Постанова № 14434868, 29.03.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2011
Номер справи
2а-2124/11/1270
Номер документу
14434868
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 березня 2011 року Справа № 2а-2124/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді Смішливої Т.В.,

при секретарі Любімовій Г.Ю.

за участю представників сторін:

від позивача: Яковлев О.І., за дов. № 71/10-025 від 05.01.2011,

від відповідача: Чорна Т.В., керівник, наказ № 562-1 від 16.12.2010

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області до Комунального підприємства «Комбінат з озеленення та благоустрою Краснолуцької міської ради» про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

10.02.2011 позивач звернувся до суду з позовом до Комунального підприємства «Комбінат з озеленення та благоустрою Краснолуцької міської ради» про стягнення податкового боргу у сумі 182697,98 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Комунальне підприємство «Комбінат з озеленення та благоустрою Краснолуцької міської ради» зареєстровано як субєкт підприємницької діяльності Краснолуцької міської ради від 21.01.1992 року та взято на податковий облік в Державній податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області та є платником податку на додану вартість. У звязку з несвоєчасною сплатою самостійно визначених податкових зобовязань, а також зобовязань, донарахованих податковим органом у відповідача утворилась заборгованість перед бюджетом у загальній сумі 182697,98 грн., у тому числі за основним платежем 147773,58 грн., штрафні санкції 30851,81 грн. та пеня 4072,59 грн.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним у позові, просив задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача проти позовних вимог не заперечував, підтвердив, що на даний час через скрутне матеріальне становище підприємства залишається несплаченою податкова заборгованість у сумі 182697,98 грн.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.

Комунальне підприємство «Комбінат з озеленення та благоустрою Краснолуцької міської ради» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради 21.01.1992, ідентифікаційний код 05522170. (а.с. 5-13)

Комунальне підприємство «Комбінат з озеленення та благоустрою Краснолуцької міської ради» знаходиться на податковому обліку в Державній податковій інспекції в м. Красний Луч Луганської області з 30.11.1992 за № 0073, а також є платником податку на додану вартість. (а.с. 14)

З матеріалів справи вбачається, що Комунальним підприємством «Комбінат з озеленення та благоустрою Краснолуцької міської ради» 20.08.2010 подано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2010 року № 18916, у якій самостійно визначено податкові зобовязання у сумі 41853,00 грн. (залишок несплаченої суми на час розгляду справи 1740,58 грн.) (а.с. 17-18), 15.09.2010 подано податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2010 року № 19466 на суму 19858,00 грн. (а.с. 19-20), у податковій декларації з податку на додану вартість за вересень 2010 року № 9004245190 від 15.10.2010 відповідачем самостійно визначено податкові зобовязання з ПДВ у сумі 41222,00 грн. (а.с. 21-22), згідно податкової декларації за жовтень 2010 року № 9004838004 від 05.10.2010 податкові зобовязання відповідача становлять 26644,00 грн. (а.с. 23-24), згідно податкової декларації за листопад 2010 року № 9005408524 від 07.12.2010 податкові зобовязання відповідача становлять 21794,00 грн. (а.с. 25-26), у податковій декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року № 32177 від 20.01.2011 податкові зобовязання відповідача становлять 36515,00 грн. (а.с. 27-28).

Таким чином, загальна сума податкових зобовязань з податку на додану вартість, самостійно визначена відповідачем у податкових деклараціях з податку на додану вартість становить 147773,58 грн.

Податковими повідомленнями-рішеннями № 0003941501/0 та № 0003951501/0 від 01.11.2010 Державною податковою інспекцією в м. Красний Луч Луганської області нараховано відповідачу штрафні санкції у сумі 30251,39 грн. та у сумі 600,42 грн. у звязку з несвоєчасною сплатою узгодженої суми податкових зобовязань. (а.с. 29)

Зазначені податкові повідомлення-рішення отримані Комунальним підприємством «Комбінат з озеленення та благоустрою Краснолуцької міської ради» 01.11.2010, не оскаржувались, а тому визначені у них суми є узгодженими.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);

- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).

Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Розділом V Податкового кодексу України врегульовані питання, повязані з обчисленням та сплатою податку на додану вартість.

У відповідності із пунктом 202.1 статті 202 Податкового кодексу України звітним (податковим) періодом по податку на додану вартість є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал, з урахуванням таких особливостей:

а) якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця;

б) якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.

Податкова декларація з податку на додану вартість згідно з пунктом 203.1 статті 203 Податкового кодексу України подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Платник податку у відповідності із пунктом 203.2 статті 203 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Відповідно п.п. 16.1.1. п. 16 1 ст. 16 Закону України № 2181, який діяв на час виникнення спірних правовідносин, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Підпунктом 16.3.3. вказаної статі передбачено, що при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.

Згідно п.п. 16.4.1. п. 16.1 ст. 16 Закону України № 2181 пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Згідно облікової картки на залишок несвоєчасно сплачениї суми податкового зобовязання з податку на додану вартість податковим органом нараховано пеню у сумі 4072,59 грн.

Таким чином, станом на 21.03.2011 податковий борг з податку на додану вартість Комунального підприємства «Комбінат з озеленення та благоустрою Краснолуцької міської ради» становить 182697,98 грн., з яких 147773,58 грн. податковий борг з ПДВ, 30851,81 грн. штрафні санкції та 4072,59 грн. - пеня, що підтверджується розрахунком податкової заборгованості. (а.с. 3), витягом з картки особового рахунку. (а.с. 30)

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

Судом встановлено, що у відповідності із статтею 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01.01.2011) Державною податковою інспекцією в м. Красний Луч Луганської області направлено Комунальному підприємству «Комбінат з озеленення та благоустрою Краснолуцької міської ради» першу податкову вимогу № 1/118 від 06.08.2009 (вручено головному бухгалтеру 06.08.2009) та другу податкову вимогу № 2/143 від 07.09.2009 (вручено головному бухгалтеру 07.09.2009) (а.с. 15)

Оскільки перша податкова вимога № 1/118 від 06.08.2009 та друга податкова вимога № 2/143 від 07.09.2009 є чинними (доказів про відкликання податкових вимог суду не надано), суд прийшов до висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з поданням про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

Внаслідок того, що Комунальне підприємство «Комбінат з озеленення та благоустрою Краснолуцької міської ради» станом на дату розгляду та вирішення подання податкового органу про стягнення коштів за податковим боргом у добровільному порядку податковий борг з податку на додану вартість у сумі 182697,98 грн. не сплатило, вимоги податкового органу про стягнення коштів у сумі 182697,98 грн. за податковим боргом з податку на додану вартість з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків та вказаних у поданні, визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.

Згідно із п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим кексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно із п.95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд дійшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 71-72, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області до Комунального підприємства «Комбінат з озеленення та благоустрою Краснолуцької міської ради» про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути з розрахункових рахунків Комунального підприємства «Комбінат з озеленення та благоустрою Краснолуцької міської ради» (код 05522170), відкритих у банках, обслуговуючих Комунальне підприємство «Комбінат з озеленення та благоустрою Краснолуцької міської ради», на користь державного бюджету України податковий борг з податку на додану вартість у сумі 182697,98 грн. (сто вісімдесят дві тисячі шістсот девяносто сім гривень 98 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

СуддяТ.В. Смішлива