Постанова № 1449269, 11.03.2008, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
11.03.2008
Номер справи
8/116-ап-08
Номер документу
1449269
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

____________________________

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"11" березня 2008 р. Справа № 8/116-АП-08

Господарський суд Херсонської області у складі судді Хом'якової В.В. при секретарі Реві Д. І., розглянувши у відкритому судовому засіданнісправу

за позовом районного комунального підприємства "Райсількомунгосп"

до Державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області

про визнання нечинними податкових повідомлень - рішень від 17.10.2007р. №№ 0008461501/0, 0008491501/0, 0008401501/0, 0008551501/0, 0008521501/0, 0008581501/0, 0008431501/0, 0008371501/0, 0008341501/0, 0008321501/0, 0008331501/0, 0008301501/0, та 0008311501/0.

За участю представників сторін:

від позивача - головний бухгалтер Завгородній В. А. дов. №101 від 18.02.08 р.

від відповідача - зав. юр. сектором Шолудько Є. С. дов. №4883/9/10-041 від 22.11.07 р.

Районне комунальне підприємство „Райсількомунгосп” (позивач) звернулось до суду з позовом про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 17.10.07 № № 00008461501/0, 0008491501/0, 0008401501/0, 0008551501/0, 0008521501/0, 0008581501/0, 0008431501/0, 0008371501/0, 0008341501/0, 0008321501/0, 0008331501/0, 0008301501/0, 0008311501/0 про застосування штрафних санкцій за порушення строків сплати узгоджених сум податкових зобов»язань по земельному податку, комунальному податку, збору за забруднення навколишнього природного середовища, посилаючись на те, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення покладають на платника податків обов'язок щодо сплати податкового боргу без врахування строку давності, визначеного законом, після закінчення 1095 днів наступних за кінцевим строком пред'явлення податкової декларації. Оскільки за вказаний період податковий орган не визначив суму податкового зобов'язання, підприємство вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а будь-які дії податкового органу з приводу примусового стягнення таких платежів є незаконними. Судом порушено справу за № 8/116-АП-08.

Районне комунальне підприємство „Райсількомунгосп” (позивач) звернулось до суду з позовом про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 24.10.07 № 0008981501/0 про донарахування податкових зобов’язань та застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 37660 грн. 32 коп. Судом порушено справу за № 8/118-АП-08.

Згідно ст. 116 КАС України для процесуальної економії часу суд об’єднує ці дві справи в одну за номером № 8/116-АП-08 для спільного розгляду і вирішення, оскільки вони є однорідними, та пред’явлені одним позивачем до того ж відповідача.

Представник позивача в судовому засіданні наполягає на задоволенні позову.

Відповідач - ДПІ у Скадовському районі проти позову заперечує, мотивуючи тим, що штрафні санкції нараховані правомірно, за висновками актів перевірки від 09.10.07 та 19.10.07. Відповідач зазначає, що при застосуванні штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань, ДПІ не визначала суми податкових зобов'язань з податків, а нараховувало штраф у відповідності до п. 17.1.7 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», термін застосування такого штрафу законодавчо не обмежений.

Розглядом матеріалів справи в судових засіданнях 26 лютого 2006 року та 11 березня 2008 року, суд -

в с т а н о в и в:

При проведенні невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати позивачем земельного податку та комунального податків з юридичних осіб, збору за забруднення навколишнього природного середовища та плати за спецвикористання водних ресурсів (акт від 09.10.07 № 460/15-01352824) за період з 2001 –2007 рр. Державна податкова інспекція в Скадовському районі виявила несвоєчасність сплати узгоджених податкових зобов»язань із зазначених податків. За висновками акту перевірки ДПІ у Скадовському районі Херсонської області, складеного за участю головного бухгалтера Завгороднього В.А. податковим органом прийняті податкові повідомлення-рішення від 17.10.07 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату земельного податку, збору за забруднення навколишнього природного середовища, комунального податку. Позивач оскаржує не всі податкові повідомлення-рішення , які були прийняті за висновками перевірки, представник позивача пояснив дану обставину тим, що по деяким рішенням суми штрафних санкцій або є незначними, або вже сплачені. Предметом спору є наступні податкові повідомлення-рішення:

- № 0008461501/0 про застосування 0 грн. 02 коп. штрафу ( 50%) за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов”язання з комунального податку;

- № 0008491501/0 про застосування 90 грн. 12 коп. штрафу (50%) за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов”язання з комунального податку;

- № 0008401501/0 про застосування 5 грн. 95 коп. штрафу (50 %) за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов”язання з комунального податку;

- № 0008551501/0 про застосування 44 грн. 90 коп.штрафу (50%) за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов”язання з комунального податку;

- № 0008521501/0 про застосування 51 грн. 02 коп. штрафу (50 %) за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов”язання з комунального податку;

- № 0008581501/0 про застосування 86 грн. 71 коп. штрафу (50 %) за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов”язання з комунального податку;

- № 0008431501/0 про застування 103 грн. 21 коп. штрафу (50 %) за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов”язання з комунального податку;

- № 0008371501/0 про застосування 42 грн. 23 коп. штрафу (50 %) за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов”язання з комунального податку;

- № 0008341501/0 про застосування 216 грн. 21 коп. штрафу (50%) за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов”язання з комунального податку;

- № 0008321501/0 про застосування 6 грн. 14 коп. штрафу (20%) за несвоєчасну сплату збору за забруднення навколишнього природного середовища;

- № 0008331501/0 про застосування 12 грн. 20 коп. штрафу (10%) за несвоєчасну сплату збору за забруднення навколишнього природного середовища;

- № 0008301501/0 про застосування 2017 грн. 34 коп. штрафу (50 %) за несвоєчасну сплату земельного податку;

- № 0008311501/0 про застосування 21 грн. 93 коп. штрафу (50 %)за несвоєчасну сплату збору за забруднення навколишнього природного середовища.

При проведенні невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати позивачем податку на додану вартість (акт від 19.10.07 № 477/15/01352824) за період з 30.09.02 по 30.03.04 Державна податкова інспекція в Скадовському районі виявила несвоєчасність сплати узгоджених податкових зобов»язань з податку на додану вартість в сумі 75320 грн. 64 коп. За висновками перевірки ДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0008981501/0 про застосування 37660 грн. 32 коп. штрафу (50 %), яке також оскаржується позивачем.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 статті 8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»державна податкова адміністрація України виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових інспекцій, повязану із здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Основним спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, є Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Прийняття податкових декларацій (розрахунків) є обов'язком контролюючого органу (пп.4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону № 2181-III). Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію.

Відповідно до п.1.2 ст.1 Закону № 2181 податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Узгоджені платником податків суми податкового зобов'язання відображаються в картках особових рахунків платників податків. А у випадку їх несвоєчасної сплати такі суми податкового зобов'язання набувають статусу податкового боргу. Податковим боргом (недоїмкою) згідно п.1.3 ст.1 Закону № 21810-ІІІ є податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання. Таким чином, законодавець включає штрафні санкції до складу податкового зобов'язання.

Пунктом 1.5 ст. 1 Закону N 2181 визначено поняття штрафної санкції (штрафу), а саме - це плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.

В актах перевірки та додатках до актів наведені конкретні підстави застосування штрафних санкцій, терміни та суми несвоєчасно сплачених платежів, реквізити податкових декларацій, кількість днів затримки, розмір ставки штрафу. Позивач не заперечує фактів, викладених в актах перевірок - щодо сплати податкових боргів несвоєчасно, не спростовує терміни прострочення але вважає, що податкова інспекція повина була своєчасно застосовувати штрафні санкції, оскільки про факт прострочення їй було відомо в момент погашення платежів.

У разі якщо платник податків не сплачує самостійно визначену суму податкового зобов'язання у терміни, визначені статтею 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», така сума визнається сумою боргу, а платник податків несе відповідальність у вигляді застосування штрафу відповідно до загального терміну затримки згідно з пп. 17.1.7. п.17.1. статті 17 та нарахування пені згідно з пп.16.1.2. п.16.1. статті 16 зазначеного Закону від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

Згідно пп. 17.1.7. п.17.1. статті 17 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах :

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 10% такої суми;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 20% такої суми;

- при затримці понад 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 50% такої суми.

Специфіка штрафної санкції, передбаченої підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону N 2181 полягає в тому, що вона застосовується у разі, коли платник податків не сплачує

узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом та нараховується органом державної податкової служби за наявності факту погашення податкового боргу. Механізм застосування штрафних санкцій визначено Інструкцією про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, п. 12 якої передбачено, що факти порушень податкового та іншого законодавства посадова особа органу ДПС оформляє актом документальної перевірки, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів та вказуються конкретні їх пункти і статті. В даному випадку складались акти перевірок за участю керівника та головного бухгалтера підприємства.

Законом N 2181 встановлено, що органами державної податкової служби податковий борг може бути стягнуто лише протягом 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання (пункт 15.2 статті 15). Згідно з п.п. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п. 17.3 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Отже, при визначенні відповідачем штрафних санкцій згідно з п.п. 17.1.7 п. 17.1. ст.17 Закону № 2181 повинні застосовуватись норми Закону № 2181, якими регламентовано порядок нарахування податкових зобов'язань податковими органами, в тому числі норми, які стосуються терміну нарахування зобов'язань.

Інструкція про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердж наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 № 276, регламентує порядок обліку виникнення податкових зобов”язань та платежів. За обліком органів державної податкової служби в наявності можуть бути суми податкового боргу, які носять штучний характер, оскільки строк давності такого боргу становить більше 1095 днів, але стягнути їх податковий орган не має можливості. Це саме стосується і застосування штрафних санкцій. Тому перевіряти платника податків щодо сплати ним податків та зборів податкі органи мають право не більше 1095 днів до граничного строку подання податкової декларації за податком, що перевіряється.

Зазначена позиція збігається з викладеною у постанові Вищого господарського суду України від 14.04.2005 р. N 25/343.

Зі змісту складеного відповідачем акту перевірки, відповідно до якого видано оскаржувані податкові повідомлення-рішення, випливає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення покладають на платника податків обов'язок щодо сплати штрафних санкцій (які є складовою частиною податкового боргу) без врахування строку давності, визначеного законом, після закінчення 1095 днів з моменту погашення податкових боргів. При цьому податковий орган не приймає до уваги положення Закону 2181 про те, якщо протягом зазначеного строку (1095 днів) податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання.

Доводи відповідача про те, що він має повноваження застосовувати штрафні санкції без обмеження будь-яким строком давності, суд вважає необгрунтованими з огляду на вищевикладене. Термін давності, який передбачений ст. 15 Закону 2181 , встановлений для того, щоб дисциплінувати не тільки податкові органи своєчасно стягувати податки та застосовувати санкції, а й платників податків , наприклад, при поданні заяви на повернення надміру сплачених податків або на їх відшкодування.. Встановлення терміну данвності необхідно також для того, що за сплином часу утруднюється надання та обгрунтування доказами існування тих або інших фактів. ДПІ неправомірно вважає, що має які-небудь привілеї перед платником податків щодо застосування приписів ст. 15 Закону України № 2181. До того ж податкова інспекція не пояснила причини пропуску строку для застосування штрафних санкцій.

Враховуючи вищенаведене, дії посадових осіб ДПІ у Скадовському районі Херсонської області щодо застосування у жовтні 2007 року штрафних санкцій за порушення позивачем граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації або за днем її фактичного подання є неправомірними. Що стосується скасування податкових повідомлень-рішень , якими штрафні санкції застосовані в межах строку ( № 0008981501/0, № 0008491501/0, № 0008331501/0, № 0008301501/0, № 0008311501/0 ), суд визнає їх нечинними тільки частково з урахуванням 1095 днів з дня погашення податкового боргу.

Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, судові витрати відшкодовуються позивачу в розмірі 50 % сплаченого судового збору , або 23 грн. 80 коп.

Керуючись ст.ст. 94, 116, 159, 161, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Об'єднати в одне провадження справи № 8/116-АП-08 та № 8/118-АП-08, присвоївши провадженню № 8/116-АП-08.

2. Позов задовольнити частково. Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області:

- № 0008981501/0 від 24.10.07 про застосування 37660 грн. 32 коп. штрафу з податку на додану вартість в частині застосування 14847 грн. 68 коп. штрафу,

- від 17.10.07 № 0008461501/0 про застосування 0 грн. 02 коп. штрафу за несвоєчасну сплату комунального податку,

- № 0008491501/0 про застосування 90 грн. 12 коп. штрафу за несвоєчасну сплату комунального податку в частині застосування 68 грн. 40 коп. штрафу,

- № 0008401501/0 про застосування 5 грн. 95 коп. штрафу за несвоєчасну сплату комунального податку,

- № 0008551501/0 про застосування 44 грн. 90 коп. штрафу за несвоєчасну сплату комунального податку,

- № 0008521501/0 про застосування 51 грн. 02 коп. штрафу за несвоєчасну сплату з комунального податку,

- № 0008581501/0 про застосування про 17 грн. 26 коп. штрафу за несвоєчасну сплату комунального податку,

- № 0008581501/0 про застосування 86 грн. 71 коп. штрафу за несвоєчасну сплату комунального податку,

- № 0008431501/0 про застування 103 грн. 21 коп. штрафу за несвоєчасну сплату комунального податку,

- № 0008371501/0 про застосування 42 грн. 23 коп. штрафу за несвоєчасну сплату комунального податку,

- № 0008341501/0 про застосування 216 грн. 21 коп. штрафу за несвоєчасну сплату комунального податку,

- № 0008321501/0 про застосування 6 грн. 14 коп. штрафу за несвоєчасну сплату збору за забруднення навколишнього природного середовища,

- № 0008331501/0 про застосування 12 грн. 20 коп. штрафу за несвоєчасну сплату збору за забруднення навколишнього природного середовища в частині застосування 6 грн. 53 коп. штрафу,

- № 0008301501/0 про застосування 2017 грн. 34 коп. штрафу за несвоєчасну сплату земельного податку в частині застосування 651 грн. 28 коп. штрафу,

- № 0008311501/0 про застосування 21 грн. 93 коп. штрафу за несвоєчасну сплату збору за забруднення навколишнього природного середовища в частині застосування 15 грн. 37 коп. штрафу.

2. В решті позовних вимог відмовити.

3. Відшкодувати районному комунальному підприємству “Райсількомунгосп” Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Пасічника 146а, код ЄДРПОУ 01352824) з Державного бюджету 23 грн. 80 коп. витрат по сплаті судового збору.

4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

5. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.В. Хом'якова

Постанову складено у повному обсязі

та підписано 13 березня 2008 року.