Постанова № 14416033, 22.03.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2011
Номер справи
1061/11/2070
Номер документу
14416033
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 __________

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"22" березня 2011 р. № 2а- 1061/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі :

головуючого судді - Волошина Д.А.

за участю секретаря судового засідання Боклаг А.С.

представника позивача Серкова І.І., відповідач не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю "МКС" про стягнення суми ,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості , з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "МКС" , в якому просить суд, стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МКС" на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості надлишково виплачене матеріальне забезпечення безробітному ОСОБА_2 в сумі 258,04 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Харківським міським центром зайнятості отримана інформація щодо розбіжностей у сумах доходів гр.. ОСОБА_2 на підприємстві з даними Державного Пенсійного фонду України, в звязку з чим проведена перевірка ТОВ «МКС» .За результатами перевірки складено акт від 29.11.2010 року за № 1305 ПФ. Шляхом перевірки даних безпосередньо на підприємстві відповідача, встановлено, що довідка про середню заробітну плату № 1379-6 від 18.09.2009 року (відповідно до якої середня заробітна плата становить 83,18 грн.) надана ОСОБА_2, не відповідає вимогам Постанови КМУ від 26.09.2001 р. № 1266, що призвело до надлишкової виплати матеріального забезпечення безробітному ОСОБА_2 29.11.2010 року. За результатами перевірки ОСОБА_2 видано нову довідку №353/Б (відповідно до якої середня заробітна плата становить 81,90 грн.) На підставі вказаної довідки Харківським міським центром зайнятості проведено перерахунок допомоги по безробіттю отриманої ОСОБА_2 В результаті проведеного перерахунку виявлена надлишково сплачена сума матеріального забезпечення ОСОБА_2 у розмірі 258,04 грн. з вини роботодавця. Директором Харківського міського центру зайнятості видано наказ №1207 від 13.12.2010 року «Про організацію роботи по поверненню коштів» також на адресу відповідача було направлено лист-претензію від 14.12.2011 року з проханням повернути незаконно виплачені кошти ОСОБА_2 в сумі 258,04 грн. До теперішнього часу заборгованість відповідачем не сплачена.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, з підстав зазначених у позовній заяві.

Відповідач в судове засідання не зявився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, заперечень та клопотань не надав.

Враховуючи викладене, беручи до уваги, що відповідач не зявився в судове засідання двічі, причин неявки суду не повідомив, є належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, на підставі ч. 4 ст. 128 КАС України суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами.

Суд, заслухавши представника позивача дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 18.09.2009 року звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки № 203911209091800003 та 25.09.2009 року подав заяву про надання статусу безробітного.

Відповідно до поданої заяви, ОСОБА_2 наказом від 25.09.2009 року № НТ 090925 з 25.09.2009 року було надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю з 25.09.2009 року по 19.09.2010 року відповідно до п. 1, 3, 4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” та п. 2.1 “Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності”.

Згідно наказу від 25.09.2009 року № НТ 090925 виплату допомоги по безробіттю ОСОБА_2 відкладено у звязку з наданням йому вихідної допомоги при звільненні з останнього місця роботи з 25.09.2010 року по 17.10.2009 року.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 до Харківського міського центру зайнятості надано довідку про середню заробітну плату № 1379-6 від 18.09.2009 року, відповідно до якої середня заробітна плата становить 83,18 грн.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ” від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність здійснення витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

Механізм проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до пункту 5 частини другої статті 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", пункту 16 частини першої статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та частини третьої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначається Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року N 60/62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за N 232/16248 (далі за текстом Порядок N 60/62), відповідно до якого розслідування страхових випадків здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Згідно з п. 3 Порядку N 60/62 перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття (далі - центри зайнятості) у разі, коли, зокрема, -подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття; - під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації.

Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості.

Пунктом 4 Порядку N 60/62 передбачено, що для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади.

Згідно п. 5 Порядку N 60/62 перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості шляхом: звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів; використання даних вищевказаних органів, Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю, контрольно-ревізійних органів цільового використання коштів Фонду; проведення центром зайнятості перевірки достовірності зазначених у довідках про середню заробітну плату даних та записів у трудових книжках безпосередньо на підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у порядку, встановленому законодавством.

За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.

У звязку з отриманням інформації від Пенсійного Фонду України про розбіжності в сумах доходів ОСОБА_2 Харківським міським центром зайнятості була проведена перевірка на підприємстві ТОВ «МКС». За результатами перевірки складений акт №1305 ПФ від 29.11.2010 р. про розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ” .

Як вбачається з акту №1305 ПФ від 29.11.2010 р. в ході перевірки встановлено, що ОСОБА_2 дійсно був прийнятий на посаду оператора складу ТОВ «МКС» з 14.12.2005 року ( наказ № 2042 від 14.12.2005 р.), переведений на посаду старшого оператора на Харківський склад з 01.06.2007 року, переведений на посаду старшого оператора на центральний склад м. Харкова з 01.04. 2009 р.( наказ № 121/03-05 від 31.03.2009 р.), звільнений з займаної посади в звязку з ліквідацією по ст. 40 п.1 КЗпП України з 17.09.2009 року (наказ № 1339/03-06 від 16.09.2009 р.). Отримував дохід який відображений в довідці про середню заробітну плату № 1379-6 від 18.09.2009 року. а саме: - за березень 2009р.- 2364,22грн.; -квітень 2009р.- 2300,00грн.; - травень 2009р.- 3021,14 грн.; - червень 2009р.- 2727,56 грн. ; -липень 2009р.- 2582,04грн.; - серпень 2009р. - 2310,70 грн. Зазначені дані відповідають первинним бухгалтерським документам. Розбіжність з пенсійним фондом виникла із-за корекції основної заробітної плати за липень 2009 року на суму 236,00 грн. яка була проведена в вересні 2009 року. Ця інформація у довідці не відображена, так як розрахунковий період у довідці березень 2009 року-серпень 2009 року. Акт підписано ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "МКС" без заперечень.

На підставі висновків акту ОСОБА_2 була видана нова довідка (з урахуванням перерахунку (корекції) заробітної плати за липень 2009 року) від 29.11.2010 року №353/Б, відповідно до якої середня заробітна плата становить 81,90 грн.

Таким чином в результаті проведеного перерахунку допомоги по безробіттю отриманої ОСОБА_2 Харківським міським центром зайнятості виявлена надлишково сплачена сума матеріального забезпечення в розмірі 258,04 грн. з вини роботодавця.

Абзацем 2 п. 6 Порядку N 60/62 зазначено, якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів повертаються роботодавцем.

Згідно п. 7 Порядку N 60/62 рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

Директором Харківського міського центру зайнятості 20 липня 2010 року прийнято наказ №1207 від 13.12. 2010 року «Про організацію роботи по поверненню коштів», який був направлений відповідачу з листом - претензією від 14.12.2010 року про повернення незаконно виплачених службою зайнятості коштів ОСОБА_2 в сумі 258,04 грн. протягом 15 календарних днів з дня отримання претензії.

Наказ та претензія отримані відповідачем 21.12.2010 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

Наказ центру зайнятості щодо повернення коштів оскаржений не був, однак на час розгляду справи судом відповідачем кошти не повернуті до Харківського міського центру зайнятості.

Відповідачем до суду було надіслано листа з повідомленням про визнання ТОВ "МКС" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури відповідно до постанови Господарського суду Харківської області від 05.10.2010 року по справі №Б-39/26-10.

Статтею 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14 травня 1992 року N 2343-XII передбачені наслідки визнання боржника банкрутом , а саме, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вважається таким, що настав; вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури; виконання зобов'язань боржника, визнаного банкрутом, здійснюється у випадках і порядку, передбаченому розділом ІІІ цього закону.

За змістом цієї норми вбачається, що відкриття ліквідаційної процедури не звільняє від виконання зобов'язань, що виникли в межах ліквідаціїної процедури.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 258,04 грн., суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

На підставі вищевикладеного, керуючись 2, 8-14, 71, 94, 160-164, 167, 186 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю "МКС" про стягнення суми - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МКС" (61140, м. Харків пр. Московський 197-Б, код 21167076) на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків вул. Шевченка 137-А, код 36224721, р/р 37177300802007 в ГУ ДКУ у Харківській області МФО 851011) надлишково виплачене матеріальне забезпечення безробітному ОСОБА_2 у розмірі 258.04 грн. (двісті п'ятдесят вісім гривень 04 коп.)

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подачі апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 25 березня 2011 року.

Суддя Волошин Д.А.