ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.03.08
Справа №АС12/359-07.
Господарський суд Сумської області у складі судді Костенко Л.А.
При секретарі судового засідання Іванющенко Н.Г.
За участю представників сторін:
Від позивача – Дудко І.М. (дов. 16-1810 від 07.06.2007 р.)
Від відповідача – Ракульцева Н.Г. (дов. № 8/32/4 від 08.01.2008 р.)
Розглянувши матеріали справи № АС 12/359-07
за позовом - Відкритого акціонерного товариства «Свеський насосний завод», смт. Свеса Ямпільського району
до відповідача – Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області
про визнання протиправним та скасування рішення
Предмет спору: Позивач просить суд визнати протиправним та скасувати повністю рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Сумській області № 21 від 30.05.2007 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 41 189 грн. 52 коп.
Відповідач позовні вимоги заперечує, про що подав суду письмові пояснення.
Відповідно до ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалою суду від 26.02.2008 року розгляд справи відкладався до 10:00 годин 11.03.2008 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ :
В результаті перевірки додержання державної дисципліни цін, проведеної Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області у Відкритому акціонерному товаристві «Свеський насосний завод» (акт перевірки від 26.04.2007року № 93) встановлено порушення порядку застосування тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення для всіх категорій споживачів смт. Свеса в період з 01.10.2006 р. по 02.11.2006 р. за рахунок застосування нечинних тарифів на вказані послуги.
В ході перевірки було встановлено, що тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення, які надає ВАТ «Свеський насосний завод», були погоджені рішенням виконавчого комітету Свеської селищної ради від 27.05.2005 № 2 пр. № 37 «Про запровадження тарифів на житлово-комунальні послуги»:
Водопостачання: Населення - 0.66 грн. з ПДВ; Бюджетні організації - 0,68 грн. з ПДВ; Інші споживачі - 0.76 грн. з ПДВ;
Водовідведення: Населення - 1,10 грн. з ПДВ; Бюджетні організації - 1,15 грн. з ПДВ; Інші споживачі - 1,33 грн. з ПДВ;
З 01.10.2006 р. ВАТ «Свеський насосний завод» підвищило тарифи на вказані послуги згідно рішення виконавчого комітету Свеської селищної ради від 19.10.2006 № 2 прот. № 11 «Про запровадження тарифів на житлово-комунальні послуги», яке було оприлюднено (опубліковано) тільки 03.11.2006. Згідно вказаного рішення тарифи були затверджені в наступних розмірах:
Водопостачання:
Населення - 0,96 грн. з ПДВ;
Бюджетні організації - 1,01 грн. з ПДВ;
Інші споживачі - 1,09 грн. з ПДВ;
Водовідведення:
Населення - 1,51 грн. з ПДВ; Бюджетні організації - 1,62 грн. з ПДВ; Інші споживачі - 1,76 грн. з ПДВ;
Згідно ст.22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» рішення органів місцевого самоврядування публікуються в друкованих засобах масової інформації відповідних органів місцевого самоврядування.
Ч. 5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» встановлено порядок офіційного оприлюднення нормативних актів. Відповідно до цієї статті регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніше як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Таким чином, законодавство пов'язує можливість застосування регуляторних актів, що визначають права та обов'язки громадян з моментом їх оприлюднення (опублікування).
Отже, тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення, що були затверджені рішенням виконкому Свеської селищної ради № 2 прот. № 11, набрали чинності з 03.11.2006 р., а застосування ВАТ «Свеський насосний завод»» зазначених тарифів, до моменту їх оприлюднення - було передчасним і суперечить чинному законодавству. До офіційного оприлюднення нових тарифів підприємство повинно було надавати послуги з водопостачання та водовідведення за чинними тарифами, які були затверджені рішенням виконкому Свеської селищної ради від 27.05.2005 № 2 пр. № 37.
ВАТ «Свеський насосний завод» в період з 01.10.2006 р. по 02.11.2006 р. застосовуючи нечинні тарифи, затверджені рішенням виконавчого комітету Свеської селищної ради від 2006 № 2 прот. № 11, порушило рішення виконавчого комітету Свеської селищної ради від 2005 № 2 пр. № 37 «Про запровадження тарифів на житлово-комунальні послуги».
За результатом перевірки відповідач прийняв рішення № 21 від 30.05.2007 року, згідно якого підлягає вилученню з позивача в доход бюджету 13 729 грн. 84 коп. необґрунтованої виручки, та стягнення штрафу в розмірі 27 459 грн. 68 коп.
Розрахунок суми необґрунтованої виручки приведений відповідачем в додатку № 14 акту перевірки від 26.04.2007 року № 93, відповідно до п. 2.1 Інструкції, згідно якої необґрунтовано одержана суб»єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в доход бюджету, обчислюється при порушенні порядку встановлення і застосування цін (тарифів), що регулюються уповноваженими органами, як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) та її вартістю за цінами і тарифами, сформованими згідно з вимогами законодавства.
Господарським судом Сумської області відповідно до ухвали від 29.10.2007 року призначена у даній справі судова бухгалтерська експертиза для з»ясування питання фактичного отримання позивачем коштів від споживачів водопостачання відповідно до рішень виконавчого комітету Свеської селищної ради від 19.10.2006 року, від 27.05.2006 року № 2 пр. № 37 за період з 01.10.2006 року по 02.11.2006 року.
В ході проведеної у справі комісійної судово-економічної експертизи (висновок від 29.01.2008 №1991) експертами встановлено, що ВАТ «Свеський насосний завод» нараховувало плату за послуги з водопостачання та водовідведення згідно з рішенням виконкому Свеської селищної ради від 19.10.2006 №2 пр. №11:
- населенню з 01.11.2006;
- бюджетним організаціям з 01.10.2006;
- іншим споживачам з 01.10.2006.
Зазначене рішення виконкому набуло чинності 03.11.2006 з дня опублікування в газеті «Голос часу».
Таким чином експертизою підтверджено, що товариство неправомірно нараховувало плату за водопостачання та водовідведення за завищеними тарифами споживачам:
- населенню в період 1,2 листопада 2006р.;
- бюджетні організації- 1-31 жовтня 2006р., 1,2 листопада 2006р.;
- інші споживачі - 1-31 жовтня 2006р., 1,2 листопада 2006р.
Відповідно до додатку №14 до акту перевірки від 26.04.2007 №93 (п.2+п.З) сума необгрунтовано отриманої виручки одержаної товариством в наслідок порушення державної дисципліни цін становить 441,23+936,21=1 377,44 грн.
Згідно зі ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» сума економічних санкцій
становить 4 132,32 грн., в т.ч. штраф - 2 754,88 грн.
В судовому засіданні 11.03.2008 року представник позивача заявив клопотання про зміну позовних вимог, а саме: скасування рішення відповідача від 30.05.2007 року № 21 частково з урахуванням висновків експертизи, з якими позивач погодився.
Також позивач 11.03.2008 року заявив клопотання про стягнення на його користь держмита та витрат на проведення судової експертизи.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб»єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.
Позивач підтвердив сплату державного мита в розмірі 3 грн. 40 коп. платіжним дорученням № 1307 від 08.06.2007 року, та оплату судової експертизи в сумі 4 512 грн. платіжним дорученням № 3237 від 20.11.2007 року
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158 -163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ :
1. Позов задовольнити.
2. Скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області № 21 від 30.05.2007 року в частині донарахування Відкритого акціонерного товариства «Свеський насосний завод» необґрунтованої виручки в розмірі 12 352 грн. 40 коп. та штрафної санкції в розмірі 24 704 грн. 80 коп. В іншій частині рішення – залишити в силі.
3. Стягнути з Державного бюджету на користь Відкритого акціонерного товариства «Свеський насосний завод» (смт. Свеса Ямпільського району, ід. код 05785454) витрати по держмиту 3 грн. 40 коп., та витрати по проведенню судової експертизи – 4 512 грн.
4. Постанова суду може бути оскаржена в порядку ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого, зокрема, заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Харківського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Сумської області.
5. Відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. В разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СУДДЯ Л.А. КОСТЕНКО