Постанова № 14397835, 15.03.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2011
Номер справи
6860/10/2170
Номер документу
14397835
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" березня 2011 р.

11 год.44 хв.Справа № 2-а-6860/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

суддів: Кравченко К.В.,

Морської Г.М.,

при секретарі: Мельник О.О., за участю позивача ОСОБА_2, представника відповідача Тітова Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_2

до Державної податкової адміністрації України

про визнання неправомірними дій та зобов'язання виплатити грошову допомогу,

встановив:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся 10.12.10 з адміністративним позовом до Державної податкової адміністрації України (далі - відповідач), в якому просить визнати неправомірними дії відповідача по відмові у виплаті одноразової грошової допомоги у разі інвалідності працівника податкової міліції та зобов'язати провести виплату одноразової грошової допомоги у сумі 63423 грн.

Свої вимоги обгрунтовує тим, що після звільнення 23 вересня 2008 року з органів податкової міліції двічі (17.10.08 та 15.06.09) звертався до ДПА у Херсонській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю, отриманої під час виконання службових обов'язків, з наданням відповідних документів. Однак отримав відмову у зв'язку з тим, що відсутній механізм виплати одноразової допомоги, оскільки постанова Кабінету Міністрів України № 707 від 12.05.2007, якою затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції на час звернення поширювалася тільки на працівників органів Міністерства внутрішніх справ, а також на те, що відсутній порядок оформлення матеріалів щодо такої виплати. 26.06.09 позивач звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом про визнання неправомірними дії ДПА у Херсонській області та стягнення одноразової грошової допомоги. 06.10.09 ДПА у Херсонській області прийняла від позивача документи, які були необхідні для виплати, та 08.10.09 надіслала ці документи до ДПА України. 09.11.09 позов ОСОБА_2 був задоволений, зобов'язано ДПА у Херсонській області здійснити нарахування грошової допомоги у розмірі 63423 грн. 01.07.10 ДПА України повідомила позивача про відмову в нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги на тій підставі, що інвалідність ОСОБА_2 пов'язана не з отриманням травми при виконанні службови обов'язків в 2001 році, а з побутовою травмою у 2003 році. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 08.12.10 була скасована постанова Херсонського окружного адміністративного суду, в задоволенні позову до ДПА у Херсонській області було відмовлено, при цьому мотивуванням такого скасування було пред'явлення позову до неналежної сторони (ДПА у Херсонській області) оскільки, на думку апеляційного суду, належним відповідачем повина бути ДПА України. Позивач вважає дії Державної податкової адміністрації України по відмові у виплаті одноразової грошової допомоги неправомірними, а тому просить стягнути 63423 грн. одноразової допомоги.

Позивач у судовому засіданні підтримав позов та просив його задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову у зв'язку з тим, що не погоджується з висновком Херсонської окружної військової лікарської комісії та висновком МСЕК про отримання позивачем травми при виконанні службових обов'язків, оскільки ці установи не взяли до уваги документи, які свідчать, що в 2003 році позивач отримав черепно-мозкову травму в побуті в стані алкогольного сп'яніння. Відповідно до п. 8 Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції грошова допомога не виплачується, якщо інвалідність настала у зв'язку з учиненням працівником податкової міліції у стані алкогольного сп'яніння. Відповідач просить застосувати наслідки ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства та залишити позов без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем строку позовної давності, документи та заяву про виплату допомоги ОСОБА_2 подав 17.10.08, встановлений ч. 3 ст. 99 КАС України річний строк позовної давності сплив у жовтні 2009 року.

Представник відповідача заявив клопотання про повторне медичне обстеження ОСОБА_2 окружною військовою лікарською комісією.

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_2 з 2001 р. по 2008 р. проходив службу в органах податкової міліції. Наказом № 380-о від 23.09.2008 р. його звільнено у відставку за підпунктом "б" пункту 65 (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Відповідно до довідки МСЕК серії 10 ААА № 225542 від 18.11.2010 та свідоцтва про хворобу Віськово-лікарської комісії УМВС в Херсонській області № 630 р/нс від 12.09.08 інвалідність 3-ї групи пов'язана з виконанням службових обов'язків. ОСОБА_2 видано свідоцтво інваліда війни 3-ї групи, призначена та виплачується пенсія по інвалідності.

В жовтні 2008 року позивач звернувся до ДПА у Херсонській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги. Листом від 22.10.2008 за № 128/с/05-046 йому було відмовлено у виплаті такої допомоги у зв'язку з тим, що дія постанови КМУ № 707 не розповсюджується на працівників податкової міліції і ДПА України веде роботу по внесенню змін до цієї постанови з метою поширення її дії на співробітників податкової міліції. У зв'язку з прийняттям 22.04.2009 змін у вищевказану постанову щодо розповсюдження її дії на працівників податкової міліції, позивач 15.06.2009 повторно звернувся до відповідача із заявою провести виплату одноразової грошової допомоги, однак листом від 24.06.2009 р. за № 139/с/26-615 отримав відмову з підстав відсутності порядку оформлення матеріалів щодо виплати одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції, яким установлено групу інвалідності. 06.10.2009 позивач подав до відповідача заяву (рапорт) про виплату йому одноразової грошової допомоги. ДПА у Херсонській області 08.10.2009 надіслала із супровідними листом № 8373/8/26-612 до ДПА України матеріали для нарахування та виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги. 01.07.10 ДПА України повідомила позивача про відмову в нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги на тій підставі, що інвалідність ОСОБА_2 пов'язана не з отриманням травми при виконанні службови обов'язків в 2001 році, а з побутовою травмою у 2003 році.

Суд вважає дії відповідача по відмові у виплаті одноразової грошової допомоги неправомірними виходячи з наступного.

Згідно з вимогами ст. 26 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію". Згідно з ч. 6 ст. 23 Закону "Про міліцію" у разі інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На реалізацію положень ст.23 Закону України "Про міліцію" Кабінетом Міністрів України 12.05.2007 р. за № 707 прийнято постанову "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разу загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції". Положеннями пункту 2 частини 1 "Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції" одноразова грошова допомога виплачується у разі установлення інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення такого строку внаслідок захворювання або нещасного випадку, що сталися: під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, у розмірі:…трирічного грошового забезпечення - інвалідам 3 групи.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 17.09.2009 № 508 "Про виконання постанови Кабінету Міністрів України від 22.04.2009р. № 386", затверджені Методичні рекомендації щодо порядку прийому, оформлення документів та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника податкової міліції. Методичними рекомендаціями визначений механізм здійснення виплат одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції та джерела фінансування цих виплат. Відповідно до пункту 7 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності працівника міліції, податкової міліції, орган державної податкової служби, у якому проходив службу працівник податкової міліції, подає ДПА України в семиденний строк з дня реєстрації документів висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з зазначеними документами, копією висновку службового розслідування за фактом поранення (контузії, травми або каліцтва) такого працівника, установлення групи інвалідності.

До грошового забезпечення, відповідно до якого здійснюється розрахунок грошової допомоги працівнику податкової міліції, включається посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та відсоткова надбавка за вислугу років згідно із законодавством. (п. 3 Порядку та п. 3.2. Методичних рекомендацій). Представником відповідача не заперечується сума одноразової грошової допомоги, яку обчислив за три роки позивач у позовній заяві - 63423 грн.

Грошова допомога не виплачується, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво) або інвалідність настали у зв'язку із учиненням дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння (п. 8 Порядку та пп.6.1.1 Методичних рекомендацій).

Суд приймає до уваги, що при огляді ОСОБА_2 МСЕК та військово-лікарською комісією УМВС в Херсонській області були відомі обставини травм головного мозку, отриманих позивачем у 2001 році та у 2003 році, але судячи з відповіді Управління МВС на запит ДПА України в Херсонській області відокремити один від одного наслідки даних травм неможливо, тому ці установи визнали інвалідність такою, що отримана під час виконання службових обов'язків.

Клопотання відповідача про призначення повторного медичного обстеження суд відхилив з урахуванням того, що відповідач мав достатньо часу оскаржити висновки МСЕК та військово-лікарською комісією УМВС в Херсонській області в загальному порядку.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_2 в частині неправомірності дій відповідача по відмові у виплаті одноразової грошової допомоги у разі інвалідності та зобов'язання провести виплату одноразової грошової допомоги у сумі 63423 грн. підлягають задоволенню, оскільки ним отримано інвалідність в період проходження служби в органах податкової міліції.

Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача щодо пропуску строку давності для звернення позивача до суду з позовом, оскільки про відмову відповідача від виплати одноразової грошової допомоги позивач дізнався не тільки з листа ДПА України від 01.07.10, на той час тривав судовий спір між позивачем та ДПА у Херсонській області про визнання неправомірними дії по відмові у виплаті одноразової грошової допомоги та стягнення її з ДПА у Херсонській області, постанова по справі була прийнята апеляційним судом 08.12.10, а до суду з даним позовом ОСОБА_2 звернувся 10.12.10.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови, повідомлено про дату та час виготовлення постанови в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Задовольнити позов ОСОБА_2.

Визнати неправомірними дії Державної податкової адміністрації України по відмові у виплаті ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у разі інвалідності.

Зобов'язати Державну податкову адміністрацію України виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у сумі 63 423 (шістдесят три тисячі чотириста двадцять три) грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 22 березня 2011 р..

Головуюча суддя: Хом'якова В.В.

Судді: Кравченко К.В.

Морська Г.М.

кат. 12.3