ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а/1970/472/11
"28" березня 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
судді Дерех Н.В.
при секретарі судового засідання Вальчук І.М
за участю:
представника позивача Франчук М.М.
розглянувши у відкритому судовому засідані в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Тернопільського міськрайонного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення коштів.
ВСТАНОВИВ:
Тернопільський міськрайонний центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі позивач, Тернопыльський МРЦЗ) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (надалі відповідач) про стягнення виплаченої допомоги по безробіттю.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити, оскільки ОСОБА_2 одночасно перебуваючи на обліку в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості як безробітна, отримувала допомогу по безробіттю та була зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності фізична особа. Таким чином, сума допомоги по безробіттю, що виплачена ОСОБА_2 за січень 2007 року по лютий 2008 року становить 2115,74 грн. та підлягає поверненню до Фонду.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання повторно не прибула, про дату, час і місце слухання справи була повідомлена належним чином, не повідомила причини неприбуття та не подала заяви про розгляд справи за її відсутності. Тому суд вважає, що справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд заслухавши представника позивача, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, проаналізувавши матеріали справи вважає, що вказаний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Страхування громадян на випадок безробіття є окремим видом загальнообовязкового державного соціального страхування і здійснюється на підставі Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” (далі-Закон України) Фондом загальнообовязкового державного соціального страхування України в особі виконавчих дирекцій Фонду, функції яких згідно ст. 12 Закону України виконують органи державної служби зайнятості.
У відповідності до ст. 1 Закону України обєктом страхування на випадок безробіття є страховий випадок, із настанням якого у застрахованої особи виникає право на отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, передбачених ст. 7 цього Закону.
На підставі ст. 2 Закону України “Про зайнятість населення”безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 звернувся до Тернопільського міського центру зайнятості в пошуках роботи 26.12.2006 року, за наслідками чого 02.01.2007 року їй надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
В ході виконання "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення" відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2006 р. № 357, "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним" затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 р. № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 р. № 7-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248 та на виконання наказу Державного центру зайнятості від 27.08.2007 р. №61 „Про затвердження Методичних рекомендацій щодо механізму проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення", «Порядку взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», затвердженого наказом Держпідприємництва, ДПА, Держкомстату від07.12.2005 р. № 23-3, постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 07.12.2005 № 368, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.12.2005 р. за № 1523/11803 в результаті перевірки інформації наданої державними реєстраторами встановлено, що відповідач була зареєстрована у центрі зайнятості, отримала статус безробітного та одержувала допомогу по безробіттю і одночасно була зареєстрована, як фізична особа - підприємець з 29.05.2002 р.
Відповідно до абзацу 1 підпункту п.1 ст. 20 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних»передбачено, що громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня:
- працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи - підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг.
Оскільки відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення", ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 14 грудня 2000 року за № 915/5136 право на отримання допомоги по безробіттю мають лише незайняті (безробітні) особи, тому допомога отримана внаслідок обману або зловживання особою своїми правами, підлягає поверненню до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової міністрації України 13.02.2009 N 60/62 - у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленному законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
У відповідності до п. 2 ст. 36 Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” застраховані особи, зареєстровані як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
У відповідності до п. 3 ст. 36 Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” сума виплаченого забезпечення застрахованій особі внаслідок невиконання нею своїх обовязків стягується з цієї особи з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення.
Якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у відповідності до п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Таким чином, сума допомоги по безробіттю виплачена відповідачу центром зайнятості за період з 02.01.2007 р. по 23.02.2008 р. , що становить 2115,74 грн.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що позовні вимоги Тернопільського міськрайонного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття є підставними, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому підлягають до задоволення.
керуючись Законом України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) на користь Тернопільського міськрайонного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття 2115 ( дві тисячі сто п'ятнадцять) грн. 74 коп. виплаченої допомоги по безробіттю, шляхом перерахування на р/р 37171300901002, ГУДКУ в Тернопільській області, МФО 838012, код 14029303 КЕКВ 1341.
Копію постанови направити відповідачу ОСОБА_2
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддяДерех Н.В.
копія вірна
СуддяДерех Н.В.