Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 лютого 2011 року Справа № 2а-174/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді: Цицюри О.О.,
при секретарі судового засідання: Лейбенко О.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора м.Свердловська Луганської області в інтересах держави в особі Свердловського міськрайцентру зайнятості Луганської області до Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» про стягнення заборгованості по страховим внескам в сумі 25802,50 грн.,
ВСТАНОВИВ:
05 січня 2011 прокурор м.Свердловська Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі Свердловського міськрайцентру зайнятості Луганської області до Дочірнього підприємства «Шахтобудівник» відокремленого підрозділу «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» Державного підприємства «Свердловантрацит» про стягнення заборгованості по страховим внескам в сумі 25802,50 грн., в якому зазначив, що відповідач у порушення вимог п.3 ст.17, п.2 ч.2 ст.35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III не проводив сплату страхових внесків у розмірі 1,6% до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, у звязку із чим у нього утворилася заборгованість по вказаним платежам за серпень, вересень, жовтень, грудень 2009 року та січень 2010 року в сумі 28010,91 грн., з яких: недоїмка склала 27193,99 грн. та пеня 816,92 грн., що підтверджується актом перевірки роботодавця - відокремленого підрозділу «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» Державного підприємства «Свердловантрацит» №157 від 10.06.2010. У рахунок сплати існуючої заборгованості по страховим внескам відповідачем частково сплачено 2208.41 грн., таким чином залишок несплаченої суми складає 25802,50 грн. На підставі вищевикладеного, прокурор просив стягнути з відповідача - відокремленого підрозділу «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» Державного підприємства «Свердловантрацит» на користь Свердловського міськрайцентру зайнятості Луганської області заборгованість по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 25802,50 грн.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 09.02.2011 відповідача по справі - відокремлений підрозділ «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» Державного підприємства «Свердловантрацит» замінено на належного відповідача - Державне підприємство «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів».
Прокурор у судове засідання не прибув.
Представник позивача у судове засідання не прибув, заявою №12/4-372 від 04.02.2011, надісланою факсом на адресу суду 07.02.2011, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та через завантаженість юридичної служби Свердловського міськрайцентру зайнятості Луганської області просив розглянути справу за його відсутності (аркуш справи 26).
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, дійшов висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі ст.19 Закону України «Про зайнятість населення» Державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обовязкових зборів та недоїмок до державного фонду сприяння зайнятості населення.
Спеціальним законом, який визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття є Закон України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління на випадок безробіття, провадження збору на акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості (ст. 12 Закону).
Згідно ст.34 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III Фонд має право застосовувати фінансові санкції, передбачені законом, у разі порушення порядку сплати страхувальниками страхових внесків, стягувати з посадових осіб та страхувальників передбачені законом штрафи та застосовувати інші фінансові санкції за недотримання цього Закону. Фонд зобовязаний забезпечувати збір страхових внесків, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття.
В судовому засіданні встановлено, підтверджується матеріалами справи, що Державне підприємство «Свердловантрацит» 24.04.2003 зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Свердловського міської ради Луганської області за реєстраційним номером 04051610Ю0010515 (аркуш справи 12), відокремлений підрозділ «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» Державного підприємства «Свердловантрацит» внесений до Єдиного державного підприємства підприємств та організацій України (код ЄДРПОУ 26350157) без права юридичної особи (аркуш справи 13) та перебуває на обліку в Свердловському міськрайцентрі зайнятості Луганської області в якості платника страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного страхування України на випадок безробіття з 24.02.1999р. за реєстраційним номером №121200025 (аркуш справи 14).
10 червня 2010 року спеціалістами Свердловського міськрайцентру зайнятості Луганської області було проведено планову перевірку ВП «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» ДП «Свердловантрацит» за період з 01.10.2009 по 31.03.2010, якою встановлено наявність у відповідача простроченої заборгованості в сумі 28010,91 грн., вказане було зафіксовано актом перевірки №157 від 10.06.2010 (аркуші справи 5-8).
Згідно із п.2 ст.35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000р. №1533-111, роботодавець зобовязаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Розмір страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, що підлягають сплаті до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України, встановлений ч.2 ст.1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування» №2213 -111 від 11.01.2001 року.
Відповідно до ч.1 ст. 38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі-Закон) від 02.03.2000 р. №1533-111, роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №339 від 18.12.2000 року «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття», зареєстрованого в міністерстві юстиції 16.01.2001 р. за №30/5221, затверджено порядок обліку платників страхових внесків, обчислення і сплати роботодавцями та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та контролю за сплатою страхових внесків. При цьому Розділом 9 продубльовано вказані положення Закону стосовно відповідальності платників страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Пунктом 1 ч.1 ст.38 Закону визначено, що у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штрафу та пені.
Згідно з п. 2 ч.1. ст.38 Закону штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.
Пунктом 3 ч.1 ст.38 Закону передбачено, що пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Згідно із ч.2 ст.38 Закону не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду зі страхувальника у безспірному порядку.
Згідно зі ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З приписів ст.ст.71, 86 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.112 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
На час розгляду справи даних про добровільну сплату відповідачем простроченої заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 25802,50 грн.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи та з урахуванням визнання у повному обсязі адміністративного позову відповідачем (аркуш справи 28), суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Прокурора м.Свердловська Луганської області в інтересах держави в особі Свердловського міськрайцентру зайнятості Луганської області до Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» про стягнення заборгованості по страховим внескам в сумі 25802,50 грн.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 09 лютого 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови в повному обсязі відкладено на 14 лютого 2011 року, про що згідно вимог ч. 2 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст.35, ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. №1533-111, Розділом 9 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України №339 від 18.12.2000 року «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття», зареєстрованого в міністерстві юстиції 16.01.2001 р. за №30/5221, ст. ст. 2, 17, 87, 94, 158-163, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора м.Свердловська Луганської області в інтересах держави в особі Свердловського міськрайцентру зайнятості Луганської області до Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» про стягнення заборгованості по страховим внескам в сумі 25802,50 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» (код ЄДРПОУ 0026350157, місцезнаходження: 94800 Луганська область, м.Свердловськ, вул.Енгельса,1, буд.1; р/р26006018680412, МФО 304632, філія АБ «Брокбізнесбанк») на користь Свердловського міськрайцентру зайнятості Луганської області (код ЄДРПОУ 13392705, місцезнаходження: 94800 Луганська область, м.Свердловськ, вул.Жилова, буд.5; р/р 37175974900072, банк УДК у Луганській області, одержувач Свердловський міськрайцентр зайнятості, МФО 804013) заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 25802 грн. 50 коп. (двадцять пять тисяч вісімсот дві гривні 50 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено та підписано 14 січня 2011 року.
СуддяО.О. Цицюра