Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2011 року Справа № 2а/2370/960/2011
14 год. 50 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,
при секретарі Ільченко С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Смілянської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
встановив:
24.02.2011р. до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась Смілянська обєднана державна податкова інспекції Черкаської області, в якому поставлено питання щодо стягнення з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 податкового боргу за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 72,75грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідачем, в порушення вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. №2181 несвоєчасно та не в повному обсязі сплачувались податки та збори, внаслідок чого утворився податковий борг за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 54,48грн. а також нараховано пеню за несвоєчасне погашення податкового зобов'язання в сумі 18,27грн.
Сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, однак у судове засідання не зявились. Позивач надав суду заяву про розгляд справи за відсутності представника Смілянської ОДПІ Черкаської області. Відповідач суду не повідомила причини повторної неявки у судове засідання.
Неприбуття в судове засідання представників сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи і відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України розгляд справи у таких випадках не відкладається, а справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, суд вирішив провести розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних матеріалів справи.
Частиною 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Фізична особа підприємець ОСОБА_1 зареєстрована, як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Смілянської міської ради Черкаської області 12.02.2001р., за ідентифікаційним номером НОМЕР_1 (а.с.6).
Відповідно до поданих відповідачем податкових розрахунків за забруднення навколишнього природного середовища, а саме: від 20.07.2010р. та від 02.11.2010р., фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 було самостійно визначено зобовязання зі сплати забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 54,48грн. (а.с.10-11).
Також відповідачу за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобовязання було нараховано пеню в сумі 18,27грн.
Судом встановлено, що податковим органом надсилались на адресу відповідача перша і друга податкові вимоги від 30.10.2008р. №1/485 на суму 1353,06грн. та від 04.12.2008 №2/577 на суму 6061,15грн. (а.с.12-13).
Збір за забруднення навколишнього природного середовища, відповідно до ст. 44 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»від 25 червня 1991 року№1264-XII, встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище і розміщення відходів. Порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999р. №303 затверджений Порядок встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, у відповідності до п. 9 якого розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації. Остаточний річний розрахунок збору подається платниками до органів державної податкової служби за місцем податкової реєстрації платника протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного року.
Також обовязок платника податку подавати розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища встановлений п. 7.2 п. 7 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України 19.07.1999р. №162/379, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.08.1999р. за № 544/3837.
Статтею 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. №2181-III (у подальшому Закон №2181), який був чинний на час виникнення правовідносин, встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону №2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п. 5.2 ст. 5 вказаного вище Закону, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, а саме у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.
Підпунктом 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України №2181 визначено, що в разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до розрахунку станом на 16.02.2011р. заборгованість відповідача зі сплати забовязання за забруднення навколишнього природного середовища складає 72,75грн. (54,48грн. основний платіж +18,27грн. пеня = 72,75грн.).
Оскільки самостійно визначене платником податкове зобов'язання відповідача не було сплачене в установлені строки, таке зобов'язання визнається податковим боргом.
Позивачем надано суду докази наявності у відповідача податкової заборгованості а також наявності у позивача компетенції відносно стягнення з відповідача податкового боргу у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.
За таких обставин, суд вважає вимоги податкового органу правомірними і обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 41, 86, 159, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов Смілянської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (20700, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход бюджету через Смілянську обєднану державну податкову інспекцію Черкаської області (20702, Черкаська область, м. Сміла, вул. Леніна, 76, ідентифікаційний код 21367325) податковий борг за забруднення навколишнього природного середовища та пеню в розмірі 72 (сімдесят дві) гривні 75 копійок.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст.ст.185-187цього Кодексу.
Суддя Н.Ю. Гриньковська
постанова виготовлена в повному обсязі 24.03.2011р.