)-представник
Від відповідача: Ручко О.В. (дов. № 60 від 01.01.08р.)-юрисконсульт
СУТЬ СПОРУ:
Спілка громадських організацій "Тендерна палата України" звернулася до господарського суду із позовом яким просить відмінити торги ( тендер ) на закупівлю впровадження систем забезпечення стабільної роботи ліфтового обладнання з його демонтажем, монтажем та пусконалагоджувальними роботами ( оголошення про проведення торгів №14059407, опубліковане в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України №14(85) від 02.04.2007 року; оголошення про проведення торгів №3316951, опубліковане у Спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель та має назву, яка відноситься безпосередньо саме до сфери державних закупівель № 14 ( 51 ) від 02.04.2007 року ), судові витрати по справі покласти на відповідача.
В процесі розгляду справи позивач надав до суду заяву про зміну предмету позову та просить зобов'язати відповідача надіслати Тендерній палаті України в паперовому або електронному вигляді ( відповідно до вимог Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" та Закону України "Про електронний цифровий підпис" ) протокол розкриття тендерних (кваліфікаційних, цінових) пропозицій, протокол оцінки та звіт про результати здійснення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем, всупереч положенням частини 5 ст. 173 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", не надіслано йому в паперовому або електронному вигляді тендерну (кваліфікаційну) документацію, протокол розкриття тендерних (кваліфікаційних, цінових) пропозицій, протокол оцінки та звіт про результати здійснення процедури закупівлі протягом трьох робочих днів із дати їх затвердження. Зазначене порушення позивач вважає істотним, таким, що суперечить меті Закону - запобіганню проявам корупції у сфері державних закупівель, забезпеченню відкритості та прозорості тендерних процедур, досягненню оптимального і раціонального використання державних коштів.
Відповідач вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню оскільки замовником було надіслано в електронному вигляді на електронну адресу позивача ( kontrol@tpu-ua.net ) протокол розкриття тендерних ( кваліфікаційних, цінових ) пропозицій, протокол оцінки у відповідні строки.
Позивач зазначає, що посилання відповідача на направлення електронних документів позивачу спростовуються відсутністю будь-яких доказів про наявність електронного підпису. Вимоги підтвердження факту одержання документа встановлені законодавством у випадках відправлення документів рекомендованим листом або передавання їх під розписку, не поширюються на електронні документи. У таких випадках підтвердження факту одержання електронних документів здійснюється згідно з вимогами Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг".
Клопотання про застосування засобів технічної фіксації судового процесу (аудіо запис) при розгляді справи представниками сторін не заявлялось.
Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи був відкладений з 12.02.2008 року на 04.03.2008 року, з 04.03.2008 року на 13.03.2008 року.
За погодженням представників сторін в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ :
02.04.2007 року у Спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель № 14 (85) опубліковане оголошення про заплановану закупівлю № 14059407 державним підприємством "Придніпровська залізниця" впровадження систем забезпечення стабільної роботи ліфтового обладнання з його демонтажем, монтажем та пусконалагоджувальними роботами; розкриття тендерних пропозицій 03.05.2007 року о 14-00 год.
Згідно Тендерної документації відповідач проводить процедуру закупівлі шляхом проведення відкритих торгів із зменшенням ціни ( тендер ).
Згідно статті 13 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" закупівля може здійснюватися шляхом, в тому числі й відкритих торгів із зменшенням ціни.
Однією з форм участі громадськості у формуванні та реєстрації державної політики у сфері державних закупівель є Тендерна палата України ( ст. 171 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" ).
Відповідно до ч. 1 ст. 173 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" Тендерна палата України функціонує з метою скріплення розвитку системи державних закупівель в Україні, прозорості державних закупівель, підвищенню ефективності та раціональності витрачання державних коштів, забезпеченню інформаційно-методичного супроводу державних закупівель, підвищенню конкуренції на ринку державних закупівель, формуванню сучасної інфраструктури державних закупівель, підвищенню професійно-кваліфікаційного рівня спеціалістів з питань державних закупівель, здійсненню громадського контролю.
При виявленні під час розгляду та аналізу документів і матеріалів щодо здійснення державних закупівель порушень чинного законодавства у сфері державних закупівель, порушень під час здійснення відповідних перевірок контролюючими органами, а також у разі вчинення тиску на членів або працівників Тендерної палати України з боку будь-яких фізичних чи юридичних осіб Тендерної палати України має право: направляти інформацію у відповідні органами для вжиття ними належних заходів; інформувати місцеві ради відповідного рівня, Верховну Раду АР Крим, Верховну Раду України, комітети Верховної Ради України, Кабінет міністрів України, уповноважений орган та громадськість, оприлюднювати підготовлені висновки щодо виявлення порушень або іншої інформації у засобах масової інформації, проводити громадські слухання з цих питань ( ч. 8 ст. 173 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" ).
Відповідно до ст. 36 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і свобод у сфері закупівлі будь-який учасник або інша особа має право оскаржити рішення, дії або бездіяльність замовника до Комісії, або до суду згідно з цим Законом.
Позивач, звертаючись до суду з позовом, просить зобов'язати відповідача надіслати Тендерній палаті України в паперовому або електронному вигляді протокол розкриття тендерних (кваліфікаційних, цінових) пропозицій, протокол оцінки та звіт про результати здійснення з посиланням на порушення Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", а саме, не надіслання Тендерній палаті України в паперовому або електронному вигляді тендерної (кваліфікаційної документації, протоколу розкриття тендерних (кваліфікаційний, цінових) пропозицій, протоколу оцінки та звітів про результати здійснення процедури закупівлі протягом трьох робочих днів з дати їх затвердження.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Правові та економічні засади здійснення процедур закупівель товарів, робіт і послуг за рахунок державних коштів регулюються Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".
Відповідно до ч. 5 ст. 173 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" з метою забезпечення здійснення громадського контролю у сфері державних закупівель замовник надсилає Тендерній палаті України в паперовому або електронному вигляді тендерну (кваліфікаційну) документацію, протокол розкриття тендерних (кваліфікаційних, цінових) пропозицій, протокол оцінки та звіт про результати здійснення процедури закупівлі протягом трьох робочих днів з дати їх затвердження.
Наведена правова норма передбачає, що відповідач зобов'язаний направити позивачу тендерну (кваліфікаційну) документацію, протокол розкриття тендерних (кваліфікаційних, цінових) пропозицій, протокол оцінки та зів про результати здійснення процедури проведення відкритих торгів із зменшенням ціни на закупівлю впровадження систем забезпечення стабільної роботи ліфтового обладнання з його демонтажем, монтажем та пусконалагоджувальними роботами протягом трьох робочих днів з дати їх затвердження.
Процедура розкриття тендерних пропозицій, поданих на торги (тендер) на закупівлю послуг з впровадження систем забезпечення стабільної роботи ліфтового обладнання з його демонтажем, монтажем та пусконалагоджувальними роботами, відбулася 03.05.2007 року, про що складений протокол розкриття тендерних пропозицій при здійсненні процедури відкритих торгів на закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти державного підприємства "Придніпровська залізниця" №52/1.
Згідно оголошення про результати проведення процедури закупівлі Спеціалізованого друкованого засобу масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель № 32 (69) від 06.08.2007 року № 6949354 та Інформаційного бюлетеню Тендерної палати України № 32(103) від 06.08.2007 року № 32215007Р переможцем торгів із закупівлі послуг з впровадження систем забезпечення стабільної роботи ліфтового обладнання з його демонтажем, монтажем та пусконалагоджувальними роботами є товариство з обмеженою відповідальністю Спільне підприємство "Ліфтсервіс", дата укладення договору на закупівлю 11.06.2007 року.
Позивач зазначає, що відповідачем не надіслано протокол розкриття тендерних (кваліфікаційних, цінових) пропозицій, протокол оцінки та звіт про результати здійснення процедури закупівлі у визначений законом строк.
Стаття 173 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" є зобов'язальною і передбачає надіслання зазначених документів у чітко визначений цією нормою строк, а саме три робочі дні з дати їх затвердження.
Відповідач зазначає, що направив на адресу позивача в електронному вигляді на електронну адресу позивача (kontrol@tpu-ua.net) протокол розкриття тендерних (кваліфікаційних, цінових) пропозицій, протокол оцінки у відповідні строки.
Відповідачем не надано до суду саме належних доказів направлення цієї документації на адресу позивача.
З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по справі покладаються на відповідача, в такому розмірі: витрати по сплаті державного мита в розмірі 85 грн. та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 1, 33, 34, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити.
Зобов'язати державне підприємство "Придніпровська залізниця" ( 49602, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 108, ідентифікаційний код 01073828 ) надіслати спілці громадських організацій "Тендерна палата України" ( 01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 6, ідентифікаційний код 334998176 ) в паперовому або електронному вигляді ( відповідно до вимог Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" та Закону України "Про електронний цифровий підпис" ) протокол розкриття тендерних ( кваліфікаційних, цінових ) пропозицій, протокол оцінки та звіт про результати здійснення процедури закупівлі, про що видати наказ.
Стягнути з державного підприємства "Придніпровська залізниця" ( 49602, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 108, ідентифікаційний код 01073828 ) на користь спілки громадських організацій "Тендерна палата України" ( 01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 6, ідентифікаційний код 334998176 ) витрати по сплаті державного мита в розмірі 85 грн. та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, про що видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя
І.М. Кощеєв
(Дата підписання рішення, оформленого відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, - 17.03.2008 року)