Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2011 р. справа № 2а/0570/858/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10год.30хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Тарасенка І.М.
при секретаріБебешко Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька до Управління державної реєстрації Донецької міської ради, Державного реєстратора відділу реєстрації СПД державної адміністрації Дарницького району м. Києва ОСОБА_3, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянка», Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва про визнання дій протиправними, визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянка», зобовязання Управління державної реєстрації Донецької міської ради скасувати реєстраційні дії від 31 серпня 2009 року щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, зобовязання внести до Єдиного державного реєстру запис про місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянка», зобовязання Управління державної реєстрації Донецької міської ради повернути реєстраційну справу Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянка» до державного реєстратора відділу реєстрації СПД державної адміністрації Дарницького району м. Києва,-
В С Т А Н О В И В:
Державною податковою інспекцією у Ворошиловському районі м. Донецька заявлено позов до Управління державної реєстрації Донецької міської ради, Державного реєстратора відділу реєстрації СПД державної адміністрації Дарницького району м. Києва ОСОБА_3 про визнання дій Управління державної реєстрації Донецької міської ради протиправними стосовно невизнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянка» за адресою: 83086, м. Донецьк, пр. Павших Комунарів, буд. 7, стосовно не скасування реєстраційних дій, стосовно не внесення до Єдиного державного реєстру запису про місцезнаходження підприємства за попередньою адресою, стосовно не повернення реєстраційної справи підприємства до державного реєстратора за місцезнаходженням;
визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянка» (ЄДРПОУ 25588494) за адресою: 83086, м. Донецьк, пр. Павших Комунарів, буд. 7;
зобовязання Управління державної реєстрації Донецької міської ради скасувати реєстраційну дію від 31 серпня 2009 року за № 10651070011005466 щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянка»;
зобовязання внести до Єдиного державного реєстру запис про місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянка» (ЄДРПОУ 25588494) за адресою: 02091, м. Київ, вул. Ревуцького, 11г/237;
зобовязання Управління державної реєстрації Донецької міської ради повернути реєстраційну справу Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянка» (ЄДРПОУ 25588494) до державного реєстратора відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності держадміністрації Дарницького району м. Києва ОСОБА_3
Представник позивача в судовому засіданні в обґрунтування позовних вимог посилається на порушення відповідачами норм, які були чинними на час виникнення спірних правовідносин, а саме статей 14, 16, 17, 18, 19, 31, 53 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV, Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року № 509- ХІІ, Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року № 1251-ХІІ.
Представник Управління державної реєстрації Донецької міської ради в судовому заперечував та просив в позові відмовити. В обґрунтування заперечень зазначив, що реєстраційні дії, зокрема, повязані з реєстрацією місцезнаходження юридичної особи, ним здійсненні у відповідності до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Інші особи, які приймають участь в розгляді справи в судове засідання не зявились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином. З урахуванням положень ч. 4 ст. 128 КАС України суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представників другого відповідача та третіх осіб.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Словянка» зареєстроване як юридична особа Дарницького районною у м. Києві державною адміністрацією 16 січня 2006 року за номером 10651070011005466, включене до ЄДРПОУ за номером 25588494, місцезнаходження: 02091, м. Київ, вул. Ревуцького, 11г/237.
31.08.2009 року ТОВ «Словянка» подано реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи та реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зокрема, це зміни місцезнаходження юридичної особи. На підставі поданих документів державним реєстратором ОСОБА_3 здійснено державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу стосовно місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянка» за адресою: 83086, м. Донецьк, пр. Полеглих Комунарів, буд. 7.
Відповідно до листа від 11 вересня 2009 року № 31-08/2/09-97 Дарницька районна у м. Києві державна адміністрація надіслала до виконавчого комітету Донецької міської ради реєстраційну справу Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянка» на підставі державної реєстрації змін до установчих документів у звязку зі зміною місцезнаходження юридичної особи.
З 31.08.2009 року реєстраційна справа підприємства взята на облік Виконавчим комітетом Донецької міської ради.
З акту виходу за юридичною адресою ТОВ «Словянка» Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька від 16 серпня 2010 року № 828/23-2/25588494 вбачається, що по факту виходу за юридичною адресою 83086, м. Донецьк, пр. Павших Комунарів, буд. 7 встановлено, що підприємство за даною адресою не знаходиться.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 року № 755 (надалі Закон № 755) відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
Частиною 1 статті 1 Закону № 755 визначено термін місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону № 755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Частиною 3 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України № 755 єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
З частини 1 статті 17 Закону України № 755 вбачається, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до частини 2 статті 17 Закону України № 755 в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, зокрема, відомості щодо місцезнаходження юридичної особи.
За приписами частини 3 статті 8 Закону України № 755 установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Відповідно до частини 1 статті 29 Закону України № 755 для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Згідно частини 7 статті 29 Закону України № 755 державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Відповідно до статті 30 Закону України № 755 державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
Частиною 1 статті 27 Закону України № 755 передбачено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Стаття 14 Закону України № 755 регулює порядок передачі реєстраційних справ, а саме передача реєстраційних справ здійснюється в разі, зокрема, зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на акт, згідно якого підприємство не знаходиться за юридичною адресою 83086, м. Донецьк, пр. Павших Комунарів, буд. 7, від 16 серпня 2010 року. Проте суд вважає, що цей акт не може бути доказом відсутності ТОВ «Словянка» за вказаною адресою на час внесення змін до установчих документів та проведення державними реєстраторами Управління державної реєстрації Донецької міської ради та відділу реєстрації СПД державної адміністрації Дарницького району м. Києва реєстраційних дій щодо зміни місцезнаходження підприємства у 2009 році.
Також судом не приймається до уваги посилання позивача на довідку ВАТ «Донінформцентр» від 08.06.2010 року № 18/39-01-44, в якій зазначено, що власники будівлі за адресою м. Донецьк, пр. Павших Комунарів, буд. 7 ніколи не укладали договорів оренди, зокрема, з ТОВ «Словянка». З даної довідки вбачається, що співвласниками даної будівлі є 6 юридичних осіб. При цьому довідка про відсутність договорів оренди підписана тільки ВАТ «Донінформцентр». Відомості щодо відсутності договорів оренди в інших співвласників з ТОВ «Словянка» відсутні.
Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією у Ворошиловському районі м. Донецька було надіслано повідомлення виконавчому комітету Донецької міської ради про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, з якого вбачається, що стосовно юридичної особи ТОВ «Словянка» за адресою м. Донецьк, Ворошиловський район, пр. Павших Комунарів, 7 проведено заходи щодо встановлення фактичного місцезнаходження, за результатами яких встановлено відсутність юридичної особи за місцезнаходженням та фактичне місцезнаходження юридичної особи або адреса, за якою здійснюється зв'язок не встановлено.
02 лютого 2010 року державним реєстратором виконавчого комітету Донецької міської ради надіслано лист № 742 керівнику юридичної особи ТОВ «Словянка» про те, що у звязку із отриманням від податкового органу повідомлення про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, керівнику необхідно підтвердити реєстраційні відомості про юридичну особу шляхом надіслання державному реєстратору заповненої картки підтвердження реєстраційних відомостей (форма № 6).
Відповідно до пункту 12 статті 19 Закону України № 755 у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки. Відповідно до пункту 13 статті 19 Закону України № 755 державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті. Згідно з пунктом 14 статті 19 Закону України № 755 у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Отже, суд дійшов висновку, що відповідачами при виконанні ним своїх посадових обовязків були дотримані вимоги статті 19 Закону України № 755.
Відповідно до частини 2 статті 38 Закону України № 755 підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Пунктом 17 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в України» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відсутність юридичної особи ТОВ «Словянка» за місцезнаходженням не може мати наслідком скасування або визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження юридичної особи. Відсутність юридичної особи за місцезнаходженням є підставою для внесення таких відомостей до Єдиного державного реєстру та постановлення судового рішення про припинення юридичної особи.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що позивач не навів жодної норми діючого законодавства, яка б свідчила, що державні реєстратори повинні були відмовити у проведенні державної реєстрації змін щодо адреси юридичної особи, порушили порядок передачі реєстраційної справи, повинні були не прийняти до обліку реєстраційну справу та повернути її у зв'язку із встановленням податковим органом фактичної відсутності підприємства за юридичною адресою, а також визнати неправомірним запис щодо місцезнаходження підприємства. Кожен субєкт владних повноважень повинен діяти суворо дотримуючись норм діючого законодавства в межах своїх повноважень та у спосіб, встановлений законом. Закон України № 755 не передбачає такого повноваження державного реєстратора як перевірка фактичного місцезнаходження юридичної особи за її юридичною адресою, так само Закон не передбачає права чи обов'язку державного реєстратора при встановленні податковим органом факту незнаходження підприємства за юридичною адресою, відповідно при зміні ним адреси, скасовувати попередні реєстраційні дії та повертати реєстраційну справу до державного реєстратора за попередньою адресою.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька не підлягають задоволенню у повному обсязі, з огляду на відсутність порушень норм діючого законодавства відповідачами.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька до Управління державної реєстрації Донецької міської ради, Державного реєстратора відділу реєстрації СПД державної адміністрації Дарницького району м. Києва ОСОБА_3, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянка», Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва про визнання дій протиправними, визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянка», зобовязання Управління державної реєстрації Донецької міської ради скасувати реєстраційні дії від 31 серпня 2009 року щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, зобовязання внести до Єдиного державного реєстру запис про місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянка», зобовязання Управління державної реєстрації Донецької міської ради повернути реєстраційну справу Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянка» до державного реєстратора відділу реєстрації СПД державної адміністрації Дарницького району м. Києва - відмовити повністю.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 18 березня 2011 року.
Повний текст постанови складений 23 березня 2011 року.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Тарасенко І.М.