ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17.03.11р.
Справа № 5005/1229/2011
За позовом
Прокурора Центрально-Міського району м. Кривого Рогу в інтересах держави в особі Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
до
Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких електричних мереж, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
про
внесення змін до договору
Суддя Єременко А.В.
Представники:
Прокурор
Киричок О.В., посв. № 112;
Від позивача
Сова Ю.В., дов. від 11.11.10 р. № 7/26-632
Від відповідача
Дятченко Г.О., дов. від 24.09.10 р.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор звернувся з позовом та просить суд внести зміни до п. 3.1. договору оренди земельної ділянки від 23.07.03р., укладеного між Криворізькою міською радою та відповідачем у справі, виклавши його в наступній редакції: "Річна орендна плата вноситься орендарем виключно в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, від нормативної грошової оцінки на підставі витягу (або довідки) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, на рахунок відділення держказначейства у м. Кривому Розі № 33218812700023 у банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24237511 щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового місяця)".
Позовні вимоги мотивовані зміною розміру орендної плати за землю на законодавчому рівні, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у спірний договір оренди землі.
Позивач позовні вимоги прокурора підтримує у повному обсязі.
Відповідач просить припинити провадження у справі за відсутністю предмета спору.
В судовому засіданні 17.03.11 р. оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши прокурора, пояснення представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
На підставі рішення Криворізької міської ради від 18.12.2002 року №554 між Криворізькою міською радою (орендодавець) та відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких електричних мереж " (орендар) 23 липня 2003 року був укладений договір оренди земельної ділянки (далі-договір), відповідно до п.1.1 якого орендар приймає в тимчасове користування на умовах оренди земельну ділянкою загальною площею 21870 кв.м. згідно з планом користування, що додається (додаток № 1).
Земельна ділянка надається на умовах оренди строком на десять років, починаючи з дати реєстрації Договору (п.1.2. Договору).
Відповідно до п. 3.1 Договору за користування земельною ділянкою Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату на рік у розмірі 1,5 % від її грошової оцінки на підставі довідки управління земельних ресурсів на рахунок відділення держказначейства у Центрально-Міському районі рівними частками щомісячно протягом 30 каледарних днів наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
Законом України від 03.06.2008р. № 309-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який відповідно до п. 1 розділу "Прикінцеві положення" набирає чинності з дня його опублікування (дата опублікування 04.06.2008р.) та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", частину четверту та п’яту ст. 21 Закону України "Про оренду землі" викладено у наступній редакції:
"Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині".
Рішенням Криворізької міської ради від 24.09.2008р. № 2741, враховуючи внесення змін до Закону України "Про оренду землі", надано згоду, у разі звернення орендарів, на внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок у частині річної орендної плати, встановивши її у трикратному розмірі земельного податку; рекомендовано орендарям звернутися до Криворізької міської ради щодо внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок в частині розміру річної орендної плати за землю; зобов’язано відділ земельно-ринкових відносин виконкому міської ради направляти пропозиції орендарям щодо внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок в частині розміру річної орендної плати за землю.
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України за виключенням окремих його положень.
Згідно пункту 288.4., підпункту 288.5.1. пункту 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення –розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель –трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Отже, мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, передбачений Податковим кодексом України, що діє на час вирішення спору, повністю відповідає мінімальному розміру річної орендної плати, який передбачала ст. 21 Закону України "Про оренду землі", в редакції, що діяв до 01.01.2011р.
Прокурор вважає, що прийняття Податкового кодексу, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, є підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 23.07.2003 року, що є причиною спору.
Розглянувши позовні вимоги господарський суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відносини, пов’язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов’язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Пунктом 4.4 спірного договору оренди земельної ділянки передбачено право орендодавця вимагати збільшення орендної плати у випадку збільшення розміру земельного податку відповідно до законів України.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до частини другої статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України).
Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею в трикратному розмірі земельного податку, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про внесення змін до пункту 3.1 договору оренди земельної ділянки в частині встановлення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою відповідно до Податкового кодексу України, визначивши її у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.
Суд не вбачає підстав для задоволення клопотання відповідача про припинення провадження у справі, оскільки державної реєстрації додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 01.08.03 № 2743 не проведено (доказів не надано).
Оскільки суд не вбачає неправильних дій відповідача у виникненні даного спору, судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України слід покласти на позивача.
На підставі наведеного та керуючись ст., ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Змінити пункт 3.1 договору оренди земельної ділянки від 23.07.2003 року № 75077001, укладеного між Криворізькою міською радою (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пл. Радянська, 1) та відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких електричних мереж (50000, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Нарвська,1 код ЄДРПОУ 00130866), виклавши його в наступній редакції: "Річна орендна плата вноситься орендарем виключно в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, від нормативної грошової оцінки на підставі витягу (або довідки) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, на рахунок відділення держказначейства у м. Кривому Розі № 33218812700023 у банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24237511 щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового місяця)".
Суддя А.В.Єременко