ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
21.02.08р.
Справа № А27/527-07
За позовом Відкритого акціонерного товариства «Криворізьке підприємство промислово- залізничного транспорту», м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
до Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
про визнання незаконними податкових повідомлень-рішень від 23.08.2007р. № 0004061503/0, № 0004051503/0 та зобов’язання вчинити певні дії
Суддя Татарчук В.О.
Секретар Дякун А.І.
Представники:
від позивача –Павленко С.О. довір. від 01.07.2007р. №07
від відповідача - Пурис Н.І. довір. від 25.10.2007р. №31446/П/100, Любицька С.П. довір. від 14.01.2008р. №765/я/100
Суть спору:
Відкрите акціонерне товариство «Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту»(далі ВАТ «КППЗТ») звернулося з позовом до Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області (далі Центральна МДПІ) про:
- визнання незаконними дій відповідача по складанню, оформленню та пред’явленню підприємству податкових повідомлень-рішень від 23.08.2007р. №0004061503/0 і №0004051503/0;
- визнання незаконними податкових повідомлень-рішень від 23.08.2007р. №0004061503/0 і №0004051503/0;
- зобов’язання відповідача вчинити певні дії, а саме –повністю перерахувати наявність або відсутність наявності заборгованості по сплаті земельного податку підприємством, з урахуванням всіх вимог діючого законодавства, враховуючи наявність платіжних доручень з вказаними призначеннями платежу.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 02.11.2007р. відкрито провадження у справі в частині визнання незаконними податкових повідомлень-рішень від 23.08.2007р. №0004061503/0 і №0004051503/0 та зобов’язання відповідача вчинити певні дії.
В ході вирішення спору позивач доповнив та уточнив вимоги, вказавши на необхідність:
- визнання незаконним всіх нарахувань по сплаті земельного податку, штрафів та пені з 2000 року, які розраховані у відповідності до визнаних незаконними нормативних грошових оцінок земельних ділянок, які знаходяться у користуванні ВАТ «КППЗТ»;
- зобов’язання відповідача вчинити певні дії, а саме –перерахувати усі платежі земельного податку, штрафи та пені з 2000 року у відповідності до нормативних грошових оцінок, виконаних згідно з постановою господарського суду Дніпропетровської області від 13.09.2007р. з метою встановлення розміру переплати або розміру заборгованості по сплаті земельного податку ВАТ «КППЗТ»з 2000 року;
- до перерахунку всіх нормативних грошових оцінок земельних ділянок, які знаходяться у користуванні підприємства з 2000 року та перерахунку усіх платежів по сплаті земельного податку, штрафів та пені з 2000 року, заборонити відповідачеві нараховувати суми сплати земельного податку, штрафи та пені по сплаті земельного податку, які ґрунтуються на визнаних незаконними, нормативних грошових оцінках земельних ділянок, які знаходяться у користуванні підприємства.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що:
- акт перевірки №91625215301236549 від 27 липня 2007р. є незаконним;
- відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення №00040515030 без урахування строку, встановленого ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(далі Закону №2181);
- податкове повідомлення-рішення №0004065030 є незаконним, оскільки відсутні докази наявності заборгованості підприємства;
- податковою інспекцією неправомірно здійснювалось зарахування сплачених підприємством коштів без огляду на призначення таких платежів, вказаних позивачем у платіжних дорученнях;
- постановою господарського суду Дніпропетровської області від 13.09.2007р. по справі №А39/382-07 визнані незаконними дії Криворізького міського управління земельних ресурсів по розрахункам нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які знаходяться у користуванні ВАТ «КППЗТ».
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що:
- сплата узгоджених податкових зобов’язань по земельному податку за період з 01.04.2001р. по 30.01.2007р. здійснена підприємством з порушенням ст.17 Закону України «Про плату за землю»;
- спірні податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181;
- зарахування сплачених позивачем сум податку здійснювалось відповідачем з урахуванням календарної черговості виникнення податкового боргу згідно з п.7.7 ст.7 Закону №2181, а також податкового роз’яснення, затвердженого наказом ДПА України від 13.11.2002р.;
- сплата податкового боргу була здійснена позивачем не у добровільному порядку, а за результатами проведення виконавчих дій;
- перерахування податкових зобов’язань проводиться платником земельного податку самостійно шляхом подання до податкового органу уточнюючих розрахунків.
В судовому засіданні 21.02.2007р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд -
встановив:
23.08.2007р. Центральною міжрайонною держаною податковою інспекцією у м. Кривому Розі були прийняті податкові повідомлення-рішення:
- №0004051503/0, яким визначено суму податкового зобов’язання ВАТ «КППЗТ»з земельного податку у вигляді штрафних санкцій в розмірі 225832грн.55коп.;
- №0004061503/0 з визначенням податкового зобов’язання позивача з земельного податку у вигляді штрафних санкцій в розмірі 1780грн.12коп.
Підставою для прийняття вказаних податкових повідомлень-рішень був акт Центральної МДПІ від 27.07.2007р. №916/252/153/01236549 «Про результати документальної невиїзної перевірки дотримання граничних термінів сплати земельного податку».
Перевіркою встановлено, що позивачем в порушення абз.1 ст.17 Закону України «Про плату за землю»несвоєчасно сплачені узгоджені податкові зобов'язання по земельному податку за період з 30.05.2001р. по 03.07.2007р.
Суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в частині визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 23.08.2007р. №0004061503/0 і №0004051503/0 з таких підстав.
Аналіз чинного законодавства та матеріалів справи свідчить про незаконність спірних податкових повідомлень-рішень. Як зазначалось вище податковий орган вказує на порушення платником податків абз.1 ст.17 Закону України «Про плату за землю»щодо своєчасної сплати податкового зобов’язання по земельному податку і застосовує штраф згідно з пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181. При цьому розрахунок суми штрафних санкцій був здійснений податковим органом з урахуванням суми несвоєчасно сплаченого податку самостійно задекларованого платником податків шляхом подання відповідних розрахунків.
Відповідно до ч.1 cт.14 Закону України «Про плату за землю»платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Згідно з ч.1 ст.17 вказаного Закону податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Статтею 13 Закону встановлено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
З урахуванням даних Державного земельного кадастру ВАТ «КППЗТ»надавалися до Центральної МДПІ м. Кривого Рогу податкові розрахунки земельного податку за період 2001 - 2006 років.
Однак, постановою господарського суду Дніпропетровської області від 13.09.2007р. по справі №А39/382-07 задоволений позов ВАТ «КППЗТ»до Криворізького міського управління земельних ресурсів та:
- визнано незаконними дії Криворізького міського управління земельних ресурсів по розрахункам нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які знаходяться у користуванні ВАТ «КППЗТ»;
- зобов’язано Криворізьке міське управління земельних ресурсів перерахувати усі існуючі та раніше розрахункові нормативні грошові оцінки земельних ділянок, які знаходяться у користуванні позивача, з метою їх повної відповідності вимогам діючих нормативних актів та нормативних актів, які були чинні на час проведення раніше розрахованих нормативних грошових оцінок та з урахуванням всіх існуючих коефіцієнтів відповідно до земельних ділянок з 2000р.
Зазначеною постановою встановлено наступне.
Згідно державного акта на право постійного користування землею, виданого на підставі рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради від 15.11.1995 № 561, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №434, ВАТ «КППЗТ»має право постійного користування земельною ділянка площею 11,74га в межах згідно з планами, що є додатками до цього акту.
Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів у витягах та довідках про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок ВАТ «КППЗТ»в період з 2000 року по 2006 рік, відносно однієї і тієї самої земельної ділянки визначалися різні розміри нормативної грошової оцінки, при цьому розмір розбіжності в деяких випадках становив більш ніж три мільйони гривень.
Причиною таких розбіжностей було застосування в одному випадку, та не застосування в іншому локальних коефіцієнтів.
Дії управління щодо визначення розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які знаходяться в користуванні підприємства, за умов не застосування, всіх передбачених коефіцієнтів не відповідають вимогам чинного Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомітету по земельним ресурсам від 27.01.2006 № 18/15/21/11, та чинних на час раніше розрахованих управлінням нормативно-грошових оцінок, нормативних актів, якими регулювалися питання порядку проведення такої оцінки, а також вимогам постанови Кабінету Міністрів України «Про Методику нормативно-грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів»№231 від 23.03.1995 року.
Встановлені зазначеною постановою обставини дозволяють стверджувати про те, що надані позивачем розрахунки земельного податку за період 2001 –2006 років ґрунтувалися на невірних даних Державного земельного кадастру.
Відповідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Невірність розрахунків позивачем земельного податку є підставою для висновку про невідповідність сум штрафних санкцій, що застосовані спірними податковими повідомленнями –рішеннями.
Викладені обставини свідчать про необхідність задоволення позову в частині визнання нечинними вказаних податкових повідомлень-рішень.
Суд приймає постанову про визнання спірних податкових повідомлень-рішень саме нечинними з урахуванням положень ст.162 КАС України.
В той же час, суд не приймає посилання позивача на порушення податковою інспекцією порядку складання акту перевірки. Вказане твердження є формальним і таким, що в будь-якому випадку не може бути підставою для визнання нечинними спірних податкових повідомлень-рішень.
Також, є безпідставним твердження позивача про те, що визначення податкових зобов’язань податковим повідомленням-рішенням №0004051503/0 від 23.08.2007р. здійснено відповідачем з порушенням строку, встановленого ст.15 Закону №2181. В даному випадку враховується дата погашення підприємством податкового боргу, а не дата виникнення такого боргу.
Крім того, суд враховує, що п.7.7 ст.7 Закону №2181 чітко передбачено право податкового органу погашати податкових борг в порядку календарної черговості виникнення такого боргу.
Суд відмовляє в задоволенні позову щодо:
- визнання незаконним всіх нарахувань по сплаті земельного податку, штрафи та пені з 2000 року, які розраховані у відповідності до визнаних незаконними нормативних грошових оцінок земельних ділянок, які знаходяться у користуванні ВАТ «КППЗТ»;
- зобов’язання відповідача вчинити певні дії, а саме –перерахувати усі платежі земельного податку, штрафи та пені з 2000 року у відповідності до нормативних грошових оцінок, виконаних згідно з постановою господарського суду Дніпропетровської області від 13.09.2007р. з метою встановлення розміру переплати або розміру заборгованості по сплаті земельного податку ВАТ «КППЗТ»з 2000 року.
- до перерахунку всіх нормативних грошових оцінок земельних ділянок, які знаходяться у користуванні підприємства з 2000 року та перерахунку усіх платежів по сплаті земельного податку, штрафів та пені з 2000 року, заборонити відповідачеві нараховувати суми сплати земельного податку, штрафи та пені по сплаті земельного податку, які ґрунтуються на визнаних незаконними, нормативних грошових оцінках земельних ділянок, які знаходяться у користуванні підприємства.
Зазначені вимоги є неконкретними і позивачем обраний спосіб захисту порушеного права, який не встановлений законом.
Слід зазначити, що саме позивач подавав розрахунки земельного податку з визначенням належних до сплати сум, які з урахуванням п.5.1 ст.5 Закону №2181 вважаються узгодженими з дня подання податкових декларацій. Наведене виключає можливість визнання незаконними всіх нарахувань податку.
Наведеними положеннями cт.14 Закону України «Про плату за землю»і п.5.1 ст.5 Закону №2181 обов’язок здійснення розрахунків шляхом декларування податкових зобов’язань покладено саме на платника податків. За умови самостійного декларування податкових зобов’язань підприємством відсутні підстави для зобов’язання податкового органу здійснити відповідні перерахунки.
Керуючись Законом України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст.94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити частково.
Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області від 23.08.2007р. №0004061503/0 і №0004051503/0.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з державного бюджету на користь відкритого акціонерного товариства «Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту»(вул. Телевізійна, 3а, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область) 3грн.40коп. витрат по сплаті судового збору.
Постанова набирає законної сили згідно ст.254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені ст.186 КАС України.
Суддя В.О.Татарчук
Дата підписання постанови, оформленої у відповідності до ст.163 КАС України –11.03.2008р.