Постанова № 1449130, 28.02.2008, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
28.02.2008
Номер справи
17/370а
Номер документу
1449130
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.02.08 Справа№ 17/370A

Господарський суд Львівської області у складі судді Ділай У.І. при секретарі судових засідань Хрунь І.Ю. розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовною заявою: Державної інспекції з енергозбереження, м. Київ

До відповідача: Сокальського міського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, м. Сокаль

про стягнення 3 144,99 грн.

Суддя У.І.Ділай

За участю представників сторін:

від позивача: Саджениця В.М. –заступник начальника територіального управління (Довіреність № 12/139-35 від 02.01.2008р.)

Від відповідача: Хома Т.М. –представник (Доручення від 08.01.2008р.)

Суть спору: Ухвалою суду від 21.12.2007р. відкрито провадження в адміністративній справі за позовом Державної інспекції з енергозбереження, м. Київ до Сокальського міського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, м. Сокаль про стягнення 3 144,99 грн.

З підстав, викладених в Ухвалі суду від 29.01.2008р. попереднє судове засідання відкладалося.

Ухвалою від 12.02.2008р. суд закінчив попереднє судове засідання та призначив справу до судового розгляду на 28.02.2008р.

Представник позивача позовні вимоги підтримав.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області проведено перевірку використання відповідачем паливно-енергетичних ресурсів (ПЕР), в результаті якої встановлені факти нераціонального використання відповідачем ПЕР з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушення інших вимог раціонального використання та ощадливого витрачання ПЕР.

Як на підставу позовних вимог позивач посилається на Закон України “Про енергозбереження” від 01.07.1994р. № 75/94-ВР, постанову Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливо-енергетичних ресурсів в народному господарстві” від 02.09.1993р №699 та Порядок проведення перевірок ефективності використання паливо-енергетичних ресурсів на підприємствах, установах, організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затверджений наказом Держкоменергозбереження України від 04.08.2000р. №64 та зареєстрований в Мінюсті України 25.09.2000р. за № 653/4874.

Представник відповідача 12.02.2008р. надав Відзив на позовну заяву № 74 від 11.02.2008р., в якому позовні вимоги заперечив у повному обсязі.

В судовому засіданні 28.02.2008р. представником відповідача надано Доповнення до відзиву № 96 від 27.02.2008р.

Як зазначається у Відзиві та у Доповненні до відзиву, відповідно до п. II аб. З Постанови Кабінету Міністрів України № 699 від 02.09.1993р., якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані технологічною недосконалістю процесів і на виконання робіт потрібні значні матеріальні і фінансові ресурси, то за погодженням із споживачем встановлюється термін для їх виконання. У разі невиконання робіт у зазначений термін споживач надалі до їх завершення сплачує за перевитрачений обсяг газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в подвійному розмірі встановленої на них ціни. (Абзац третій додатку із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ України № 1071 (1071-2000-п) від 07.07.2000р.).

Усі роботи, зазначені у Приписі до Акту № 18-13/23 від 27.04.2007р. відповідачем виконані. Відповідно до п. 14 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженого Наказом державного комітету України з енергозбереження від 04.08.2000р. № 64, у разі виконання робіт для усунення неефективного використання ПЕР обсяг неефективного використання анулюється.

Розглянувши подані документи і матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з’ясувавши фактичні обставини справи, на яких грунтуються позовні вимоги, які мають значення для справи, суд встановив наступне:

Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області проведено комплексну перевірку використання відповідачем ПЕР, результати якої оформлені Актом №18-13/23 від 27.04.2007р. комплексної перевірки стану використання паливно-енергетичних ресурсів підприємствами водопровідно-каналізаційного господарства.

За результатами перевірки складено припис, протоколи про адміністративне правопорушення та оформлено Постанову про підвищену плату за нераціональне використання електричної енергії.

В результаті перевірки встановлено факт перевитрат електричної енергії на Сокальському міському комунальному підприємстві водопровідно-каналізаційного господарства через занижений коефіцієнт потужності в електромережах підприємства внаслідок непроведення компенсації реактивної потужності, (п.10.2.8 "Правил користування електричною енергією" затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996р. №28 у редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005р. №910, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.11.2005р. за № 1399/11679; “Методики обчислення плати за перетікання реактивної електроенергії між електропередавальною організацією та її споживачами”, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 17.01.2002 №19, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 1 лютого 2002 року за №93/6381).

Відповідно до Розрахунку обсягів нераціонального використання ПЕР перевитрати електроенергії в електромережах за рахунок низького коофіцієнта потужності становлять 4 662 кВт/г.

Як вбачається із матеріалів справи, від ознайомлення та підписання Акту представники Сокальського міського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства відмовилися.

Згідно із положеннями ч. 3 ст. II Додатку “Розмір плати” до Постанови КМ України від 02.09.1993р. № 699 “Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві”, якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картами, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.

На підставі ст.11 ЗУ “Про енергозбереження” від 01.07.1994р. № 75/94-ВР та Постанови Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливо-енергетичних ресурсів в народному господарстві” від 02.09.1993р № 699 27.04.2007р. Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області винесено Постанову № 18-13/19, якою постановлено застосувати до відповідача подвійну плату за перевитрати електричної енергії в обсязі 4 662 кВт/г. у розмірі 3 144,99 грн.

Дослідивши всі обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши подані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

В силу ст.11, ст.17 Закону України „Про енергозбереження” економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають, зокрема, застосування економічних санкцій за марнотратне використання палива.

Здійснення державного контролю за раціональним і ефективним використанням газу та інших ПЕР підприємствами згідно із постановою Кабінету Міністрів України „Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливо-енергетичних ресурсів в народному господарстві” від 02.09.1993р № 699 покладено на Державну інспекцію з енергозбереження.

За перевитрати газу та інших ПЕР внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата у двократному розмірі встановленої ціни на газ та інші ПЕР за річний обсяг перевитрат, що встановлено ч. 3 ст. II Додатку до Постанови від 02.09.1993р № 699

Згідно із “Порядком проведення перевірок ефективності використання паливо-енергетичних ресурсів на підприємствах, установах, організаціях та усунення фактів їх неефективного використання”, затвердженим наказом Держкоменергозбереження України від 04.08.2000р. № 64 та зареєстрованим в Мінюсті України 25.09.2000 за № 653/4874 ( далі –Порядок), за результатами перевірки визначаються обсяги нераціонального використання енергоресурсів, до яких належать, зокрема, марнотратне споживання ПЕР, викликане їх перевитратами внаслідок недотримання вимог до діючих технологій та обладнання, систем енерго- та теплопостачання.

Відповідно до п. 14 Порядку, підставою для застосування постанови про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсі є акт перевірки підприємства.

Обсяги марнотратного споживання і прямих втрат ПЕР визначаються у перерахунку на річне споживання або на період від виникнення до виявлення порушення. Рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається на підставі акта перевірки. Підприємство повинно внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування.

Згідно із ст..238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб’єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб’єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування, визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Матеріалами справи підтверджено, що через занижений коофіцієнт потужності в електромережах підприємства внаслідок не проведення компенсації реактивної потужності нераціональні перевитрати електричної енергії на підприємстві відповідача становлять 4 662 кВт/г., у зв’язку з чим у відповідності до вимог чинного законодавства до відповідача застосовані санкції у вигляді підвищеної плати у розмірі 3 144,99 грн., яку відповідач у встановлені строки в добровільному порядку не сплатив.

Суд не приймає до уваги заперечення відповідача щодо правомірності нарахування позивачем підвищеної плати за нераціональне використання ПЕР. Відповідно до п. 14 “Порядку проведення перевірок ефективності використання ПЕР” підставою для застосування постанови про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсі є акт перевірки підприємства, а не дані перевірки виконання припису, постанова про застосування підвищеної плати виноситься одразу після перевірки підприємства.

Акт №18-13/23 від 27.04.2007р. перевірки Сокальського міського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства та Постанову про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів відповідачем не оскаржено, а відтак суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими належними доказами і такими, що підлягають до задоволення.

Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись 17,49, 51, 94, 98, 122-124, 127, 128, 130, 135, 138, 139, 143, 151-154, 158-164, 186, 263 п.п. 3, 6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з Сокальського міського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства (80000, м. Сокаль, вул. Героїв УПА, 23. Р/р 26009301247 у відділенні ВАТ “Державний ощадний банк України” № 6333 м. Сокаль, МФО 385145, код ЄДРПОУ 20845840) в доход державного бюджету (код бюджетної класифікації 23030300) 3 144,99 грн. підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів.

3. Стягнути з Сокальського міського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства (80000, м. Сокаль, вул. Героїв УПА, 23. Р/р 26009301247 у відділенні ВАТ “Державний ощадний банк України” № 6333 м. Сокаль, МФО 385145, код ЄДРПОУ 20845840) на користь Державної інспекції з енергозбереження (02094, м. Київ, вул. Краківська, 17. Р/р 35229004000194 в УДК в м. Києві, МФО 820019, ЄДРПОУ 21655283) 31,45 грн. судового збору.

4. Виконавчі листи видати після набрання постановою законної сили.

5. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано.

6. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя Ділай У.І.