ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2011 року Справа № 2а-0870/1235/11
За позовом: товариства з обмеженою відповідальністю «ПОЛОНІЯ», м. Запоріжжя
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя
про зобовязання вчинити дії, -
У складі головуючого судді Нечипуренко О.М.
при секретарі судового засідання Бриль А.В.
за участі представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1 (директор паспорт серії НОМЕР_1 від 2.01.2002)
Товстонос Я.В. (довіреність № 1 від 04.11.2011)
від відповідача Каськова І.Є. (довіреність № 7877/10-010 від 11.11.2010)
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Полонія” (далі ТОВ «Полонія», позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя (далі ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя, відповідач) з вимогами про визнання дій останньої щодо невизнання як податкової звітності податкової декларації товариства за листопад 2010 протиправними, в якому зазначив, що висновки ДПІ є незаконними та відправлена декларація з податку на додану вартість за листопад 2010 рік була належним чином оформлена підприємством, містила всі обов'язкові реквізити та своєчасно подана. Направлена підприємством поштою дана податкова звітність містить всі обов'язкові-реквізити, як того вимагає діюче законодавство України, а саме має обов'язків реквізит - номер свідоцтва платника ПДВ, що підтверджується наявним у підприємства другим примірником декларації, копія якої додається до адміністративного позову. Всі примірники податкової декларації розпечатуються автоматизовано з комп'ютерного носія та бланк самої декларації, з усіма обов'язковими реквізитами встановлений спеціалізованим підприємством, будь-яке втручання виключно. Дані ствердження позивача підтверджуються листом ПП «БЕСТ СОФТ» від 10.02.2011.
Відповідно до зазначення відповідачем, що дана податкова декларація також не визнається як податкова звітність у зв'язку з зазначенням в розрахунку коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість звітного податкового періоду за який виправляються помилки, який заповнюється у разі подання уточнюючого, зазначає, що відповідно до ст. 48 Податкового Кодексу України це не є обов'язковим реквізитом, в наслідок чого, даний документ не може втрати свій статус та не визнаватися як податкова звітність.
Ухвалою суду від 03.03.2011 відкрито провадження у адміністративній справі №2а-0870/1235/11 та призначений судовий розгляд на 16.03.2011.
У судовому засіданні 16.03.2011 представник позивача підтримав позовні вимоги та з підставі, викладених у позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог, просить суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечує, посилаючись на те, що податкова декларація з податку на додану вартість за листопад 2010, подана позивачем, заповнена всупереч правилам, визначеним у п.1.3 розділу 1 Наказу ДПА України від 20.05.1997р. №166 "Порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість" зі змінами, внесеними Наказом ДПА України „Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість" від 12.05.2010р. №313, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 31.05.2010р. №350/17645.
Тому, на виконання вимог п.п. 4.1.2 п.4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.4.5 розділу 4 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та компютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України", затверджених Наказом ДПА України №827 від 31.12.2008р., п.4.1.5. розділу 4 Наказу ДПА України від 20.05.1997р. №166 "Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.06.2005р. №702\10982, ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя звітність з податку на додану вартість за листопад 2010р., надана ТОВ "Полонія", не визнана як податкова звітність.
Вважає дії податкової інспекції законними та обґрунтованими, просить відмовити ТОВ “Полонія” у задоволенні позовних вимог
У судовому засіданні 16.03.2011, відповідно до ст.160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови, разом з тим оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Відповідно до ст. 41 КАС України, в ході судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».
Розглянувши матеріали справи та документи, надані сторонами додатково, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Як свідчать матеріали справи та не заперечується сторонами, 16.12.2010 р. на адресу ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя було направлено цінним листом податкову звітність по податку на додану вартість за листопад 2010 року.
Листом ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя від 22.12.2010р. №11769\10\28-110 повідомлено ТОВ "Полонія" про невизнання податкової звітності з податку на додану вартість за листопад 2010р., висловлено пропозицію надати податкову звітність з податку на додану вартість, оформлену належним чином. Підставою для невизнання податкової звітності є відсутність обов'язкового реквізиту - номера свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ та в розрахунку коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість зазначений звітний податковий період зі який виправляються помилки, який заповнюється у разі подання уточнюючого розрахунку. Даний лист отриманий Позивачем 24.12.2010р.
27.12.2010 року, позивачем вдруге подана податкова звітність з податку на додану вартість за листопад 2010 року
Листом ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя від 30.12.2010р. №112571\10\28-110 повідомлено керівництво ТОВ "Полонія" про невизнання податкової звітності з податку на додану вартість за листопад 2010р., висловлено пропозицію надати податкову звітність з податку на додану вартість, оформлену належним чином. Підставою для невизнання податкової звітності є відсутність обов'язкового реквізиту - тип документу (звітна, нова звітна). Даний лист отриманий Позивачем 04.01.2011 р.
11.01.2011 року, ТОВ «ПОЛОНІЯ» в третій раз направлено поштою, цінним листом, з повідомленням про вручення дану податкову звітність.
Листом ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя від 17.01.2011р. №11071\10\28 -110 повідомлено ТОВ "Полонія" про невизнання податкової звітності з податку на додану вартість за листопад 2010р., висловлено пропозицію надати податкову звітність з податку на додану вартість, оформлену належним чином. Підставою для невизнання податкової звітності є відсутність обов'язкового реквізиту - номер свідоцтва платника ПДВ. Даний лист отриманий Позивачем 21.01.2011р.
Однак, такі висновки податкового органу, суд вважає необґрунтованими, з огляду на наступне.
Вимоги щодо складання податкових декларацій визначені ст. 48 Податкового Кодексу України та . Так, згідно п. 48.3 ст. 48 ПКУ податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:
·тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
·звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація:
·звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку):
·повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
·код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер:
·реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті):
·місцезнаходження (місце проживання) платника податків:
·найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність:
·дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми):
·ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;
·підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Згідно п. 48.4 ст. 48 ПКУ у окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити:
·відмітка про звітування за спеціальним режимом:
·код виду економічної діяльності (КВЕД);
·код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ:
·індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
Згідно п. 48.5 ст. 48 ПКУ податкова декларація повинна бути підписана зокрема керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до органу державної податкової служби. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку.
За приписами п.1.3 розділу 1 Наказу ДПА України від 20.05.1997р. №166 "Порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.06.2005р. №702\10982, декларація складається із вступної частини, службових полів та чотирьох розділів, з них платником заповнюються перші три розділи, службові поля та вступна частина, четвертий розділ заповнюється працівниками податкової інспекції (адміністрації) лише на оригіналі декларації, який залишається в податковій інспекції (адміністрації).
Відповідно до п.4.3 розділу 4 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та компютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України", затверджених Наказом ДПА України №827 від 31.12.2008р., податкова звітність має бути: надана адресату звітності за формами встановленого зразка, що діють на момент подання документа, з обов'язковими додатками, повністю заповненою, а саме: наявні обов'язкові реквізити та відмітка про подані додатки, зазначення показників, що не заповнюються через відсутність інформації, мають бути прокреслені, без підчисток, помарок, малопомітних виправлень, підписана відповідними посадовими особами, скріплена печаткою платника податків.
Згідно з п. 4.4 “Методичних рекомендацій щодо приймання та компютерної обробки податкової звітності платників податків” затвердженого наказом ДПА України №827 від 31.12.2008р. (Далі - Методичні рекомендації № 827) працівники ОДПС при прийманні податкової звітності на паперових та електронних носіях з - доданням роздрукованих оригіналів контролюють наявність: підписів посадових осіб; печатки платника податків; обов'язкових реквізитів; обов'язкових додатків до податкової звітності, передбачених порядком заповнення відповідної звітності, які є невід'ємною частиною податкової декларації або уточнюючої звітності та не можуть бути самостійним документом; прокреслень у значеннях показників, що не заповнюються через відсутність інформації.
Пунктом 4.5 розділу 4 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України", затверджених Наказом ДПА України №827 від 31.12.2008р., визначено, що якщо податкова звітність, надана органу ДПС платником податків, заповнена всупереч правилам, визначеним у затвердженому порядку іі заповнення, то вона може бути не визнана органом ДПС як податкова звітність, підставою про невизнання податкової звітності є:
відсутність підпису відповідних посадових осіб (факсиміле не дозволяється).
відсутність скріплення печаткою підписів платника податків.
відсутність обов'язкових реквізитів податкового документа.
відсутність обов'язкових додатків до податкової звітності, передбачених порядком заповнення відповідної звітності.
неможливість прочитати текст або цифри внаслідок пошкодження (наприклад, документи, залиті чорнилом або іншою рідиною, потерті).
наявність порваних аркушів, підчищень, помарок, виправлень, дописок і закреслювань.
подання ксерокопії звітних документів.
порушення загальних вимог оформлення документів податкової звітності.
Пунктом 48.7 статті 48 ПК України передбачено, що податкова звітність, складена з порушенням вимог ст. 48 цього кодексу, не вважається податковою декларацією.
Згідно п. 49.8. ст. 49 Податкового Кодексу України, прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
П. 49.9 ПК України, встановлено, за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби. За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою:
за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) органу державної податкової служби, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про отримання податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення органу державної податкової служби, у разі надсилання податкової декларації поштою;
у разі, якщо орган державної податкової служби із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк.
Відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття забороняється (п. 49.10 ПКУ).
Як свідчать матеріали справи, податкова декларація з ПДВ за листопад 2010 р. направлена підприємством поштою містить всі обов'язкові-реквізити, як того вимагає діюче законодавство України, а саме: має обов'язків реквізит - номер свідоцтва платника ПДВ, що підтверджується наявним у підприємства другим примірником декларації, копія якої додається до адміністративного позову. Всі примірники податкової декларації роздруковуються автоматизовано з комп'ютерного носія та бланк самої декларації, з усіма обов'язковими реквізитами встановлений спеціалізованим підприємством, будь-яке втручання виключно. Дані ствердження позивача підтверджуються листом ПП «БЕСТ СОФТ» від 10.02.2011 р.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що дії ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя щодо невизнання Декларації з податку на додану вартість за листопад 2010 є неправомірними, такими, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства та порушує права і законні інтереси ТОВ “Полонія”.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень; зобовязати відповідача вчинити певні дії, …
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «ПОЛОНІЯ» про визнання неправомірними дій Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя щодо невизнання як податкової звітності податкової декларації ТОВ «ПОЛОНІЯ» за листопад 2010 підлягають задоволенню.
Відповідності до п. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвале не на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган мі сцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
З урахуванням викладеного, на користь позивача з державного бюджету підлягають до стягнення судові витрати сплачені ним при подачі позовної заяви.
Керуючись ст. 94, 157, 158, 160, 162,163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов товариства з обмеженою відповідальністю «ПОЛОНІЯ» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання неправомірними дій останньої щодо невизнання як податкової звітності податкової декларації ТОВ «ПОЛОНІЯ» за листопад 2010 задовольнити у повному обсязі.
2.Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя щодо невизнання як податкової звітності податкової декларації ТОВ «ПОЛОНІЯ» за листопад 2010.
3.Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ПОЛОНІЯ” (код ЄДРПОУ 22143875) 3,40 грн. (три грн. 40 коп.) судового збору. Видати виконавчий лист.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 29.03..2011.
Суддя (підпис)О.М. Нечипуренко