Постанова № 14406547, 17.03.2011, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
17.03.2011
Номер справи
18/2/11
Номер документу
14406547
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури

17.03.2011 року Справа № 18/2/11

по заяві Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі, вул.Леніна, 40, м. Зіньків, Полтавська область, код ЄДРПОУ 22534570

до Опішнянського комбінату комунальних підприємств, вул. Перемоги, 3, смт. Опішня, Зіньківський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 13953150 (місцезнаходження згідно Довідки з ЄДР - Полтавська область, Зіньківський район, смт. Опішня, вул. Жовтнева, б. 21)

про визнання банкрутом

Суддя Ореховська О.О.

За участю представників сторін:

від кредитора - Сень О.Ф., довіреність № 174/07-26 від 17.01.2011 року (УПФУ в Зіньківському районі)

від боржника - не з'явився

Суть спору: розглядається заява Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі, м. Зіньків Полтавської області (далі по тексту - ініціюючий кредитор - УПФУ в Зіньківському районі) про визнання банкрутом Опішнянського комбінату комунальних підприємств, смт. Опішня Зіньківського району Полтавської області (далі по тексту - боржник - Опішнянський КПП) відповідно до вимог ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" .

Через канцелярію господарського суду Полтавської області від ініціюючого кредитора - УПФУ в Зіньківському районі надійшла заява від 115.03.2011 р. № 1419/07-43 (вх. № 4706д від 17.03.2011 р.) відповідно до якої останній просить суд призначити ліквідатором Опішнянського ККП арбітражного керуючого Купрієнка М.В.

Також, через канцелярію господарського суду Полтавської області від арбітражного керуючого Купрієнка М.В. надійшла заява від 12.03.2011 р. № 74 (вх. № 4411д від 12.03.2011 р.) в якій останній надав згоду на участь у даній справі в якості ліквідатора боржника. В якості додатку до вищевказаної заяви суду надано копію ліцензії арбітражного керуючого серії НОМЕР_1, видану 31.05.2007 р.

Боржник в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час дату та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення наявні в матеріалах справи.

Ухвала суду від 24.01.2011 р. направлялася боржнику за двома адресами:

1) Полтавська область, Зіньківський район, смт. Опішня, вул. Перемоги, 3 (зазначена ініціюючим кредитором в заяві про порушення справи про банкрутство) - отримана 26.01.2011 р.( а.с 78);

2) Полтавська область, Зіньківський район, смт. Опішня, вул. Жовтнева, б. 21 (згідно Довідок і Витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.а.с. 14-17, 36-37, 68) та Витягу з ЄДРПОУ (а.с. 34)) - отримана 26.01.2011 р. ( а.с.77).

В зв'язку з тим, що необхідних для подальшого розгляду справи доказів, наявних в матеріалах справи, достатньо, а неявка Боржника, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового розгляду, не перешкоджає розгляду справи, справа розглядається за наявними в ній матеріалами, на підставі ст. 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши уповноваженого представника ініціюючого кредитора, суд, встановив:

Опішнянський комбінат комунальних підприємств зареєстрований виконавчим комітетом Зіньківської районної ради Полтавської області 10.01.1992 р. та включений до Єдиного державного реєстру підприємств, організацій, установ за ідентифікаційним кодом - 13953150. 22 лютого 2007 року відомості про юридичну особу включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі м. Зіньків Полтавської області звернулося до господарського суду Полтавської області із заявою від 30.12.2010 р. № 4571/07-43 (вх. № 29 від 04.01.2011 р.) про порушення справи про банкрутство боржника - Опішнянського комбінату комунальних підприємств в порядку визначеному ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в обґрунтування заявлених посилаючись на:

1) наявність у боржника станом на 01.01.2011 р. заборгованості в сумі 76 604,66грн., з яких:

53 083,09грн. - недоїмка;

11 924,98грн. - пеня;

11 596,59грн. - фінансові санкції.

2) відсутність боржника за його місцезнаходженням;

3) відсутність фінансово-господарської діяльності у боржника протягом останніх 12 місяців.

При прийнятті даної постанови судом прийнято до уваги наступне.

Відповідно до вимог частини 3 статті 6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яка регулює загальні, основні підстави для порушення справи про банкрутство, справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.

Згідно зі ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" безспірними вимогами кредиторів є вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.

Таким чином, за Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вимоги кредиторів набувають характеру безспірних, якщо вони підтверджені відповідними документами, зокрема виконавчими.

Отже, порушення справи про банкрутство можливе лише після відкриття виконавчого провадження державною виконавчою службою, оскільки відповідно до чинного законодавства списання коштів з рахунків боржника в безспірному порядку здійснюється державною виконавчою службою. Відлік тримісячного терміну, по закінченні якого може бути порушено справу про банкрутство боржника, починається з дати відкриття виконавчого провадження.

Тобто, ініціюючий кредитор повинен надати господарському суду постанову про відкриття виконавчого провадження та довідку про хід виконання рішення та наказу суду органом державної виконавчої служби або відповідний документ, який би свідчив про стан виконавчого провадження ... ( див. Постанову Вищого господарського суду України від 09.06.2010 р. по справі № 16/277/09).

Стаття 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яка має назву "Особливості банкрутства відсутнього боржника", передбачає ці самі "інші випадки" та особливості порушення справи про банкрутство, про які ідеться в частини 3 статті 6 Закону, зокрема, у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також, за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.

Виходячи з викладеного, частина 3 статті 6 Закону містить загальні норми, а стаття 52 Закону передбачає спеціальні норми, які регулюють банкрутство за спрощеною процедурою.

Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не передбачає можливості порушення справи про банкрутство, як за загальною, так і за спрощеною процедурою у відсутності безспірних вимог ініціюючого кредитора.

При розгляді питання щодо безспірності грошових вимог ініціюючого кредитора у справі про банкрутство за спрощеною процедурою, можливо відмітити дві особливості, які притаманні процедурі, яка регулюється ст. 52 Закону в площині безспірності грошових вимог, а саме - справа про банкрутство відсутнього боржника може бути порушена незалежно від розміру грошових вимог кредитора, які повинні мати безспірний характер, а також незалежно від спливу трьохмісячного строку, передбаченого ч. 3 ст.6 Закону, встановленого для їх погашення, всі інші підстави для порушення провадження у справі про банкрутство, у тому числі і вимоги щодо складу грошового зобов'язання, передбаченого ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", регулюються загальними нормами Закону ( вищевказана правова позиція викладена в Постанові Вищого господарського суду України від 23.03.2010 р. по справі № 6/87-Б-09).

З огляду на вищевикладене, судом приймаються до уваги лише безспірні вимоги ініціюючого кредитора згідно Постанови Полтавського окружного адміністративного суду 08.06.2010 р. по справі № 2а-1203/10/1670 (а.с. а.с. 61- 63) відповідно до якої присуджено до стягнення з Опішнянського комбінату комунальних підприємств на користь УПФУ в Зіньківському районі заборгованості в сумі 75 134,19грн., що становить:

55 198,18грн. - недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 21.02.2005 р. по 20.08.2009 р.;

11 368,73грн. - штрафні санкції та 8 567,28грн. - пеня, нараховані за період з 11.07.2006 р. по 13.07.2009 р.

На примусове виконання зазначеної постанови Полтавським окружним адміністративним судом 05.08.2010 р. видано виконавчий лист по справі № 2а-1203/10/1670 (а.с.а.с. 12-13), який кредитором пред"явлено на виконання до Відділу державної виконавчої служби Зіньківського районного управління юстиції.

В ході виконавчого провадження заборгованість згідно виконавчого листа від 05.08.2010 р. по справі № 2а-1203/10/1670 погашена частково в сумі 2 115,09грн.

Постановою державного виконавця від 29.12.2010 р. (а.с. а.с. 10-11) виконавчий лист від 05.08.2010 р. по справі № 2а-1203/10/1670 повернуто стягувачеві без повного виконання в звязку з відсутністю коштів та майна, належних боржнику на праві власності.

Внаслідок проведених заходів спрямованих на з"ясування майнового стану боржника, ініціюючим кредитором встановлено наступне:

За повідомленням ПП Полтавського БТІ "Інвентаризатор" від 27.07.2010 р. вих. № 2074 (а.с. 18) відповідно до реєстрових книг ПП Полтавського БТІ "Інвентаризатор" реєстрація права власності на нерухомість в смт. Опішня Зіньківського району Полтавської області за Опішнянським комбінатом комунальних підприємств не проводилась.

Згідно листа Зіньківського ВРЕР від 28.07.2010 р. вих. № 787 (а.с. 18) за Опішнянським комбінатом комунальних підприємств транспортні засоби зареєстрованими не значаться.

На дату винесення даної постанови залишок заборгованості в сумі 73 019,10 грн. (в т.ч. 53 083,09грн. -недоїмка, 11 368,73грн. - штрафні санкції, 8 567,28грн. - пеня) згідно виконавчого листа Полтавського окружного адміністративного суду від 05.08.2010 р. по справі № 2а-1203/10/1670 боржником не погашена.

Суд встановив, що відповідно до ст. 1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” вимоги ініціюючого кредитора в розмірі 73 019,10 грн., є безспірними, а тому визнаються судом в повному обсязі.

Одночасно слід зазначити, що вимоги УПФУ в Зіньківському районі в сумі 3 585,56 грн., можуть бути заявлені ініціюючим кредитором після визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури в порядку, передбаченому ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ч.1 с. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яка передбачає особливості банкрутства відсутнього боржника, у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.

Заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника є підставою для порушення провадження у справі у випадку наявності буді-якої з підстав , передбачених часиною першою ст. 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, а не виключно за наявності всієї сукупності перелічених у цій статті підстав ( див. Постанову Пленуму Верховного суду України № 15 від 18.12.2009 р. п. 104 "Про судову практику в справах про банкрутство") .

Отже, у контексті вказаної норми при розгляді справи за правилами ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" предметом доказування є, зокрема, визначення місцезнаходження боржника - юридичної особи та факт відсутності керівних органів юридичної особи за її місцезнаходженням, нездійснення боржником підприємницької діяльності, ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності.

Відповідно до ст. 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців" з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців створюється Єдиний державний реєстр, який містить, зокрема, відомості щодо місцезнаходження юридичної особи, дату та номер запису про проведення державної реєстрації юридичної особи, дати та номери записів про внесення змін до нього, дату видачі або заміни свідоцтва про державну реєстрацію; дані про установчі документи, дати та номери записів про внесення змін до них (ст. 17 цього Закону).

Згідно із ч. 8 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" у разі повернення до державного реєстратора рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за вказаною адресою або неподання юридичною особою протягом місяця з дати направлення їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Як зазначає Вищий господарський суд України в Постанові від 15.07.2009 року по справі № Б-21/14, аналіз положень ч. 8 ст. 7 Закону про банкрутство (документи, що додаються, до заяви кредитора про порушення справи про банкрутство) свідчить про те, що факт відсутності боржника за місцезнаходженням має існувати та підтверджуватися на момент звернення із заявою про порушення справи про банкрутство.

Відповідно до витягу з ЄДРПОУ станом на 12.01.2011 (а.с. 34) місцезнаходженням Опішнянського комбінату комунальних підприємств є: Полтавська область, Зіньківський район, смт. Опішня, вул. Жовтнева, буд. 21, що співпадає з адресою боржника відповідно до Довідки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 28.10.2010 р. (а.с.а.с.14-17) , доданої до заяви ініціюючого кредитора від 30.12.2010 р. № 4571/07-43 про порушення справи про банкрутство боржника.

Як вбачається з Довідки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 28.10.2010 р. (а.с.а.с.14-17) державним реєстратором 14.10.2010 р. внесено інформацію щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою (Запис 4).

Також, відповідно до листа Зіньківського відділення Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції від 16.09.2010 р. № 828/10/15-113 (а.с. 20) 09.07.2009 р. Опішнянським ККП, ідентифікаційний код 13953150, було подано останню декларацію з податку на прибуток за 1 півріччя 2009 року. Після вищевказаної дати податкова звітність до Зіньківського відділення підприємством не подавалась. Фінансово-господарська діяльність не здійснюється починаючи з 2 півріччя 2009 року.

При винесенні даної постанови судом прийнято до уваги наступне.

Згідно п.п. 1.1. розділу 1 нової редакції Статуту Опішнянського комбінату комунальних підприємств (ККП) комбінат є самостійним господарюючим суб'єктом, який має права юридичної особи та здійснює виробничу і комерційну діяльність з метою отримання відповідного прибутку (доходу) за рахунок надання житлово-комунальних послуг. Разом з тим ККП може здійснювати інші види господарської діяльності , якщо вони не заборонені законодавством України. ККП - є комунальним підприємством, заснованим на власності громадян адміністративно-територіальних одиниць сел. Опішня, с. М. Млини, с. Васьки, с. Вільхове, с. Карабізівка, від імені яких на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" діє Опішнянська селищна рада.

Частина 8 ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначає, що положення цього Закону не застосовуються до юридичних осіб - підприємств, що є об'єктами комунальної власності, якщо стосовно них виключно на пленарному засіданні відповідної ради органів місцевого самоврядування прийняті рішення щодо цього.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, Рішення двадцять восьмої сесії п"ятого скликання Опішнянької селищної ради Зіньківського району Полтавської області від 02.09.2010 р. "Про надання дозволу управлінню пенсійного фонду України в Зіньківському районі щодо порушення справи про банкрутство відносно Опішнянського комбінату комунальних підприємств" (а.с. 19) селищна рада вирішила:

1.Надати дозвіл Управлінню Пенсійного фонду України в Зіньківському районі щодо порушення справи про банкрутство згідно Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" відносно Опішнянського комбінату комунальних підприємств засновником якого є Опішнянська селищна рада;

2. Вважати таким, що втратило чинність рішення дев"ятої сесії п"ятого скликання Опішнянської селищної ради "Про припинення діяльності Опішнянського комбінату комунальних підприємств" від 21 лютого 2007 року.

Отже, приймаючи до уваги вищевикладене, суд приймає постанову про банкрутство відсутнього боржника в порядку, визначеному статтею 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до приписів п. 1 ст. 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у постанові про визнання боржника банкрутом господарський суд відкриває ліквідаційну процедуру та призначає ліквідатора.

Для виконання функцій ліквідатора Опішнянського комбінату комунальних підприємств ініціюючим кредитором суду запропоновано (заява від 15.03.2011 р. № 1419/07-47 -а.с.82) кандидатуру арбітражного керуючого Купрієнка М.В.

Згідно з ст. 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" , якщо інше не передбачено цим Законом, арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) може бути призначено фізичну особу - суб'єкта підприємницької діяльності, яка має вищу юридичну чи економічну освіту або володіє спеціальними знаннями, не є заінтересованою особою стосовно боржника та кредиторів відповідно до статті 1 цього Закону і яка має ліцензію арбітражного керуючого, що видається в установленому законодавством порядку.

До призначення арбітражним керуючим особа має подати до господарського суду заяву, в якій зазначається, що вона не належить до жодної категорії осіб зазначених в п. 3 ст. 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до приписів ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" правом надання суду пропозиції щодо кандидатури ліквідатора наділений кредитор боржника.

З огляду на вищевказане та приймаючи до уваги, що арбітражний керуючий Купрієнко М.В. має ліцензію арбітражного керуючого серії НОМЕР_1 від 31.05.2007 р., а також надав згоду (заява від 12.03.2011 р. № 74 - а.с. 81 ) арбітражного керуючого на участь у даній справі в якості ліквідатора у відповідності до п. 3 ст. 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" , суд вважає за можливе задовольнити заяву ініціюючого кредитора та призначити ліквідатором боржника - Опішнянського комбінату комунальних підприємств арбітражного керуючого Купрієнка М.В.

З врахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 3-1, 22, 23, 24, 25, 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд, -

ПОСТАНОВИВ :

1. Визнати банкрутом Опішнянський комбінат комунальних підприємств (Полтавська область, Зіньківський район, смт. Опішня, вул. Жовтнева, б. 21, код ЄДРПОУ 13953150 ).

2. Відкрити ліквідаційну процедуру .

3. Ліквідатором підприємства-банкрута призначити арбітражного керуючого Купрієнка Миколу Володимировича (ліцензія серії НОМЕР_1 від 31.05.2007 р.).

4. Строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів

(обов'язкових платежів) вважається таким, що настав.

5. Припинити нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута.

6. Припинити стягнення з боржника за всіма виконавчими документами.

7. Відомості про фінансове становище банкрута не є конфіденційними і не становлять комерційну таємницю.

8. Скасувати податкову заставу, арешт якщо такий накладено на майно боржника, визнаного банкрутом, чи будь-які інші обмеження щодо розпорядження майном боржника. Накладення арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.

9. Зобовязати ліквідатора Купрієнка М.В. в десятиденний строк з дня винесення цієї постанови зявитися до державного реєстратора для проведення перереєстрації підприємства - банкрута (заповнення реєстраційної картки форма 6).

10. На підставі даної постанови та заяви ліквідатора внести відповідні відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про заміну керівника банкрута - Опішнянського комбінату комунальних підприємств на ліквідатора.

11. Протягом п'ятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов'язані передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України.

12. Зобовязати ліквідатора до 01.06.2011 року здійснити інвентаризацію майна, яке може належати банкруту та надати суду перший звіт про хід ліквідаційної процедури банкрута.

13. Засідання суду з приводу заслуховування першого звіту ліквідатора призначити на 12.07.2011 року на 09 год. 00 хв.

14. Копії постанови направити кредитору, боржнику, ліквідатору Купрієнку М.В., Опішнянській селищній раді Зіньківського району Полтавської області, державному органу з питань банкрутства, державному реєстратору.

Суддя О.О. Ореховська