Постанова № 14343680, 14.03.2011, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2011
Номер справи
2а/2370/632/2011
Номер документу
14343680
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2011 року Справа № 2а/2370/632/2011

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Чалої А.С.,

при секретарі судового засідання Журавлі В.В.,

за участю: представника позивача Василенко І.І., представника відповідача Левенець А.М. - за довіреностями,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Валор Транс»до державної податкової інспекції у місті Черкаси про визнання протиправним та скасування в частині податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «Валор Транс», в якій просить визнати протиправним податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у місті Черкаси № 0000022304/0 від 01.02.2011 та скасувати його повністю.

Представник позивача в судове засідання зявився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та пояснив, що працівниками державної податкової інспекції у місті Черкаси проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Валор Транс». В ході перевірки податковим органом складено акт № 119/23-4/3509820 від 19.01.2011 року, в якому встановлено порушення п.п. 7.7.2 та п.п. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 року, який був чинний до моменту прийняття нового Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI та набрав чинності з 01 січня 2011 року. На підставі складеного акта відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000022304/0 від 01.02.2011 року, яким до позивача застосовано штрафні санкції в сумі 1243 грн. Представник позивача, проти порушення п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»не заперечував та надав з приводу даної обставини пояснення, що насправді ТОВ «Валор Транс»завищило суму бюджетного відшкодування, в звязку з тим, що помилково відобразило сплачену частину залишку відємного значення за жовтень 2010 року в сумі 15573 грн., сплативши фактично постачальникам товарів в жовтні 2010 року - 10603 грн., таким чином позивач завищив суму бюджетного відшкодування за листопад 2010 року на суму 4790 грн.

Під час розгляду справи представник позивача надав заяву про зменшення позовних вимог, в якій просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у місті Черкаси № 0000022304/0 від 01.02.2011 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій. В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що штрафні (фінансові) санкції в сумі 1243 грн. застосовані до позивача згідно п. 54.3 ст. 54, п. 58.1 ст. 58, п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України. Проте, на момент виникнення спірних правовідносин з 01.10.2010 року по 31.10.2010 року Податковий кодекс України не діяв, тому у даному випадку, обставиною, що зумовлює накладання з боку відповідача штрафних (фінансових) санкцій, є дата виникнення порушення податкового законодавства.

Представник відповідача в судове засідання прибув та заперечив проти позову.

Вислухавши доводи сторін по справі, розглянувши матеріали та дослідивши докази, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Валор Транс»згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АА № 112484, зареєстрований виконавчим комітетом Черкаської міської ради 17.05.2007 року, ідентифікаційний код 35091820 та є платником податків в державній податковій інспекції у місті Черкаси.

Судом встановлено, що в період з 11.01.2011 року по 19.01.2011 року, на підставі направлення від 11.01.2011 року № 12/23-0, згідно підпункту 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 розділу ІІ Податкового кодексу України та відповідно до наказу державної податкової інспекції у місті Черкаси від 11.01.2011 року № 86 посадовими особами відповідача проведено позапланову виїзну документальну перевірку фінансово-господарської діяльності ТОВ «Валор Транс»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 15573 грн. на рахунок платника у банку за листопад 2010 року, яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалося за період з 01.10.2010 року по 31.01.2010 року.

В ході перевірки податковим органом складено акт від 19.01.2011 року № 119/23-4/35091820, в якому встановлено порушення п.п. 7.7.2 та п.п. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», що позивачем визнається та не оспорюється. На підставі акту перевірки державною податковою інспекцією у місті Черкаси прийнято податкове повідомлення-рішення від 01.02.2011 року № 0000022304/0, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на 4970 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 1243 грн.

Відповідно до пункту 54.3. ст. 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму грошових зобовязань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення відємного значення обєкта оподаткування податком на прибуток або відємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобовязань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Пункт 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України передбачає, що у разі, коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

У разі зменшення (збільшення) контролюючим органом суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків надсилаються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення.(пункт 58.2 ст. 58 Податкового кодексу України).

Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.

До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій.

Відповідно до пункту 123.1. ст. 123 Податкового Кодексу України, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суми податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, неправомірно заявленої до повернення суми бюджетного відшкодування та/або неправомірно заявленої суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість.

Суд зазначає, що згідно частини 2 статті 58 Конституції України ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. Тобто за порушення, вчинені у попередніх періодах, та виявлені після дати набрання чинності Податковим кодексом України, не допускається застосування санкцій, що не були передбачені нормативно-правовими актами до 01.01.2011 року, зокрема і у разі завищення заявленої до відшкодування з бюджету суми ПДВ, яка на час перевірки не відшкодована.

Податковий кодекс України набрав чинності з 01 січня 2011 року, проте, як вбачається з акта перевірки, порушення податкового законодавства з боку позивача відбулося за період з 01.10.2010 року по 31.10.2010 року. На той час штрафні (фінансові) санкції за порушення податкового законодавства нараховувались на підставі норм Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ та Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 року № 168/97-ВР, якими не передбачалося застосування штрафних (фінансових) санкцій за завищення суми бюджетного відшкодування.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у місті Черкаси від 01.02.2011 року № 0000022304/0 є протиправним та підлягає скасуванню в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Керуючись ст.ст. 17, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у місті Черкаси від 01.02.2011 року № 0000022304/0 в частині застосування штрафних (фінансових) санкції на суму 1243 (одна тисяча двісті сорок три) грн.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.С. Чала