ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
17.03.11 р. Справа № 31/40
Господарський суд Донецької області, у складі судді Ушенко Л.В., при секретарі судового засідання Павловій Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовною заявою Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача Державного підприємства „Красноармійськвугілля” в особі відокремленого підрозділу „шахта „Центральна”, м. Димитрів
про стягнення шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок порушення водного законодавства на користь спеціального фонду місцевого бюджету Димитрівської міської ради 1479,15грн.
В присутності представників сторін:
від позивача: Руденко А.О. - довіреність
від відповідача: Наумов О.С. – довіреність
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція в Донецькій області, м. Донецьк звернулась з позовом до Державного підприємства „Красноармійськвугілля” в особі відокремленого підрозділу „шахта „Центральна”, м. Димитрів про стягнення шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок порушення водного законодавства на користь спеціального фонду місцевого бюджету Димитрівської міської ради 1479,15грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що з 28.08.2009р. Державною екологічною інспекцією проведено перевірку додержання відокремленим підрозділом „шахта „Центральна” ДП „Красноармійськвугілля” вимог природоохоронного законодавства, в результаті якої встановлено, що відповідач при здійсненні господарської діяльності із видобутку кам’яного вугілля зворотні (шахтні) води скидає по випускам №1 і №2 до природного водного об’єкту - річки Казенний Торець. У період з 02.01.2009р. по 01.07.2009р. відповідач здійснив самовільний (без дозволу на спеціальне водокористування) скид зворотних вод із забруднюючими речовинами до природного водного об’єкту – річки Казенний Торець, чим заподіяв шкоду навколишньому природному середовищу в розмірі 1479,15грн. Розрахунок шкоди здійснений позивачем за період з 02.01.2009р. до 01.07.2009р.
Відповідач надав відзив на позов згідно якого проти позову заперечує та зазначає, що порушення позивачем було виявлено на відокремленому підрозділі відповідача під час проведення перевірки 28.08.2009р. і шкода могла бути розрахована, починаючи від цієї дати і до моменту усунення порушень, отже здійснення позивачем розрахунку шкоди за період з 02.01.2009р. до 01.07.2009р., на думку відповідача, є безпідставним.
Технічна фіксація судового засідання не здійснювалась за узгодженим клопотанням представників сторін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, присутніх в судовому засіданні, встановив наступне.
28 серпня 2009р. Відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Торецькому регіону проведено перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства на ВП „Шахта „Центральна” за результатами якої складено акт №54.
Під час перевірки встановлено, що відповідач здійснює господарську діяльність із видобутку кам’яного вугілля у м. Димитрів Донецької області, є спеціальним водокористувачем, разом з тим, зворотні (шахтні) води відповідач скидає по випускам №1 та №2 до природного водного об’єкту – річки Казенний Торець. До 01.01.2009р. Відповідач мав чинний дозвіл на спеціальне водокористування №Укр-Дон 2598. новий дозвіл на спеціальне водокористування №Укр-Дон 3921, з терміном дії до 02.07.2012р. відповідач отримав 02.07.2009р. Таким чином, у період з 02.01.2009р. по 01.07.2009р. відповідач здійснив самовільний (без дозволу на спеціальне водокористування) скид зворотних вод із забруднюючими речовинами до природного водного об’єкту – річки Казенний Торець.
Позивачем відповідно до „Методики розрахунку відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів” затв. наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18 травня 1995р. №37, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 червня 1995р. за №162/698. розрахований розмір відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного скиду зворотних вод в р. Казений Торець ВП „Шахта „Центральна” ДП „Красноармійськвугілля” за період з 02.01.2009р. по 01.07.2009р., який склав 1479,15грн.
Господарський суд вважає, що вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Державна екологічна інспекція в Донецькій області є спеціальним підрозділом Мінприроди, яка в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ).
Відповідно до п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” (затвердженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, зар. в МЮ України від 13.02.07р. за №120/13387) вона здійснює державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей тощо.
При здійсненні державного контролю, інспекція має право (п.5 Положення про інспекцію) перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” від 25.06.1991р. № 1264/ХІІ (зі змінами та доповненнями) використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, у якому встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин, що передбачено ст. 49 зазначеного кодексу.
Згідно зі ст. 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані, зокрема, дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством.
Згідно ст. 66 зазначеного кодексу під час користування водними об'єктами для промислових потреб водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених умов спеціального водокористування, екологічних вимог, а також вживати заходів щодо зменшення витрат води (особливо питної) та припинення скидання забруднених зворотних вод шляхом удосконалення виробничих технологій, схем водопостачання та очищення стічних вод.
Усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод (ст. 95 Водного кодексу України).
Статтею 101 Водного кодексу України передбачено, що юридичні та фізичні особи (в тому числі суб’єкти господарювання) зобов’язані забезпечувати охорону вод від забруднення і засмічення внаслідок втрат хімічних, інших забруднюючих речовин.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України (ст. 111 Водного кодексу України).
Порядок обчислення збитків визначений „Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389.
Розрахунок шкоди позивачем здійснений за період з 02.01.09р. по 01.07.2009р. правомірно і заперечення в цій частині відповідача до уваги судом не приймається як необґрунтоване. Сума шкоди позивачем визначена в сумі 1479,15грн., яка підлягає стягненню з відповідача.
Судові витрати у справі покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.44, 49, 111 Водного кодексу України, ст.ст. 40, 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 32-33,43,49,82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк до відповідача Державного підприємства „Красноармійськвугілля” в особі відокремленого підрозділу „шахта „Центральна”, м. Димитрів про стягнення шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок порушення водного законодавства на користь спеціального фонду місцевого бюджету Димитрівської міської ради 1479,15грн. – задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства „Красноармійськвугілля” в особі відокремленого підрозділу „шахта „Центральна”, (85320, Донецька область, м. Димитрів, вул. Ватутіна, 1, р/р 26008301601274 у філії АБ „Промінвестбанк” у м. Димитрів, ЄДРПОУ 32087941, МФО 334806) на користь спеціального фонду місцевого бюджету Димитрівської міської ради збитки, заподіяні державі в сумі 1479,15грн.
Стягнути з Державного підприємства „Красноармійськвугілля” в особі відокремленого підрозділу „шахта „Центральна”, (85320, Донецька область, м. Димитрів, вул. Ватутіна, 1, р/р 26008301601274 у філії АБ „Промінвестбанк” у м. Димитрів, ЄДРПОУ 32087941, МФО 334806) на користь Державного бюджету України державне мито у сумі 102,00грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00грн.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня прийняття рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Ушенко Л.В.