Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 березня 2011 р. справа № 2а/0570/2351/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Кірієнка В.О.
при секретаріЛоминог А.М.
за участю
позивача Дьяченко Л.Д.
представника відповідача Леонова О.Ю.
представника відповідача Фролова М.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Малого колективного підприємства «Аптека № 477» до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання дій субєкта владних повноважень незаконними в частині не направлення повідомлення про проведення перевірки у встановлений законодавством строк, скасування направлень № 284,285 від 23.11.2009 року як незаконне винесене, визнання дій незаконними в частині прийняття рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.12.2009 року № 0001452352 та № 0001442452, скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.12.2009 року № 0001452352 та № 0001442452,-
В С Т А Н О В И В:
Мале колективне підприємство «Аптека № 477» звернулась до суду з позовом до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання дій субєкта владних повноважень незаконними в частині не направлення повідомлення про проведення перевірки у встановлений законодавством строк, скасування направлень № 284,285 від 23.11.2009 року як незаконне винесене, визнання дій незаконними в частині прийняття рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.12.2009 року № 0001452352 та № 0001442452, скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.12.2009 року № 0001452352 та № 0001442452.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 23.11.2009 року ревізори - інспектори Горлівської ОДПІ прибули до МКП «Аптека № 477» для проведення планової перевірки з питань дотримання вимог ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ЗУ «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», постанови Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» на підставі направлень № 284, 285, які не відповідають вимогам п. 1.13 Наказу ДПА України № 355 від 27.05.2008 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків», а саме в направленні не вказаний період перевірки. Повідомлень про проведення перевірки надіслано не було, що суперечить вимогам ч.3 ст.11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" в частині не надання під підпис не пізніше ніж за десять днів до дня проведення планової перевірки письмового повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
У грудні 2009 року були отримані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.12.2009 року № 0001452352 із порушенням п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, яким застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 30605,00 грн. та № 0001442352 із порушенням п. 11,12 ст. 3 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі громадського харчування та послуг», яким застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 3373,26 грн.
Позивач із зазначеними рішенням не погоджується, вважає їх такими, що суперечить діючому законодавству, просив позов задовольнити.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі аналогічно викладеному у позовній заяві.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували, вважають дії податкового органу правомірними, а рішення винесеними на підставі діючого законодавства. Просили у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача та представників відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Малого колективного підприємства «Аптека № 477» до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання дій субєкта владних повноважень незаконними в частині не направлення повідомлення про проведення перевірки у встановлений законодавством строк, скасування направлень № 284,285 від 23.11.2009 року як незаконне винесене, визнання дій незаконними в частині прийняття рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.12.2009 року № 0001452352 та № 0001442452, скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.12.2009 року № 0001452352 та № 0001442452 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Мале колективне підприємство «Аптека № 477» зареєстровано Виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 20.06.1996 року за № 1256120 0000 000966, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО № 299854.
На підставі ЗУ від 04.12.1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні», ЗУ від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ЗУ від 23.03.1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», ЗУ від 01.06.2000 року № 1775-ІІІ «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», ЗУ від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637 працівниками Горлівської ОДПІ на підставі направлень № 284, № 285 проведено перевірку за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій аптеки, яка належить малому колективному підприємству «Аптека № 477» і розташована за адресою: м. Горлівка, вул. Вавилова, 15.
Зазначеною перевіркою, результати якої відображено в акті перевірки від 30.11.2009 року № 456/05/03/23/22036719, встановлено незабезпечення режиму попереднього програмування най, тобто відсутність первинних документів (накладних, товарно-транспортних накладних, оборотньо - сальдових відомостей тощо). Крім цього, встановлено неоприбуткування суми готівкових коштів у касі підприємства, а саме за період з 01.11.2009 року по 30.11.2009 року до каси підприємства надійшло 6121,00 грн. У книзі обліку доходів та витрат зазначені надходження не відображені, за вказаний період записи у з 01.11.2009 року по 30.11.2009 року відсутні, до перевірки не надані.
Перевірка проведена в присутності фармацевта аптеки ОСОБА_4, яка підписала акт перевірки без зауважень.
За результатами перевірки рішенням Горлівської ОДПІ від 23.12.2009 року № 0001442352 застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції у розмірі 33978,26 грн., у тому числі 85,00 грн. (17,00 грн. х 5) за проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування товару та 3288,26 грн. (1644,13 грн. х 2) за неведення обліку товарів за місцем реалізації та зберігання рішення від 23.12.2009 року № 0001452352 застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 30605,00 грн. (6121,00 х 5) за не оприбуткування у касі готівки.
Позивач, використавши надане законодавством право, звертався зі скаргами про перегляд рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції (залишено без змін) та Державної податкової адміністрації у Донецькій області, яка рішенням від 23.02.2010 року № 2629/10/25-013-5 залишила без змін рішення Горлівської ОДПІ від 23.12.2009 року № 0001442352 про застосування фінансових санкцій за порушення вимог ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та скасувала рішення від 23.12.2009 року № 0001452352 у частині 15640,00 грн. (6121,00 грн. 2993,00 грн.) х 5) застосованих штрафних (фінансових) санкцій за не оприбуткування у касі готівки. В іншій частині рішення було залишено без змін.
Державною податковою адміністрацією України рішенням від 27.05.2010 року № 5058/6/25-0415 рішення Горлівської ОДПІ були підтримані з урахуванням рішення Державної податкової адміністрації у Донецькій області.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень, у тому числі, органів державної влади.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів /обовязкових платежів/, а також неподаткових доходів, установлених законодавством. Відповідно до пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Горлівська ОДПІ, є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Так, ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (виключена згідно із Законом України від 02.12.2010 р. N 2756-VI, але діяла на момент проведення перевірки) визначені підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), у частині 9 якої зазначено, що позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.
Статтею 15 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України, при чому у ст. 16 зазначеного Закону вказано про право контролюючих органів відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.
Отже, податковий орган в межах своїх повноважень, визначених Законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" має право, передбачене Законом України №509 від 04.12.1990р. та Законом України №265/95-ВР від 06.07.1995р. здійснювати перевірки платників податків за дотриманням ними вимог вище перелічених Законів.
Суд вважає, що наявність при проведенні перевірки у відповідача направлень № 284, 285 доводить, виходячи з функцій податкового органу, правомірність здійснення перевірки позивача представниками Горлівської обєднаної державної податкової інспекції.
Суд не приймає до уваги посилання позивача стосовно порушення з боку податкового органу норм ч.3 ст.11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та зазначає, що згідно ч.2 ст. 11-1 Закону України від 04.12.1990 за № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік, тоді як перевірка позивача була проведена в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Окрім того, в даному позові позивач посилається на факт невідповідності направлень № 284, 285 вимогам п. 1.13 Наказу ДПА України № 355 від 27.05.2008 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків», а саме в направленні не вказаний період перевірки.
Пунктом 1.13 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків зазначено, що для проведення виїзної планової та позапланової перевірки платника податків виписується направлення на перевірку (зразок форми направлення наведено в додатку 2 до Методичних рекомендацій).
У направленнях № 284, 285 від 23.11.2009 року, виданих головним державним податковим ревізорам інспекторам вказаний період дійсності такого направлення, але не вказаний період за який буде проводитися перевірка. З приводу вказаного, суд зазначає, що перевірка за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій аптеки є оперативною перевіркою та не вимагає вказівки періоду, а саме з якої дати по яку буде така перевірка проводитись. Окрім того, слід звернути увагу, що Наказ Державної податкової Адміністрації України № 355 від 27.05.2008 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків» не зареєстрований в Міністерстві юстиції України та має рекомендований характер.
З урахуванням приписів зазначених норм, виходячи з принципу законності як принципу здійснення правосуддя в адміністративних справах, що зазначений у статті 7 та частині 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що посадові особи відповідача при здійсненні перевірки позивача діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Суд зазначає, що фармацевт ОСОБА_4 була ознайомлена з направленнями на проведення перевірки, про що мається її особистий підпис.
Відповідно до ст. 2 ЗУ 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Пунктами 11, 12 ст. 3 зазначеного Закону передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості та вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено. зокрема, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.
Відповідно до п. 1,3,5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені, статтею 2 якого визначено, що цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності (далі - підприємства), які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.
Пунктом 6 ст. 17 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачена фінансова санкція у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Відповідно до ст. 20 зазначеного Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та окрім того, ст. 21 зазначено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 1.2 глави 1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року N 637 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за N 40/10320 із змінами та доповненнями визначено, що оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Пунктом 2.6 зазначеного Положення передбачено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних розрахункової книжки).
Відповідно до п. 7 Положення відповідальність за дотримання порядку ведення операцій з готівкою покладається на підприємців, керівників підприємств. Особи, які винні в порушенні порядку ведення операцій з готівкою, притягуються до відповідальності в установленому законодавством України порядку.
Статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» передбачено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Отже, відповідно до ст. 2, 3 вказаного Указу штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок, а контроль за додержанням особами, зазначеними у статті 1 цього Указу (крім банків), норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюються Національним банком України, здійснюють органи державної податкової служби, якою в даних правовідносинах є Горлівська обєднана державна податкова інспекція.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
На підставі вищевикладеного, суд вважає доводи позивача відносно визнання дій субєкта владних повноважень незаконними в частині не направлення повідомлення про проведення перевірки у встановлений законодавством строк, скасування направлень № 284,285 від 23.11.2009 року як незаконне винесене, визнання дій незаконними в частині прийняття рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.12.2009 року № 0001452352 та № 0001442452, скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.12.2009 року № 0001452352 та № 0001442452 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки факти вчинених позивачем порушень встановлені та підтверджується документально, а докази наведені позивачем не можуть бути підставою для скасування зазначених рішень.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Малого колективного підприємства «Аптека № 477» до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання дій субєкта владних повноважень незаконними в частині не направлення повідомлення про проведення перевірки у встановлений законодавством строк, скасування направлень № 284,285 від 23.11.2009 року як незаконне винесене, визнання дій незаконними в частині прийняття рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.12.2009 року № 0001452352 та № 0001442452, скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.12.2009 року № 0001452352 та № 0001442452 відмовити у повному обсязі.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошені її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 16 березня 2011 року у присутності представників сторін.
Повний текст постанови складений 21 березня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кірієнко В.О.