Постанова № 14423608, 28.03.2011, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2011
Номер справи
2а-3770/10/0470
Номер документу
14423608
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

копія

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 29 листопада 2010 р. Справа № 2а-3770/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Барановського Р. А. при секретаріБринзі О.В. за участю: прокурора представників позивача представника відповідача Зими В.Б. Денисенка Я.В., Зайцевої О.О. Яріз О.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі: Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську до Міського комунального виробничого підприємства "Дніпроводоканал" про стягнення заборгованості, - ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі: Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач має податковий борг з податку на прибуток в сумі 1972 460 грн. 12 коп., який утворився внаслідок несвоєчасної сплати узгоджених зобов'язань. В добровільному порядку суму податкового боргу відповідач не сплачує, що стало підставою для звернення податкового органу до суду з даним позовом.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали та просив задовольнити їх в повному обсязі, виходячи з положень норм Конституції України, Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про державну податкову службу України», та з підстав, викладених в адміністративному позові.

Відповідач в судовому засіданні позов не визнав.

Заслухавши пояснення прокурора представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та чинне законодавство, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Міське комунальне виробниче підприємство „Дніпроводоканал" зареєстроване Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 14.08.03 за №12241200000007018 та взято на податковий облік до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську 05.10.06 за №37/08-16-43 як платник податку на додану вартість та податку на прибуток.

Відповідно до ст.ст. 67, 68 Конституції України, кожен зобовязаний сплачувати податки і збори у порядку та у розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції та законів України. Відповідно до п.2 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування»від 25.06.1991р., п.п.4.1.1, 4.1.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р., платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів). Також, згідно п.3 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 14 Закону «Про оподаткування прибутку підприємств»№334/94-ВР від 28.12.1994 р. (з подальшими змінами) , податок на прибуток підприємств належить до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів).

Відповідно до п. 11.1 ст. 11 Закону, податковими періодами для сплати цього виду податку є календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду.

Відповідно до п. 16.4. ст. 16 цього ж Закону, податок за звітній період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітній період. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року повну.

Згідно абз. б п.п. 4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181 від 21.12.2000 р., податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Прокуратурою Дніпропетровської області було проведено перевірку, якою встановлено наступне:

Все майно та майнові права МКВП „Дніпроводоканал" перебувають у податковій заставі, про що свідчить витяг з державного реєстру застав рухомого майна від 08.08.01р., наданий реєстратором Інформаційним центром Міністерства юстиції. У 2006 році СДПІ ВПП здійснено перереєстрацію -термін податкової застави продовжено до 2011 року.

Ст.41 Конституції України встановлює застереження, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом".

Робота СДПІ ВПП по погашенню податкового боргу ускладнюється в зв'язку з тим, що майно Відповідача перебуває на балансі та правах комунальної власності і належить територіальній громаді міста. Відповідно до пп.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону „Про порядок погашення податкових зобов'язань платника податків перед бюджетами та цільовими фондами" активи платника податків, що належить на правах власності іншим особам та перебувають у тимчасовому розпорядженні або користуванні, не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу за його самостійним рішенням або за рішенням органу стягнення. Відповідно до пп. 10.1.3 п.10.1 ст. 10 вищевказаного Закону, податковий орган зобов'язаний узгоджувати склад активів комунального підприємства-боржника, які описуються з метою реалізації в рахунок погашення податкового боргу, з органом, уповноваженим управляти його майном. За період з січеня 2009 року - жовтень 2009 року надіслано 6 запитів, щодо винесення на розгляд сесії міської ради питання виділення ліквідних активів Відповідача з метою їх опису та подальшої реалізації в рахунок погашення податкового боргу МКВП „Дніпроводоканал". Листами від 16.02.09 вих.№7/6-231 та 30.11.09 вих.№7/6-1663 заступник міського голови повідомив, що питання про виділення активів МКВП „Дніпроводоканал", доручено розглянути заступнику міського голови Медведчуку В.М. і що виділення коштів з міського бюджету на 2010 рік не передбачено жодною програмою.

Станом на 09.02.10 МКВП „Дніпроводоканал" має залишок несплаченої суми податкового боргу перед бюджетом по податку на прибуток у сумі 1 125 798,49 грн. Заборгованість виникла у грудні 2009 внаслідок несплати узгоджених податкових зобов'язань по податку на прибуток.

Так, на підставі податкових декларацій з податку на прибуток підприємств від 12.05.09 №5582, від 10.08.09 №12075, від 09.11.09 №17102 Відповідачу було надано розстрочення податкових зобов'язань відповідно до договорів від 20.05.09 №191, від 19.08.09 №303, від 19.11.09 №386.

В зв'язку з нарахуванням Позивачем та несплатою Відповідачем чергових часток розстрочених платежів у грудні 2009 року відповідно до вище зазначених договорів розстрочення податкових зобов'язань у Відповідача виник податковий борг у сумі 1 125 798,49 грн.

Станом на 13.10.10 р. податковий борг МКВП „Дніпроводоканал" збільшився і складає 1 972460,12 грн. відповідно до „Залишку несплачених сум податкового боргу з податку на прибуток підприємства комунальної форми власності по МКВП „Дніпроводоканал" станом на 13.10.2010 року". Збільшення податкового боргу відбулося в зв'язку з нарахуванням відсотків за користування розстроченням, а саме на підставі:

-договору про розстрочення податкових зобов'язань від 19.02.10 №12, який був укладений на підставі поданої декларації з податку на прибуток підприємства від 09.02.10 №24370;

змін від 18.10.10 до договору про розстрочення податкових зобов'язань від 19.02.10 №12;

-договору про розстрочення податкового зобов'язання від 20.05.10 №171, який був укладений на підставі поданої декларації з податку на прибуток підприємства від 11.05.10 №4704;

-змін від 05.08.10 до договору про розстрочення податкових зобов'язань від 20.05.10 №171;

-договору про розстрочення податкових зобов'язань від 19.08.10 №270, який був укладений на підставі поданої декларації з податку на прибуток підприємства від 05.08.10 №9697.

-змін від 18.10.10 до договору про розстрочення податкових зобов'язань від 19.08.10 №270;

Стягнення податкового боргу органами державної податкової служби здійснюється у позасудовому порядку, визначеному Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Відповідно до п.п.10.1.1. п. 10.1 ст.10 вищевказаного Закону, у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків.

До заходів примусового стягнення податкового боргу, які здійснюються податковими органами у відповідності до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", належать: стягнення коштів з рахунків боржника за платіжними вимогами податкового органу .

Пунктом 3 частини 1 статті 9 Закону України від 25.06.91 „Про систему оподаткування" встановлюється обов'язок платників податків сплачувати податки і збори до бюджетів та до державних цільових фондів у порядку та на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.

Таким чином, з урахуванням збільшення податкового боргу на рахунку відповічача загальна сума податкового боргу складає 1972460 грн. 12 коп.

У строк, встановлений пп..5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України № 2181 (протягом 10 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення-рішення), відповідач не сплатив суму штрафних санкцій, визначених рішенням податкового органу, та не оскаржив ці рішення у встановленому порядку.

Згідно пп.. 5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у визначені законом строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Таким чином, суми штрафних санкцій, застосовані до МКВП „Дніпроводоканал" є узгодженими, і набули статусу податкового боргу платника податків.

Не зважаючи на вжиті заходи, податковий борг відповідачем сплачений не був.

Згідно пункту 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу України", державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднанні державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

У відповідності до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. Закону України № 2181, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, що відповідно до п. 1.6 ст. 1 цього ж Закону, є зверненням на активи платника податків в рахунок погашення податкового боргу.

У відповідності до пп. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону України № 2181, джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України до компетенції адміністративного суду віднесено розгляд справ за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

З огляду на викладене, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог, та необхідність їх задоволення.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Міського комунального виробничого підприємства "Дніпрводоканал" (ЄДРПОУ 03341305) на користь Державного бюджету України (р/р №33215858700002, ЄДРПОУ 23928791, МФО805012, отримувач ГУДКУ у Дніпропетровській області, код бюджетної класифікації 5011020200 "податок на прибуток підприємств та організацій, що належать до комунальної власності") заборгованість з податку на прибуток в сумі 1972460 (один мільйон дев"ятсот сімдесят дві тисячі чотириста шістдесят) грн. 12 коп.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 03.12.2010 р.

Суддя (підпис)

Постанова не набрала законної сили 03.12.10

СуддяР.А. Барановський

Р.А. Барановський