Рішення № 14398331, 17.03.2011, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
17.03.2011
Номер справи
31/37
Номер документу
14398331
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

17.03.11 р. Справа № 31/37

Господарський суд Донецької області, у складі судді Ушенко Л.В., при секретарі судового засідання Павловій Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за позовною заявою

Державної екологічної інспекції в Донецькій області

до відповідача Акціонерного товариства закритого типу з іноземними інвестиціями „Екопрод А.Т.”

про стягнення збитків в сумі 120522,33 грн., заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу

В присутності представників сторін:

від позивача: Маркєвич К.А. - довіреність

від відповідача: Небера В.В. – довіреність

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція в Донецькій області, м. Донецьк звернулась з позовом до АТЗТ „Екопрод А.Т.„ про стягнення збитків в сумі 120522,33 грн., заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що у період з 29.09.2009р. по 12.10.2009 р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища ВОМЕК по Приазовському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України на АТЗТ „Екопрод А.Т.”. Під час перевірки встановлено, що підприємство здійснювало викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у зв'язку із закінченням терміну дії дозволу. За фактом порушення природоохоронного законодавства складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 150 від 29.09.-12.10.2009р., видано обов'язковий для виконання припис № 150 від 13.10.09р., розрахований розмір збитків. Позивачем здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків за період з 01.02.2009р. по 30.09.2009р., який склав 120522,33 грн.

Відповідач надав відзив на позов згідно якого проти позову заперечує, посилаючись на те, що позивач здійснив розрахунок шкоди без дотримання вимог п. 3.6 «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу», зазначено, що розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання, або згідно з методиками для розрахунку маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди. Відповідач зазначає, що АТЗТ «Екопрод А.Т.» докладало зусилля для отримання дозволу на викиди та здійснює всі необхідні заходи для зниження викидів до атмосферного повітря і тому вважає, що в його діях відсутня вина у заподіянні шкоди, та відсутній повний склад правопорушення як-то: протиправна поведінка, дія чи бездіяльність особи; шкідливий результат такої поведінки (збитки); причинний зв'язок між протиправною поведінкою та збитками; вина правопорушника відповідно до законодавства України. Відповідач також вважає, що нарахування стягнення шкоди за порушення природоохоронного законодавства є адміністративно-господарською санкцією, яка відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України може бути застосована протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, однак позивач цих вимог не дотримався.

Технічна фіксація судового засідання не здійснювалась за узгодженим клопотанням представників сторін.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, присутніх в судовому засіданні, суд встановив наступне.

У період з 29.09.2009р. по 12.10.2009 р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Донецькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України на АТЗТ „Екопрод А.Т.”, в результаті чого був складений акт № 150 від 29.09.-12.10.2009р.

Проведеною перевіркою встановлено, що термін дії дозволу на викид забруднюючих речовин а атмосферне повітря на АТЗТ „Екопрод А.Т.” № 23981928 скінчився 13.03.2006 року. Починаючи з 13.03.2006 року та на момент перевірки підприємство здійснювало викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу, що є порушенням ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.

Позивачем здійснений розрахунок розміру відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря АТЗТ „Екопрод А.Т.” за період з 01.02.2009 р. по 30.09.2009 р. згідно з «Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства Мінекобезпеки України від 10.12.2008 р. №639, зареєстрованої в Мін’юсті за №48/16064 21.01.2009 р. відповідно до якої розмір шкоди склав 120522,33 грн.

Господарський суд вважає, що вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області щодо стягнення збитків в 120522,33 грн., заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря з з 01.02.2009 р. по 30.09.2009 р. підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Державна екологічна інспекція в Донецькій області є спеціальним підрозділом Мінприроди, яка в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ).

Відповідно до п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” (затвердженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, зар. в МЮ України від 13.02.07р. за №120/13387) вона здійснює державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей тощо.

Відповідно до статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" "викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я".

Статтею 28 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" визначено, що "Державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими на це органами виконавчої влади".

При здійсненні державного контролю, інспекція має право (п.5 Положення про інспекцію) перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” від 25.06.1991р. № 1264/ХІІ (зі змінами та доповненнями) використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначені Законом України “Про охорону атмосферного повітря” від 16.10.1992 р. № 2707-XII (зі змінами та доповненнями).

Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Відповідно до ч. 5 ст. 11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Як вбачається з матеріалів справи дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря у відповідача скінчився 01.01.2008 року.

Відповідно до ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.

Порядок обчислення збитків за період з 01.02.2009 р. по 30.09.2009 р. здійснювався згідно з «Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затв. наказом Міністерства Мінекобезпеки України від 10.12.2008 р. №639 (зареєстрована в Мін’юсті за №48/16064 21.01.2009 р).

Відповідачем у відзиві на позовну заяву зазначено, що екологічною інспекцією неправильно зроблений розрахунок заподіяної шкоди „Екопрод А.Т.”, так як розрахунки були здійснені без урахування фактичного часу роботи технологічного обладнання та витратних матеріалів, - обсяги викидів не змінюються по рокам, а Державна екологічна інспекція в Донецькій області під час проведення перевірки не запитувала про надання довідки про час роботи джерела без дозволу на викиди. Суд не приймає вказані твердження до уваги виходячи з наступного.

Відповідно до п.2.1.2. „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, вважаються наднормативними. Згідно з положеннями п. 4.1. Методики, розмір відшкодування збитків за наднормативний викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря розраховується за чітко визначеними формулами. Згідно з актом № 150, на підприємстві був в наявності „Звіт про інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферу для АТЗТ „Екопрод А.Т.”, який розроблено ТОВ „НПП Ротор” у 2005 році. Матеріали, які обґрунтовують обсяги викидів забруднюючих речовин, відповідачем не підготовлено. Не погоджуючись з розрахунком екологічної інспекції, відповідач власного не надав.

З твердженням відповідача стосовно того, що в даному випадку відсутній повний склад правопорушення, так як АТЗТ „Екопрод А.Т.” доклало чимало зусиль для отримання дозволу на викиди, суд не погоджується. Укладення договорів відповідачем з ТОВ „НВП РОТОР” не означає надання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що має здійснюватися спеціально уповноваженими державними органами. Отримання АТЗТ „Екопрод” дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря у 2010 році не звільнює вказане підприємство від відповідальності зокрема за період здійснення перевірки Державною екологічної інспекцією в Донецькій області з 01.02.2009 р. по 30.09.2009 р.

Посилання відповідача на норми статті 250 Господарського кодексу України, відповідно до якої адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяця з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, суд не приймає до уваги, оскільки нарахування та стягнення шкоди, завданої довкіллю по своїй суті не є адміністративно-господарською санкцією в розумінні ст. 238 Господарського кодексу України, якою перелічені види адміністративно-господарських санкцій.

Судові витрати у справі покласти на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 40, 51, 64 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 32-33,43,49,82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області до відповідача АТЗТ „Екопрод А.Т.” про стягнення збитків в сумі 120522,33 грн., заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу – задовольнити.

Стягнути з АТЗТ „Екопрод А.Т.” (85700, Донецька область, м. Волноваха, вул. Воровського, буд. 16), на користь спеціального фонду місцевого бюджету Волноваської міської ради (Волноваське УДК, п/р 33119331700180 ГУДКУ в Донецькій обл., МФО 834016, ЄДРПОУ 34686799, КБК 24062100) збитки, заподіяні державі в сумі 120522,33 грн.

Стягнути з АТЗТ „Екопрод А.Т.” (85700, Донецька область, м. Волноваха, вул. Воровського, буд. 16) на користь державного бюджету України державне мито у сумі 1205,22 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00грн.

Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня підписання повного тексту рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Ушенко Л.В.

Повний текст рішення складено та підписано 22 березня 2011р.