Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 березня 2011 року Справа № 2а-1764/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: Судді: Пляшкової К.О.,
при секретарі:Бурихіні О.С.,
за участю представників
позивача:Анохіної Г.О. (довіреність № 5865/10 від 13.08.2010),
відповідача:Кислої О.А. (довіреність б/н від 12.03.2011),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції в Слов'яносербському районі до державного підприємства «Дослідне господарство «Агроспілка» Луганського інституту агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
01.03.2011 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов державної податкової інспекції в Слов'яносербському районі до державного підприємства «Дослідне господарство «Агроспілка» Луганського інституту агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук, у якому позивач просив стягнути кошти позивача з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, за податковим боргом по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 195752,24 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено таке.
Державне підприємство «Дослідне господарство «Агроспілка» Луганського інституту агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук (далі ДП «ДГ «Агроспілка» ЛІАПВ НААН) зареєстровано Слов'яносербською районною державною адміністрацією Луганської області 23.10.2006, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО № 479202, номер запису 1375102 0000 000041 та є юридичною особою, згідно довідки обласного управління статистики № 291496 від 30.12.2010.
ДП «ДГ «Агроспілка» ЛІАПВ НААН як платник податків перебуває на обліку в ДПІ в Слов'яносербському районі з 23.10.2006, за номером 442.
Станом на 01.01.2011 за ДП «ДГ «Агроспілка» ЛІАПВ НААН обліковується податковий борг по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 195752,24 грн. Розмір боргу підтверджується актом від 22.02.2011 № 1293/17 «Про результати звірки та контролю за повнотою і своєчасністю перерахування до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб ДП «ДГ «Агроспілка» ЛІАПВ НААН, код за ЄДРПОУ 34201917 за період з 01.07.2009 по 31.12.2010.
Податкові зобовязання відповідачем було визначено у податкових розрахунках сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку форми № 1 ДФ, поданих до ДПІ в Слов'яносербському районі.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача у судовому засіданні надав письмовий відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги визнав у повному обсязі.
Разом з тим, представником відповідача заявлено клопотання про встановлення порядку виконання рішення суду шляхом розстрочення погашення податкового боргу згідно графіку та внести відповідні зміни до картки особового рахунку.
В обґрунтування заявленого клопотання зазначено, що відповідачем виробництво ведеться протягом всього року, але треба врахувати сезонність виробництва. За прогнозовані витрати виробництва оригінального та суперелітного насіння на 2011 рік складають 1054 тис. грн. Поступове погашення заборгованості та позитивний економічний результат, який планується отримати при виконанні «Науково-виробничої програми з первинного насінництва», можливий тільки за умови достатнього фінансування, оскільки первинне насінництво є стратегічним напрямком і не дає можливості швидкого повернення витрачених коштів. Одноразове погашення заборгованості призведе до банкрутства підприємства.
Відповідно до ст.136 ч.1 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду.
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до п.п.9.1.2 п.9.1 ст.9 ПК податок на доходи фізичних осіб належить до загальнодержавних податків.
У відповідності із ст.14 ПК України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Згідно із п.54.1 ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
У відповідності із п.49.18 ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).
Платник податків відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Розділом ІV Податкового кодексу України врегульовані питання, повязані з обчисленням та сплатою податку на доходи фізичних осіб.
Відповідно до п.п.162.1.3 п.162.1 ст.162 ПК України платником податку є податковий агент.
У відповідності до п.п.163.1.1 п.163.1 ст.163 ПК України обєктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків включається оподатковуваний дохід (прибуток), не включений до розрахунку загальних оподатковуваних доходів минулих податкових періодів та самостійно виявлений у звітному періоді платником податку або нарахований органом державної податкової служби згідно із цим Кодексом (п.п.164.2.6 п.164.2 ст.164 ПК України).
Відповідно до п.п.168.1.1 п.168.1 ст.168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобовязаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахуванню цього податку до бюджету (п.п.168.1.2 п.168.1 ст.168 ПК України).
Відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід (п.п.168.4.7 п.168.4 ст.168 ПК України).
Контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює орган державної податкової служби за місцезнаходженням юридичної особи або її відокремленого підрозділу (п.п.168.4.6 п.168.4 ст.168 ПК України).
Також, суд вважає за потрібне зазначити, що відповідно до пункту 1 підрозділу 1 Перехідних положень Податкового кодексу України податок на доходи фізичних осіб, нарахований, але не сплачений податковим агентом до бюджету всупереч порядку, що діяв до набрання чинності цим Кодексом, на дату набрання чинності цим Кодексом вважається податковим боргом за узгодженими податковими зобовязаннями та підлягає відображенню у податковому розрахунку за результатами першого звітного кварталу, протягом якого набирає чинності цей Кодекс, а також стягується з податкового агента із застосуванням заходів відповідальності, передбачених цим Кодексом.
У судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ДП «ДГ «Агроспілка» ЛІАПВ НААН зареєстровано Слов'яносербською районною державною адміністрацією Луганської області 23.10.2006, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО № 479202, номер запису 1375102 0000 000041 та є юридичною особою, згідно довідки обласного управління статистики № 291496 від 30.12.2010 (а.с.5-6).
ДП «ДГ «Агроспілка» ЛІАПВ НААН як платник податків перебуває на обліку в ДПІ в Слов'яносербському районі з 23.10.2006, за номером 442 (а.с.7).
Станом на 01.01.2011 за ДП «ДГ «Агроспілка» ЛІАПВ НААН обліковується податковий борг по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 195752,24 грн. Розмір боргу підтверджується актом від 22.02.2011 № 1293/17 «Про результати звірки та контролю за повнотою і своєчасністю перерахування до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб ДП «ДГ «Агроспілка» ЛІАПВ НААН, код за ЄДРПОУ 34201917 за період з 01.07.2009 по 31.12.2010 (а.с.11-14).
Так, згідно висновків акта перевірки станом на 01.01.2011 на порушення п.17.2 ст.17, абз.«б» п.19.2 ст.19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», згідно вимог ст..16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковим агентом ДП «ДГ «Агроспілка» ЛІАПВ НААН не перераховано до бюджету податку з доходів фізичних осіб з виплачених доходів у загальній сумі 272974,46 грн. За період з 13.01.2009 по 31.12.2010 погашено заборгованість на суму 56260,17 грн. Заборгованість, яка виникла за період з 01.10.2008 по 31.12.2010 складає 195752,24 грн.
Податкові зобовязання відповідачем було визначено у податкових розрахунках сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку форми № 1 ДФ, поданих до ДПІ в Слов'яносербському районі (а.с.15-32).
Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 ПК України).
З матеріалів справи вбачається, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення податкового боргу дотримані вимоги п.95.2 ст.95 ПК України.
На час розгляду адміністративної справи, сума податкового боргу відповідачем не сплачена, таким чином, судом позовні вимоги визнаються обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Представником відповідача у судовому засіданні надано заяву про встановлення порядку виконання рішення суду шляхом розстрочення погашення податкового боргу згідно графіку та внести відповідні зміни до картки особового рахунку.
На підтвердження тяжкого фінансового становища представником відповідача надано баланс станом на 31.12.2010 та акт звірки по страховим внескам (а.с.43-44).
Вищевикладене, на думку суду, свідчить про те, що наявні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення.
Представник позивача проти заявленого клопотання не заперечував, про що надав відповідну заяву (а.с.45).
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Частиною 1 статті 263 КАС України встановлено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), особа, яка бере участь у справі може звернути до адміністративного суду першої інстанції із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
З урахуванням клопотання представника відповідача та відсутністю заперечень представника позивача, а також, у звязку із наявністю обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, суд вважає за необхідне, відповідно до ч.1 ст.257 КАС України встановити спосіб та порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення ДП «ДГ «Агроспілка» ЛІАПВ НААН сплати податкового боргу у розмірі 195752,24 грн. строком на 5 років, починаючи з березня 2011 року по лютий 2016 року, шляхом сплати щомісяця з березня 2011 року по січень 2016 року по 3265 грн., та у лютому 2016 року 3117,24 грн.
Суд також вважає за потрібне зобовязати ДПІ в Слов'яносербському районі провести у картці особового рахунку ДП «ДГ «Агроспілка» ЛІАПВ НААН по податку з доходів фізичних осіб розстрочення податкового боргу у розмірі 195752,24 грн.
Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 КАС України, а також те, що позивач від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Згідно ст.160 КАС України у судовому засіданні, в якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов державної податкової інспекції в Слов'яносербському районі до державного підприємства «Дослідне господарство «Агроспілка» Луганського інституту агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук про стягнення податкового боргу, - задовольнити повністю.
Стягнути кошти державного підприємства «Дослідне господарство «Агроспілка» Луганського інституту агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук (місцезнаходження: 93733, Луганська область, Слов'яносербський район, с. Металіст, вул. Октябрьська, 14, код за ЄДРПОУ 34201917) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, за податковим боргом по податку на доходи фізичних осіб у розмірі 195752,24 грн. (сто девяносто пять тисяч сімсот пятдесят дві гривні двадцять чотири копійки) на користь місцевого бюджету на р/р 33213800700309, код казначейства 24046691, одержувач УДК в Слов'яносербському районі, МФО 804013, банк ГУДКУ в Луганській області.
Розстрочити державному підприємству «Дослідне господарство «Агроспілка» Луганського інституту агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук сплату податкового боргу по податку на доходи фізичних осіб у розмірі 195752,24 грн. (сто девяносто пять тисяч сімсот пятдесят дві гривні двадцять чотири копійки) строком на 5 років, починаючи з березня 2011 року по лютий 2016 року, шляхом сплати щомісяця з березня 2011 року по січень 2016 року по 3265 грн., та у лютому 2016 року 3117,24 грн., згідно графіку погашення податкового боргу.
Державній податковій інспекції в Слов'яносербському районі провести у картці особового рахунку державного підприємства «Дослідне господарство «Агроспілка» Луганського інституту агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук по податку з доходів фізичних осіб розстрочення податкового боргу у розмірі 195752,24 грн. (сто девяносто пять тисяч сімсот пятдесят дві гривні двадцять чотири копійки).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 21 березня 2011 року.
СуддяК.О. Пляшкова