Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2011 року Справа № 2а/2370/692/2011
12 год. 25 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гараня С.М.,
при секретарі Слуцькій Н.Ю.,
за участю:
прокурора Зубенка В.С.,
представника позивача Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Чобітько Ю.М. за довіреністю,
представника відповідача відкритого акціонерного товариства «Черкаський завод телеграфної апаратури»Шевченко Ю.В. за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Черкаський завод телеграфної апаратури»про стягнення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Черкаський завод телеграфної апаратури» про стягнення штрафу в сумі 17 000 грн.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позов підтримали, просили суд його задовольнити та зазначили, що відповідач не розмістив особливу інформацію про зміну складу посадових осіб, які відбулися 20.12.2009 р. та 25.12.2009 р., чим порушені вимоги Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок». Виходячи з цих підстав, до відкритого акціонерного товариства «Черкаський завод телеграфної апаратури»були застосовані штрафні санкції в сумі 17 000 грн., які не були сплачені відповідачем у добровільному порядку, що стало підставою для звернення до суду для їх примусового стягнення.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечила, обґрунтовуючи свою позицію тим, що згідно частини 4 статті 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»під особливою інформацією про емітента розуміється інформація про будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни вартості його цінних паперів. Оскільки ОСОБА_4 було призначено на посаду директора арбітражним керуючим керуючим санацією підприємства з уповноваженням директора на виконання певних функцій, але без надання йому повноважень керівника боржника, даний факт за своєю правовою природою та змістом не є тією особливою інформацією, що підлягає розкриттю емітентом, оскільки така особа не може вважатися посадовою особою боржника. Виходячи з викладеного, відповідачем не були порушені вимоги законодавства, а тому штраф позивачем накладено неправомірно.
Заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, дослідивши матеріали справи, вивчивши та оцінивши письмові докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку регулюються Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок»від 23 лютого 2006 року № 3480-IV (далі Закон № 3480-IV).
Стаття 2 Закону № 3480-IV визначає емітента як юридичну особу, Автономну Республіку Крим або міські ради, а також державу в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками.
Відкрите акціонерне товариство «Черкаський завод телеграфної апаратури» зареєстроване як юридична особа 09.02.1996 р., ідентифікаційний код 14310069.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону № 3480-IV регулярна інформація про емітента - це річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).
Частиною 3 статті 40 Закону № 3480-IV визначено, що річна інформація про емітента повинна містити такі відомості: найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу; орган управління емітента, його посадові особи та засновники; господарська та фінансова діяльність емітента; цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість), розміщення та лістинг цінних паперів; річна фінансова звітність; аудиторський висновок.
Частиною 1 статті 41 Закону № 3480-IV визначено, що особлива інформація про емітента це інформація про будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни вартості його цінних паперів. До особливої інформації серед інших належать відомості про зміну складу посадових осіб емітента.
Згідно частин 2 та 3 зазначеної статті Закону № 3480-IV строки, порядок та форми подання особливої інформації про емітента встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Особлива інформація про емітента є відкритою і оприлюднюється шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулюються також Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591 (далі Положення), пункт 2 розділу І якого встановлює, що дія цього Положення поширюється на всіх емітентів цінних паперів, крім емітентів державних цінних паперів, інвестиційних сертифікатів.
Положенням передбачено, що всі емітенти, незалежно від того закрите чи відкрите розміщення цінних паперів вони здійснювали, зобов'язані виконувати вимоги щодо обов'язкового розкриття інформації шляхом оприлюднення у стрічці новин, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання інформації до Комісії. ВАТ «Черкаський завод телеграфної апаратури»є емітентом та зобов'язано виконувати вимоги Положення щодо розкриття особливої інформації.
Пунктом 1 глави 3 розділу ІІ Положення встановлено, що розміщення особливої інформації у стрічці новин здійснюється протягом двох робочих днів з дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години третього робочого дня, з дня вчинення дії.
В порушення вимог частини 2 статті 41 Закону № 3480-IV, пункту 1 глави 3 розділу ІІ Положення, відкрите акціонерне товариство «Черкаський завод телеграфної апаратури»не розмістило особливу інформацію про зміну складу посадових осіб звільнення з посади директора ОСОБА_6 з 25.12.2009 р. та призначення на зазначену посаду ОСОБА_4 25.12.2009 р., у стрічці новин в установлені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку терміни.
Стосовно посилання представника відповідача на те, що звільнення на стадії санації з посади директора підприємства та призначення на неї іншої особи не є за своєю правовою природою та за змістом тією особливою інформацією, що підлягає розкриттю відповідно до Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", оскільки підприємство перебуває в стані санації та безпосереднім керівником є арбітражний керуючий керуючий санацією підприємства, суд зазначає наступне.
Ухвалою господарського суду Черкаської області 11.11.2009 р. продовжено термін процедури санації ВАТ «Черкаський завод телеграфної апаратури»до 21.03.2010 р., а 23.07.2010 р. винесено постанову господарського суду Черкаської області про визнання боржника ВАТ «Черкаський завод телеграфної апаратури»банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури. Однак постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 07.10.2010 р. вище зазначену постанову було скасовано.
Згідно статті 23 Закону України «Про господарські товариства»від 19.09.1991 р. N 1576-XIIуправління товариством здійснюють його органи, склад і порядок обрання (призначення) яких здійснюється відповідно до виду товариства. Посадовими особами органів управління товариства визнаються голова та члени виконавчого органу, голова ревізійної комісії, а у товариствах, де створена наглядова рада товариства, голова та члени ради наглядової ради товариства. Посадові особи відповідають за заподіяну ними товариству шкоду відповідно до чинного законодавства України. З наведеного слідує, що за приписами зазначеної статті, враховуючи викладене, директор, як одноосібний представник являється керівником, а також посадовою особою товариства та відповідає за заподіяну ним товариству шкоду.
Законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, є Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30 жовтня 1996 року№ 448/96-ВР (далі за текстом Закон № 448/96-ВР).
Згідно пункту 14 статті 8 Закону N 448/96-ВР до повноважень державної комісії з цінних паперів та фондового ринку належить право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників. Відповідно до статті 12 Закону N 448/96-ВР штрафні санкції, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються начальником територіального органу після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення.
Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.01.97 № 2 (у редакції рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.02.2001 № 27) (далі Правила) визначають порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку та її територіальними органами справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів.
Пунктом 4.6 Правил передбачено, що у разі неявки особи, яка притягується до відповідальності (її представника), акт про правопорушення може бути складено при умові своєчасного повідомлення юридичної особи про час та місце підписання акта про правопорушення. У цьому випадку акт про правопорушення складається в той самий день, на який було викликано особу, яка притягується до відповідальності, та робиться відповідний запис на акті про те, що представник юридичної особи, яка притягується до відповідальності, на підписання акта про правопорушеня не зявився.
По факту виявленого правопорушення позивачем винесена постанова від 24.09.2010 р. про порушення справи про правопорушеня на ринку цінних паперів стосовно відкритого акціонерного товариства «Черкаський завод телеграфної апаратури» із зазначенням необхідності виклику представника відповідача для підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснень, та направлена відповідачу поштою 24.09.2010 р., що підтверджується списком згрупованих внутрішніх поштових відправлень.
Оскільки представник відповідача на виклик не з`явився, клопотання про відкладення розгляду справи не подав, то акт про виявлене правопорушення № 165-ЧК від 04.10.2010 р. був складений у його відсутність.
Відповідно до вимог пункту 7.1 розділу 7 Правил у разі відсутності керівника або представника юридичної особи справу може бути розглянуто лише в разі, якщо є дані про своєчасне її повідомлення про місце і час розгляду справи і якщо від юридичної особи не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Оскільки відкрите акціонерне товариство «Черкаський завод телеграфної апаратури»не усунуло зазначене правопорушення, 04.10.2010 р. позивачем була винесена та направлена відповідачу постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Статтею 11 Закону № 448/96-ВР встановлено відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів та передбачено право Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку накладати на юридичних осіб штрафи, де в пункті 6 частини 1 цієї статті зазначено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи за не опублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Представник товариства на розгляд справи не з'явився. З урахуванням попередньо вчиненого відповідачем правопорушення на ринку цінних паперів (постанова про накладення санкцій № 62-ЧК від 18.05.2010 р.) позивачем 11.10.2010 р. винесена постанова № 161-ЧК про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 17 000 грн. Вказана постанова направлена відповідачу рекомендованим листом, про що свідчить поштова квитанція по списку від 13.10.2010 р. № 2986.
Розділом XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій передбачено, що штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання ним постанови. У разі несплати штрафу у визначений строк, штраф стягується в судовому порядку. Приймаючи до уваги, що відповідач у встановлені законодавством строки штраф не сплатив та не оскаржив постанову про його накладення в установленому порядку, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов заступника прокурора Черкаської області в інтересах Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Черкаський завод телеграфної апаратури»про стягнення штрафу - задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Черкаський завод телеграфної апаратури», ідентифікаційний код 14310069, до бюджету через Черкаське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку штраф у сумі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги яка подається до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлений 21 березня 2011 року.
Суддя С.М. Гарань