Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2270/558/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2011 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіМихайлова О.О.
при секретаріМельничук В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Зафт" до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому , Головного управління Державного казначейства України у Хмельницькій області про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Транс-Зафт» (далі ТОВ «Транс-Зафт») звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому, Головного управління Державного казначейства України у Хмельницькій області з позовом про відшкодування бюджетної заборгованості по податку на додану вартість, з урахуванням уточнення позовних вимог, у сумі 144967 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.
Представники відповідачів позов не визнали та в його задоволенні просили відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до податкових декларацій з податку на додану вартість за квітень-серпень 2010 року та розрахунків сум бюджетного відшкодування ТОВ «Транс-Зафт» сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню, складає 183698 грн. Позивачем були подані заяви про повернення суми бюджетного відшкодування.
На підставі підпункту 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», який діяв на момент виникнення правовідносин, Державна податкова інспекція у м. Хмельницькому провела документальні невиїзні та документальні виїзні перевірки ТОВ «Транс-Зафт». На підставі зазначених перевірок Державною податковою інспекцією у м. Хмельницькому було частково підтверджено відшкодування з бюджету, а також винесене податкове повідомлення-рішення форми «В2» №0000202304/0/5959 від 31 серпня 2010 року.
Крім того, податковим органом зроблено висновок про неможливість підтвердження бюджетного відшкодування ПДВ через відсутність відомостей за результатами обовязкових перевірок з питань правових відносин по ланцюгу постачання до виробника (імпортера) всього в сумі 144967 грн., в тому числі за квітень 26997 грн., за травень 21700 грн., за червень 24133 грн., за липень 24657 грн., за серпень 47480 грн.
Відповідно до підпункту 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобовязання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При відємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має відємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого відємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок відємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту (підпункт 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 вищезазначеного Закону).
Державною податковою інспекцією у м. Хмельницькому відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України не було доведено порушення позивачем вищезазначеного порядку визначення суми податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню.
Посилання Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому на непідтвердження сплати суми податку на додану вартість по ланцюгу до виробника, що позбавляє позивача права на бюджетне відшкодування, не можуть братись до уваги, оскільки при придбанні товару покупець зобовязаний лише сплатити відповідну суму податку на додану вартість продавцю в ціні товару, який зобовязаний внести цю суму податку на додану вартість до бюджету і у випадку невиконання свого обовязку понести за це відповідальність. Покупець не несе відповідальності за несплату податку до бюджету продавцем (платником податку), на якого і покладено законодавчий обовязок, що безпосередньо витікає з визначення терміну «платник податку», наведеному в п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість».
Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається в податковій декларації. При цьому платник податку в пятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів пятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобовязаний у пятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом пяти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Враховуючи те, що Державною податковою інспекцією у м. Хмельницькому за наслідками перевірки позивача та в ході розгляду справи не було доведено неправомірність заявлення позивачем до бюджетного відшкодування суми податку на додану вартість в розмірі 144967 грн., суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень-серпень 2010 року в сумі 144967 грн.
Щодо вимоги позивача про надання висновку про необхідність відшкодування із державного бюджету України податку на додану вартість на розрахунковий рахунок позивача в банку, то суд вважає їх необґрунтованими, оскільки обраний спосіб захисту порушеного права не відповідає його змісту. У разі невідшкодування бюджетної заборгованості з ПДВ право платника порушується внаслідок неодержання коштів з бюджету, тому способом захисту цього права має бути вимога про стягнення зазначених коштів (відшкодування заборгованості).
Керуючись ст.ст. 7 12, 17, 18, 70, 71, 86, 159 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Зафт" до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому, Головного управління Державного казначейства України у Хмельницькій області задовольнити частково.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Зафт" (код 22774009) відшкодування бюджетної заборгованості по податку на додану вартість, яке за результатами поданих податкових декларацій з ПДВ за квітень-серпень 2010 року підлягає відшкодуванню, у сумі 144967 (сто сорок чотири тисячі дев'ятсот шістдесят сім) грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Зафт" (код 22774009) судові витрати у сумі 807 (вісімсот сім) грн. 10 коп.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Повний текст постанови виготовлено 16 березня 2011 року
СуддяО.О. Михайлов